tarafma yapıldığını düşündüğüm haksızlık :(

Merhaba,

Bir baba düşünün oğlunun düğününü her türlü masrafı kendi üstüne alarak dört dörtlük yapmış, doğan torunlarının da aynı şekilde giderlerininin çoğunu karşılamış, çalıştığı dönemde her ay market alışverişine kadar karşılamış, gelininin önemli ameliyatında büyük bir üzüntü yaşayıp ameliyat parasının büyük bir kısımını vermiş. Yalnız emekli olduğu zaman artık eskisi kadar yardım edemeyip , önemli ,acil durumlarda ya da torunlarının okul giderlerine ara ara yardım eden.

Bu babanın 3 evi ve 3 evladı var, birinde zaten oğlu evlendiğinden beri oturuyor. Diğerinde kendi oturuyor biri de kirada.

Baba diyor ki ben kızımın artık kirada oturmasını istemiyorum, Dünya gözüyle kızımın kendi evinde oturduğunu göreyim bana para lazım değil.

Oturduğum ev de diğer evladıma kalır diye kendince , çok haklı olarak hesap yapıyor.

Haliyle bana diyor kızım sana ev alcam ,ev bak, ben öncelikle karşı çıktım, istemem baba Allah razı olsun diye. Ama çok ısrar etti ve düşündüm bu Dünyada bir babanın bu çok masum ve çok istediği bir şeyi ondan esirgeyemem . İçinden gelmiş istemiş ve yapmak istiyor. Allah korusun adama bişey olsa ben babamın istediğini yapamamdım diye daha da üzülürüm.

Derken çok güzel bir sitede, havuzlu mükemmel bir ev buldum ve ev sahibi acil paraya sıkıştığı için yaklaşık 300bin aşağı tutarda bize verecek.

Nerdeyse el sıkışacağız, evin video ve fotoğrafları annelere atıldı , çok beğenildi çok sevinildi. Aamaaaaaa sürprizzzzzzzz!!!!!

Bu oğlan çocuğu iki çocuğunun eğitim masrafları şudur budur derken zor geçindiğini , karısının ameliyatından sonra(şu anda gayet sağlıklı olmasına rağmen) çalışmaya başlayıp, ofis temizleme işi yapmasından dolayı rahatsız olduğunu belirterek biraz serzenişte bulunmuş.

GElinin dış kapının dış mandalı olan ablası, annemi arayıp hesap sorar şekilde , yüksek gerilim ve yüksek bir volümle 'ben kardeşime her ay bin lira yardım ediyorum, geçinemiyor, hasta haliyle çalışıyor,bir daha bişey olup kaybedersek hangi ev onu geri getirir' tarzında ateş püskürüyor. Kızına ev alıyorsan oğluna da yardım edeceksin diye buyuruyor. Ki ablasının ve baba taraflarının da durumu çok iyi. Madem kızın, kardeşin geçinemiyor çocuğun üniversite bitene kadar da siz yardım edin. Annem babam yaşlı ve hasta insanlar, hele babam iki kere kalp ameliyatı geçirmiş yüksek tnsiyon ve diyaliz hastası adam. Haketmedikleri şeyleri duyarken onlara bişey olsaydı bunun hesabını kim verecekti peki?

Allah var yukarda babam bana da diğer evlatlarına da evlenirken yardım etti ama bize 10 yaptıysa, onlara 1000 yapmıştır.

Öyle böyle derken ben bu işten soğudum, velhasıl o beğendiğim evi alamadım, şimdi ev olmuş 1,5 katı!

Size soruyorum bu hak yemek değil midir? Bana alınacak evin parasından onlara da yardım adı altında yüklü bir miktar para verildi.

Yıllardır onlara yapılan yardımlara kimsenin sesi çıkmazken, hatta ben bile ahh ev alırsam üniversitedeki yeğenime para gönderirirm en az 1000 tl diye düşünürken onların yaptığına bakın!

bu olayın üzerinden 5 6 ay geçti ama ben içimden atamıyorum. Sabah akşam bu kkonuyu düşünüyorum, gelinin ablasının ağzına tüküremediğim için, kendi üzüntümü ve derdimi abime ve karısına anlatamadığım için içimde hep bir yumru var :KK43:

bu olayı uzatmadıysam hala hayatta olan babamın malının kavgasına düşmüş gibi durmamak, paragöz olarak gözükmemek içindi.

