Sevgilim bekar annesini geçindirmek istiyor

Bir çok kişinin gözünün önüne anası geldi bu konuda. Youandi evlenmiş, kaynana da yanına yerleşmiş olsa, gelse kaynanam herşeyime karışıyor, eşimi dolduruyor falan diye yakınsa hep beraber kaynanaya ve oğluşuna kızıyorduk. Nerden biliyorum? Youandi sevgilisi ile kavga etmiş, adam bir hafta telefonu açmamış ya, kaynana adayını aramış, o da azarlamış biraz oğlum sana ne ediyor da üstüne geliyon falan diye. Benim deli kaynana bile yapmadı bunu. Ne sevgili iken, ne de evliyken. Kalp sorunu varmış kadının, babamdan biliyorum, sinirli ve hassas oluyorlar. Gık diyemezdi Youandi o kaynanaya haklı bile olsa, dese anlayışsız, tahammülsüz, vicdansız gelin olurdu. O kaynana ile zor. Allah oğluna da sabır, selamet versin. Anasını atamaz tabi, ama bu şekilde de zor evlenir.
2D11F22B-3D7C-4325-AAEF-A52C02857F0B.jpeg

Ayrılarak en iyisini yapmışsın o ben anneme bakmicam dese senin o senin annen 1000 TL ile kadın nasıl gecinecek demen lazımdi . Ayrıca 1000 TL alıyormuş annesi nesinin hesabını sorabilir kadına

Bazı konulara açıklık getireyim o halde.
Kadın kardeşinin yanında sığıntı olarak değil, ortak bir eve çıkıp giderleri ortak karşılayarak haraket etmeyi düşünüyolardı. Sözde sevgilim kendi kafasından mı öyle düşünmüş, annesimi öyle düşünmüş bilmiyorum ilk zamanlar bana öyle söylemişti. Kimsenin hayat hikayesi çalışıp çalışmama durumunu etkilemiyor bence. Sevgilim annesinde o potansiyeli göremediği için ve annesi ona öyle hissettirdiği için böyle bir işe kalkışıyor bence, annesi “ben asla kabul etmem siz kendi hayatınıza bakın eğer yardıma ihtiyacım olursa söylerim” deseydi sevgilim benimle böyle kesin kes konuşmazdı, demekki annesinden umutsuz ve vicdan yapıyor. Ama hiç kimse annesine bakmak zorunda olmamalı bence. Ben yl mı yapıcam, çalışıcam mı, çocuk mu bakıcam, kv evi mi geçindiricem o parayla. Belli bir süre çalışamayabilirim, okula devam etmek isterim veya çocuğum olur hayat bu herşey olur, kendimde çalışmayacak lüksü görmek, strese girmemek istiyorum. Bu ister bencillik, ister acımasızlık olsun, daha önceki evliliğimden öğrendiğim şey kimse içn fedakarlık yapılmamaso gerektiği. Hayallerimden, tatilimden, kıyafetimden, saçımdan, birikimimden, çocuğum için hazırladığım gelecekten kısıp annesini geçindirmek istemiyorum. Bu beni nasıl biri yapar bilmiyorum ama böyleyim. 45 yaşında bir insandan bahsediyorum, 65-70 olsa veya evliliğimin 20. Yılı olsa konu çok farklı olurdu. Şuanda daha yeni evleniyorum heveslerim var, eşimin arkasında maddi olarak durmayan bir babası ve bize evlendikten sonra kalacak yığınla borç varken birde kavınvalide eviyle uğraşmak istemiyorum. İlgi istemesi de cabası. Bekar kayınvalide çok zor gerçekten allah kimsenin başına vermesin.

