Yoğurt Kaplari Annelirimize Ithafen

ffcamdankalp

Guru
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2006
424
12

Yoğurt Kapları.. Yeniden..

Sabah bulaşık yıkarken ellerimin annemin ellerine ne kadar
benzediğini fark ettim.

Benzemekten de öte; tıpatıp aynısı olmuşlar..

Ergenlik çağlarımda (hakikaten çekilmez bir yeniyetmeydim) annemin
ellerine sinir olurdum.

Ya da şöyle diyelim: Sinir olduğum bir milyon sekiz yüz kırk altı şeyden
biri de annemin elleriydi.

Kadıncağızın beni sinir etmek için ellerine özel olarak yaptığı bir şey de yoktu.

Uzun kırmızıya boyanmış cadı tırnakları falan veya lime lime olmuş tırnak etleri gibi bir durum da yoktu.

Sadece şekilsizdi. Yani güzel değildi. Ve ben buna sinir olurdum.

"Hah" dedim kendi kendime "şimdi senin de bir sıpan olsaydı o da sinir
olacaktı ellerine.

Yeterince güzel değilmiş diye.."

Şimdi ise o eller biraz daha elimin içinde kalsın diye ne numaralar
çekiyorum...

Yok üşüdüm, tutsana elimi, yok kremi fazla sürdüm, alsana birazını, tırnakların uzamış, törpüleyeyim mi..

Aslında düşününce, eller dışında da anneme her geçen gün daha çok benziyorum.

Eskiden çok umurumda olmazdı şimdi evde ufacık bir dağınıklık olsa sıkılıyorum.

Sabah kalkar kalkmaz temizlik yapmaya başlıyorum.

Hesapça çay demleninceye kadarki vakti değerlendirmiş olacağım.

Çay zift oluyor, ben hâlâ bir yerleri siliyorum.

Aynı annem gibi ben de masa örtülerini düzeltmeden yanlarından geçmiyor,

hoh yapıp silmeden aynalara bakmıyor, yerden gübür
toplamadan ilerleyemiyorum artık; Aynı onun gibi sabah kalkınca uzun uzun camdan dışarıya bakmadan güne de başlayamıyorum.

Esnafla iki kelimenin beli kırmazsam aynı onun gibi eksik iş yapmış sayıyorum kendimi.

Daha az süsleniyor ama tıpkı onun gibi daha çok bakım yapıyorum.

Eskiden tek bir nemlendiriciyi üç kereden fazla kullanamayan ben artık her gün sabah akşam sürüyorum.

Üstelik fındık tanesi kadar miktar, oldu artik ceviz tanesi kadar! Rimel ise kurumak üzere..

Bu kadarla kalsa yine iyi.. Arkadaşlarımdan çok bitkilerimle konuşmama ne diyorsunuz?

Ya da yalnızsam on iki dedi mi en şahane filmi bile seyrediyor olsam kapatıp cup yatağa giriyor olmama?

Veya çantamda vızıldayan bir çocuğa verilmek üzere BONBON taşımaya başlamama?

Ben de şaşırıyorum ama gerçek.

Annemde dalga geçtiğim ne kadar şey varsa hepsini ben de yapıyorum artik!...

Tek kaygım şu: Bir gün ben de YOĞURT KAPLARINI biriktirmeye başlayacak mıyım acaba?

Aklımın almadığı tek şey bu. Bütün dolap içleri yıkanmış,kurulanmış yoğurt kaplarıyla dolu.

Hepsi küçük kuleler şeklinde üst üste dizilmiş, kuzu kuzu bekliyorlar. . Kapakları da elbette mevcut.

Onlarca değil yüzlerce!

Ne diyeyim...

Bir gün elimdeki yoğurt kabını deterjanlarken anlarım herhalde kap biriktirmenin esbab-ı mucibesini.. .

Bu yazıyı geçen sene yine bu günlerde yazmıştım..

"Anneler günü" vesilesiyle biraz değiştirerek yeniden yayınlamak istedim..

Çünkü hatırlatmak istedim ki annelerimizde kızdığımız, kırıldığımız, dalga geçtiğimiz, hafife aldığımız, lüzumsuz gördüğümüz, saçma bulduğumuz ne kadar huy, alışkanlık, arzu, istek varsa; bir gün hepsini kendimiz de edineceğiz . şakanızı, siteminizi yaparken bunu unutmayın istedim.

bazen sadece alışkanlıklar değil bahtlar da annelerden kızlara miras kalabiliyor.

