Seks olmadan evlilik hayatı mümkünmüdür?

bir arkadaş vardı burada kocası cinselliğe yanaşmıyor diye epey sıkıntılar yaşıyordu,psikolojik olarak her iki tarafta yıpranmıştı..önemli bir sağlık sorunu olmadıkça cinsellik önemli..heralde o benim hayatımı paylaşmak için seçtiğim adam ki herşeyi yaşamak isterim onunla, üstelik bölünerek de çoğalmıyoruz.aksi türlüsü karıkocalık değil ev arkadaşlığı olur..

bence de mümkünatı yok..sekssiz evlilik mi olur ayol ohaoldumsmile

eger evlilik iliskisinde sadece tek taraftan dolayi bu sorun varsa evlilik sürmez.
Olur diyenlerde neye dayanarak söylüyor bunu bilemiyorum tamam olur ama asla uzun vadeli sürmez
ama her iki taraftada bu mevcutsa (sorun veya isteksizlik) o zaman ancak sürer evlilik 70 li yaslardan sonra mesela :KK1:

benim eşimin dedesi vardı, kısa süre önce rahmetli oldu..
bir hafta sonu bizde kalmışlardı, gece gece banyoya gitmeler, kikirdeşmeler karı-koca, 70 yaş üstü insanlar bunlar, düşün ki bir de başkasının evinde bile tutamamışsın kendi, o derece :lepi:

sanırsın onlar yeni evli, biz evde misafir var diye mışıl mışıl uyurken onlar tööbe yarabbim..:kedi:

Çok komik ya :)

çok önemli sağlık sorunları olmadığı müddetçe önemlidir tabiki...
bu sağlık sorunlarında da karşılıklı anlayış ve yardımcı olmayla ve uzmanla
giderilebilir...başka türlü ilişki çıkmaza girer görüyoruz,duyuyoruz ...

içinde seks olmayan evliliğe sahip biri olarak diyorum ki sekssiz bi evlilik mümkün değil. Ev arkadaşı olursun diyorsunuz ya, o bile mümkün olmuyor zamanla. Eşimle 1,5yıllık evliyiz ve boşanma noktasına geldik artık. Gerçi ben bu konuda sesimi çıkartmadığım sürece eşimin hiçbir sıkıntısı yok. Bunu iyice anladım artık. Cinsel olarak bana ihtiyaç duymuyor. Sadece beni kaybetmek istemiyor. Aylarca beni "her şey seks mi yani evlilikte. Seksi dünya üzerindeki herkesle yapabilirsin ama ben hayat arkadaşı arıyorum kendime" gibi cümlelerle buna ikna etmeye çalıştı. Aylar sonra ilk defa geçenlerde iraz aramız iyi gibi oldu ve yakınlaştık. Ama eşim yine kaçtı. Daha başında kesti bişeyleri. Ve insan ne kadar idare ederim dese de vücut bunu istiyor. Artık rüyalarımda kendimi başkalarıyla beraber olurken görmeye başladım maalesef... Ya da gece yarısı uyanıp eşime bilinçsiz bi şekilde atakta bulunuyorum. Ama devamı yine yok işte. Bu ne kadar gidecek daha bilmiyorum ama ben psikiyatrlık oldum sonunda...

içinde seks olmayan evliliğe sahip biri olarak diyorum ki sekssiz bi evlilik mümkün değil. Ev arkadaşı olursun diyorsunuz ya, o bile mümkün olmuyor zamanla. Eşimle 1,5yıllık evliyiz ve boşanma noktasına geldik artık. Gerçi ben bu konuda sesimi çıkartmadığım sürece eşimin hiçbir sıkıntısı yok. Bunu iyice anladım artık. Cinsel olarak bana ihtiyaç duymuyor. Sadece beni kaybetmek istemiyor. Aylarca beni "her şey seks mi yani evlilikte. Seksi dünya üzerindeki herkesle yapabilirsin ama ben hayat arkadaşı arıyorum kendime" gibi cümlelerle buna ikna etmeye çalıştı. Aylar sonra ilk defa geçenlerde iraz aramız iyi gibi oldu ve yakınlaştık. Ama eşim yine kaçtı. Daha başında kesti bişeyleri. Ve insan ne kadar idare ederim dese de vücut bunu istiyor. Artık rüyalarımda kendimi başkalarıyla beraber olurken görmeye başladım maalesef... Ya da gece yarısı uyanıp eşime bilinçsiz bi şekilde atakta bulunuyorum. Ama devamı yine yok işte. Bu ne kadar gidecek daha bilmiyorum ama ben psikiyatrlık oldum sonunda...

