Nişanlılık arifesinde ayrıldım lütfen yardım edin

Doguda o cok altin takanlarin cogu uygunsuz yollardan elde ediyor diye biliyorum. Ha dedeleri cok zengin degilse.. haricinde helal yollardan o kadar mal mulk yapmak mumkun degil. Cok soz yalansiz, cok mal haramsiz olmaz..
Çok yanlış bir düşünceye sahipsiniz doğuda helalinden parasını kazanıp düğününü yapan milyonlarca insan var. Tanımadığınız bilmediğiniz şeyler hakkında bu tarz yorumlar yaparak haramdan bahsederken günaha girmeyin derim ben.

Kızlar Merhaba

Lütfen mesajımı gören bir yardım için fikir belirtirse çok sevinirim. Şimdiden Allah razı olsun.

Ben hayatım boyunca kolay kolay kimseyi sevmedim ve evlilik için ısınmadım 1 ay önce bir görücü geldi. Ve karşılıklı birbirimize çok ısındık. Sevdik hep de söyledik bunu. Allah'ım tamam işte buldum derken bir sürü sıkıntı çıktı. Ben doğuda kırsal yerde zor şartlarda hemşireyim şubatta tayin olup gelmem için evlenmem lazım 6 ay bir tanışma süreci olucak. Görüştüğüm kişiye ailem de bende böyle istiyorum evlenip geleyim dedim. Biz maddi olarak hazır değiliz 1 sene sonraya maddi olarak hazırız diyince ailem öyle olmaz 1 sene çok uzun uzaktan nasıl yürütücen dediler. Bir kriz orda yaşadık.

Sonra annem ev alma durumunuz var mı olsa isterim diyince yok dediler çocuk buna çok kızdı bizi mahcup düşürdünüz dedi. Annem ev olmazsa kızımı vermem demedi. Sonra aileler konuşunca maddi şeyler döndü. Çocuk dedi hep maddiyat konuşuluyor dedi ben şakasına dedim altın halat severim alacak mısınız Şaka olduğunu söyledim ama inanmadı ki ondan önce ben altın gücünüzün yettiği kadar mobilya yemekli dügün istemem de dedim ama yine de bu kız beni maddiyat için mi seviyor demiş en son tartışmada ben biraz düşüneceğim geleceğimizi bu maddi şeylerden dolayı mutlu görmüyorum diyince bende sinirlenip ayrılık mesajı yazdım tamam dedi. Ama sonrasında çok pişman oldum. Çünkü maddi şeyler konuşulması hoş olmadı bunun farkındayım. Hazır değiliz dediler saygı duyulmalıydı. Ailemin ve benim tavrım hoş değildi ama bende dolduruşa geldim arada derede kaldım suan aklım basıma geldi asla maddiyat önemli değil insan önemli olan sevmeli konuşmalı anlaşmalı şuan ona içimde özür mesajı yazmak geliyor ama gururuma yedirtmiyorum.

Birkaç güne gideceğim gitmeden görüşelim yazsam masada tekrar birleşmek istediğimi söylesem bana yok dese yerin dibine girer çok kötü olurum gibime geliyor acaba diyorum görev yaptığım yere gidince yazsam 3. Kişilerin etkisi ve arada kaldım yalnız kalınca düşündüm hatamı anladım gibisinden sizce hangisini yapayım?

Şimdi sana 3 tane şey söyliyeyim bunlar hep tecrübe aklında bulunsun.
1. Adam seni sevmiyor kimse kimseye 1 ayda aşık olup kul köle olmaz bu daha önce çok ilişki yaşamamamış evde görücü usulü evlenmeyi bekleyen kızların yapabileceği bir şey (kötü anlamda söylemiyorum). Sevgi emek ister sevdiğini sanmak ve hoşlanmak ile sevmek aşık olmak çok farklı şeyler. Adam hoşlanmış ve evet tanıyabilirim bu kızı demiş.

2. Adam tanımak istemiş ve tanımış. İlk bir ayda asla anlayamayacağı bir kaç şeyi maşallah aileniz önüne sermiş ev isteriz altın isteriz halat isteriz( bunun şakası olmaz. Bir aydır tanıdığın adamdan halat mı istenir şakasına. Ben kocama demiyorum böyle). İlk amacınız tanımak isteriz olacakken bir de hemen düğün isteriz olmuş. Karşı taraf oğullarını doğudan batıya tayin aracı olarak kullanılacağının farkında.

