Yurtdışında yeni bir başlangıç

2 sene Japonya'ya yüksek lisansa gittim, şimdi bir şirkette iş kovalıyorum. Temelli taşınmayı düşünüyorum, mümkünse vatandaşlık değiştirmeyi de.
Japonca, İngilizce ve Çince biliyorum. Gittiğimde tek zorlandığım şeyler Osaka-Tokyo-Kyoto arasındaki aksanlara alışmaktı.
Kimsesiz gittim, tek başımdaydım. Açıkcası zerre umrumda olmadı :KK70:
Çünkü hayatı yaşayabiliyordum, Türkiye'den kat kat daha iyiydi. Biri olmasa da olurdu.

Orada sahip olacağım huzuru tekrar yakalamayı çok istiyorum çünkü aynısını Türkiye'de yaşayamıyorum.

Evli çocuklu bireyler olarak biz esimle beklediğimiz kabul durumuna göre en erken 3 ay sonra veya en gec 1 sene sonra ingiltereye taşınacağız. Bende oyle ingilizce de aman aman yok. Idare edebilecek kadar anca. Girdik bir yola 🤣 Bence sen ne eş, ne cocuk yokken bu fırsatı değerlendirip gitmen cok iyi olur. En fazla 1 sene zorlanır sonra bir düzen kurarsin diye düşünüyorum. Hiç mi yapamadın, yurtdışı is tecrübesi bile türkiye için yeterli. Hakkında hayırlısı olsun.

Fransa'dayim ben.Dil pat diye ogrenilmiyor.En basiti doktora güzelce derdini anlatamiyosun.Canin sıkılır bî akrabana gidemezsin.Ailenin akrabanın özel gunlerinde iyi gününde kötü gününde bayramda seyranda yanında olamazsın.Benim psikolojim bozuldu burda hiç mutlu değilim.Belkide ben çok hassasim
Ogrenmek zor degil hergun 1 saat çalışan bile ogrenirsin

Almanya Hollanda yasanacak ülkelerdir heleki is amacliysa bence kacirmayin bu firsati. Zorunuza gidecek tek şey arada bir karsiniza çıkan irkcilar. Burda dogup buyudum hala onlar için yabancı türkiyede alamanciyiz ne oldugumuz belli değil.kendimi Almanyaya ait hissediyorum ama Türkiyeye asigim heryeri başka güzel ama hayat standartlari göze alinirsa avrupa da yasamak en mantiklisi. Ailem buraya geleli 50 kisir yıl olmus geri doneriz demisler ama gelis o gelis.

yurtdışında yaşayıp sonrada buralar çok kötü sakın gelmeyin demiyorlar mı , gerçekten deli oluyorum
gel ozaman kardeşim buraya niye gelmiyorsun , neden oranın şartlarını sonuna kadar kullanıp her yaz tatiline gelip havanı atıp gidiyorsun , kal burda biz ne yaşıyorsak ne çekiyorsak sende çek sonuna kadar dibine kadar ondan sonra konuş ,

hem yurtdışında iyi şartlarda yaşayıp hemde gelme diyen herkes birgün türkiye gelmek zorunda kalır inşallahhh ,

konu sahibi , yolun açık olsun kardeşim git hiçbirşey kaybetmezsin her gün senın için cv ne bir artı olarak eklenir emın ol ,

