Uzak il sorunu

Aileden uzaklasmak sorun olmamali yetiskin ve kendi yuvasini kuran insanlar icin. Aliskanliklar da değişir, iş de bulunur, her sey yoluna girer. Ama eş ailesinin memleketine tasinmak, olmaz... Gerekiyor demişsiniz, neden gerekiyor? Beyefendi öyle istiyor, ailesini birakamiyor veya "gel burda ailemin evi var bedava oturalim" tarzi sebeplerden degildir umarim

Çok severek evlenen bir kız arkadaşım var. İzmir’den Uşak’a gitti. 6-7 yıldır evli ve hala eşiyle aşırı mutlular şükür.

Ancak arkadaşımın aşırı zorlandığı gerçeğini asla değiştirmiyor bu.
Arkadaşım çok iyi iş şartlarını ve sosyal hayatını ailesini bıraktı gitti ancak gittiği yerde asla iş bulamadı, sosyalleşme anlamında sağlık anlamında asla tatmin olamadığını söylüyor.
Alışkın olduğu şeylerden hobilerden vazgeçmeyi bildi ancak yerine çok fazla yeni bir şey koyamadı. Ve aşırı derecede ailelerin müdahil olmasının şokunu yaşamış ilk aylarda. Allahtan eşi müdahale etmiş ilk günlerden duruma ve karıştırmıyormuş ama birbirlerini ilk günkü gibi sevmeleri dışında arkadaşım çok zorlanıyor arada anlatır. Ve eşinin iş durumunu ayarlamaya çalışıyorlar ilk fırsatta dönecekler.

5 aylık bir ilişkide göze aldığınız şeyi bir kez daha düşünün derim. O yüzden uzun uzadıya yazdım. Yani küçük bir yerde yaşama fikri çok sempatik geliyor ama o kadar kolay değil.
Ben de evlendim, dogup büyüdüğüm ve hatta sonra atandığım calismakta oldgum buyuksehirden esimin işi sebebiyle isimden de istifa ederek küçük , bircok imkanin cok kisitli oldugu bir ilçeye yerlestim. Ordan 2 bucuk sene sonra da oradan daha iyi baska bir il ve ilceye taşındık. Bir gun bile pişmanlık duymadim, mutsuz olmadim, kararimi sorgulamadim. Eşim nereye ben oraya. Bunun temelde 3 sebebi var bence, eşini sevmek ve kurdugunuz hayati ailesyo benimsemek, ailenden ayrilip birey oldugunu kabullenebilmek ve eş ailesinin de uzakta olmasi. Bu üçünden biri olmazsa sorunlar yasanir bence

Kızlar Merhaba :)

5 aylık uzak mesafe ilişkim var. Sevgilimle farklı şehirlerdeyiz.
Ben İstanbulda,sevgilim ise Aydında yaşıyor.
Ben 30 yaşındayım, sevgilimde 38 yaşında.
İlerleyen zamanlarda kısmet olursa evlilik düşünüyoruz.
Gel gelelim, ilerde evlilik olduğu zaman Aydında yaşamamız gerekiyor.
Fakat bende 30 yıldır İstanbulda yaşadığım için işim, gücüm, ailem, arkadaşlarım ve alışkanlıklarım herşeyim bu şehre ait.
Evlendiğimiz zaman uzak mesafede olmak, farklı bir şehirde yapabilecek miyim,acaba istanbuldakı hayatımı bırakıp gittiğim için pişman olur muyum gibi bir çok soru işareti oluşuyor.
Belli süre insanın bir hayatı düzeni olduğu için zor geliyor alışkanlıklarımdan vazgeçmek.
12 yıldır çalışma hayatım olup, evlendikten sonra farklı bir şehirde iş bulmak yada bulabilecek miyim.orası bir meçhul.
Evliliğin ilk zamanları belli bir süre çalışmayıp evde olacağım.
Ve ailemi, tüm hayatımı bırakıp gitmek ne kadar doğru bir karar beni düşündürüyor.
Güzel giden bir ilişkim var.Erkek arkadaşımı seviyorum
Aklımdaki tek soru işareti uzak mesafe il sorunu oluşu.Bu sorun aklımı karıştırıyor.
Bir ay bu sorun yok gibiymiş gibi davransamda, bu sorun aklıma gelince modum düşüyor.
Sanki yanlış mı yapıcam.verdiğim karardan bir ömür pişman olur muyum gibi ruh hallerine bürünüyorum.
Uzak mesafe il problemi aklımı karıştırıyor.

Konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler.
Bence yaş farkı fazla.

Sevgilim Aydında bir fabrikada çalışıyor. işi,evi, düzeni orda olduğu için.Malum İstanbulda ev kiraları pahalı geçinemeyiz.
Aydında hayat şartları bizim için kolay olur diye.
Ben özel bir şirkette insan kaynakları olarak çalışıyorum.akşamları 20:30 gibi evde oluyorum.Evlilik hayatımızı bu durum etkiler, diyor.Çünkü Aydında bu gibi durumlar olmayacak.
İstanbuldan sonra küçük bir şehirde sıkılır mıyım.bilmiyorum.
Görüşme sıklığımız ise her ay istanbula geliyor,görüşüyoruz.
Hergün telde görüntülü konuşuyoruz.iletişimde sorunumuz yok.
İl sorunu beni düşündürüyo, 30 yıldır İstanbula alışmış bir insanım.
istanbulda yaşamak kolay değil
ama burda mevzu istanbul da değil senin topyekün düzen değiştirme durumun
5 ayda 5 kere gördüğüm biri için bunu yapmam ben olsam
aydında ik olarak iş bulman çok zor bilgin olsun
fabrika işçisi birinin seni çok rahat yaşatmayacağı da aşikar eğer aileden zengin değilse .

Bilmiyorum bana herkesin hayali gibi geldi. Ege’ye taşınmak herkesin hayali
işi gücü ayarladıktan sonra egede sahil kasabası küçük şehir inanılmaz güzel bi hayal
mesela uzaktan çalışabilenler için güzel bi fikir
ama ilişkilerde tek taraflı büyük fedakarlıkları yanlış buluyorum

Ben evlenip İstanbul'a geldim eşimin ailesi de burada yaşıyor benim tanıdığım kimse yoktu

Bir zaman sonra yaşadığın yerde hep sevgilinin ailesi, sevgilinin arkadaşları, sevgilinin çevresi vs sanki sen yeni doğmuş da hiç kimseyi tanımıyormuşsun gibi oluyor. Kocana, ailesine sinirlensen ya da kafanı boşaltmak istesen 2-3 saatliğine aileme gideyim deşarj olayım olmuyor. Ya da senelerdir görüştüğün arkadaşlarınla buluşup bir kendime geleyim stres atayım olmuyor. Hele çocuk, hamilelik, hastalık mevzularında 2 kat fazla arıyorsun ailenin yakın olmasını.

5 aylık ilişki için bunları göze almazdım.

Benim sevgilimde istanbulda yaşamak istemiyor gidip egeden ev aldı. Evlenince yaşarız diyor ve kesinlikle karşı İstanbula.
İstanbul dışında yaşayan biri İstanbula çok zor alışıyor, atanıp helen çok arkadaşım var gitmek için gün sayan.
Aile için evet biraz uzak ama bir doğu tarafı kadar mesafe değil.
Yani deprem bir yandan, evlerin uçuk fiyatları bir yandan, her yerden çıkan TC vatandaşı olmayan insanlar bir yandan, trafiği ayrı bir yandan, sokakta Türkçe duyamamak bir yandan....
İstanbul çok yorucu ama çok da seviyorum ben de

Yaşadığımız ilçe de güzel ama sessiz sakin bir ilçedeyim.
Tabii bunlar içinde para lazım. İstanbulda yaşamak gerçekten çok, sevgilinizi de anlamak lazım.
Bu arada hiç konuştunuz mu istanbulda yaşama mevzusunu
Belli bi yaştan sonra yeni bir düzen insanın hayatını önemli derecede etkiliyor.Bu yüzden beni düşündürüyor.
Tabiki bir doğu iliyle aynı değil,aydın yaşanabilir bir yer.Fakat ben orada sürekli yapabilecek miyim?
Burada trafik vs. olmasına rağmen bende bu şehri seviyorum.
Sevgilim öncelikle sen gel, baktık burada mutsuz oluyorsun o zaman geri döneriz diyor.
İlerleyen yıllarda da ailemden ev verilecek o şekilde geliriz. Kiracılıkla uğraşmayız diyor.
Yinede önemli bir karar düşünüp duruyorum.Karar veremiyorum.ne yapacağım.