3. Belli ki iyi bir kızsın. Bir daha biriyle tanıştığında yapmaman gerekenleri öğrendin. Ders al önüne bak. Mesaj atma sadece komik duruma düşersin. Böyle zamanlarda herkes konuşur kulak tıkamayı öğren. Önce karşındakini tanı gerçekten sev. İlk bir ay zaten kimse kötü özelliklerini göstermez(sen hariç) o yüzden önce bi adamı tanı. Sonra da kötü özelliklerini gör bak bakalım gerçekten seviyor musun. Bu özellikleri göz ardı edilebilecek mi edilemeyecek mi? Madem seviyorsun annen baban da olsa sevdiğinin hakkını korumayı bil.

Hem fabrikatör hem de müteahhit çok görücüm geldi Allah’a şükür mesleğim var ailemin maddiyatı gayet iyi tanınan bir aileyiz. 1.78 boyunda sarışın mavi gözlü bir kızım kapiş😘
Kiz Gigi Hadid misin mübarek? Bu güzellikle 1 aydır gördüğün adama niye bu kadar taktin ki

İroni mi yaptiniz merak ettim bu devirde kaç bekar erkeğin evi barki var 🤭
Tercih meselesi. Ben onem vermeyip de bir ömür boyu bir ev icin calisamam beklyemem de. Erkek dedigin paralı olur kadindan da bir sey beklemez. Olmayani tercih edip evlenenlere de saygi duyuyorum. Ama evliliklerde en büyük sorun para oluyor maalesef.

Ülkenin ekonomik durumundan ya da ev fiyatlarından haberiniz var mı acaba ? Kaç bekar insanın evi barkı var şu anda aileden kalmadıysa ? Evlenmeye mi çalışıyorsunuz yoksa birine kendinizi yıkmaya mı ? Ev bark araba bu devirde el ele verip çalışılarak yapılır anca o da. Sevgi saygı boş evlilikte tabi. Evi olsun yeter. 🙄
Bu benim düşüncem.

Tercih meselesi. Ben onem vermeyip de bir ömür boyu bir ev icin calisamam beklyemem de. Erkek dedigin paralı olur kadindan da bir sey beklemez. Olmayani tercih edip evlenenlere de saygi duyuyorum. Ama evliliklerde en büyük sorun para oluyor maalesef.
Senin neyin var bu koşulda? Erkek dediğinin evi ve parasi varsa

Böyle düşünürse bekar kizlar evlenemezler zaten sallama rakamlar verelim tr de Bin erkeğin 900 unun arabası yoktur diye tahmin ediyorum 25 30 yaşlarinda. 100 uyle 100 kız evlense gerisi ne yapsın 😅

Çok yanlış bir düşünceye sahipsiniz doğuda helalinden parasını kazanıp düğününü yapan milyonlarca insan var. Tanımadığınız bilmediğiniz şeyler hakkında bu tarz yorumlar yaparak haramdan bahsederken günaha girmeyin derim ben.
Yapma yaw😐

Hepsi mi dedik🙄 okudugundan bunu anladiysan, bu bence senin sorunun😐

Yüzyüze konuşmak her zaman daha iyi olur diye düşünüyorum bazı şeyler yanlış söylenmiş, yanlış anlaşılmış olabilir. Gitmeden önce yüzyüze görüşün derim. Siz de mesleği olan çalışan birisiniz birbirinize maddi anlamda destek olabilir. Evlilik için gerekli ihtiyaçları birlikte karşılayabilirsiniz. Eğer konuşmazsanız içinizde hep acaba bozulmasa nasıl olurdu düşüncesi olacak. Kısacası gitmeden önce görüşün bitecekse de bitmeyecekse de sonuca varmış olur netleşir herşey

Onlar için degil ben hatamı anladığımı biliyor beni affederdi tekrar konuşmaya çalışırdı
İnan gelinen bu aşamada artık adam gırtlağına kadar borç içinde ve seninle evlenme nedeni sana kredi çektirmek olsa bile seni çıkarcılıkla suçlayacaktı .Bunlar hep hayat tecrübesi..evlilikten ne beklediğini kendin önce değerlendir.Görücü aracılığıyla evleniyorsam benim de tabi ki taleplerim olacak diye de düşünebilirsin ama net ol..yani sonrasında "ay şaka yaptık biz " derseniz alacak gücü de olsa almaz ki! Bundan sonra daha görücü gelmeden vesile olan kişiye ev şartınız varsa söylersiniz ..bunun dışında yok altın halat filan bunlar zaten güç yetecek şeyler değil.

