Pireyi deve yapıyorum artık.

Kız üç beş altınla tazminat ile ömür boyu nafaka bir mi? Hadi altını mihir olarak görüyor, ama bu adamda donunu yıkamayan kadına bir kuruş verecek göz yok haberin olsun.
Orası öyle. Ömür boyu nafaka ödemeye itiraz eder ama ben de ona göre bir avukat tutarım ki avukatımı bile düşünüyorum şuanda biri var aklımda ama bakalım zaman ne gösterir.

Kendi hayatında pasif değildir o abi. Nilu'nun abisi gibi işte, kardeşini döven heriften bi özür dilemediği kalmıştı onun da.
O konuyu bilmiyorum ama tabii ki de kendi hayatında pasif değildir. Sadece börte ile uğraşmak istememiş ya da işine gelmemiştir.😒

Orası öyle. Ömür boyu nafaka ödemeye itiraz eder ama ben de ona göre bir avukat tutarım ki avukatımı bile düşünüyorum şuanda biri var aklımda ama bakalım zaman ne gösterir.
Zaman bir şey göstermez boşanmazsın avutma kendini
Sen sinirlendikçe çirkeflik yapıyor gibi değerini düşürüyorsun sende sinsi davran onlar birşey deyince kendini bozmadan itiraz et istediğini yap..ama o cesaret yok ancak buradan yazıyorsun

Tüm yorumları okuyarak geldim.

Konu sahibesi aileniz size tam anlamıyla destek çıksa da siz boşanmazsınız ta ki eşiniz sizi boşayana kadar.

Aileniz de sizi gelip alsa biliyorlar ki onları çiğneyip geri döneceksiniz, o sebeple karışmamayı tercih ediyorlar.

Eşiniz hep buydu, üstüne gittiniz çok iyi bir baba olacakmış gibi çocuk yaptınız. Şimdi o çocuk başından alınılması gereken fazlalık gibi görülüyor babası tarafından.

En çok çocuğa üzülüyorum.

Analık babalık sadece beslemek, alt değiştirmek, iki pışpışlama yapmak değil.

Eşiniz ne kadar kötü bir babaysa, sizde böyle bir ortama bile isteye çocuk yapıp, şu davranışlara maruz kalmasına göz yuman, düşüncesiz bir annesiniz.

Eltiyi ve çocuklarını düşündüğünüz kadar kendi çocuğunuzun iyi, mutlu, huzurlu bir ortamda yetişmesini düşünmüyorsunuz.

Sırf çocuğunun huzuru, psikolojisi için bile boşanır da bu değersizliği göz göre göre çekmez, çektirmez insan.

Biraz elinizi taşın altına koyun, eş parası için sevilmediğiniz ortamda kpss, memurluk bahanelerine sığınmayın.

Kendinizi de çocuğunuzu da kurtarın mutsuz, huzursuz ortamdan.

Evet aynen. Nedense hep gidecek yeri olmayanların kocaları böyle sorunlu
Anne babanın sahip çıkmadığını bildikleri için eziyorlar. Börtenin anne babası azıcık sahip çıksalar, affedersiniz bir tarafları yemez kötü davranmaya. Ha adamın mayası bozuk orası da ayrı bir konu.

Evet ona göre ayıpmış herkese tuvalete gittiğimi belli ediyormuşum. Saçmalık işte.
Bu muhafazakarlık değil işte. Bu çok sapıkça bir düşünce tarzı. Biz de kendimize göre muhafazakâr insanlarız ama çok şükür herkes yerini ve durması gerektiği yeri bilir. Kime nasıl davranacağını,kiminle nasıl konuşacağını bilir. Ben evli değilim ama atıyorum babamın yanında eniştemden ya da ablamdan peçete istesem kimse de bunu umursamaz. Babam bana sen ne diyorsun bile demez çünkü bu dümdüz bir şeydir sağa sola çekecek bir yanı yoktur yani. Başbaşa et doğrama olayı da yoktur kimse demez kalk kaynınla et doğra diye. Yani sizde çok farklı bir sistem var. Ne bileyim ya açıkçası anlamak isteyeceğim şeyler de değil

Anne babanın sahip çıkmadığını bildikleri için eziyorlar. Börtenin anne babası azıcık sahip çıksalar, affedersiniz bir tarafları yemez kötü davranmaya. Ha adamın mayası bozuk orası da ayrı bir konu.
Çok haklısınız, annenin babanın değer vermediği çocuğa başkaları değer verir mi?
Rabbim aileninde hayırlısını versin

