Sarpa Saran Evliliğim

Mesela benim ailemin eşimden herhangi bir beklentisi olmaz çünkü normalde de pek araşmazlar ama bu insanlar beni ayrı ayrı her hafta iki üç kere ararlardı. Bende onları o kadar sık olmasada arardım. Her haftasonu ve haftaiçi giderdim. Vefat durumu öncesine kadar da aramadılar bir büyük olarak ne oluyor hayırdır kızım demelerini beklerdim. Ama benim eşim beklemez mesela. Benim ailem memlektten geldi konuştu da onlar dibimizde her gün eşim ailesine kahvaltı ve akşam yemeklerine giderken ne oldu probis nerede demediler bile. Madem onların yerine koyup düşündünüz bu kısmıda düşünün. İyiyken her şey iyi bana kötüyken büyüklük yapsınlar eşimin küsme huyunun nereden geldiği hakkındaki fikirlerim netleşti.Kayınvalidemin sabret kızım demesi büyüklük değil( önceki konuları kendisine açtığımda öyle derdi kendisi)

Yada beni aramıyorlarsa abimi de aramasınlar yakınmasınlar laf kalabalığına gerek yok. İlgi beklemiyorum aynı ilgisiz tutumu abime karşı da bekliyorum. Abimi sevdiği için çağırsın görüşsünler yine benlik bir şey olmaz ama ayaküstü evliliğimizi konuşmak neden.

Bir telefon açmadım diye diğer konu da neden haksız olabileceğimi hiç anlamadım zaten.
Bence haklısın, tek taraflı beklentiye girmeyiversin kimse, kimse kimseden üstün ya da daha özel, daha önemli degil

Hani paranı vermeyecektin ne oldu sanki yumusadin yine vereceksin gibi geliyor .Hani senden temizlik bekliyorlar ya sende paranı verme eşinden erkeklik bekle bakalım ne oluyor.
Biz o konuyu konuştuk ve kapadık. İyiliğim için konuştuğunuzu düşünmek istiyorum ama en sert konuşanlar katip in pamuğun mesajlarında bile böyle hissetmiyorum ama fazla hararetli yorumlar yapıyorsunuz gibi geliyor. Aynı şeyleri bir dönem yaşamış olduğunuz için empati yapmak daha kolay oluyor değil mi? Beni çok iyi anlıyorsunuz

Biz o konuyu konuştuk ve kapadık. İyiliğim için konuştuğunuzu düşünmek istiyorum ama en sert konuşanlar katip in pamuğun mesajlarında bile böyle hissetmiyorum ama fazla hararetli yorumlar yapıyorsunuz gibi geliyor. Aynı şeyleri bir dönem yaşamış olduğunuz için empati yapmak daha kolay oluyor değil mi? Beni çok iyi anlıyorsunuz
Doğru diyo ama, esitlik yoksa o zaman sen de esitmişsiniz gibi davranma.

Benim yapım böyle zaten normal hayatta da böyleyim ben hararetli ..Yorumlarim hoşuna gitmedi sert geldi galiba. seni tanımam etmem .biraz gözünü acmani istedim o kadar .

Benim yapım böyle zaten normal hayatta da böyleyim ben hararetli ..Yorumlarim hoşuna gitmedi sert geldi galiba. seni tanımam etmem .biraz gözünü acmani istedim o kadar .
Böyle yorumlar görmek istemiyorsak bu foruma konu açmamak gerek. Açıyorsak bunu da göze alıyoruz denektir. Benim için sıkıntı yok yumuşak sert bir çok yorum geliyor her gönderiye. Sadece bunun sebebi empati duygunuz mu diye merak ettim. Yalnılmışım yapınız böyleymiş.

Aynı şeyleri yazmak istemiyorum ama ayrılmak istememek değil her yolu denemek diyelim. Ben bunu istiyorum.
Merhaba, henüz diğer konunuzu bulup okuyamadım ancak burada yazılanlardan az çok bir fikrim oluştu. Her yolu denedikten sonra eğer ayrılıktan başka bir yol kalmaz ise, ki umarım olmaz toparlarsınız. Ancak burada yazdıklarınız açısından size naçizane bir uyarım olacaktı. Olurda bir gün hukuki süreç başlar ise eşiniz ve ailesine size karşı kullanabileceği ve hatta tam kusurlu çıkmanıza neden olabilecek çok fazla done veriyorsunuz diye anlıyorum.
Evet şu aşamada önceliğiniz bu değil farkındayım ama attığınız her adımda, gösterdiğiniz her davranış ve sözlerinizde bunları hesaba katmanızı tamamen iyi niyetimle önermek istedim. İleride o yatağı ayıranda siz çıkarsınız, aile ile görüşmeyi engelleyen de siz olursunuz. Bugün tahmin dahi edemeyeceğiniz küçücük şeyleri kat ve kat üstüne koyarak önünüze getirirler. Maddi ve manevi daha fazla yıpratılmamanız için lütfen çok ama çok dikkatli olun. Aslında size mesaj olarak yazacaktım ama bir türlü olmayınca konu altına yazdım artık. sevgiler..

