Ne yapmalı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sormayın o arsız annem de safın önde gideni. Uyarmasam akıllı ol dikkatli ol demesem kızmayacam. Elli kere uyardım. Annelik merhamet başka bişey salaklık başka bişey. Dedim anne cidden normal değil yaptığın. Eşin ölmüş. Maaşı sana kalmış. 50 yaşındasın. Senin durumunda insanlar emekli ikramiyesiyle egeden ev alıp yerleşiyo bi tane de kedi alıyo hayatını yaşıyo keyif içinde yaşıyo dedim. Sen saf mısın eşek kadar maaşlı herifin kumar borcunu ödüyon. Bu kadar mı değer vermiyosun kendine. Ya benim babam askerdi. Normal bi adamda değildi psikolojisi bozuktu. 17 yaşında evlenmişler annemle annemin gençliği doğuda terörün ortasında yapayalnız kucağında çocukla geçmiş. Daha ben doğmamışken abim bebekken babam dağa gidiyomuş göreve aylarca gelmiyomuş. Evler taranıyomuş yerlere yatıyordum abine sarılıp delirecektim nerdeyse diyo. Böyle zorluklarla büyütmüş bizi. Biraz büyüdük babam annemi aldattı gitti başka kadın buldu bizi terk etti. Annem ikimize baktı okuttu. Sonra babam kanser oldu vefat etti kanser olmadan önce evini de başkasına devretmiş. O birlikte yaşadığı kadın oturuyo şimdi. Ya senin bütün hayatın çileyle geçmiş. Evlat için çekmediğin kalmamış. Hayırsız evlat diye buna deniliyo. Ben atandığımda ilk üç maaşımdan bi kuruş kendime harcamadım. Kuruşu kuruşuna anneme harcadım eşarplar elbiseler etekler ayakkabılar ev eşyası ne istese aldım. Gezdirdim yemeklere çıkardım. Sonra sonra biraz kendime harcamaya başladım. Oğlunun hiç bi hayrını göremedi hadi geçtim babamdan kalan maaşı vardı muhtaç değildi çok şükür ama gitti bi de borca sokturttu kendini. Yok yok akıl işi değil. Allah ne böyle hayırsız evlat versin ne de bu derece psikopatça annelik büyük konuşmak istemiyorum ama yok bana normal gelmiyo bu derece taparcasına üstüne düşmek. Evlat evlat diye yırtınıyor evlatsa evlatlığını bilsin 50 yaşındaki kadına kumar borcunu bi sene ödettiği yetmedi şimdide kredi ödetiyor yerin dibine gireceğine utanmadan bi de keyif çatıp telefon elinde oyun oynuyor çıldıracam

Annelere sorsan annelik böyle bir şey diyorlar.
Arkamı dönsem, borç batağında bir cinnetle kendini öldürse nasıl evlat acısıyla
yaşarım diye düşünüp korkmuştur kim bilir.
Olmayan şey de değil.

Yani evet abiniz canına kıyamayacak kadar utanmaz görünüyor haklısınız ama
anneniz en acı senaryoyu düşünerek yaptı bu yanlışı o kesin..

Çok üzüldüm.
Allah annenize bir çıkış kapısı göstersin inşallah :KK43:

Annelere sorsan annelik böyle bir şey diyorlar.
Arkamı dönsem, borç batağında bir cinnetle kendini öldürse nasıl evlat acısıyla
yaşarım diye düşünüp korkmuştur kim bilir.
Olmayan şey de değil.

Yani evet abiniz canına kıyamayacak kadar utanmaz görünüyor haklısınız ama
anneniz en acı senaryoyu düşünerek yaptı bu yanlışı o kesin..

Çok üzüldüm.
Allah annenize bir çıkış kapısı göstersin inşallah :KK43:

Valla başta bende öyle düşünüp korkuyodum ama artık o da umrumda değil. Kendini batırdığı yetmedi etrafındakileri de çekiyo çünkü artık. Ve bütn bunlara rağmen bu derece umursamazlığı insanı çıldırtacak seviyede.

Ya zaten sürekli intihar ediyim ben de kurtulayım siz de deyip duruyodu. En sonunda dellendim benden 4 yaş büyüksük ama kusura bakma abiliğini bi kenara bırakıp konuşacam dedim salak salak konuşma derhal kendine gel gerizekalı dedim. İntihar etcen sen kurtulcaz öyle mi? Annem rahat etcek öyle mi? Evlat acısı nolacak. Manyak manyak teoriler üreteceğine yedim bi halt nasıl temizlerim anneme daha fazla yansıtmadan diye düşün. Ek iş bulacaksın kendine. Yoğun bi işin yok. 3 günün boş. Gerekirse çık pazara sebze sat. Al sat işine gir. Aklını başına al bi daha da bulaşma böyle şeylere. Çözüm budur dedim ama beyefendinin bi tarafları yer mi iki işte birden çalışmayı. Birilerine borcu kitlemek varken. Bi de sigaraya başlamış delirmemek içten değil utanmadan günde bi pakete yakın sigara içiyo. Benim evimde içmeyeceksin git balkonda zıkkımlan gözüm görmesin bari sinirlerim zıplamasın dedim. Kadın burda bi iğne oyasından 25-30 lira kazanmak için günlerce gecelerce didiniyo paşa bide sigaraya başlamış