Zaman bir şey göstermez boşanmazsın avutma kendini
Sen sinirlendikçe çirkeflik yapıyor gibi değerini düşürüyorsun sende sinsi davran onlar birşey deyince kendini bozmadan itiraz et istediğini yap..ama o cesaret yok ancak buradan yazıyorsun
Ben itiraz ederken ses tonum rengim değişiyor, sinirlendiğimi veya bozulduğumu direk belli ediyorum. Kalbim hızlı hızlı çarpmaya başlıyor öyle anlarda.

Kendi hayatında pasif değildir o abi. Nilu'nun abisi gibi işte, kardeşini döven heriften bi özür dilemediği kalmıştı onun da.
Abim de yengemle ilk evlendiklerinde sıkıntı yaşamıştı şuan iyiler ama eşimin karıştığı gibi herşeye karışmaz etmez, daha serbesttir, yengeme paranın lafını yapmaz, ama biraz sorumsuzdur, anksiyetesi var böyle sağlık gibi konularda fazla takıntılıdır, yengene ev temizliğinin lafını yapmaz karışmaz. Tam tersi yengem böyle milletin içinde bazen ezer laf sokar abime ama abim aldırmaz.

Eşimle bir araya geldiklerinde vs konuşuyor iyi anlaşıyor ama eşim kendi ailesini kardeşini aramamı istediği kadar abimi aramaz mesela. Bana der kardeşimi aradın mı çocuğu gösterdin mi vs aramasam niye aramadın vs, ama kendisi benim abimi arar mı, anca bayramda seyranda yani. Bu olaylae olduğunda soğuk davrandılar sadece bir süre mecbur kalmadıkça konuşmadılar.

Allah avukata uzun ömür versin o zaman. Malum zaman akıp gidiyor, insanlar yaşlanıyor.

Katibin Ruhu Katibin Ruhu burda bir üye daha vardı.siz hatırlarsınız belki. Eşi tam bir öküz. Konu sahibi işletme okurken kocası için bırakmıştı. Sonra koca tırt çıkmış, ailem de ailem diye kadını ezip, sonra çocuğunu habersiz köye götürüyordu falan. O kadında ikinci çocuğu bile doğurmuştu da açıktan sosyoloji okuyup atanıp kurtulmanın hayalini kuruyordu. Bulamadım üyeyi ama ben ikisini çok benzetiyorum. Sonları da aynı olacak.

Allah avukata uzun ömür versin o zaman. Malum zaman akıp gidiyor, insanlar yaşlanıyor.
Ay hemen gidip şimdi boşanayım, peki ben boşandığımda cebimde olmayan parayla istanbulda nerede kalacağım acaba? 55 metrekarelik yıkılmak üzere olan annemlerin evinde mi? Yoksa olmayan paramla en az 7.500 tl ye 1+1 dükkandan bozma daireye mi gideyim. Eşya da yok ben bu çocuğa o boş evde ne yedirip içirebilirim acaba? İş bulmak çok mu kolay, memuriyeti boşverdim en b.ktan büro memurluğuna bile sen öğretmenlik okumuşsun atanırsın gidersin diye işe alınmazken hemen iş bulabileceğimin garantisini verebilecek misin bana? Hadi bunları yaptım tek başıma o süre içinde çocuğu nereye bırakıcam?? Bana güvenerek işe girme diyen, hasta ameliyst olmuş anneme mi yoksa köyden kaynanamı mı çağırayım???

Bakın muhafazakar ailelerde elti de enişte de olsa dinen kardeş olmuyor nikah düşüyor. Nasıl yabancılaron yanında giyim kıyafet ve hareketlere dikkat etmek gerekiyorsa bunların yanında da dikkat etmek gerekiyor. Muhafazakar bir aileyiz. Dikkat ederiz. Milletin karısına kardeşine her lafı dedikoduyu yapıp kendine gelince geniş davranırsan beis görürsün. Bazı aileler bu konuda daha rahattır bazıları değil
Şimdi şöyle ki dindar mısınız muhafazakar mı?
Muhafazakarsanız yaşadıklarınızda haklısınız.
Olduğu yerde sayan insanların hepsi muhafazakardır.
İster Allah'a inansın, ister küfretsin.
İnsanların zihni hareket etmiyorsa muhafazakardır.