Probiscigim fazla naifsin. Siz o konuyu konusup kapadiniz ancak son tartismada esiniz yine temizlik yapmayi birakti degil mi? 2 hafta elini birseye surmedi diye hatirliyorum, yanlisim varsa duzelt lütfen. Su an terapi asamasinda, birseyleri duzeltme yolundasiniz bu yuzden para vermeyi kesmek dogru olmayabilir. Ancak esiniz her tartismada sizi cezalandiracak baska bir yontem buluyor

ben de eşinizin kendi ailesini doldurduğunu düşünüyorum. iki yetişkin bir konuda tartışıyorsa bunun aileye kadar gitmesi bana çok çocukça geliyor. eşimle aramda bir sorun olduğunda kendi aileme bunu yansıtmıyorum, çünkü ayrı bir aileyiz artık, biz çözemezsek kimse çözemez. doldurduğu için aramadıklarını düşünüyorum ben, zaten sorunu eşinizden yüksek ihtimal biliyorlar. sorun da ev işleriyle alakalı olunca, çözümü ikinizden başka kimsede değil haliyle. sizi "sorun ne" diye aramaları daha çok didiklemek olabilirdi o durumdayken. eş ailesi ve ya sizin aileniz size çözüm olarak hiçbir tavsiye verebilecek durumda değiller kendimce. he arayabilirler miydi, evet arayabilirlerdi. ama onlar sorunu sizden öğrendikten sonra yine çözüm için bir şey yapamazlardı. en fazla oğullarıyla konuşurlardı ama benim lafımla düzelmeyen eşin de annesi konuştuğunda düzelmesini ben istemezdim. çok mu empati yapıyorum bilmiyorum ama siz bu sorunlardan dolayı eş ailesine gitmeyi kesince de onlar aramayı kesmiş olabilir. yine de konunun toplamında tüm bunların suçlusu eşiniz. oturduğu evde düzene yardım etmeyen, bundan kavga çıktığında konuşmayan, gidip aileye anlatıp konuları daha da büyüten..
cenaze konusuna gelirsek ben arardım sanırım, bir 10-15 saniye konuşup başınız sağolsun derdim. çünkü sizin gerçek probleminiz eşinizle alakalı, eş ailesiyle değil

Probiscigim fazla naifsin. Siz o konuyu konusup kapadiniz ancak son tartismada esiniz yine temizlik yapmayi birakti degil mi? 2 hafta elini birseye surmedi diye hatirliyorum, yanlisim varsa duzelt lütfen. Su an terapi asamasinda, birseyleri duzeltme yolundasiniz bu yuzden para vermeyi kesmek dogru olmayabilir. Ancak esiniz her tartismada sizi cezalandiracak baska bir yontem buluyor
Aynen öyle. Bir de "denenmisi denemeye gerek yok" demişsin probis ama o denediğin yol şu kış günü gibi giden evliliginizde size pastırma yazı getiren tek yoldu.
Çok net hatirliyorum, ayın 15inde para atmani istemişti, "madem karilik bekliyorsun sen de kocalık yap. Etrafında kimin karısı kirayı ödüyor" demiştin, ısrarla tekrar istemisti ama paranı göndermemistin.
Sonra ne oldu?
Kocan yola geldi, ev işlerine girişti..hatta sana sorumluluk alınca dışarı gitmek istemediginden bahsetti. Gayet mutlu tamamladınız o dönemi. İkinci balayı gibiydi hatta. Sonra tekrar hesabına para yollamaya başladın, 'hee tek seferlikmis' diye düşündü,rahatladı. Temizliği de evle ilgilenmeyi de birakti, Seni böyle bir konudan tartışma çıkarttigina pişman edecek seyler yaptı.
Bence senin kocanın seni tercih etmesinin en büyük sebebi atanmis, çalışma saatleri guzel öğretmen olmuş olman. Ve senin kocanı yola getirecek tek şey onu maasinla, paranla terbiye etmen.
Baksana güzellikle konuştun,anlamadı. Surat astın,anlamadı. Evde iki yabanci oldunuz,oralı bile olmadı. Yatakları ayırdı cicim ayındaki adam karisini özleyip ateskes imzalamadi,ailen geldi konuştu bana mısın demedi..bugüne kadar adamı istediğin hizaya çektiğin tek şey maaşını yollamadiktan sonra oldu.
Çünkü bu adamin anladığı tek yol para...
Ben yerinde olsam para istediğinde "evin temizliğini çok kötü yaptığımı söylemiştin ya, bu ay o parayla temizlikçi tutacağım. Evimiz güzelleşsin" derim, yalvarsa da zırnık vermem.