Siz en doğrusunu yapmışsınız kendinizi geri çekin muhakkak . Birde açıkça fikrimi söyleyeyim sizin abiniz intihar falan etmez tamamen gamsizlik bu .arkada destek var diye umursamiyor adam borcu morcu .

Kardeşim ticaretle uğraşıyor. Ama bana kalırsa ticareti bilmiyor. Bir ara o da kumar oynamıştı ona bağlı borçlar da çıktı. Borcun ne kadar olduğunu da söylemiyor tam olarak. 50-60-100 bin dendi. Sonra ev satmaya karar verdiler. Satmaya çalıştıkları evin değeri 350bin falandı. Yeni büyük temiz bir ev. Dedim bu evi satmayın 50-60bin borç varsa küçük eski evi satın madem. Yok büyük ev satılacakmış kalan para ile yeni iş kurulacakmış falan. Sonra öğrendim ki borç minimum 100bin. Büyük ev hemen satılmıyor tabi yıktım ortalığı hemen küçük evi satın diye hemen satıldı güya borç kapandı. Zaten büyük evi satalım diye beklerken 20bin kadar faiz yemiş borçlar. Büyük ev satılsa o para da gidecekti annem babam ortada kalacaktı.
Kardeşim yine saçma sapan ticari işine devam ediyor. Bence yine kazanmıyor. Çünkü annemin tarlalarının satılmasına takık bu ara. Bizimkilere ne kadar anlatsam da anlamıyorlar. Onlar destek oldukça kardeşim dibi görmedikçe anlamayacak yaptıklarını.
Ücretsiz izinde olmama rağmen babam gelip para istedi kardeşim için. O kadar kötü durumdaydı ki bebeğimin altınlarını verdik 20bin kadar tuttu. Anlamıyorlar anlayamıyorlar gerçekleri. Artık ailemle para işine girmem. Eksikleri varsa kıyafettir eve alışveriştir alırım. Ama asla para vermem, ben de isterim anneme babama para vereyim güzel yaşasınlar. Ama onlar paraları biriktirip yine kardeşime gönderiyorlar.
Yapacak birşey yok. Anneniz kendi eliyle çizdiği kaderini yaşasın. Kredilerini ödeyemez hale gelirse annenize kısıtlama davası açın.

Şaşırma AbsolutPromise AbsolutPromise :) Valla paranın nasıl kazanıldığını bilmeyen kişi para kontrolünü bilmiyor. Aile şirketimiz biz 20yaşlarına kadar bize çok güzel bir hayat yaşattı. Ben de dahil para biriktirmek nedir insan neden para biriktirir bunu anlamadık. Çünkü bize aşılanmamıştı. Sonra şirket bir battı dımdızlak kaldık. Benim seçtiğim meslek devlete bağlı olduğundan gelirim giderim belliydi. Ama kardeşim ticarete devam etti. Kardeşim hala para işlerinden anlamaz.Ben de evlendikten sonra öğrendim biraz.

Siz en doğrusunu yapmışsınız kendinizi geri çekin muhakkak . Birde açıkça fikrimi söyleyeyim sizin abiniz intihar falan etmez tamamen gamsizlik bu .arkada destek var diye umursamiyor adam borcu morcu .

Buna kesinlikle katılıyorum borçtan intiharın eşiğine gelmiş adam her gün bi paket sigaraya para veremez elinde telefonla oyun oynayamaz benim araba borcum var 45 bin. Kredi. Aylık 1600 ödemem var. 4 bine yakın maaşla ben bu kadar rahat değilim. 45 bin çok bi miktar değil maaşıma göre. Rahatlıkla ödenir biter. Ben bile harcamalarımı kıstım. İhtiyacım olmayan şeyleri almıyorum falan. Adamdaki rahatlık inanılmaz