Şimdi o evi almadığım için çok büyük pişmanlık yaşıyorum ve çok büyük üzüntü. Hakkımın yendiğini, buunu hak etmediğmi düşünüyorum :KK43:

sizce de haksız mıyım benim ne yapmam lazım da içimi soğutmam lazım :KK43: abimle konuştum konşuyorum ama karısıyla asla görüşmeyi , evine gitmeyi düşünmüyorum, çok mu abartıyorum?
çok pasifsiniz gelinin ablası yani dış kapının dış mandalı bile aktif iken siz çok pasifsiniz benim babamın malından sizene diyip sağlam fırçalamalıydınız sizin çoluğunuzun çocuğunuzun hakkı yendi varsa yoksa ilerde de olabilir ev alacağım diye onlardan kısacaksınız şimdi

Haklısınız ben de beklemiyorum, beklemiyordum hiç ama inanın hasta babam bir gün balkonda otururken birden bire ben kızıma ev alcam diye söyleyip bu iş için de ustelyince tamam dedim yoksa çok şükür eşim de ben de çalışiyor ve gerçekten iyi anlamda geçiniyoruz, benim de yıllarca umrumda olmadi aman abime bunu almış diğer kardeşime şunu yapmış hiç lafını etmedim etmem de.
Para babamın,yıllarca emeğiyle, alnının teriyle kazanmış kime isterse verir isterse hepsini de kendisi yer
Farklı düşünüyoruz, ben dediğim gibi verilse bile almama taraftarıyım çünkü böyle büyük hediyelerin verildiğinde yetişkinlik bilincini , özgürlüğü vs bir kismini aldığına inanıyorum.
Sizin için hakkınızda hayırlısı olsun allah babanıza ailenize sağlık versin

Olay böyle olmamış, ilginç bir sekilde sen böyle olduğuna inanmışsin.
Yengenin ablasinin dediği doğruysa 4 bin asgari ücret olan zamanda abinlere her ay bin lira para hibe ediyormuş.
Abin nasıl ona haddini bildirebilir ki, kadın demeyecek mi ; "madem bana laf ediyorsun bundan sonra benden size kuruş yok" diye?
Abin evli barkli' haliyle ondan bundan para alırken kimseye erkeklik yapamaz, hiç şüphem yok.
Babanız da cevap vermis madem , 'sana ne kadin' demiş neden o an ev almaktan vazgeçti?
Madem abi size hak veriyor, baba size hak veriyor neden o ev alınmadı?
Size haksızlık yapılmış ama tek yengenin ablasi tarafından değil . O kim ki, dış kapının dış mandalı. Size haksızlık abiniz ve babanız tarafından yapılmış.
Bana yeni ev alınacak diyorsunuz, emlak piyasası bunca cosmusken inşallah alınır, emekli babanız trilyon olan evleri nasil alabilir bilmiyroum.
Demiştim babamın 3 evi var birini satip bana alacak, evet suç abimde ve bu kadar yumuşak yüzlü olan babamda, ev alınmasından vazgeçilmedibu arada

Yalnız degilsiniz.Aynı durum şuan benim başımda da var. Babam vefat etti. 10 yıl oldu. Toplam 3 ev var. Birinde annem oturuyor birinde abim oturuyor 22 yıldır oturuyor. İlk esinden ayrıldı.şimdiki eşinin cocuguda var. O da evde .ucuncu ev ise o da oldukça lüks bir ev bin lira gibi komik bir rakama annemin ahbabi oturuyor.ihtiyaci varmış kadının. O kirayida annem alıyor.dun serzenişte bulundum. Ben de başka bir sehirde kirada oturuyorum.Benim hakkımı yiyorsunuz dedim kötü evlat oldum.elim ayağım titriyor öyle üzgünüm ki. Annem 74 yaşında çok üstüne gidemiyorum. Ama durum sizinki gibi olsa o gelini güzel benzetirdim.Anneme sadece ben hakkımı helal etmiyorum anne dedim. İyi öbür tarafta hesaplasiriz dedi.