Eger istanbulda aktif sosyal hayatı olan bir insansan Aydına adapte olmakta zorlanırsın. Büyükşehir ama sözde büyüksehir olanlardan. Onun dışında güzel yaşanılası bir şehir şehir bence.
Ben bu dediklerinizi hiç anlamlandıramıyorum valla.aktif sosyal hayatı olan şehir ne demek bir kere.her şekilde kafeler, tiyatrolar, sinemaler, konserler, içkili mekanlar,cluplar oluyor, çeşitli klüpler, topluluklar oluyor zaten.evet daha sayılı mekan oluyor ama sanki her gece her gece de mekan mekan gezecek misiniz ya da geziyor musunuz sanki? Birine gider eğlenir gelirsin yani.ne isteniyor bu şehirlerden anlamiyorum valla.sanki çok kalabalık olunca sokaktan adam çevirip arkadaşlık yapmaya başlayacaksınız.yine çevrenizde kim varsa o.hatta şehir ne kadar büyürse yalnızlık da o kadar artıyor tam tersi.kimse kimseyle ilgilenmiyor.

Eger istanbulda aktif sosyal hayatı olan bir insansan Aydına adapte olmakta zorlanırsın. Büyükşehir ama sözde büyüksehir olanlardan. Onun dışında güzel yaşanılası bir şehir şehir bence.

Çalışma saatlerimden dolayı çok aktif bir hayatım yok, izin günlerimde zaman ayırabiliyorum.
Aydın yaşanılabilecek bir şehir.Bu sene tatile gittim, gezdim, gördüm ama süreklilik durumunu bilmiyorum.

Çok sabit bir insansanız alışmak zor yapamazsınız ben doğma büyüme hayatı İstanbul’da geçmiş biri olarak şimdi Ankara’dayım ve buraya da alıştım adaptasyon süreci zorlu gibi gelebilir ama aşıyor insan. Burdan sonrası da Avrupa olacak yani insanın bir yere sabit kalmasını ben pek doğru bulmuyorum ama bu benim fikrim her yerden çevre edinmeninde ayrı bir lezzeti var bana göre

Ben kimse için böyle bir fedakarlığa değmez hele ki bu devirde diyorum. İstanbulda okudum, çalıştım, yaşadım ve neredeyse tüm çevrem ailem her şeyim orada. Bir buçuk yıl kadar önce evlenip büyük bir sahil şehrine yerleştim, eşim de buralı değil ailesi başka şehirde yani karışan görüşenimiz yok. Ben daha evlenmeden burada işimi buldum, arkadaşlarım vardı zaten gidip geliyordum. Hayat şartlarım kesinlikle daha iyi, eşim de bana çok iyi bakar ancak ailemi, arkadaşlarımı, istanbulu çok özlüyorum. Tahmin ediyorum ki bir bebek sahibi olmak istediğimizde bu özlem kat be kat daha artacak.

Siz aydın gibi küçük bir şehire, üstelik de eşinizin ailesi oradayken, işinizi, ailenizi, çevrenizi, şehrinizi bırakıp gitmeyi düşünüyorsunuz ben bunu mantıklı bulmuyorum. Ne o size bunca fedakarlığı yapıp geldiğiniz için ekstra minnet duyacak, ne siz en ufacık tartışmada bütün bu vazgeçtikleriniz aklınıza gelip pişmanlığın sizi sarma ihtimaline engel olabileceksiniz.

Demem o ki daha çok erken, gözlemleyin, düşünün, taşının ve onun da istanbula gelmesinin de mümkün olduğu gerçeğini göz ardı etmeyin. Böyle yollara bile isteye girdikten sonra dönmesi çok zor..

Ben bu dediklerinizi hiç anlamlandıramıyorum valla.aktif sosyal hayatı olan şehir ne demek hır kere.her şekilde kafeler, tiyatrolar, sinemaler, konserler, içkili mekanlar,cluplar oluyor zaten.evet daha sayılı mekan oluyor ama sanki her gece her gece de mekan mekan gezecek misiniz ya da geziyor musunuz sanki? Birine gider eğlenir gelirsin yani.ne isteniyor bu şehirlerden anlamiyorum valla.sanki çok kalabalık olunca sokaktan adam çevirip arkadaşlık yapmaya başlayacaksınız.yine çevrenizde kim varsa o.hatta şehir ne kadar büyürse yalnızlık da o kadar artıyor tam tersi.
Çok severek evlenen bir kız arkadaşım var. İzmir’den Uşak’a gitti. 6-7 yıldır evli ve hala eşiyle aşırı mutlular şükür.