İyi veya kötü..

Onları eleştirirken, yargılarken bunu da düşünün istedim..

Çünkü..

Ben..

Artık..

Yoğurt kaplarını biriktirmeye başladım..

Arkadaşlar yazarını bilmiyorum ama bana gelen harika maillerimden biridir.

Sizlere hayırlı cumalar dilerim

]

çok güzel sıcacık bir yazı evet zamanla aynı annelerimiz gibi oluyoruz o kalsın bu dursun lazım olur derken bi bakmışız bi sürü eşya birikmiş evde kıyamıyoruz atmaya lazım olur diye:1yes2: :1yes2:

harikasın gerçekten çok samimi ve içten anammm cnm anam annem derdiki anne olunca anlarsın beni onu daha iyi anluorum artık:)

gerçektende benzerlikler var ana ve kızlarda.ben benzememde kızım benden çok şey almış.o da biriktirmez yoğurt kaplarını atar.ben de hep atarım fazlaları camdankalp:):):)

çokkkk tatlı ve bı okadardaaaa gercekçiii olmuş cnm ksr bkm bende aynı annem ve ben dedım okurkennnn...sagol paylaşımınaaaa

Cok guzeldi bayildim bu yaziya, keske benimde bir kizim olsaydida bana benzeseydi, ben melek anneme benzerim ve benzedigimden dolayida gurur duyuyorum, o kadar ilimliki, yogurt kaplarini saklamaz bende saklamam, ama bazi seyleri kalbinin oyle bir yerine saklarki ayni bende oyleyim, saklarim saklarim

Kalbim öyle güzel bir yazıki her satırı evet işde bu benım dedın..bende öyle çok anneme benzıyorumkii..genç kızken anneme cok kızardımm süreklı peşimde dolanan benım dagınıklıgımı toplayan hatta cogu zamana öff anne yeter artık bırak peşimi odamda bile rahat yok dedıgım çok olmuşdur..annem cok titiz bir kadındı..bende bır okadar dagınık...yıllar gectı evlendım...benımde bır kızım var sımdı şimdi çark tersıne döndü ben kızımın peşinde onun dagınıklıgını topluyorum..ahh annecım gercekten zormuşşş...bide allahdan annemın ellerı çok güzeldir benımde:Roflol: :Roflol: :Roflol: ANNELERİMİZ BAŞIMIZIN TACI...ALLAHIM ANNELERİMİZE UZUN ÖMÜR VERSİN İNŞALLAH....

tek kelımeyle superdı okurken gozlerım doldu bı an annemın olmadıgını dusundum allah uzun omur versın butun annelerımıze..amııın..

bı hafta sonra annemden uzak bı yere tasınıyorum zaten ayrılacagım ıcın uzgundum buda aglamam ıcın bahanesı oldu senağlama

harika cnm yazın ellerine sğlık bende aynı yoldan gidiyorum anneme benzemişim ama kızımı bilemiyorum şimdilik zamana bırakıyorum tşkler.

kızlar ben diyorumki(daha doğrusu ben değil atalarımız diyor): ANA BAŞA TAÇ İMİŞ HER DERDE İLAÇ İMİŞ, BİR EVLAT PİR OLSA DA ANAYA MUHTAÇ İMİŞ.....

gözlerim doldu yaa zaten annem yanımda değildi Allah bütün analarımız uzun ömür versin

yoğurt kabını biriktiryorum ama tanıdığım,şarküteri için.ve bunu yanında kullanılmayan kıyafetlerin,düğmelerini,fermuarlarını,biriktiririm.
ahh anacım şimdi sevinerek bana gülüyor,
benzediğimlede gurur duyuyorum.keşke daha çok benzesem.

keşke annemi bu denli tanıyacak kadar zamanımız olsaydı.canım annecim..nur içinde yat.........:çok üzgünüm:

ne guzel anlatmıs yazı.......ALLAH annelerımızı eksık etmesın ona benzıyorsam ne mutlu bana gurur duyarım.......a.s.

tuğçe baranın çok beğendiğim yazılarından sadece biri opuyorumnanaktan
bu güzel yazının yazarını belirtmemek olmaz sanırımyerimseniben

X