Merhaba, henüz diğer konunuzu bulup okuyamadım ancak burada yazılanlardan az çok bir fikrim oluştu. Her yolu denedikten sonra eğer ayrılıktan başka bir yol kalmaz ise, ki umarım olmaz toparlarsınız. Ancak burada yazdıklarınız açısından size naçizane bir uyarım olacaktı. Olurda bir gün hukuki süreç başlar ise eşiniz ve ailesine size karşı kullanabileceği ve hatta tam kusurlu çıkmanıza neden olabilecek çok fazla done veriyorsunuz diye anlıyorum.
Evet şu aşamada önceliğiniz bu değil farkındayım ama attığınız her adımda, gösterdiğiniz her davranış ve sözlerinizde bunları hesaba katmanızı tamamen iyi niyetimle önermek istedim. İleride o yatağı ayıranda siz çıkarsınız, aile ile görüşmeyi engelleyen de siz olursunuz. Bugün tahmin dahi edemeyeceğiniz küçücük şeyleri kat ve kat üstüne koyarak önünüze getirirler. Maddi ve manevi daha fazla yıpratılmamanız için lütfen çok ama çok dikkatli olun. Aslında size mesaj olarak yazacaktım ama bir türlü olmayınca konu altına yazdım artık. sevgiler..
Dünyanın binbir türlü hali var elbette. İyi dilekleriniz ve iyi niyetiniz için çok teşekkür ederim. Elimden geleni yapmaya çalışırım. İyi geceler

Bende elimi sürmedim hatta önce ben sürmedim hem bunlara maruz kalıp hemde evi çekip çevirmek ne içimden geldi ne elimden.

Naif olma konusuna üzülerek katılıyorum.

Aynen öyle. Bir de "denenmisi denemeye gerek yok" demişsin probis ama o denediğin yol şu kış günü gibi giden evliliginizde size pastırma yazı getiren tek yoldu.
Çok net hatirliyorum, ayın 15inde para atmani istemişti, "madem karilik bekliyorsun sen de kocalık yap. Etrafında kimin karısı kirayı ödüyor" demiştin, ısrarla tekrar istemisti ama paranı göndermemistin.
Sonra ne oldu?
Kocan yola geldi, ev işlerine girişti..hatta sana sorumluluk alınca dışarı gitmek istemediginden bahsetti. Gayet mutlu tamamladınız o dönemi. İkinci balayı gibiydi hatta. Sonra tekrar hesabına para yollamaya başladın, 'hee tek seferlikmis' diye düşündü,rahatladı. Temizliği de evle ilgilenmeyi de birakti, Seni böyle bir konudan tartışma çıkarttigina pişman edecek seyler yaptı.
Bence senin kocanın seni tercih etmesinin en büyük sebebi atanmis, çalışma saatleri guzel öğretmen olmuş olman. Ve senin kocanı yola getirecek tek şey onu maasinla, paranla terbiye etmen.
Baksana güzellikle konuştun,anlamadı. Surat astın,anlamadı. Evde iki yabanci oldunuz,oralı bile olmadı. Yatakları ayırdı cicim ayındaki adam karisini özleyip ateskes imzalamadi,ailen geldi konuştu bana mısın demedi..bugüne kadar adamı istediğin hizaya çektiğin tek şey maaşını yollamadiktan sonra oldu.
Çünkü bu adamin anladığı tek yol para...
Ben yerinde olsam para istediğinde "evin temizliğini çok kötü yaptığımı söylemiştin ya, bu ay o parayla temizlikçi tutacağım. Evimiz güzelleşsin" derim, yalvarsa da zırnık vermem.
O pastırma yazında ardında bir kış saklıydı evet o dönem iyiydik ama bu birden düzelen halleri bana o zamanda normal gelmedi yazmıştım. O o ara boyun eğmişti. En ufak şeyde yeniden çıkardı yangını. Bence içten bir kabul ediş değildi mecbur kalıştı. O yüzden başladığımız yerden kötü bir yerdeyiz şuan.