Ancak arkadaşımın aşırı zorlandığı gerçeğini asla değiştirmiyor bu.
Arkadaşım çok iyi iş şartlarını ve sosyal hayatını ailesini bıraktı gitti ancak gittiği yerde asla iş bulamadı, sosyalleşme anlamında sağlık anlamında asla tatmin olamadığını söylüyor.
Alışkın olduğu şeylerden hobilerden vazgeçmeyi bildi ancak yerine çok fazla yeni bir şey koyamadı. Ve aşırı derecede ailelerin müdahil olmasının şokunu yaşamış ilk aylarda. Allahtan eşi müdahale etmiş ilk günlerden duruma ve karıştırmıyormuş ama birbirlerini ilk günkü gibi sevmeleri dışında arkadaşım çok zorlanıyor arada anlatır. Ve eşinin iş durumunu ayarlamaya çalışıyorlar ilk fırsatta dönecekler.

5 aylık bir ilişkide göze aldığınız şeyi bir kez daha düşünün derim. O yüzden uzun uzadıya yazdım. Yani küçük bir yerde yaşama fikri çok sempatik geliyor ama o kadar kolay değil.
Diğer şehirler köy değil.beden bu kadar ezikleniyor hiç anlamıyorum.kaldı ki konudaki il 1 milyon nüfusu olan bir il.ne sosyetiksiniz.

Aydın İstanbul'a göre küçük bir şehir . O kadar iş imkanı olur mu bilemem ama herhangi bir varlığa, nesneye alışkanlık olusturmak bana daha korkunç geliyor.
( Benim yok diyedir belki.)

İstanbulda hayat zaten bambaşka.Orada yapabilir miyim onuda bilmiyorum.
İnsanın kendi hayatını kurduğu düzen, bahsettiğim alışkanlık oydu.

Ben bu istanbul aşkını anlayamıyorum. Üstüne para verseler falan ancak yaşamayı düşüneceğim bir şehir. Kendi isteğimle istanbulda yaşamam, akıl işi değil bence.

İmkanları çokmuş… Bunu söyleyene ne yapıyorsun, hangi imkanlarını kullanıyorsun deyince de cevap gelmiyor genelde ya da diğer şehirlerde çok daha rahat yapılabilecek şeyler şeklinde cevaplar geliyor. Zaten işten çıkıp en iyi ihtimalle bir saat sonra evlerinize varıyorsunuz. Trafikten, yorgunluktan feleğiniz şaşmış oluyor. Hafta sonu aktivitesi deseniz en küçük şehirde dahi ulaşılabilecek aktiviteler yapıyorsunuz. Ha aydındaki belki her hafta aynı avm’ye gidiyordur da istanbuldaki farklı farklı avm’leri geziyordur. Aktivite denilen, imkan denilen de bunlar yani.

Konu sahibi aydın güzel şehir. Sizin yerinizde olsam istanbulda yaşamaktansa aydında yaşamayı tercih ederdim.
Ayy tam da bunları yazdım az önce.neymişmiş sosyal hayatı aktif şehir istiyorlarmışmış.sanki kalabalık şehir olunca sokaktan adam çevirip kahve içmeye falan gidiyorlar.çevrende kiminle tanımışsın yine onlar yani.sanki dediğin gibi hergün o resim sergisi benim o dans kursu benim geziyorlar.diğer şehirler de köy değil yani.mekan sayısı daha az sadece.sanki her gece her gece de o bar senin, bu mekan benim fink atacaklar.2,3 arkadaşınla çıkıp bir yerde sohbet edeceksin bu yani.ne bu herşeye tepeden bakma çok sinir bozucu.kücük şehirde ne yapılır bilmiyorlarmişmiş çok komikler.aynı ülkenin zavallı insanlarıyız.hani benden çıkmış beni beğenmiyor derler ya bunlarınki de o hesap.daha büyük şehirlerde uzay mekiği türü falan var da biz bilmiyoruz herhalde.konudaki şehir zaten çok küçük bir şehir de değil.ideal büyüklükte.