Hahahha buldugunuz müthiş işlere bayıldım. Hepsi ayak işçiliği tam hiç çalışmamış insanlara göre gerçekten. Kimse kusura bakmasın ama aklı başında hiçbir evlat elin sümüklü oğlu/kızı için anasına milletin pisliğini temizle de kendine bak demez. Diyen varsa bulsun iş annesini çalıştırsın. İyice kafayı yediniz kayınvalide fobisinden.

hiç çalışmamış insanlara ceo’luk yaptıralım o zaman. Cehalet diz boyu..

neyse sizin hayat görüşünüz birilerinin, önce babanın, sonra kocanın, sonra da evladın üzerine yıkılmak üzerine kuruluysa bi şey diyemem. Onur sizin, haysiyet sizin. Kuş kadar maaşı olan evladımı ev geçindiremeyip yuva bile kuramayacak durumda bırakacağıma, AYAK İŞLERİ dediğiniz işleri yapar, onurumla yaşarım.

Ayrıca o ayak işleri dediğiniz işerde milyonlarca insan çalışıyor, çok terbiyesizce bu betimlemeniz

Valla konusahibi ben seni fazlasıyla akıllı buldum yanımda olsan alnından öperim o kadar diyorum, çünkü aşk gözünü kör etmemiş olur yeaa hallederiz moduna girmemişsin ve bu konunun saçmalığını idrak etmişsin. 45 yaşındaki bi kadına en fazla yardım edilir ,öyle sorumluluğu alınmaz, belli ki evliliğiniz boyunca kayınvalide hep problem olacak. Ben olsam an itibariyle ayrılırdım değil ki üç beş gün beklemek, ana oğul aynı eve çıkıp bekar bi şekilde yaşasınlar kimsenin günahına girmesinler.
Bu ben bir evlilik geçirdi, toy değiliz, 3 sene önceki ben daha iyimser hayaller kurabilirdi ama bu ben, bu ben varya yemiyor artık 🤩 🧐

Hahahha buldugunuz müthiş işlere bayıldım. Hepsi ayak işçiliği tam hiç çalışmamış insanlara göre gerçekten. Kimse kusura bakmasın ama aklı başında hiçbir evlat elin sümüklü oğlu/kızı için anasına milletin pisliğini temizle de kendine bak demez. Diyen varsa bulsun iş annesini çalıştırsın. İyice kafayı yediniz kayınvalide fobisinden.

hiç çalışmamış insanlara ceo’luk yaptıralım o zaman. Cehalet diz boyu..

neyse sizin hayat görüşünüz birilerinin, önce babanın, sonra kocanın, sonra da evladın üzerine yıkılmak üzerine kuruluysa bi şey diyemem. Onur sizin, haysiyet sizin. Kuş kadar maaşı olan evladımı ev geçindiremeyip yuva bile kuramayacak durumda bırakacağıma, AYAK İŞLERİ dediğiniz işleri yapar, onurumla yaşarım.

Ayrıca o ayak işleri dediğiniz işerde milyonlarca insan çalışıyor, çok terbiyesizce bu betimlemeniz..
Kapak sesi buraya geldi 😁

İyide daha evlenmemişsinr nerden biliyorsunuz 2 bin TL gönderecegini anneme bakarım demiş illaki yetişemedigi yerde annesinin ihtiyacını karşılar daha evlenmeden önyargılı oluyorsunuz

Anne çalışmıyor, sevgilisi de iki eve bakacağım diyor. Yani bir evin tüm ihtiyaçları söz konusu.

Konu sahibi de bunu en başından beri söylüyor zaten.

Bir evin tüm ihtiyaçlarının ne kadar tutacağını düşünüyordunuz ki? 200-300 verince bitecek diye mi düşünmüştünüz?

Bu konu benim çok sinirimi bozdu.

