Yurtdışında yeni bir başlangıç

Buradaki yöneticileri boşverin biz de benzer çok durum yaşıyoruz teklifi kabul edince muhtemelen Hollanda’da danışman bi firmayla çalışıyorlar o danışman firma size en iyi avantajları sunacak şekilde yönlendirmeleri yapıyor (en azından bizim durumumuzda öyleydi) mesela bizde çok yüksek vergi vardı ama eğer eş çalışmıyorsa (ben eş durumundan gideceğim için ilk etapta çalışamayacağım) başvurup vergi indiriminden faydalababiliyormuşuz bizi gideceğimiz ülkedeki danışmanımız yönlendirmişti

bu dediğim durum için sadece işveren başvurabiliyormuş o yüzden onların rızası olmadan çözülemiyor malesef :/ ama gerçekten çok can sıkıcı bir durum. Böyle bir hakkım varken kullandırtmamaları çok uyuz.

Hiç durma git derim…çok güzel bir fırsat bence, kaçırmamalısın, ilerde baban ve kardeşin de yanına gelir, tatillerde de Türkiye’ye gelir en iyi otellerde tatil yapar dönersin, mis gibi…orada evlenirsen de çocukların hayata 1-0 önde başlarlar, daha ne olsun…Türkiye’de durumlar ortada, paramızın değeri düşüyor, alım gücü azalıyor, gitmelisin arkana bile bakmadan…😉👍🏻👍🏻👍🏻
Kızlar selam,

Daha önceki konularımda da yurtdışına taşınmak istediğimi belirtmiştim. Uzun süredir hatta çocukluğumdan beri yurtdışında bir süre yaşama hayallerim var benim. Ama tek başıma cesaret edemiyordum, kabuğumu kıramıyordum, düşündüğüm şeyler oluyordu sadece hayal kurup vazgeçiyordum. Geçen gün kabuğumu kırdım ve hayalimi gerçekleştirmek için sonrasını düşünmeden bir adım attım. Uluslararası bir şirkette çalışıyorum yabancı çok fazla iş arkadaşım var. Hollanda’dan beni çok seven bir iş arkadaşımın bana referans olmasını istedim. Şansıma da profilime tam uyan bir pozisyon açıldı söyledikten 3-5 gün sonra. İş arkadaşım bana referans oldu ben de başvurdum. İlk mülakatımı oradaki ekipten biriyle ve insan kaynaklarıyla yaptım olumlu oldu şimdi oranın müdürü ile ikinci görüşmemi yapacağım ve teklif aşamasına geleceğiz. İçeriden önerildiğim için ve profilime çok uyan bir iş olduğu için süreçten umutluyum. Maaşı da iyi bekliyorum. Fakat iş ciddiye bindikçe beni korkular sardı. Alışamazsam? Yalnız hissedersem? Yapamazsam? Buradaki işimden olmuş olacağım. Her şeye sıfırdan başlayacağım. Arkadaş edinebilecek miyim? Kuzenim ve eşi orada yaşıyor aslında hiç kimsesiz olmayacağım ama yine de ne bileyim, tek başıma uyanıp tek başıma uyuyacağım, tek başıma yemek yiyeceğim vs... Aslında ben tek olmaktan çok mutlu olan bir insandım pandemi öncesi. Artık evde tek olduğumda yalnız kimsesiz gibi hissediyorum, belki psikolojim pek iyi değildir sebebi budur. Bir yandan burada da bir çevrem kalmadı, eskiden çok geniş bir arkadaş grubum vardı herkes herkesle koptu. Geçen sene marttan beri evden çalışıyorum iş ortamım bile kalmadı. O yüzden arkadaş ortamı olarak kaybedeceğim bir şey de yok aslında. Annem vefat etti, kardeşim ve babamla yaşıyoruz kardeşim de erasmus’a gidecek 1 seneliğine artık o da yok. Ben gidersem babam yapayalnız kalacak ona üzülüyorum. Ama bir yandan da nereye kadar hayatımı başkaları için yaşayacağım diyorum.
Kafamda bu şekilde deli sorular :) Bunları niye yazdım onları da bilmiyorum ama biraz desteğe ihtiyacım var sanırım. Şimdiden teşekkürler 😊

Fransa'dayim ben.Dil pat diye ogrenilmiyor.En basiti doktora güzelce derdini anlatamiyosun.Canin sıkılır bî akrabana gidemezsin.Ailenin akrabanın özel gunlerinde iyi gününde kötü gününde bayramda seyranda yanında olamazsın.Benim psikolojim bozuldu burda hiç mutlu değilim.Belkide ben çok hassasim
Gel oyleyse turkiyeye