30 lu yaşlarında iki koskoca insan uzak mesafeden birbirini ne kadar tanıyabilir ki ?
5 ay olmuş ve ayda bir görüşme tatmin edici ki sizce ?
Yani başta yüz yüze görüşüp sonra ayrı şehirlerde yasasaniz anlarım da bu şekilde başlamak bilemedim ben istemezdim.
5 ayda 5 kez görüştünüz yani ?
Ben olsam kendi çevremden birini bulmaya çalışırdım.
Ayrıca da ben Ankara'dan evlenip Denizli'ye geldim Eylül ayında geldim hala iş bulamadım.
Ankara'yı çok özlüyorum kimsem yok yapayalnizim.
Eşimi seviyorum mutluyum ama çok zorlanıyorum.
Kaldı ki Aydın daha da küçük bir şehir.
Bir süre çalışmamak iyi bir fikir değil bu arada.
Ben olsam boş vakitlerimde Aydın a gider yaşayıp yasayamayacigima bir bakardım ve iş bulmaya çalışırdim.
Hatta iş bulmadan gelmezdim.
Cunku iş çevresi dışında bir çevreniz olmayacak.

Uzak mesafe olduğu için ve geldiği zaman 4 gün falan kalıyor.
İşyerinden izin alma durumu olduğu için daha sıklıkla görüşemiyoruz.
Zaten şuan hemen 5 aylık diye direk evlenme durumumuz yok.
İlerleyen zamanlarda düşünelecek konular.
İl dışından evlenme gibi düşüncem yoktu, fakat anlaştığımız için düşünmeye başladım.
İl sorununa karar verip ona göre konuşmaya devam etmek istiyorum.

Sevgilim Aydında bir fabrikada çalışıyor. işi,evi, düzeni orda olduğu için.Malum İstanbulda ev kiraları pahalı geçinemeyiz.
Aydında hayat şartları bizim için kolay olur diye.
Ben özel bir şirkette insan kaynakları olarak çalışıyorum.akşamları 20:30 gibi evde oluyorum.Evlilik hayatımızı bu durum etkiler, diyor.Çünkü Aydında bu gibi durumlar olmayacak.
İstanbuldan sonra küçük bir şehirde sıkılır mıyım.bilmiyorum.
Görüşme sıklığımız ise her ay istanbula geliyor,görüşüyoruz.
Hergün telde görüntülü konuşuyoruz.iletişimde sorunumuz yok.
İl sorunu beni düşündürüyo, 30 yıldır İstanbula alışmış bir insanım.

Siz önce iş değiştirmeye çalışın bence. 20.30 çok geç.

Ben bu istanbul aşkını anlayamıyorum. Üstüne para verseler falan ancak yaşamayı düşüneceğim bir şehir. Kendi isteğimle istanbulda yaşamam, akıl işi değil bence.

İmkanları çokmuş… Bunu söyleyene ne yapıyorsun, hangi imkanlarını kullanıyorsun deyince de cevap gelmiyor genelde ya da diğer şehirlerde çok daha rahat yapılabilecek şeyler şeklinde cevaplar geliyor. Zaten işten çıkıp en iyi ihtimalle bir saat sonra evlerinize varıyorsunuz. Trafikten, yorgunluktan feleğiniz şaşmış oluyor. Hafta sonu aktivitesi deseniz en küçük şehirde dahi ulaşılabilecek aktiviteler yapıyorsunuz. Ha aydındaki belki her hafta aynı avm’ye gidiyordur da istanbuldaki farklı farklı avm’leri geziyordur. Aktivite denilen, imkan denilen de bunlar yani.

Konu sahibi aydın güzel şehir. Sizin yerinizde olsam istanbulda yaşamaktansa aydında yaşamayı tercih ederdim.

İstanbulda doğup büyüdüğüm için bu şehre olan alışkanlığım.
Genelde il dışlarına gezmeye vs gidip geliyorum.
30 yıldır burdayım,kurulu düzenim burada aslında ailem, arkadaşlarım, tanıdık eş dost hayatım buraya ait diyebilirim.
Yazın Aydına gittim gezdim,gördüm, geldim ama sürekliliği bilmiyorum.

Alışan insanın yalnızlığı sevmesi lazım. Ben sevemiyorum. Orda tanış dostluk kur vs diyorlar. Gerçek şu ki yaş olmuş 30 bu saatten sonra arkadaşlık bile zor kuruluyor. Eskiyi arıyorum.

Kesinlikle.Herkesle tanışıp konuşabilirim ama belli bir yaştan sonra gerçek dost diyebileceğim insan sayısı bile az

X