Kızlar selam,

Daha önceki konularımda da yurtdışına taşınmak istediğimi belirtmiştim. Uzun süredir hatta çocukluğumdan beri yurtdışında bir süre yaşama hayallerim var benim. Ama tek başıma cesaret edemiyordum, kabuğumu kıramıyordum, düşündüğüm şeyler oluyordu sadece hayal kurup vazgeçiyordum. Geçen gün kabuğumu kırdım ve hayalimi gerçekleştirmek için sonrasını düşünmeden bir adım attım. Uluslararası bir şirkette çalışıyorum yabancı çok fazla iş arkadaşım var. Hollanda’dan beni çok seven bir iş arkadaşımın bana referans olmasını istedim. Şansıma da profilime tam uyan bir pozisyon açıldı söyledikten 3-5 gün sonra. İş arkadaşım bana referans oldu ben de başvurdum. İlk mülakatımı oradaki ekipten biriyle ve insan kaynaklarıyla yaptım olumlu oldu şimdi oranın müdürü ile ikinci görüşmemi yapacağım ve teklif aşamasına geleceğiz. İçeriden önerildiğim için ve profilime çok uyan bir iş olduğu için süreçten umutluyum. Maaşı da iyi bekliyorum. Fakat iş ciddiye bindikçe beni korkular sardı. Alışamazsam? Yalnız hissedersem? Yapamazsam? Buradaki işimden olmuş olacağım. Her şeye sıfırdan başlayacağım. Arkadaş edinebilecek miyim? Kuzenim ve eşi orada yaşıyor aslında hiç kimsesiz olmayacağım ama yine de ne bileyim, tek başıma uyanıp tek başıma uyuyacağım, tek başıma yemek yiyeceğim vs... Aslında ben tek olmaktan çok mutlu olan bir insandım pandemi öncesi. Artık evde tek olduğumda yalnız kimsesiz gibi hissediyorum, belki psikolojim pek iyi değildir sebebi budur. Bir yandan burada da bir çevrem kalmadı, eskiden çok geniş bir arkadaş grubum vardı herkes herkesle koptu. Geçen sene marttan beri evden çalışıyorum iş ortamım bile kalmadı. O yüzden arkadaş ortamı olarak kaybedeceğim bir şey de yok aslında. Annem vefat etti, kardeşim ve babamla yaşıyoruz kardeşim de erasmus’a gidecek 1 seneliğine artık o da yok. Ben gidersem babam yapayalnız kalacak ona üzülüyorum. Ama bir yandan da nereye kadar hayatımı başkaları için yaşayacağım diyorum.
Kafamda bu şekilde deli sorular :) Bunları niye yazdım onları da bilmiyorum ama biraz desteğe ihtiyacım var sanırım. Şimdiden teşekkürler 😊
Hayırlı olsun, benim yurtdışı hakkında düşüncem gidilmeli. Olmazsa turkiye hep burada, döneriz. Biz 2 yıl hollandada yaşadık, çok da güzeldi. Hafta sonu fransaya, italyaya, almanyaya tatile gidiyorduk. Zamanla cevre de edindik. 2 yıl önce hollandaya pek çok turk tasınıyordu. Eminim daha çok insan taşınmıştır ve içinde sizin kafanıza da uygun insanlar vardır. Facebooktan amsterdam anneleri grubuna üye olun bence, taşınma döneminde çok faydalı oluyor.

Mesajlarınız için çook teşekkür ederim kızlar, çok moral ve motivasyon oldunuz ❤️ Artık daha az kaygılı hissediyorum. Eğer ikinci mülakatım da olumlu geçerse, teklif alırsam gitmeye karar verdim... Kaybedeceğim bir şey yok aksine kazancım var dediğiniz gibi :)

Süreç sonuçlanınca buraya tekrar yazacağım 😌

yurtdışında yaşayıp sonrada buralar çok kötü sakın gelmeyin demiyorlar mı , gerçekten deli oluyorum
gel ozaman kardeşim buraya niye gelmiyorsun , neden oranın şartlarını sonuna kadar kullanıp her yaz tatiline gelip havanı atıp gidiyorsun , kal burda biz ne yaşıyorsak ne çekiyorsak sende çek sonuna kadar dibine kadar ondan sonra konuş ,

hem yurtdışında iyi şartlarda yaşayıp hemde gelme diyen herkes birgün türkiye gelmek zorunda kalır inşallahhh ,

konu sahibi , yolun açık olsun kardeşim git hiçbirşey kaybetmezsin her gün senın için cv ne bir artı olarak eklenir emın ol ,
😃😃
yurt disanda yasayan biri olarak, bende bunu anlamiyorum.
Gelebilen mutlaka gelsin, Ben Cok memnunum sahsen.