Kapı kapı gezip kız bakıp sonrasında aile konseyini kurup dişine ,işini mukayese edip "kız seçen " erkeklere müstahak bu muamele
Kapısını açıp da kızlarını “seçtirenler” peki? Adamlar zorla içeri girip kızınıza bakacağım demiyor. Giden kadar o kapıyı açan da normal değil. Komple hepsi saçma geliyor bana zaten ama en saçması evliliğin ticaret olarak görülmesi.

Aşırı kilolu bir kızla evlenmem diyen erkeklere de böyle çıldırıyor musunuz?
Ya ne kel alaka örnekler bunlar. Bir insanı sağımlık inek, hayat garantisi ya da yatırım aracı gibi görmekle kişilerinin görsel tercihlerinin ne alakası var?? Ben de şöyle bir genelleme yapabilirim mesela aşırı kısa erkekler çok dikkatimi çekmezler ( ki her şeyin istisnası olabilir tabii ki ) ama kişinin ekonomik olarak beni kalkındırmasını beklemek bambaşka bir konu. Zenginlik ya da maddi durum hangi duyularınıza hitap ediyor sizin? Görsellik en azından bir duyuya hitap ediyor.

Birisi mavi göze bayılır başkasına çok çiğ gelir, kimisi sarışın sever ötekisi esmer. İnsanlar elbetteki bazı sebeplerden ötürü birilerine karşı bir çekim hissediyor ki geri kalan diğer tüm insanlar dururken birbirlerine aşık oluyorlar. Yine de en önemli şey karakter ve uyumdur geri kalan her şey geçicidir. Önce dışına bakarız ama çoğu insan aşırı yakışıklı diye iki cümle kuramadığı bir erkekle evlenmez.

Karakteri düzgün, çalışkan, azimli, nezaketli bireylerle evlenin. Para zurnanın en son deliği, parası var diye kadınlara her şeyi yapabileceklerini sanan erkeklerlere doluyor etraf bu paraya tapma sevdası yüzünden.

Kızlar Merhaba

Lütfen mesajımı gören bir yardım için fikir belirtirse çok sevinirim. Şimdiden Allah razı olsun.

Ben hayatım boyunca kolay kolay kimseyi sevmedim ve evlilik için ısınmadım 1 ay önce bir görücü geldi. Ve karşılıklı birbirimize çok ısındık. Sevdik hep de söyledik bunu. Allah'ım tamam işte buldum derken bir sürü sıkıntı çıktı. Ben doğuda kırsal yerde zor şartlarda hemşireyim şubatta tayin olup gelmem için evlenmem lazım 6 ay bir tanışma süreci olucak. Görüştüğüm kişiye ailem de bende böyle istiyorum evlenip geleyim dedim. Biz maddi olarak hazır değiliz 1 sene sonraya maddi olarak hazırız diyince ailem öyle olmaz 1 sene çok uzun uzaktan nasıl yürütücen dediler. Bir kriz orda yaşadık.

Sonra annem ev alma durumunuz var mı olsa isterim diyince yok dediler çocuk buna çok kızdı bizi mahcup düşürdünüz dedi. Annem ev olmazsa kızımı vermem demedi. Sonra aileler konuşunca maddi şeyler döndü. Çocuk dedi hep maddiyat konuşuluyor dedi ben şakasına dedim altın halat severim alacak mısınız Şaka olduğunu söyledim ama inanmadı ki ondan önce ben altın gücünüzün yettiği kadar mobilya yemekli dügün istemem de dedim ama yine de bu kız beni maddiyat için mi seviyor demiş en son tartışmada ben biraz düşüneceğim geleceğimizi bu maddi şeylerden dolayı mutlu görmüyorum diyince bende sinirlenip ayrılık mesajı yazdım tamam dedi. Ama sonrasında çok pişman oldum. Çünkü maddi şeyler konuşulması hoş olmadı bunun farkındayım. Hazır değiliz dediler saygı duyulmalıydı. Ailemin ve benim tavrım hoş değildi ama bende dolduruşa geldim arada derede kaldım suan aklım basıma geldi asla maddiyat önemli değil insan önemli olan sevmeli konuşmalı anlaşmalı şuan ona içimde özür mesajı yazmak geliyor ama gururuma yedirtmiyorum.