çok pasifsiniz gelinin ablası yani dış kapının dış mandalı bile aktif iken siz çok pasifsiniz benim babamın malından sizene diyip sağlam fırçalamalıydınız sizin çoluğunuzun çocuğunuzun hakkı yendi varsa yoksa ilerde de olabilir ev alacağım diye onlardan kısacaksınız şimdi
Çok haklısınız çok nazik ve pasifim ama dediğim gibi paragöz durumuna düşmek istemedim çünkü abimin karısıyla tartışma esnasında böyleymişim gibi lanse edildiğini hissettim,belki de bilerek yaptı huyumu bildiği icin

Yalnız degilsiniz.Aynı durum şuan benim başımda da var. Babam vefat etti. 10 yıl oldu. Toplam 3 ev var. Birinde annem oturuyor birinde abim oturuyor 22 yıldır oturuyor. İlk esinden ayrıldı.şimdiki eşinin cocuguda var. O da evde .ucuncu ev ise o da oldukça lüks bir ev bin lira gibi komik bir rakama annemin ahbabi oturuyor.ihtiyaci varmış kadının. O kirayida annem alıyor.dun serzenişte bulundum. Ben de başka bir sehirde kirada oturuyorum.Benim hakkımı yiyorsunuz dedim kötü evlat oldum.elim ayağım titriyor öyle üzgünüm ki. Annem 74 yaşında çok üstüne gidemiyorum. Ama durum sizinki gibi olsa o gelini güzel benzetirdim.Anneme sadece ben hakkımı helal etmiyorum anne dedim. İyi öbür tarafta hesaplasiriz dedi.
Allah sizin de yardımcınız olsun, inanın evde malda mülkte gözüm yok da salak yerine konulmak ve hakkının yenilmesi üzüyor beni, anne baba yaşlı olunca da çok üstüne gidemiyorsun işte napayım

Allah sizin de yardımcınız olsun, inanın evde malda mülkte gözüm yok da salak yerine konulmak ve hakkının yenilmesi üzüyor beni, anne baba yaşlı olunca da çok üstüne gidemiyorsun işte napayım
Evet aynı düşünüyorum. Kendi ailem salak yerine koyarsa el niye yapmasin ki diyorum.Paragozluk değil çocuğum var masrafları arttı. Abimin eşinin çocuğu (çocuğun hicbir suçu yok biliyorum)babamın malından faydalanıyor. Benim çocuğuma verilen bayram harcligini annem lutufmus gibi sunuyor.

Kusura bakmayın babam gerçekten hassas noktam. Bizi bir gün bile üzmedi, her dediğimizi, istediğimizi yaptı, öptü sevdi kokladı, evlenirken ayrı yardım etti,dara düştüğünmde kredi çekti bana para verdi kendi ödedi, hakkını asla ödeyemem.
Sadece evlatlarına değil, kardeşlerine, akrabalarına yaptığı yardımların haddi hesabı yok
Belki kayiriyor, belki kayirmiyor belki yılların verdiği alışkanlıkla yardım etti tekrardan. Ama bana sana ev almayacağım demedi sonuçta bir ev parası verildi bana yapılmayan bişey yok.
Onun iyi niyetini bir gün bile sorgulamam, kızına da aynı şeyi yapardı eminim, yanlış belki ama kayirmak değil bu
Babanızın sizin hassas noktanız olması evlat kayırdığı gerçeğini değiştiriyor mu? Kendi evladının değil de gelinin istediği şey kabul olmuyor mu? Tamam babaya abiye laf yok gelinle ablası çok kötü tüh onlara. Böyle oldu mu?