Bu anlattıklarını genelde erkekler yaşar,sizde tam tersi olmuş..
Bizim toplumumuzda seksten kaçan kadınlar olur hep,erkek yanaşır fakat kadın istemez..
Çoğu kez nedenide kadının eşini istememesi değildir,kadının cinselliğe duyduğu isteksizliktir..Bunun nedenide kadının kendi bedenini tanımaması veya eşinin kadını yeterince tanımamasıdır.ya da psikolojiktir.
Kadının istemediği durumlarda çoğunlukla da kadın bu yüzden şiddet görür sonuçtada kadın istemesede cinselliği bir "görev" olarak yerine getirir.Sonuç olarak kadın bu durumda tamamen cinsellikten kopar ,cinsellik olmayan bir evlilik diler durur hayallerinde..ee buda mümkün olmuyor işte..

Merak ettiğim siz eşinizden isteklerde bulunduğunuzda eşiniz reddettiğinde sizde şiddet uyguluyormusunuz?Hayır dediğinizi duyar gibiyim,siz boşanmayı düşünüp işi bitirmeyi düşünüyorsunuz,
ama tam tersi olan genel durumda çoğu kadın boşanamyorda,şiddeti engellemek için "görev"ini yapıyor.
Her durumda sekssiz evlilik olmaz ..Yaş kaç olursa olsun.

buklelikedi umarım çözülür sorun konunuda biliyorum ne diyim hayırlısı neyse o olsun
kadın olsun erkek olsun bir taraf cinsellikten kaçıyorsa o evlilik er yada geç bitmeye mahkum benim vajinusmus olan arkadaşım vardı hatta o halde hamile kaldı çocuğu bile oldu ama eşi onun sorunu çözmek istememesi kaçması yapamam edemem demesine sadece 2 buçuk yıl dayanabildi ve dün öğrendik ki boşanmışlar hatta eşi maalef çocuğu almak için herşeyi yapıcam diye çıldırmış durumda o kadar doktora gitti ama hep benim zorumla yani bu sorunu çözmek okadar zor değil di evlilğine yazık oldu:1no2:kimse sadece sevgiye güvenmesin bence evlilikte cinsellik yoksa maalef o şey evlilik değil

eklemek isterim ki evlilik sadece cinsellikte değil tabiki sevgi saygı cinsellik hepsi olucak hiçbir şey tek başına yetmiyorbuyrunnnnnnnnn

evliikte cinsellik olmazsa olmaz ama herşey demek değil elbette. Her iki tarafta birbirine bu konuda saygı göstermeli, zorlamamalı ama taraflarda çaba sarfetmeli. Zaten vajinismus dışında sevgi ve aşk varsa cinsellikte olur bu böyledir yoksa arada başka kopukluklar var demektir. Gerçekten cinsellik olmayınca evde kardeş gibi olunuyor evliliğin en önemli parçası olduğunu düşünüyorum. Lakin eşi vajinismus diye boşayan yada yarglayan insanarı anlamıyorum bu da bir rahatsızlık sonuç olarak arkadaş anlatmış bebekleri olduğu halde kocası boşamış haklıdır belki ama biraz aşk, saygı, sevgi olsa boşamazdı o bahane gibi geliyor bana..

canım orda koca haklıydı ama benim arkadaşım hiç yanaşmadı tedaviye yapmayalım böyle yaşayalım diyordu kaç tane adam dayanır ki benim zorumla gitti hep doktorlara ama yetmedi halbuki bence güzelim evliliği feda etti sadece aşk sevgi de yetmiyor işte:sinifsinif:

burda bi laale arkadaşım var ondan duymuştum süper bir söz:nazar:
evlilikte 3S kuralı; Sevgi, Saygı, Sevişmek vereliniortak

Uyumsuz, memnuniyetsiz cinsellik yaşamak mastürbasyondan farksızdır.
Düşüncelerini konuşmaya, uyuma açık olmayan evliliklerde cinsellik yerini salt bedensel rahatlamaya bırakır,
ki mastürbasyonda da amaç aynıdır.
Bu anlamda -seks, duyumlu cinselliktir- sesksizce devam eden evlilik sayısı çok çok fazladır.

X