Birkaç güne gideceğim gitmeden görüşelim yazsam masada tekrar birleşmek istediğimi söylesem bana yok dese yerin dibine girer çok kötü olurum gibime geliyor acaba diyorum görev yaptığım yere gidince yazsam 3. Kişilerin etkisi ve arada kaldım yalnız kalınca düşündüm hatamı anladım gibisinden sizce hangisini yapayım?
Bence mesaj at insan en çok yazmadıklarından pişman oluyor emin ol farzet istemedi ne kaybedeceksin içinde kalması çok daha kötü sürekli keşke yazsaydım konuşsaydım diyeceksin içten samimi şekilde yaz özür dilemen gerektiğini düşünüyorsan dile üç
Günlük dünya pişmanlığa yer verme o istemezse de en azından elimden geleni yaptım dersin

Kapısını açıp da kızlarını “seçtirenler” peki? Adamlar zorla içeri girip kızınıza bakacağım demiyor. Giden kadar o kapıyı açan da normal değil. Komple hepsi saçma geliyor bana zaten ama en saçması evliliğin ticaret olarak görülmesi.
Ben insanların daha önce var olduğunu bile bilmedikleri bir kadının ailesinin evine gidip "oğlumuzu evlendirmek istiyoruz" demelerini saçma buluyorum.Burada da belli ki konu sahibinin ve ailesinin akıllı mı deli mi olduğunu bilmeden ..devlette kadrolu işi olması nedeniyle ortaya çıkmış bir erkek ailesi var.Bu yüzden zaten tüm olayın ticari olduğu bir platformda konu sahibinin ailesinin "ev isteriz" demesini yadırgamadım açıkçası ..saçma olan sonrasında "biz illaha alın demedik" şeklinde çark etmeleri olmuş.Ben aşk evliliği yaptım .Evimin eşyasından düğünüme tüm masrafın yarısını ödedim.Ama pazarda sergiye çıkar gibi evime görücü getirtseydim "kusura bakma paran yoksa ,belli bir hazırlığınız yoksa neyinize güvenip ortaya çıkıyorsunuz?" da derdim

Ya ne kel alaka örnekler bunlar. Bir insanı sağımlık inek, hayat garantisi ya da yatırım aracı gibi görmekle kişilerinin görsel tercihlerinin ne alakası var?? Ben de şöyle bir genelleme yapabilirim mesela aşırı kısa erkekler çok dikkatimi çekmezler ( ki her şeyin istisnası olabilir tabii ki ) ama kişinin ekonomik olarak beni kalkındırmasını beklemek bambaşka bir konu. Zenginlik ya da maddi durum hangi duyularınıza hitap ediyor sizin? Görsellik en azından bir duyuya hitap ediyor.

Birisi mavi göze bayılır başkasına çok çiğ gelir, kimisi sarışın sever ötekisi esmer. İnsanlar elbetteki bazı sebeplerden ötürü birilerine karşı bir çekim hissediyor ki geri kalan diğer tüm insanlar dururken birbirlerine aşık oluyorlar. Yine de en önemli şey karakter ve uyumdur geri kalan her şey geçicidir. Önce dışına bakarız ama çoğu insan aşırı yakışıklı diye iki cümle kuramadığı bir erkekle evlenmez.

Karakteri düzgün, çalışkan, azimli, nezaketli bireylerle evlenin. Para zurnanın en son deliği, parası var diye kadınlara her şeyi yapabileceklerini sanan erkeklerlere doluyor etraf bu paraya tapma sevdası yüzünden.
Ben farkı olduğunu sanmıyorum ikisi de bir kriter benim öyle bir merakım yok zaten radikal feministim olaya kadına yarar açısından bakıyorum ve evet son dediğiniz çok doğru çalışkan,nezaketli biriyse karısını, çocuğunu kolay kolay zor duruma sokmaz. Ben zaten paranız yoksa gidin parası olanla evlenin çalışmakla uğraşmayın demem ama altınlar vs ilerde kadına fayda sağlayabiliyor. Birde kadın çalışsa bile çocuk olunca vs çalışmayabilir o yüzden bence erkeğin ekonomik olarak güvence vermesi şart. Ha mutlaka evi olsun,en iyi araba onda olsun demek değil tabii ki bu. Bence kızın da evlenme yoluna girildiyse elinde bir şeyler olmalı tabii ki

Kızlar Merhaba

Adamın gururunu kırmayın yazmayin

X