42 yaşında boşanmış gencecik kadına yaşlı, eli ayağı tutmaz muamelesi yapılmasına mı,

bir kadının sırf anne diye, sadece kendi isteği ile doğurduğu evladına 20 yıl bakıp, kalan ömründe 40-50 yıl neyse kendisine bakmasına mecbur görülmesine mi,

kuş kadar maaşı var denilen evladın ömür boyu eli ayağı tutan annesine bakmak için yuva bile kuramayacak, kursa bile kıt kanaat geçinecek durumda bırakılmasının haklı görülmesine mi,

hiç çalışmamış insanların Bile iş beğenmeyip, sonra işsizlik vah tüh denilmesine mi,

ve hepsini geçtim burda görüldüğü üzere yüzlerce kadının bu zihniyette Olup, bu kafada evlatlar yetiştirip, yarının kaynanaları olacağına mı üzüleyim bilemedim.

bu devirde aynı evde en az 2-3 kişi çalışmadan insan gibi yaşayamazken, bir annenin evladına bu hayatı hak görmesini asla anlayamıyorum 2 yaşında bir erkek annesi olarak.
Duygularıma tercuman oldunuz sizi ayakta alkışlıyorum.
Kk nın 2 yüzlü kadınları hepsi gerçekten şaka gibi kac yıllık kk dayım bu kadar sasirmastim hiçbir konuya gerçekten hayret ettim su ulkede kadınlar birilerinin sırtına binmeye ne merakıymış asalak gibi yasamaya...

Anne çalışmıyor, sevgilisi de iki eve bakacağım diyor. Yani bir evin tüm ihtiyaçları söz konusu.

Konu sahibi de bunu en başından beri söylüyor zaten. Bir evin tüm ihtiyaçlarının ne kadar tutacağını düşünüyordunuz ki? 200-300 verince bitecek diye mi düşünmüştünüz?
haklısınız annesine bakmasın ne hali varsa görsün açmı kalır susuz mu kalır kanepemi kemirir ne yerse yesin yada gidip çalışsın meslek sahibide degilmiş ama ögrensin ne yaparsa yapsın karısını rahat yaşatsın yeter allahım sen kimseyi kimseye muhtaç etme yarabbi ama herkes yaşlanacak herkes kimse genç kalmayacak ben çalışıp kendime bakarım diyenler dua edinde elden ayaktan düşürmesin rabbim

haklısınız annesine bakmasın ne hali varsa görsün açmı kalır susuz mu kalır kanepemi kemirir ne yerse yesin yada gidip çalışsın meslek sahibide degilmiş ama ögrensin ne yaparsa yapsın karısını rahat yaşatsın yeter allahım sen kimseyi kimseye muhtaç etme yarabbi ama herkes yaşlanacak herkes kimse genç kalmayacak ben çalışıp kendime bakarım diyenler dua edinde elden ayaktan düşürmesin rabbim
Napicak ben soyliyim
45 yasinda gencecik kadin kaldiricak o değerli popişkosunu calisicak.

Bu konu baya sosyolojik bir meseleye dondu :) Konu sahibinin de tercihi ayrilmak oldu.Aslinda mesele cozuldu gibi duruyor konu sahibi acisindan.

Ama olasiklar bas dondurucu yorumlara neden oluyor :) Iki gruba ayrilan kitle goruluyor bayagi :) Bu adamin bu sartlar altinda evlenmesi biraz zor olacak gibi,bu gercekligi bir kenara koyalim,hadi diyelim ki buldu bir hanim kiz evlendi(muhakkak bir hanim kiz bulur ) ve evlenen kiz (gelin) gercekten cennetlik,huri veya sabri konusunda simdiden takdir edilecek bir gelin bu gercekligi de bir kenara koyalim.Ama evlenecek olan hanim kizimiz cennetten dusen huri de olsa problemler yasanacak bu evlilikte cunku insanda haset denilen bir duygu var .Bir zaman sonra annen soyle dedi,annene cok para verdin,annen sunu bunu aldi,cok harcadi ,pahali ayakkabi aldi vs vs .Bu ornekler cogaltilir.Insan dogasi problem ,kaos cikarma uzerine ayarlanmistir(Fabrika ayari)

Kilometrelerce uzakta yasayan kayinvalidelerle bile papaz olunuyor,bu oglanla evlenen kizin o sistemde problem yasamamasi IMKANSIZ.Bir de bu taraftan bakalim :)

Bu konu baya sosyolojik bir meseleye dondu :) Konu sahibinin de tercihi ayrilmak oldu.Aslinda mesele cozuldu gibi duruyor konu sahibi acisindan.