Kardeşim ticaretle uğraşıyor. Ama bana kalırsa ticareti bilmiyor. Bir ara o da kumar oynamıştı ona bağlı borçlar da çıktı. Borcun ne kadar olduğunu da söylemiyor tam olarak. 50-60-100 bin dendi. Sonra ev satmaya karar verdiler. Satmaya çalıştıkları evin değeri 350bin falandı. Yeni büyük temiz bir ev. Dedim bu evi satmayın 50-60bin borç varsa küçük eski evi satın madem. Yok büyük ev satılacakmış kalan para ile yeni iş kurulacakmış falan. Sonra öğrendim ki borç minimum 100bin. Büyük ev hemen satılmıyor tabi yıktım ortalığı hemen küçük evi satın diye hemen satıldı güya borç kapandı. Zaten büyük evi satalım diye beklerken 20bin kadar faiz yemiş borçlar. Büyük ev satılsa o para da gidecekti annem babam ortada kalacaktı.
Kardeşim yine saçma sapan ticari işine devam ediyor. Bence yine kazanmıyor. Çünkü annemin tarlalarının satılmasına takık bu ara. Bizimkilere ne kadar anlatsam da anlamıyorlar. Onlar destek oldukça kardeşim dibi görmedikçe anlamayacak yaptıklarını.
Ücretsiz izinde olmama rağmen babam gelip para istedi kardeşim için. O kadar kötü durumdaydı ki bebeğimin altınlarını verdik 20bin kadar tuttu. Anlamıyorlar anlayamıyorlar gerçekleri. Artık ailemle para işine girmem. Eksikleri varsa kıyafettir eve alışveriştir alırım. Ama asla para vermem, ben de isterim anneme babama para vereyim güzel yaşasınlar. Ama onlar paraları biriktirip yine kardeşime gönderiyorlar.
Yapacak birşey yok. Anneniz kendi eliyle çizdiği kaderini yaşasın. Kredilerini ödeyemez hale gelirse annenize kısıtlama davası açın.

Üzüldüm size de benim gibiymişsiniz siz de ben gibi kendinizi çekin ben 5 kuruş vermiyorum vermeyi de düşünmüyorum zaten 5 sene boyu kredi ödeyeceğim o bitene kadar evlilik falan girer araya onun borçları vs. Araba kredim biter bitmez direkt ev alacam. Borçlu olayım tek de param havaya gitmesin en azından bi malım olur kenarda. Borca girmeden önce allem edip kallem edip acındırıp bi şekilde para göndertiyolardı olmadı buraya gelip neye ihtiyaç varsa bana kitliyolardı. 1 haftada 3 bin lira harcanırmı? Harcattılar. Annem abimle burdan giderken evimde ne var ne yok götürmüş bi çöp bırakmamış yemeye yeni alışveriş yapmıştım bütün baklagiller yiyecekler taşıyabileceği her şey. Siz hesap edin buncacık şeyleri bile hesap ediyolar. Ki ben sadece haftada bir kez alışveriş yapabiliyorum köy gibi yerdeyim işten çok geç çıkıyordum kurslarım oluyodu heryer kapanıyo ben çıkana kadar bakkal market Kalmıyo. Sadece haftasonları alışveriş yapabiliyorum. Düşünün 4 gün evimde doğru dürüst bişey yoktu ne var ne yok götürmüş haftasonuna kadar ne yapsam da yesem dedim bu kadarı gerçekten fazla.

Bu nedir arkadaş?Nasıl bir anlayış var bu anne babalarda? Kendi eliyle ve inatla pisliğe bulaşan,sorumsuz hareketlerine devam eden evlada,daha totosunu nasıl kaldırabilirim diye düşünülürken,düşünceli,aklı başında hareket etmeye çalışan evladın hiç değeri yok.Ailede bile adaletin sağlanamadığı bir dünyada hangi alanda adil olunmasını beklesek boş geliyor bana da.
Hata yapana eğer hatasından pişmansa ve düzeltme yönünde çabası varsa, elbette destek olunmalı.Ama,insanları halen kullanmaya çalışıyorsa ve bencilce davranıyorsa da tepki oldukça sert verilmeli diye düşünüyorum.Anne baba olmak zor.Ama,doğru davranış geliştirip,sağlam durmak gerekiyor.Allah yardımcınız olsun.İnsanların bu kadar bencil olduğu ve hiç adil olmayan bu dünyada,tek başına hayatını doğru dürüstçe,emeğiyle kazanmaya çalışan,aklı başında bir genç hanım olarak, sizi tebrik ederim.Abinize de Allahın akıl fikir vermesini,biran önce hatasından dönmesini dilerim.

Şaşırma AbsolutPromise AbsolutPromise :) Valla paranın nasıl kazanıldığını bilmeyen kişi para kontrolünü bilmiyor. Aile şirketimiz biz 20yaşlarına kadar bize çok güzel bir hayat yaşattı. Ben de dahil para biriktirmek nedir insan neden para biriktirir bunu anlamadık. Çünkü bize aşılanmamıştı. Sonra şirket bir battı dımdızlak kaldık. Benim seçtiğim meslek devlete bağlı olduğundan gelirim giderim belliydi. Ama kardeşim ticarete devam etti. Kardeşim hala para işlerinden anlamaz.Ben de evlendikten sonra öğrendim biraz.