Dindarsanız ise söyleyeceklerim şu:

Dedikodu yapmak da günah.

İlahiyat mezunu bir insanım. Bu arada bunları söyleyebilme yetkisini de devlet verdi, bilimsel yeterliliğimin olduğunu bilerek rahatça ifade edebilirim :)

Bayramda eşimin abisiyle et doğradım. Sonra bebeğim ağladı yanına gittim eltim yerime geldi.
Eşimin abisi yoruldu kardeşini çağırdı.
Bir süre de eltimle eşim iş yaptı.
Birbirimizin sınırlarını bilir ona göre hareket ederiz.

Şimdi şöyle ki dindar mısınız muhafazakar mı?
Muhafazakarsanız yaşadıklarınızda haklısınız.
Olduğu yerde sayan insanların hepsi muhafazakardır.
İster Allah'a inansın, ister küfretsin.
İnsanların zihni hareket etmiyorsa muhafazakardır.

Dindarsanız ise söyleyeceklerim şu:

Dedikodu yapmak da günah.

İlahiyat mezunu bir insanım. Bu arada bunları söyleyebilme yetkisini de devlet verdi, bilimsel yeterliliğimin olduğunu bilerek rahatça ifade edebilirim :)

Bayramda eşimin abisiyle et doğradım. Sonra bebeğim ağladı yanına gittim eltim yerime geldi.
Eşimin abisi yoruldu kardeşini çağırdı.
Bir süre de eltimle eşim iş yaptı.
Birbirimizin sınırlarını bilir ona göre hareket ederiz.
Herkes sizin gibi sınırlarını bilmiyor. O yüzden kendi adınıza konuşun. Sınırlarını bilen insanlar olsa böyle dert yanmazdım. Siz gidip gelmişsiniz ama bizim durumumuz farklı.

Katibin Ruhu Katibin Ruhu burda bir üye daha vardı.siz hatırlarsınız belki. Eşi tam bir öküz. Konu sahibi işletme okurken kocası için bırakmıştı. Sonra koca tırt çıkmış, ailem de ailem diye kadını ezip, sonra çocuğunu habersiz köye götürüyordu falan. O kadında ikinci çocuğu bile doğurmuştu da açıktan sosyoloji okuyup atanıp kurtulmanın hayalini kuruyordu. Bulamadım üyeyi ama ben ikisini çok benzetiyorum. Sonları da aynı olacak.
O adama katlanmanın yolu bir şekilde buluyor o kadın, adamın tek derdi ailesi çünkü başka bir zoru yoktu karısı ile. Börte'nin kocası çok farklı, az geride de yazdım düşman bu adam Börte 'ye. Klasik aileci model değil bu, çok başka yerden karın ağrısı. Börte duvarında da çok yazıyor göre göre anladım artık, adam evlendiğine pişman. Kadının aldığı nefes batıyor ya, böyle bi şey görmedim.

Ay hemen gidip şimdi boşanayım, peki ben boşandığımda cebimde olmayan parayla istanbulda nerede kalacağım acaba? 55 metrekarelik yıkılmak üzere olan annemlerin evinde mi? Yoksa olmayan paramla en az 7.500 tl ye 1+1 dükkandan bozma daireye mi gideyim. Eşya da yok ben bu çocuğa o boş evde ne yedirip içirebilirim acaba? İş bulmak çok mu kolay, memuriyeti boşverdim en b.ktan büro memurluğuna bile sen öğretmenlik okumuşsun atanırsın gidersin diye işe alınmazken hemen iş bulabileceğimin garantisini verebilecek misin bana? Hadi bunları yaptım tek başıma o süre içinde çocuğu nereye bırakıcam?? Bana güvenerek işe girme diyen, hasta ameliyst olmuş anneme mi yoksa köyden kaynanamı mı çağırayım???
İşte bu yüzden ipleri eline almaya bak çok çirkef görünüyor ama çok pasifsin kocanın istediğini yapıp sonra kavga çıkarıyorsun. O kim abimi ara çocukları göster.. Sor 1 üye bunu yapmış mı
Kaynana temizlik yap deyince aşağı in et kes elim bulaştı kocamla bitiririm de.. Bazı şeyleri duymazdan gel bildiğini oku.. Kolay olmayacak ama adım adım ilerle kocan sürekli hakaret ediyor farkına san.. Umursama bildiğini yap kavga edilecekse sonra et.. Onlar sinir olsun.. Kendini geri çektin mi inan bu imkansız değil... Ben senelerce aman üzülmesinler dedim yine kötüyüm şikayet ettiler şimdi ses etmiyorum mesafe koyuyorum