Merhaba 🥰

Mülakat sürecim tamamlandı bu hafta işe kabul edildiğimi öğrendim :) Şuan kontratımı bekliyorum önümüzdeki hafta içerisinde gelecekmiş, çok düşük bir maaş teklifi almazsam beklentim civarında gelirse kabul edeceğim gibi düşünüyorum 😇

Biraz canımı sıkan bir konu oldu. Normalde Hollanda’ya nitelikli beyin göçü kapsamında giden kişilere hükümet tarafından 5 seneliğine %30 vergi indirimi sağlanıyor. Düşünce, bu kişilerin yeni bir ülkeye taşınacağından fazla masraflarının oluyor olması. Bir de şimdiki ehliyeti hiç kursa vs gitmeden değiştirebilme imkanı sunuyor bu durum. Şirkete de hiç bir külfeti yok sadece bir yazı ile başvurmak gerekiyor. Fakat şirketim ben lokal bir şekilde gideceğim için bunu yapmaya niyetli olmadıklarını söylediler, sebep de oradaki lokal kişilerin böyle bir hakkı yokmuş benim de olmamalıymış(!). Bana çok saçma geldi bu durum ben her şeyimi sıfırdan oluşturacağım orda, oradaki lokallerle eşit değilim. Ben de yöneticime yazdım bu durumun değişmesini rica ettim. Açıkçası bu durumda ısrarcı olurlarsa da gitmeyebilirim biraz soğudum kendilerinden :)
Umarım herşey gönlünüzce olur. Ben birşey sormak istiyorum ilk konu mesajınızda arkadaşınızın size referans olduğunu yazmışsınız, bu referanslik nasıl bişey acaba cvsini kendi çalıştığı şirkete falan mı gönderdi?

yurtdışında yaşayıp sonrada buralar çok kötü sakın gelmeyin demiyorlar mı , gerçekten deli oluyorum
gel ozaman kardeşim buraya niye gelmiyorsun , neden oranın şartlarını sonuna kadar kullanıp her yaz tatiline gelip havanı atıp gidiyorsun , kal burda biz ne yaşıyorsak ne çekiyorsak sende çek sonuna kadar dibine kadar ondan sonra konuş ,

hem yurtdışında iyi şartlarda yaşayıp hemde gelme diyen herkes birgün türkiye gelmek zorunda kalır inşallahhh ,

konu sahibi , yolun açık olsun kardeşim git hiçbirşey kaybetmezsin her gün senın için cv ne bir artı olarak eklenir emın ol ,

bizim yurtdışında yaşayan akrabalar da "ne yapalım bir kere düzen burada kurulmuş, çocukların işleri burada gelemiyoruz artık" diyorlar.
bu kadar seviyorsan ülkeni işlerini burada kurdursaydın o zaman, hepsinin kabul edilebilir meslekleri var. her ülkede çalışabilirler.
ben de sinir oluyorum çok.

Umarım herşey gönlünüzce olur. Ben birşey sormak istiyorum ilk konu mesajınızda arkadaşınızın size referans olduğunu yazmışsınız, bu referanslik nasıl bişey acaba cvsini kendi çalıştığı şirkete falan mı gönderdi?
İnşallah çok teşekkürler. Şöyle oldu, ben o iş arkadaşımla iyi anlaştığım için o pozisyona talip olduğumu söyledim. Kendi bu durumun uygun bir fit olduğunu gördüğü için pozisyona alım yapan müdüre gidip benden bahsetmiş, beraber çalıştığımızı benden çok memnun olduğunu o işi yapabileceğime inandığını vs anlatmış. İşe alan müdür de iş arkadaşımın müdürü olduğu için sözü itibar görüyor oldu o şekilde süreç başladı :)

İnşallah çok teşekkürler. Şöyle oldu, ben o iş arkadaşımla iyi anlaştığım için o pozisyona talip olduğumu söyledim. Kendi bu durumun uygun bir fit olduğunu gördüğü için pozisyona alım yapan müdüre gidip benden bahsetmiş, beraber çalıştığımızı benden çok memnun olduğunu o işi yapabileceğime inandığını vs anlatmış. İşe alan müdür de iş arkadaşımın müdürü olduğu için sözü itibar görüyor oldu o şekilde süreç başladı :)
Anladım. Bizde de erkek arkadaşım makine mühendisi, Almanya'ya gitmek istiyoruz cv, LinkedIn profiliyle falan uğraşıyoruz şu ara ama, yeterli olur mu bilemiyoruz