Nasıl cesaretle hala devam edebiliyor abiniz ona şaşırdım.
Ben hep maddi durumumuz iyi olarak büyüdüm ama bir şekilde bütçe yapmayı, biriktirmeyi öğrendim ki kendi çapında bir öğrenciyim hala.
Böyle anne babalara da söylenecek çok şey var dilimin ucuna geliyor da neyse...

Üzüldüm size de benim gibiymişsiniz siz de ben gibi kendinizi çekin ben 5 kuruş vermiyorum vermeyi de düşünmüyorum zaten 5 sene boyu kredi ödeyeceğim o bitene kadar evlilik falan girer araya onun borçları vs. Araba kredim biter bitmez direkt ev alacam. Borçlu olayım tek de param havaya gitmesin en azından bi malım olur kenarda. Borca girmeden önce allem edip kallem edip acındırıp bi şekilde para göndertiyolardı olmadı buraya gelip neye ihtiyaç varsa bana kitliyolardı. 1 haftada 3 bin lira harcanırmı? Harcattılar. Annem abimle burdan giderken evimde ne var ne yok götürmüş bi çöp bırakmamış yemeye yeni alışveriş yapmıştım bütün baklagiller yiyecekler taşıyabileceği her şey. Siz hesap edin buncacık şeyleri bile hesap ediyolar. Ki ben sadece haftada bir kez alışveriş yapabiliyorum köy gibi yerdeyim işten çok geç çıkıyordum kurslarım oluyodu heryer kapanıyo ben çıkana kadar bakkal market Kalmıyo. Sadece haftasonları alışveriş yapabiliyorum. Düşünün 4 gün evimde doğru dürüst bişey yoktu ne var ne yok götürmüş haftasonuna kadar ne yapsam da yesem dedim bu kadarı gerçekten fazla.
Bu son mesaja çok özür dilerim yuh dedim . Ne demek evinizdeki herseyi götürmek ya .anneniz yaşadığınız ortamın farkında değil mi ? Kizinada bu kadar yüklenmek hiç mantıklı değil sizin tek başınada basaracaginizi biliyor belliki ama bu kadari çok bence . Yrn annenize bişey olsa yine siz kosacaksiniz abiniz değil anneniz bunu farketse keske

Bu son mesaja çok özür dilerim yuh dedim . Ne demek evinizdeki herseyi götürmek ya .anneniz yaşadığınız ortamın farkında değil mi ? Kizinada bu kadar yüklenmek hiç mantıklı değil sizin tek başınada basaracaginizi biliyor belliki ama bu kadari çok bence . Yrn annenize bişey olsa yine siz kosacaksiniz abiniz değil anneniz bunu farketse keske

Ah keşke fark etse. Üzülüyorum artık cidden resmen üvey evlat muamelesi bu. Dedim geçen çok sinirlendim de ben üvey evladım bebekken yurttan falan aldınız da haberim mi yok? Bu kadar hayırsız evlada bu kadar arka çıkarken kendini doğunun köylerindeki çocuklar için bile paralayan evlada nasıl bunlar yapılır? Yaşadığım şehirde tanımayan kalmadı. Yazdığım duygusal bir mektupla iki kamyon yardım topladım bot mont kitap kırtasiye iç çamaşırı çoraba kadar. Haberlere çıktım barınaklarda hayvanlar için gönüllü çalışıyorum bu da hber oldu her yerde paylaşıldı. Hak etsem yapılanı zerre üzülmeyeceğim. Abimle ikimizi yan yana koyunca arada uçurum var o dünyasını ahiretini yetmeyip annemin de hayatını batırdı ben tam tersine dünyayı da ahiretimi de güzelleştirmek için çırpınıp duruyorum. Ama gene değer görmüyorum bana kredi çek de ver abine diyebiliyor. O 20 bine yakın para için de kumara verdim deyince anneme çok kızmıştım bi de demesin mi annem vermeseydin ulan ağlayıp zırlayan yalvaran ayılan bayılan şekeri tavan yapan sen değil miydin? Abimin kaşı gözü hatrı için mi verdim ben o parayı. Sen üzülme diye verdim. O gün anladım ki dünyayı ayaklarına ser isterse öz ailen olsun ne yaparsan yap gün gelince yaptığın her şey “yapmasaydın napayım” a dönüyor. Kılımı kıpırdatmıyorum artık anneme de çok kırgınım. O da artık umrumda değil. Kendimden başka geleceğimden başka kimseyi de düşünmüyorum. Arabamı aldım borç içindeyim biraz nefes aldığım aylarda birkaç parça çeyizlik eşya alıyorum Çeyiz düzüyorum bi yandan. Evlensem bi hayırları olmayacak belli çünkü en azından el aleme rezil olmayım kendim yapayım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X