Not: biz tanıştığımızda ben atanmamıştım.

Bende elimi sürmedim hatta önce ben sürmedim hem bunlara maruz kalıp hemde evi çekip çevirmek ne içimden geldi ne elimden.

Naif olma konusuna üzülerek katılıyorum.
Yaptiginiz ev isini begenmedigi icin bu ay eve temizlige yardimci alacaginizi, hem eve hem ise yetisemediginizi soyleyip, normalde yolladiginiz parayi eksik sekilde yollayabilirsiniz. Bu sekilde esinizin tepkisini olcmus olursunuz. Eger yumusayip, geri adim atarsa esinizi parayla odullendirip, cezalandirarak egitebileceginiz anlamina gelir

Sonra tekrar hesabına para yollamaya başladın,
Şimdi şöyle bir şey var. Bu tarz hareketler hayat felsefesidir bir nevi. Yani ben karılık yapacaksam sen de kocalık yap evi geçindir dediğinde bunu artık evinizin kuralı yapacaksın ki devinim devam etsin. Ama probis çok naif biri işte, eşi de onu tanıdı

Yaptiginiz ev isini begenmedigi icin bu ay eve temizlige yardimci alacaginizi, hem eve hem ise yetisemediginizi soyleyip, normalde yolladiginiz parayi eksik sekilde yollayabilirsiniz. Bu sekilde esinizin tepkisini olcmus olursunuz. Eger yumusayip, geri adim atarsa esinizi parayla odullendirip, cezalandirarak egitebileceginiz anlamina gelir
Bunu kendisi veya ailesi direkt söylemedi. Kendisinin düşüncesi bu biliyorum geçen sefer ki olayda söylemişti. O zamanda göndermemiştim zaten.Şu terapi sürecinde böyle bir şey yapmayı düşünmüyorum.

Şimdi şöyle bir şey var. Bu tarz hareketler hayat felsefesidir bir nevi. Yani ben karılık yapacaksam sen de kocalık yap evi geçindir dediğinde bunu artık evinizin kuralı yapacaksın ki devinim devam etsin. Ama probis çok naif biri işte, eşi de onu tanıdı
Ben bu durumu evimin kuralı yaparsam yine hem evde hem dışarda çalışıyor olurum. Kârım paramın yanıma kalması olur. Benim istediğim para değil ki benim istediğim bir hayatı paylaşmak her anlamda. Ki o olaydan sonra ev işlerini yapmaya başlamıştı. Neden bu devinimi devam ettireyim. Hem ev işi gem dışarda çalışma durumunu ona mı yüklemek olur bu kezde.

İki konunuzu da okudum ve kendimden çokça şey buldum... benim ve birçogumuzun yaptığı herşeyi yüklenme salaklığını yapmadığınız için tebrik ediyorum...
Ana evinde paşa olan bizim dangozlar evlenince kral olacaklarını sanıyorlar..
ve biz de onların kuluyuz ses çıkarma, işe git , yemek yap , temizlik yap, hiç yoruldum deme, beyimiz keyifli olsun gönlü hoş olsun diye didin dur... sonuç koca bir sıfır.. ben her zaman eşime gittikçe babana benziyorsun ama ben annen değilim ve olmam diyorum ama kime diyorum acaba...
Sonunuz güzel olur hayırlısı ne ise o olur inşallah.. hayatı paylaşmak için çıktığımız bu evlilik yolunda kimsenin hizmetçisi ya da evde ki süs vazosu olmaya gelmedik...

Hem ev işi gem dışarda çalışma durumunu ona mı yüklemek olur bu kezde.
O sana yüklerken iyiydi. Yükle çeksin… paranı kendine harca bundan sonra.senin eşin işte senin gibi merhametli objektif bir adam olmadığından , kişisel gelişimini tamamlamamış olduğundan bazı şeyleri ancak çektiğinde anlayabilir. Ha benim istediğim bu değil hayatı paylaşmak kısmında haklısın ama işte eşin o anlayışta değil, evliliğine devam etme niyetindeysen onu yontman gerekiyor

O pastırma yazında ardında bir kış saklıydı evet o dönem iyiydik ama bu birden düzelen halleri bana o zamanda normal gelmedi yazmıştım. O o ara boyun eğmişti. En ufak şeyde yeniden çıkardı yangını. Bence içten bir kabul ediş değildi mecbur kalıştı. O yüzden başladığımız yerden kötü bir yerdeyiz şuan.

