Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum

Helinsma

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
28 Aralık 2015
1.343
410
29
Merhaba, 27 yaşındayım 1 yıldır birlikte olduğum sevgilim var 1 ay sonra nişanımız var.

Sevgilim mühendis 5 bin kadar maaşı var bende çalışıyorum. Ama çok fazla kredi borcu var maaşının tamamı neredeyse. Ekonomik durumları olmadığı için nişan bu kadar geç kaldı ve düğün seneye kaldı.

Benim düşüncelerime göre düğün nişan vs. Süreçleri erkek yapmak zorunda değilde elimizden ne geliyorsa onu yaparız şeklinde. Örneğin, 1.5 TL ye nişan kıyafeti beğendim erkek arkadaşıma bunu ben ödeyeyim diye ısrar ediyorum aynı zamanda kuaför paramı , ayakkabıımı vs daha bi kaç şeyi ben veririm diyorum hayır diyo müsade etmiyor ben yaparım diyo öyle desede ben yinede seçim yaparken uygun şeyler seçiyorum.

Asıl soruna gelirsek daha önce de buna benzer bu konum olmuştu ama şimdi direk bunun hakkında konuşmak istiyorum dağılmasın konu diye.
Sorun şu; erkek arkadaşımla babalar günü hediyesi aldık babasına 190 TL ye tişört. Ertesi gün sevgilim tekrar bi hediye daha aldı adidasın bi modeli 900 TL ayakkabı.
Şimdil diyeceksiniz ki sanane kızım babasına bir hediye almasın mı evet tabiki alsın asla böyle bir şeye karışmam evli bile olsak. Ama 1 ay sonra nişanı olacak erkek ailesi yapması gereken büyük masrafları olan çocuğuna bu fiyatta bir hediye aldırması ondan istemesi beni şok etti arkadaşlar.

Ve dünden beri çok kafama takıyorum heves falan kalmadı henüz bi alyans bi tek taş aldı bana ikiside hiç istediğim gibi değil sadece ucuz olsun diyerek aldığımız şeyler. Lütfen bana bi akıl verin ben haksızsam aklımı başıma getirin çok ihtiyacım var şuan yolun çok başındayım korkuyorum bu işlerden. Teşekkürler

Öncelikle bir yıllık ilişkide nişan geç kalmamış

5000 maaşı var kredi borcu var ne almış o kredi borcu ile yiyip içip gezmiş mi

5000 maaş ile 1.5 k elbise de pahalı 1 k hediye de

Tektaş alyans vs zaten maaşı geçer nişan için kıyafet de alınacak vs

Sizin maaşınız kaç tl

Yani evi nasıl kuracak nasıl geçineceksiniz

10000 olsa çok rahat geçinilir derim çoğu yorumumda ama 1000 tl hediye alan birisi için zor

Babasına yahut baba oğul ilişkisine sözüm yok ama bana 1000 tl ayakkabı çok geldi profesyonel sporcu mu bu adam daha ucuz model giysin

Bu miktar uçak bileti, sağlık harcaması vs olsaydı yorumum farklı olurdu

Aynen sanane babalar günü senede bir geliyor alabilir ister ucuz ister pahalı
Siz şimdiden kime ne alınıyor hesabı icine girmeyin karşılaştırma hiç yapmayın yaparsanız bu işin sonu gelmez benim yüzüklerim elbisem ucuz derseniz olmaz
O hediye mevzusu babasıyla arasında nisan mevzusu senle sevgilin arasında
Nişanlın borcu olduğunu sana açık dürüstce söylemiş ev kurulucak düğün dernek bunlar ortak yapılacak şeyler boyle takıntı yaparsanız isin başında işiniz iş

Evet babalarimiz annelerimiz canımız ama sevgilim herseyin en ucuzunu beğenmediği halde alip babama bin tlye hediye almazdim. Hediyeyi babasi istemiş anladığım kadarıyla, demek ki ailesine hayır diyemiyor, gerci babasinin istemeside tuhaf, haklısınız. Acaba biraz dahamı bekleseydiniz nisan için? Evlendiginizde nasıl geçineceksiniz

Evet babalarimiz annelerimiz canımız ama sevgilim herseyin en ucuzunu beğenmediği halde alip babama bin tlye hediye almazdim. Hediyeyi babasi istemiş anladığım kadarıyla, demek ki ailesine hayır diyemiyor, gerci babasinin istemeside tuhaf, haklısınız. Acaba biraz dahamı bekleseydiniz nisan için?
Evet babası istedi hayır diyemiyor aynen öyle onu net anladım bana baskı yapıyor.

Aynen sanane babalar günü senede bir geliyor alabilir ister ucuz ister pahalı
Siz şimdiden kime ne alınıyor hesabı icine girmeyin karşılaştırma hiç yapmayın yaparsanız bu işin sonu gelmez benim yüzüklerim elbisem ucuz derseniz olmaz
O hediye mevzusu babasıyla arasında nisan mevzusu senle sevgilin arasında
Nişanlın borcu olduğunu sana açık dürüstce söylemiş ev kurulucak düğün dernek bunlar ortak yapılacak şeyler boyle takıntı yaparsanız isin başında işiniz iş
Haklısınız bende kendimi ikna etmeye çalışıyorum böyle şeyler düşünme daha çok ayrıntı var başın ağrır diye. Ama aptallık benim işte hesap bile ödetmedim ben ona borcu var diye.