Çok haklısınız çok nazik ve pasifim ama dediğim gibi paragöz durumuna düşmek istemedim çünkü abimin karısıyla tartışma esnasında böyleymişim gibi lanse edildiğini hissettim,belki de bilerek yaptı huyumu bildiği icin
düşseniz ne olur ya onlar tüm yaptıklarına karşı düşmemiş,pu pozisyonda görecek gelin ve ablası asıl paragöz olanlar çok da tın…Boş gurur karın doyurmuyor:)

ya bu koskoca insanların anne babasından ev araba beklentilerini ilk defa bu sitede gördüm,
bende borclarimdan dolayı 30 yaşında eve dönmüş ,
çalışıp annemlere kira veren biriyim ki(bu konuda konum mevcut) bu bile doğru gelmiyor bana. Hala yük gibi hissediyorum, sağ olsunlar beni tekrar eve kabul ettiler.Etmeselerdi de alınmazdim ama maddi durumum konusunda tamamen gücü elime aldığım an kendime yeniden ev tutacağım.
yanlış anlaşılmasın aramiz çok iyi ve kendileri çokca zenginler, benden hiçbir beklentileri yok. ama ben 30 yaşında çalışan bir kadın olarak onların tamamen kendi emekleri ile edinip bu şekilde gecindirdikleri bu evde bedavadan var olamam .
annem babam bana ev almak isteyecek bende kabul edeceğim filan bunlar bana çok aşırı uç ve ters geliyor.
işe başladığımız anda maddi olarak ailemizle kesin sınır cizmeliyiz.Yoksa özgür ve gerçek bir birey olamayız ben buna inanıyorum.
kardeşime de ev alınmış araba alınmış umrumda değil olamazda zaten çünkü bana göre onun bunu kabul etmesi yanlış.
insanın maddi olarak ozgurlesmeden bir birey olması mümkün değil.

Ama bu sizin kişisel fikirleriniz. Benim yeni kızım oldu. Her şeyim onundur. Ona ev de araba da bırakacağım inşallah. Ailem de bize bırakmıştı ve bunu büyük zevk alarak yaptılar tıpkı bizim çocuklarımıza yapacağımız gibi. Aksi durumda yani mesela diyelim ki asla mirasbırakılamıyor olsaydı bu dünyada çok büyük çoğunluğun para kazanma isteği yok olurdu anca kendine yetecek kadar kazanıp fazlası yerine gezer tozardı :p böylece sermaye birikemez ve şu andaki ekonomik duruma dünyaca gelemezdik.

İnsanların çalışma, para kazanma motivasyonlarının büyük kısmından biridir çoluğum çocuğum rahat etsin, sürünmesin. Hayatı garanti olsun, hobisi neyse maddi kazanç zorunluluğu olmadan onu yapsın. Kendini gerçekleştiren insan bence özgür insandır. Hayatını devam ettirmek için çalışmak zorundaysa asıl bence orada özgürlükten bahsedilemez. Çoğu insan özgür değil yani bence. Çalışmaya “mecbur” “mahkum”. Bu da sizinkine taban tabana zıt başka bir görüş :)

Konu sahibi boşverin artık. Olan olmuş. Ev paranız var. İçimde kalmasın diyorsanız yengenize ve erkek kardeşinize içinizdekileri sakince anlatın. Anlatmadan duramadım dedim dersiniz.

Ama bu sizin kişisel fikirleriniz. Benim yeni kızım oldu. Her şeyim onundur. Ona ev de araba da bırakacağım inşallah. Ailem de bize bırakmıştı ve bunu büyük zevk alarak yaptılar tıpkı bizim çocuklarımıza yapacağımız gibi. Aksi durumda yani mesela diyelim ki asla mirasbırakılamıyor olsaydı bu dünyada çok büyük çoğunluğun para kazanma isteği yok olurdu anca kendine yetecek kadar kazanıp fazlası yerine gezer tozardı :p böylece sermaye birikemez ve şu andaki ekonomik duruma dünyaca gelemezdik.

İnsanların çalışma, para kazanma motivasyonlarının büyük kısmından biridir çoluğum çocuğum rahat etsin, sürünmesin. Hayatı garanti olsun, hobisi neyse maddi kazanç zorunluluğu olmadan onu yapsın. Kendini gerçekleştiren insan bence özgür insandır. Hayatını devam ettirmek için çalışmak zorundaysa asıl bence orada özgürlükten bahsedilemez. Çoğu insan özgür değil yani bence. Çalışmaya “mecbur” “mahkum”. Bu da sizinkine taban tabana zıt başka bir görüş :)