Aldatsa da almayacak kimse seni, onu bi unut. Elime düşsün deyip durma, atanırsan eline düşecekleri şurda çok çok 6 ay olur, o arada seni de tatlı dille birkaç krediye bağlarlar sonra yine eski günler tam gaz devam. Kenara bişeyler atmaya bak gizli gizli. Yarın çok lazım olacak.
Bortecineee’nin ailesinden ben de böyle bir sinyal alıyorum maalesef, şiddet gördüğünde babası hiçbir şey yapmamış, ki az evvel abisinin de Bortecineee’nin dayak yediğini bilmesine rağmen pasif kaldığını okudum, şiddet görmek boşanma sebebidir dayağı geçerli bir sebep görmeyip sadece sarılarak giden bir aile aldatmada da susar, ne olacak ki Borte’nin eşi bir gecelik bir şeydi anlık bir durumdu bir daha olmayacak bunun için yuva mı yıkılır diye savunma yapsa bitti gitti, ben bu tip aileleri iyi tanırım, bir arkadaşım defalarca aldatıldı, onun da sözde kapı gibi abisi ve babası vardı, ailesini eve çağırmış bu adam beni aldatıyor boşanacağım demiş, ne oldu dersiniz?

Arkadaşımın babası her erkek biraz çapkın olur kadın ol kocanı yeniden kazan ben aleme kızı boşanmış dedirtmem deyip gitmiş, abisi de ben karımla kötü olamam sen gelirsen huzurum kaçar demiş, arkadaşım sinir krizi geçirmiş evde kapı pencere ne varsa indirmiş kırıp dökmüş, 3-4 yaşlarında kızı vardı onun da, sinir krizi geçirdiğini duyunca alıp bize getirdim sakinleştirdim kimse destek olmuyorsa ben varım bizimle yaşa dedim, ki teklifimde samimiydim maddi manevi her türlü desteği verir evimde bir odayı arkadaşımla kızına açardım, her neyse biliyorum bu aileleri, kızları nasılsa koca evinde diye atar tutarlar iş icraate gelince herkes kapısını kapatır.

Erkek ailelerinin de bir kısmı oğulları aldatınca annesinden emdiği sütü burnundan getirir, geri kalan erkek aileleri karısı da kadın olsaydı kocasını elinde tutsaydı der suçu geline atar, oğullarının sırtını sıvazlar olsun oğlum zaten karın bizi sevmiyordu burun kıvırıyordu, sana ondan daha iyisini buluruz davullu zurnalı düğün yaparız derler.

Bortecineee ve benzer sıkıntıları yaşayan tüm kadınlar kulağını açsın iyi dinlesin, bu coğrafyada bazı şeyler değişse de gelin kayın ailesi ilişkileri, aldatma, şiddet, boşanmalara olan bakış açısı çok fazla değişime uğramadı, hala boşanma davası açan kadınlar adliye koridorlarında eş ailesinin saldırılarına maruz kalıyor, hala boşanmak isteyen kadına çeyizi bile geri verilmiyor, nafaka bağlanmasın diye 40 takla atılıyor, hala birçok kadının ailesi kızını dayak yese de aldatılsa da koca evine geri gönderiyor, hala boşanmış kadına potansiyel tehlike gözüyle bakılıyor, bunların hepsinde de toplum baskısı olarak çoğunlukla hemcinslerine karşı yapanlar da yine kadınlar, gelinlerini çekiştirip oğullarına akıl verenler, olsun kızım ben de zamanında babandan çok çektim ama şimdi düzeldi diyenler, yan dairemde boşanmış kadın oturuyor kaşı gözü ayrı oynuyor deyip kocasını kıskananlar hep kadın.

O yüzden ailelerinizi sevin hürmetinizi de edin ama hayatınızla ilgili bir karar verip adım atarken babanıza bile güvenmeyin, kaşınacak tırnağınız, göbeğinizi kendiniz kesecek gücünüz olsun, babam gelip almadı, abim sarılıp gitti, amcam nasihat ettiyle olmayacağının kanaatine varın.

X