Öncelikle bir yıllık ilişkide nişan geç kalmamış

5000 maaşı var kredi borcu var ne almış o kredi borcu ile yiyip içip gezmiş mi

5000 maaş ile 1.5 k elbise de pahalı 1 k hediye de

Tektaş alyans vs zaten maaşı geçer nişan için kıyafet de alınacak vs

Sizin maaşınız kaç tl

Yani evi nasıl kuracak nasıl geçineceksiniz

10000 olsa çok rahat geçinilir derim çoğu yorumumda ama 1000 tl hediye alan birisi için zor

Babasına yahut baba oğul ilişkisine sözüm yok ama bana 1000 tl ayakkabı çok geldi profesyonel sporcu mu bu adam daha ucuz model giysin

Bu miktar uçak bileti, sağlık harcaması vs olsaydı yorumum farklı olurdu
İnanın takım elbise alsa 5 katı fiyatına bunları düşünmezdim ihtiyaç şuan derdim babasına yani. Ama spor ayakkabı şuan bu fiyata olmasaydı olmaz mıydı

Siz 1.5 k nişan kıyafeti beğeniyorsunuz, ucuz olsun diye aldığınız şeyleri beğenmiyorsunuz ama babasına senede bir hediye alamıyor. Ayrıca gerçekten ne kredisi bu böyle 5bin maaşın ne kadarı gidiyor?
Ben kendim ödiycem diye beğendim o fiyatta elbiseyi. Araba bedeli askerlik kredisi borcu var. Ayrıca babasına isyerse araba alsın ama şuanda masraflı bi süreç içerisinde zaten almıştık bi tane hediye bana babasının düşüncesizliği garip geldi

Haklısınız bende kendimi ikna etmeye çalışıyorum böyle şeyler düşünme daha çok ayrıntı var başın ağrır diye. Ama aptallık benim işte hesap bile ödetmedim ben ona borcu var diye.
Ama senin yaptığında yanlış hesap ödetmedim demek ne demek
Sen herşeyine evet dersen borcu var diye sineye cekersen ilerde sorun olur

Düğün seneye kaldıysa düğüne yakın nisan yapın borcu biterse daha çok tanımış olursunuz bu arada acele etmeyin o zaman nişanı erteleyin ne bileyim
Size borcum var baskısı yapıp diğer taraftan düşüncesizce harekat ediyorsa buda doğru değil

Bunca borcun icinde babasina bin tlye babalar gunu hediyesi alan adamla evlenmezdim neden okadar borcu oldugu belli ayrica maasida cok az iyi düşünün
Araba kredisi ve bedelli askerlik kredisi borcu ödüyor. Aslında çocukta değil de babası istedi hayır diyemiyor. Gerçekten ne yapmam gerekiyor bilmiyorum.

Ama senin yaptığında yanlış hesap ödetmedim demek ne demek
Sen herşeyine evet dersen borcu var diye sineye cekersen ilerde sorun olur

Düğün seneye kaldıysa düğüne yakın nisan yapın borcu biterse daha çok tanımış olursunuz bu arada acele etmeyin o zaman nişanı erteleyin ne bileyim
Size borcum var baskısı yapıp diğer taraftan düşüncesizce harekat ediyorsa buda doğru değil
Ben galiba yazık sıkıntı yaşamasınlar diye diye kendimi hafife aldırdım ama elimde değil durumları yok olsun dedim ben destek olurum ailem olur dedim ama iyi niyetimi suistimal etme dedim ona yine edildi işte. Bana baskı yapıyor evet pahalı şeyler beğenince biraz pahalı değil mi diyo ya ne bileyim ben evleniyorum en özel günlerim 100 liranın hesabını yapıyorum adam 900 TL ye keyfi bi harcama yaptı ben gerçekten bu olayı nasıl atlatcam bilmiyorum

Durumları yok diyorsunuz, onu zor şartlarda okuttuğu icin esiniz almak istemis olabilir, babasi fiyatını hic bilmeden sevmis göstermiş olabilir. Bende benzer durumda kaldım, babam fiyatına bakmadan seçti, fiyati yüksek cikti, ben onu alamam demek zorunda kaldım daha sonradan cunku durumum yoktu. Ama zoruma gitti alamadığım için içime dert oldu üzerinden yıllar geçti ama unutamadım bunu. Beni zor durumda okuttu evde kendilerine paraları yokken bana yolladı. Bugun babalar günü ben 7 ay once babami kaybettim ve su anda bunu hatırladığım icin ağlamaya başladım.

Araba kredisi ve bedelli askerlik kredisi borcu ödüyor. Aslında çocukta değil de babası istedi hayır diyemiyor. Gerçekten ne yapmam gerekiyor bilmiyorum.