Merhaba 🥰

Mülakat sürecim tamamlandı bu hafta işe kabul edildiğimi öğrendim :) Şuan kontratımı bekliyorum önümüzdeki hafta içerisinde gelecekmiş, çok düşük bir maaş teklifi almazsam beklentim civarında gelirse kabul edeceğim gibi düşünüyorum 😇

Biraz canımı sıkan bir konu oldu. Normalde Hollanda’ya nitelikli beyin göçü kapsamında giden kişilere hükümet tarafından 5 seneliğine %30 vergi indirimi sağlanıyor. Düşünce, bu kişilerin yeni bir ülkeye taşınacağından fazla masraflarının oluyor olması. Bir de şimdiki ehliyeti hiç kursa vs gitmeden değiştirebilme imkanı sunuyor bu durum. Şirkete de hiç bir külfeti yok sadece bir yazı ile başvurmak gerekiyor. Fakat şirketim ben lokal bir şekilde gideceğim için bunu yapmaya niyetli olmadıklarını söylediler, sebep de oradaki lokal kişilerin böyle bir hakkı yokmuş benim de olmamalıymış(!). Bana çok saçma geldi bu durum ben her şeyimi sıfırdan oluşturacağım orda, oradaki lokallerle eşit değilim. Ben de yöneticime yazdım bu durumun değişmesini rica ettim. Açıkçası bu durumda ısrarcı olurlarsa da gitmeyebilirim biraz soğudum kendilerinden :)

Lokal bir sekilde nasil gidiyormussunuz ki? Siz sonucta Hollanda icin yurt disindan goc eden gocmen kapsamina giriyor olursunuz. Highly skilled migrant icin 30 yas uzeri brut € 4,752, 30 yas alti € 3,484 olmaliymis bu sene icin. Oyle olursa vizenize bu sekilde basvurmalari gerekir. Zaten Highly skilled migrant vizeniz olursa 30% icin basvurulabiliyor sorun olmadan. IND websitesini inceleyebilirsiniz epey detayli bilgi veriliyor. Gorustugunuz sirket vize basvurunuzu buradan yapmali; IND tarafindan taninan firmalar arasinda mi onu da bir kontrol edin isterseniz.

Benim konum: Türkiye’de kalmak mı gitmek mi?

Kadınlar kulübü üyeleri beni ikna etti valla, biz gidiyoruz. sana da çok uzak değilim çıkar gelirsin 🙂
Çok sevindim sizin adınıza yahu, yolunuz açık olsun 😍 konunuza da bakacağım ilk fırsatta 😊
Merhaba 🥰

Yaaaa çok ama çok sevindim! 😘 hayırlı uğurlu olsun.
bahsettiğiniz şey hakkında bilgim yok ama gerçekten sinir bozucu imiş. Ancak Avrupa özgürlük ve demokrasi diyarı, sorununuz için mutlaka danışacabileceğiniz bir merci vardır bence 😊
Düzenimizi kurduk biliyon mu, ondan gelemiyoz 🤷🏻‍♀️🥺😂

Lokal bir sekilde nasil gidiyormussunuz ki? Siz sonucta Hollanda icin yurt disindan goc eden gocmen kapsamina giriyor olursunuz. Highly skilled migrant icin 30 yas uzeri brut € 4,752, 30 yas alti € 3,484 olmaliymis bu sene icin. Oyle olursa vizenize bu sekilde basvurmalari gerekir. Zaten Highly skilled migrant vizeniz olursa 30% icin basvurulabiliyor sorun olmadan. IND websitesini inceleyebilirsiniz epey detayli bilgi veriliyor. Gorustugunuz sirket vize basvurunuzu buradan yapmali; IND tarafindan taninan firmalar arasinda mi onu da bir kontrol edin isterseniz.

bizim şirkette 2 tip kontrat var biri expat diğeri local kontrat olarak geçiyor. Expat kontratında gideceğin ülkeye 3 seneliğine gidiyorsun 3 sene sonra kendi şirketine döneceksin gibi bir durum var lokal kontratta sınırsız süreli temelli o şirketin çalışanı oluyorsun. Ama sonuçta lokal kontratım olsa da fark etmez ben bir highly skilled migrant’ım.
%30’a da evet sorunsuzca sahip olabilirim normalde ama şartlardan biri “işveren ve çalışanın onayı olması”. Benim şirketim bu duruma onay vermediğini söyledi kısaca işte :/