Ama olasiklar bas dondurucu yorumlara neden oluyor :) Iki gruba ayrilan kitle goruluyor bayagi :) Bu adamin bu sartlar altinda evlenmesi biraz zor olacak gibi,bu gercekligi bir kenara koyalim,hadi diyelim ki buldu bir hanim kiz evlendi(muhakkak bir hanim kiz bulur ) ve evlenen kiz (gelin) gercekten cennetlik,huri veya sabri konusunda simdiden takdir edilecek bir gelin bu gercekligi de bir kenara koyalim.Ama evlenecek olan hanim kizimiz cennetten dusen huri de olsa problemler yasanacak bu evlilikte cunku insanda haset denilen bir duygu var .Bir zaman sonra annen soyle dedi,annene cok para verdin,annen sunu bunu aldi,cok harcadi ,pahali ayakkabi aldi vs vs .Bu ornekler cogaltilir.Insan dogasi problem ,kaos cikarma uzerine ayarlanmistir(Fabrika ayari)

Kilometrelerce uzakta yasayan kayinvalidelerle bile papaz olunuyor,bu oglanla evlenen kizin o sistemde problem yasamamasi IMKANSIZ.Bir de bu taraftan bakalim :)
Acilin ben sosyoloğum 😂
Sakası bi yana bu konu türk kadınların başkasısın sirtindan geçinmeye ve evlatlarinin hayatlarini kendi çıkarları uğruna karartmaya ne kadar yatkin olduklarini gördük. Kk daki kadinlari çok akilli sanirdim hani guya her kadına calis ayaklarinin üstünde dur diye akil veriyolar ya..
Neyse bu kafayla bu topraklarda eril tahakküm asla son bulmaz

zaten çalışacak demiş ama 5 yıl ama 10 yıl demek yani demek istemişki çalışamaya hali olmadıgı zaman ben bakıcam demiş adam
Konuyu en bastan okuyun. Eski sevgili hicte oyle demiyo annem sersin poposuni ben ona bakcam sen calisirsan senin parandan da anneme harcicam diyo. Emekliliği hakedicek kadar calisir kadin sonra calismaz o zaman zaten anaya babaya herkes bakar günümüz insanlar emekli olmak icin 65 yaşına kadar çalışmak zorundalar.

Hanımefendi, ama youandinin de yolun başında iken bu şartları kabul etmeyip ayrılma hakkı var. O beyfendi de şartlarını kabul eden birini eş seçsin.

Bu konu benim çok sinirimi bozdu.

42 yaşında boşanmış gencecik kadına yaşlı, eli ayağı tutmaz muamelesi yapılmasına mı,

bir kadının sırf anne diye, sadece kendi isteği ile doğurduğu evladına 20 yıl bakıp, kalan ömründe 40-50 yıl neyse kendisine bakmasına mecbur görülmesine mi,

kuş kadar maaşı var denilen evladın ömür boyu eli ayağı tutan annesine bakmak için yuva bile kuramayacak, kursa bile kıt kanaat geçinecek durumda bırakılmasının haklı görülmesine mi,

hiç çalışmamış insanların Bile iş beğenmeyip, sonra işsizlik vah tüh denilmesine mi,

ve hepsini geçtim burda görüldüğü üzere yüzlerce kadının bu zihniyette Olup, bu kafada evlatlar yetiştirip, yarının kaynanaları olacağına mı üzüleyim bilemedim.

bu devirde aynı evde en az 2-3 kişi çalışmadan insan gibi yaşayamazken, bir annenin evladına bu hayatı hak görmesini asla anlayamıyorum 2 yaşında bir erkek annesi olarak.