Baba nasıl istiyor

Ben mi çok garip ortamlarda yetiştim

Çocuk ister baba alır yani babanın fiilen alamadığı bir şey olduğunda da parayı verir aldırır

Bana 900 tl ayakkabı al nasıl demiş, baba kaç yaşında

O ayakkabıyı bilip isteyecek baba çalışmıyor mu

5000 maaşla 1000 tl hediye alan adam hiç borçtan kurtulmaz ki bugün babalar günü yarın x günü

Size doğumgününüzde ne aldı

Yani bu pahalı hediyeler hep mi var yoksa “kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez” modunda mı

Düğün, eşya vs harcamayı baba yapacak da ona sevimli görünme jesti mi bu

Evet babası istedi hayır diyemiyor aynen öyle onu net anladım bana baskı yapıyor.
Sırf bu huyundan dolayı evliliği ertelemelisiniz bence. Hayır diyemiyorsa ailesi tarafından çok kolay bir şekilde yönlendirilebilir. İleride ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Maaşının büyük bir kısmının kredi borcuna gittiğini ailesi de biliyordur, düğün hazırlığı yapıyorsunuz üstelik. Babasının 900 liralık ayakkabı istemesi çok yanlış. Sanki çok elzem bir şey.

Tüm bunlar ileride yaşayacağınız büyük sorunların habercisi. İyice düşünün taşının.

Ben galiba yazık sıkıntı yaşamasınlar diye diye kendimi hafife aldırdım ama elimde değil durumları yok olsun dedim ben destek olurum ailem olur dedim ama iyi niyetimi suistimal etme dedim ona yine edildi işte. Bana baskı yapıyor evet pahalı şeyler beğenince biraz pahalı değil mi diyo ya ne bileyim ben evleniyorum en özel günlerim 100 liranın hesabını yapıyorum adam 900 TL ye keyfi bi harcama yaptı ben gerçekten bu olayı nasıl atlatcam bilmiyorum
Erteleyin nişanı düğünü baba baskı yapıyor dediginiz bir kişiyle ne yola çıkılır ne evlilik olur sonu olmaz

Ben kendim ödiycem diye beğendim o fiyatta elbiseyi. Araba bedeli askerlik kredisi borcu var. Ayrıca babasına isyerse araba alsın ama şuanda masraflı bi süreç içerisinde zaten almıştık bi tane hediye bana babasının düşüncesizliği garip geldi

Kendin alacaksan, alsaydin? Yani foto çekip yolluyorsun, ee adam diyor ki "hayir ben alacam". O zaman elbiseyi ile niye kassaya gitmedin madem cidden kendin almak istiyordun?

Ikinizde genç ve toysunuz. Ikinizde ekonomiden paradan birsey anlamiyorsunuz ve evlenirseniz çok berbat bir evliliginiz olur. Ikinizde para saçiyorsunuz çünkü. Neredeyse aylik maas olan bir nisanlilik elbisesi nedir ya? Babaya yine aylik maas olan ayakkabi almak nedir?

Ki sevgilin zaten borcu varmis. Yani ikinizde temkinli olmaniz gerekirken, ikinizde para saçiyorsunuz. Derdin bu para saçmasi olmaliydi "babaya niye var, bana yok" degil.

Ayrica 1 yillik iliski için nisan geç degil. Gördügün gibi, insani 1 yilda taniyamiyoruz degil mi?

Bu evlilik yürümez. Sen klasik Türk kizi olarak herseyi isteyip ve pahalida istiyorsun. Adamin hem maasi buna yetmiyor ona ragmen para saçiyor. Er yada geç bu borçlar sizi bulur ve kavgalar baslar.

Nişan hazırlığında aldığı maaşı, borcu belli olan çocuğundan 900 TL'lik ayakkabı isteyen baba ve ona hayır diyemeyen sevgili.

Tüm maaşı borca giden adamla neden evlilik yoluna giriyorsunuz ayrıca? Giriyorsanız ben alayım mı edeyim mi diye sormadan alın alacağınızı. Onu ben alacağım dediği şeyleri de siz ödeyeceksiniz zaten sonrasında.

Bu kafayla tabi ki maaşı borca gider, enternasan değil, evlenebilirseniz siz de yaşayacaksınız sıkıntısını.

Altı üstü bir yıldır berabermişsiniz
Nişan nasıl geç kaldı?
Bana kalsa nişan için erken bile
Üstelik tereddütleriniz de varken
Ama sizin kararınız tabi ki

Kredi insanın maaşından fazla veya maaşına çok yakın olamıyor diye biliyorum ben
Bir oranı var sanırım maaşa göre
Ancak o kadar olabiliyor
Saydığınız sebepler de bana biraz mantıklı geldi
Araba ve bedelli askerlik yani
Kredi çekecek olsam bu ikisine çekerdim
Ama nasıl ödeyeceğimi de düşünürdüm tabi
Sadece mühendis ama hesap yapmayı bilmiyor sanırım 🙄
Sözel bi mühendislik de yok
Nasıl oluyor acaba? 🤷‍♀️

Sizin ve babanın masraflarına gelince
Bence ikinizinki de abartı
1.500 tlye elbise her şart altında fazla