Merhaba 🥰

Merhaba,

biz de bir sure %30ruling ile hollandada yasadik. Bu surede turkiyede calistigi firma ile hollandaya tasinan tanidiklarimiz oldu ve onlarin da %30rulingleri vardi. Sirketin verdigi cok dogru bir bilgi degil. Facebooktan amsterdam anneleri grubuna uye olup bu konuda yazilanlari okumanizi tavsiye ederim. O yuzde otuz hic de az bir para etmiyor.

Merhaba,

biz de bir sure %30ruling ile hollandada yasadik. Bu surede turkiyede calistigi firma ile hollandaya tasinan tanidiklarimiz oldu ve onlarin da %30rulingleri vardi. Sirketin verdigi cok dogru bir bilgi degil. Facebooktan amsterdam anneleri grubuna uye olup bu konuda yazilanlari okumanizi tavsiye ederim. O yuzde otuz hic de az bir para etmiyor.

Merhaba,
Evet biliyorum aslında onlar da bilgi verme amaçlı söylemiyorlar. Bu fırsattan yararlanabilmemin hukuki olarak mümkün olduğunun farkındalar ama diyorlar ki “bizim şirketteki expat kontratıyla gelmediğin local olduğun için diğer hollandalı lokal kontratı olan kişilerle aynı hakların olması gerekir onların bu hakkı yok”
Yani kendi tercihlerini söylüyorlar ama ciddi anlamda haksızlık olduğunu düşünüyorum kendim için o yüzden beklemedeyim bakalım yöneticime yazmam işe yaracak mı :KK43:

Merhaba,

Katılıyorum, konu sahibesi bence şimdi evet desin gittikten sonra İKya bastırsın yasal hakkını istesin.

Fransa'dayim ben.Dil pat diye ogrenilmiyor.En basiti doktora güzelce derdini anlatamiyosun.Canin sıkılır bî akrabana gidemezsin.Ailenin akrabanın özel gunlerinde iyi gününde kötü gününde bayramda seyranda yanında olamazsın.Benim psikolojim bozuldu burda hiç mutlu değilim.Belkide ben çok hassasim
Hollandada yasiyorum. Turkiyeden gelen bir cok insan taniyorum. Dil ogrenmeyip evde oturanlar, dogal olarak doktor veya baska islerini bile yaparken yaninda tercuman arayanlar. Birde gelir gelmez okula gidenler, dili ogrenenler var ki tut tutabilirsen :)) yanlis anlamayin lafim asla size degil. Hani iş kendisinde bitiyor insanin. Hollanda da yasiyorum Turkiyeye gidiyorum her sene. Ayrica bir kac yil Turkiyede yasamisligim da var. Birdaha asla yapamam orda.

Bence hic dusunmeyin. Butun avrupa ulkelerini gezdim gordum. Bunlarin arasinda sirf burada yasiyorum diye degil ama hani insanlari nasil desem, sicak kanli, komik. Yabanci dusmanligi cooook az. Asla kendinizi baska ulkede hissetmezsiniz. Fransa Belcika vs deseniz dusunun derdim. Ama hollanda dusunmeyin. Zaten cok turk de var arkadaslik edinceginiz. Okula da giderseniz super olur ondan sonrasi kolay :)

Merhaba,
Evet biliyorum aslında onlar da bilgi verme amaçlı söylemiyorlar. Bu fırsattan yararlanabilmemin hukuki olarak mümkün olduğunun farkındalar ama diyorlar ki “bizim şirketteki expat kontratıyla gelmediğin local olduğun için diğer hollandalı lokal kontratı olan kişilerle aynı hakların olması gerekir onların bu hakkı yok”
Yani kendi tercihlerini söylüyorlar ama ciddi anlamda haksızlık olduğunu düşünüyorum kendim için o yüzden beklemedeyim bakalım yöneticime yazmam işe yaracak mı :KK43:
Standart olmak adina boyle soyluyorlar anladigim kadariyla ancak cok adamina gore muamele de vardir hollandada. Yoneticinize konuyu aktardiginiz iyi olmus.

aklima gelen bir diger bilgi de bir arkadasim ilk isinde %30 sahibi degildi, ancak is degistiririken %30 da aldi. Yani sonradan almak da mumkundu 3 yil once.

X