Hollanda Cok güzel bir Ulke.
mutlaka gitmeni ineririm. Cevre edinirsin arkadaslarin olur orasini dysûnme bile.
En ônemlisi, yapamayip dônsen bile yurt disi deneyimin olur ve bence bu insana Cok seyler katar

Konuyu hortlatmış olacağım ama, çok merak ettim. Ne karar verdiniz , herhangi bir gelişme var mı konu sahibi? 🥰 keşke ben de gidebilsem 🥺

Merhaba 🥰

Mülakat sürecim tamamlandı bu hafta işe kabul edildiğimi öğrendim :) Şuan kontratımı bekliyorum önümüzdeki hafta içerisinde gelecekmiş, çok düşük bir maaş teklifi almazsam beklentim civarında gelirse kabul edeceğim gibi düşünüyorum 😇

Biraz canımı sıkan bir konu oldu. Normalde Hollanda’ya nitelikli beyin göçü kapsamında giden kişilere hükümet tarafından 5 seneliğine %30 vergi indirimi sağlanıyor. Düşünce, bu kişilerin yeni bir ülkeye taşınacağından fazla masraflarının oluyor olması. Bir de şimdiki ehliyeti hiç kursa vs gitmeden değiştirebilme imkanı sunuyor bu durum. Şirkete de hiç bir külfeti yok sadece bir yazı ile başvurmak gerekiyor. Fakat şirketim ben lokal bir şekilde gideceğim için bunu yapmaya niyetli olmadıklarını söylediler, sebep de oradaki lokal kişilerin böyle bir hakkı yokmuş benim de olmamalıymış(!). Bana çok saçma geldi bu durum ben her şeyimi sıfırdan oluşturacağım orda, oradaki lokallerle eşit değilim. Ben de yöneticime yazdım bu durumun değişmesini rica ettim. Açıkçası bu durumda ısrarcı olurlarsa da gitmeyebilirim biraz soğudum kendilerinden :)

Merhaba 🥰

Mülakat sürecim tamamlandı bu hafta işe kabul edildiğimi öğrendim :) Şuan kontratımı bekliyorum önümüzdeki hafta içerisinde gelecekmiş, çok düşük bir maaş teklifi almazsam beklentim civarında gelirse kabul edeceğim gibi düşünüyorum 😇

Biraz canımı sıkan bir konu oldu. Normalde Hollanda’ya nitelikli beyin göçü kapsamında giden kişilere hükümet tarafından 5 seneliğine %30 vergi indirimi sağlanıyor. Düşünce, bu kişilerin yeni bir ülkeye taşınacağından fazla masraflarının oluyor olması. Bir de şimdiki ehliyeti hiç kursa vs gitmeden değiştirebilme imkanı sunuyor bu durum. Şirkete de hiç bir külfeti yok sadece bir yazı ile başvurmak gerekiyor. Fakat şirketim ben lokal bir şekilde gideceğim için bunu yapmaya niyetli olmadıklarını söylediler, sebep de oradaki lokal kişilerin böyle bir hakkı yokmuş benim de olmamalıymış(!). Bana çok saçma geldi bu durum ben her şeyimi sıfırdan oluşturacağım orda, oradaki lokallerle eşit değilim. Ben de yöneticime yazdım bu durumun değişmesini rica ettim. Açıkçası bu durumda ısrarcı olurlarsa da gitmeyebilirim biraz soğudum kendilerinden :)
Buradaki yöneticileri boşverin biz de benzer çok durum yaşıyoruz teklifi kabul edince muhtemelen Hollanda’da danışman bi firmayla çalışıyorlar o danışman firma size en iyi avantajları sunacak şekilde yönlendirmeleri yapıyor (en azından bizim durumumuzda öyleydi) mesela bizde çok yüksek vergi vardı ama eğer eş çalışmıyorsa (ben eş durumundan gideceğim için ilk etapta çalışamayacağım) başvurup vergi indiriminden faydalababiliyormuşuz bizi gideceğimiz ülkedeki danışmanımız yönlendirmişti

X