Allahim, sen bize akli basinda dunurler nasip et ya rabbim. Cocuklarimizi ana babasi mantikli dusunen cocuklarla eslestir yarabbim, insallah. (1 yasindaki bir erkek annesi olarak)🤭

Yorumunuza %1000 katiliyorum.

Konuyu en bastan okuyun. Eski sevgili hicte oyle demiyo annem sersin poposuni ben ona bakcam sen calisirsan senin parandan da anneme harcicam diyo. Emekliliği hakedicek kadar calisir kadin sonra calismaz o zaman zaten anaya babaya herkes bakar günümüz insanlar emekli olmak icin 65 yaşına kadar çalışmak zorundalar.
Evet, anasına 2000 TL verilecek, kalan bütün para ortak hesaba. Gerçi evlenince anasını bir şekilde aynı eve alacak uyanık beyefendi. Dürüst olmak neden bu kadar zor ki? Baştan konuş şartlar bu, kabul edersen diye. İsteyen gelsin.

İyide daha evlenmemişsinr nerden biliyorsunuz 2 bin TL gönderecegini anneme bakarım demiş illaki yetişemedigi yerde annesinin ihtiyacını karşılar daha evlenmeden önyargılı oluyorsunuz

Kesinlikle daha evlenmeden birseyleri sorgulamak filan asla yapilmamali "belkilerle, acabalarla" evlensin, evlenince ne oldugunu gorur zaten öncesinde hesap etmeye, dusunmeye ne gerek var. Hoşuna gitmezse boşanir cok basit birsey boşanmak cunku.

Acilin ben sosyoloğum 😂
Sakası bi yana bu konu türk kadınların başkasısın sirtindan geçinmeye ve evlatlarinin hayatlarini kendi çıkarları uğruna karartmaya ne kadar yatkin olduklarini gördük. Kk daki kadinlari çok akilli sanirdim hani guya her kadına calis ayaklarinin üstünde dur diye akil veriyolar ya..
Neyse bu kafayla bu topraklarda eril tahakküm asla son bulmaz
Katiliyorum size.Topa da tutulsak katiliyorum :) Cunku gercekten ulkemizin kanayan yarasi bu mevzu.Icinde bulundugumuz sistemde ve donemde kadinlarin eve,cocuga,ise yetismesi inanilmaz zor ve her zaman derim calisan ve anne olan kadinlar cennetliktir.Oyle erkekler var ki boyle altin yumurtlayan kadinlari iteleyip,kakaliyor,o adamlari odunla meydanda dovesim geliyor.Ama o erkekler de bir sekilde kadinlarin elinden cikmislar.Istisnalar haric olmak uzere cocuklari yetistiren anneler degilmi ?Gonlumuz ister her anne guclu olsun ama cesitli nedenlerle herkes guclu olamiyor bu da donup dolasip yine hayat sartlarina baglaniyor.Egitim,ogretim,bakis acisi vs.Guclu olmaktaki kastim her kadinin calismak zorunda olmasi da degil aslinda.Oyle erkekler var ki karilarinin ellerini sicak sudan soguk suya sokmayan ,kadinin hicbir yetenegi,calisma tecrubesi olmasa da o kadinin gelecegini de hayriyetten dusunen.Emeklisini odeyen,ustune gayrimenkul alan falan.Cok var boyle erkekler.Ama aldatan,kumara ickiye saran huzur vermeyen bes para etmez erkekler de var.1 kasa elma gibi dusunurum.Guzel elmalar da var curuk elmalar da.Bazilarimizin sansina curuk elmalar cikiyor :) Bu yuzden sececegimiz elmaya guvenirsek yolda kalma ihtimalimiz cok yuksek :)

Evet, anasına 2000 TL verilecek, kalan bütün para ortak hesaba. Gerçi evlenince anasını bir şekilde aynı eve alacak uyanık beyefendi. Dürüst olmak neden bu kadar zor ki? Baştan konuş şartlar bu, kabul edersen diye. İsteyen gelsin.
Bastan kabul etmez kimse aklınca kızı kendine bağlayıp sonradan soyluyo

X