Konu sahibi boşverin artık. Olan olmuş. Ev paranız var. İçimde kalmasın diyorsanız yengenize ve erkek kardeşinize içinizdekileri sakince anlatın. Anlatmadan duramadım dedim dersiniz.
evet bunlar benim düşüncelerim , çalışmanın özgürlüğü engellediğine inanmıyorum aksine çalışmamak insanı mahvediyor her anlamda.
ayrıca konumuz miras değil ki ha ona da karşıyım.
annem babam ne kazandı ise güzelce yiyip öyle ölür umarım, tabi sağlıkla ve daha uzun süre yanımda olmalarından sonra.
hobi dediğiniz sonsuz bir vakit verildiğinde zevki kalmayan bir şey ,
herhangi bir yerden geçinip hobilerine vakit ayırmak bence özgürlük değil çok başka bir şey.

Babanızın sizin hassas noktanız olması evlat kayırdığı gerçeğini değiştiriyor mu? Kendi evladının değil de gelinin istediği şey kabul olmuyor mu? Tamam babaya abiye laf yok gelinle ablası çok kötü tüh onlara. Böyle oldu mu?
Evet babam dışındaki herkes şerefsiz bu olayda hanımefendi, lütfen yaşlı ve hasta babama daha fazla bulaşp benim de canımı daha da sıkmayın. Babamla abiye laf yok demiyorum, babam hatalı durun orda diyecekti ama emin olun yufka yüreğinden aynısı ablama ya da bana olsaydı eminim ki bize de yardım ederdi. Bu kadar yumuşak yüzlü ve yardımsever olunmaz ,o her türlü bana ev alacağı için bir miktarını ona verdi yoksa sana ev almicam oğluma verecem demedi. Abim de karısına laf geciremedigi için suçlu, ben aynı şeyi eşimin ailesine yapsam yüzüme bakmaZ. Bu olayda kötü niyetli olan gelin ablası ve abim,kötü olan onlar başkası değil! Babam konusunda da kötü yorum yapmazsınız sevinirim,38 senelik babamı tanıyalım bı zahmet

Anladım ben yarın arayıp konuşacağım abimle. Empati yaptım biz iki kardeşiz ben olsam bana yapılıyorsa kardeşime de yapılsın derim sonuçta cebinden çıkmayacak. Sadece açıklamasını merak ettiğim için arayacağım.

Evet babam dışındaki herkes şerefsiz bu olayda hanımefendi, lütfen yaşlı ve hasta babama daha fazla bulaşp benim de canımı daha da sıkmayın. Babamla abiye laf yok demiyorum, babam hatalı durun orda diyecekti ama emin olun yufka yüreğinden aynısı ablama ya da bana olsaydı eminim ki bize de yardım ederdi. Bu kadar yumuşak yüzlü ve yardımsever olunmaz ,o her türlü bana ev alacağı için bir miktarını ona verdi yoksa sana ev almicam oğluma verecem demedi. Abim de karısına laf geciremedigi için suçlu, ben aynı şeyi eşimin ailesine yapsam yüzüme bakmaZ. Bu olayda kötü niyetli olan gelin ablası ve abim,kötü olan onlar başkası değil! Babam konusunda da kötü yorum yapmazsınız sevinirim,38 senelik babamı tanıyalım bı zahmet
Yufka yürekli, yumuşak yüzlü, yardımsever, vs... vs... babanız size gelince öyle değil ama olsun babaya laf yok.

Ama size de bişey diyemiyorum erkek evladın üstte tutulduğu bir ortamda büyümüşsünüz, bunu normalleştirmeniz çok doğal.

Haaa unutmadan, pis gelin, kötü ablası, ikisi de tü kaka 🙃

Babanızın yufka yüreği sadece kızının isteğine karşı sert sanırım. Yoksa bu kadar iyi bir fırsat gelince yufka yürekli baba kızını da kıramazdı.
Gelinin ablası kadar babanızda suçlu. Gelinin ablası yüzsüz hadsiz babanız ise haddini bildiremeyen dış kapının mandalı kadının isteğini kızının isteği üstünde tutan birisi üzgünüm ki. Kabul edin yada etmeyin.

Birde emin olun aynısı ablam yada bana olsa yardım ederdi demişsiniz ancak yıllardır sadece abinize yediren bir baba var. İlla hastalık mı olmalı yardım için?

X