Not: biz tanıştığımızda ben atanmamıştım.
Evet ama sınıf öğretmenliği gibi atamasi yüksek bölümü okuyan çalışkan bir kizdin:) evlendiğinde atanmıştın , hatta maaşından iyice bir birikim yapıp yanında da araba almiştin.
İnsan yaşarken kabul etmek istemez, genelde uzaktan bakanlar soyler ya da ayrılıktan yıllar sonra sağlam kafayla bir düşününce kendi farkeder böyle şeyleri.
Bazen bazı erkekleri coooook aşik zannederiz ama aslında sırtlanlardir. Bazen 'ay benim için kıtalar aştı, beni çok seviyor' zannederiz aslında cinsellik yaşayacağı ,elinden tutup şehri gezdirecek free rehber olarak görüyodur 🙈 bazıları seninle çeyiz mağazası gezip hediyeler alıp evlilik manipülasyonlari yapiyordur,çok aşık-kaybetnek istemiyor diye düşünürsün aslında senden iyisini bulamayacağini bildiginden seni kafalamaya çalışıyordur. Bazıları şiirler şarkılar okur, aşkından şair oldu zannedersin aslında önceki sevgililerinden ezberledigi, herkese söylediği laf salatasını söylemiş olur. Bazi evlenme tekliflerinin altında romantizme uymayan maddi şeyler yatiyordur.
Uzaktan bakan biri olarak sizin ilişkinizde de elbette bir sevgi vardır, onca yıldır devam ettiren. Ama adam sizi biraz da mantık , biraz da cüzdan olarak düşünmüş.
Zamanında düşünmediyse bile şimdi öyle düşünüyor. Başka açıklaması bilmiyorum ne olur bu hallerin.
Diger konuya yazdığım bir arkadaşım vardı (evde perde takma görevini bile almayan esi olan) . O da sevip sevilip evlendigini zannediyordu ama zamanla aslında sevgiden ziyade düğün vs için uç istekleri olmayan,aza tamah eden, calisan biri olduğu için tercih edildiğini anladı. Yeni doğum yaptiginda mesela 'aman ücretsiz izin kullanmasin' korkusuyla evde resmen yemek esirgedi kocasi kızdan. O da 'ulan buna muhtaç olursam yanarım ben' dedi,daha bebeği küçükken izni bittiği gibi ise döndü. Kocası da karısının işten ayrilma korkusu geçince nispeten normale döndü.
Sizin kocadan aynı bu vibe'i alıyorum. Bebeğiniz olup iki sene ücretsiz izne ayrılmak istiyorum deseniz bugununuzu arayacak bir hayat yaşamanız olası.
Çünkü adam için siz sonsuz faydadan oluşan, kârli bir seçimsiniz. Hatta eski konuda da aynı şeyi söylemiştim, eşiniz kıraathane arkadaslari arasında bir süperstar bile olabilir çünkü evlenmiş ama evini karısı çekip çeviriyor,sıcak yemeği pişiyor,güzel karısı bekliyor. evlenmiş ama bekar gibi geceyarilari pişpirik oynuyor. Diğer arkadaslariyla aynı. Amma ve lakin diğer arkadaşları tüm maaşını eve verirken sizinki sizden para alıyor 🤴🏻🤴🏻 tek sosyal hayatı iş çıkışı pişti okey oynamak olan vizyonsuz bir erken başka ne ister ki? Rüya gibi bir hayat.
Ne zaman bundan rahatsız oldunuz,evliliğiniz catirdamaya başladı .
Ben bu durumu evimin kuralı yaparsam yine hem evde hem dışarda çalışıyor olurum. Kârım paramın yanıma kalması olur. Benim istediğim para değil ki benim istediğim bir hayatı paylaşmak her anlamda. Ki o olaydan sonra ev işlerini yapmaya başlamıştı. Neden bu devinimi devam ettireyim. Hem ev işi gem dışarda çalışma durumunu ona mı yüklemek olur bu kezde.
Şimdi evden de işten de elini eteğini çekti, yine hem evde hem işte calisiyorsun. Hem de paranı veriyorsun.
Ama neyse , hiç gaza gelmeden kendi bildiğini yapman en iyisi. Ben de herkese sorar kendi bildigimi yaparım:)
Allah kocani ıslah eder de inşallah düzelir. Ama islah etmezse yaz tatili için kendine mutlaka bir ülke tatili ayarla. Psikolojinin düzelmesine, yeniden gencecik kadın olduğunu hatırlamaya ihtiyacın var

X