Nasil mucadele edilir?

sardunyaaaa

Guru
Kayıtlı Üye
29 Haziran 2013
1.068
493
Çok yoruldum artık, 10 yili deviren evliliğim var, nerden başlayım bilmiyorum, skinti eşimin davranışları, benim azalan sabrım..

Aslında hiç değişmedi kendi hep aynıydı, idare eden, alttan almaya çalışan hep bendim. haliyle yaşımda küçüktü, daha küçük şeylerle mutlu olup, yaşanan sıkıntıyı çabucak unutup, sıfırdan baslayabiliyordum herseye...son iki üç yila kadar..

Soru şu ki, küsme huyu var.. küsüp odaya girer daha çıkmaz barışına kadar, ya da evde ben yokmuşum gibi davranir,Yemek hazirlarim çağırırim gelmez, ben yiyip mutfağı toplayıp çıkınca, arkamdan gelir mutfağı inadıma fazlasıyla dağıtır, kendi hazırladığı şeyleri yer. Mutfağı öylece bırakıp çıkar, arkasından onları toplarım ki bilir yemekten sonra mutfağın dağınıklığını tahammül edemediğim. İnadıma yaptığının farkındayım.

Başka bir örnek yine yemekle ilgili, yemek hazırlarım yemez, gidip disardan yemek alır kendine ve çocuklara gelir onu yer.

Odaya girerim, girdiğim odadan çıkar, zaten dağınıktir, evi o zamanlar daha fazla dağıtır.. hoşlanmadığım şeyleri inadıma yapar..

Benle iletişime geçmez, misal hepberaber birleri gitmek zorunda kaldık, anahtarı soracak, çocuğuma söyler, sor annene almis mi anahtarı tarzında... Ne kadar basit ve çocukça ya.. sinirden gülüyorum şu haline, gülerken gözlerim doluyor kendi halime. Nelerle uğraşıyorum diye..

Önceleri ben uzatmamak için, gönlünü almaya çalışır, bi çocukmuş gibi idare ederdim.. anlatırdım bak bu huyun güzel değil, yorucu, seni sevdiğim için uzasın istemiyorum dikkat et filan... napiyim elimde değil dikkat ederim Deyip birsey değişmedi tabi ki yıllardır...

Sürekli zorla kendi isteğini yaptırmaya çalışan birisi, fikir sormaz değil sorar aslında ama, sonuç yine kendi bildiğidir. Şimdi dusunuyorumda hep böyle oldu.. misal iki seçenek var, o a diyor ben b. Ben b de ısrar ettim, tamam senin dediğin olsun, ama şöyle de olursa ben sana gösteririm, o zaman karışmam tarzında. Sürekli beni manipule ediyor, Sürekli bi baskı. Dediği olmazsa küsecek biliyorum.. önceleri kesmesin diye tamam nasıl diyorsan derdim bırakırdım.. o zaman bizden iyisi olmazdı iste..meselenin de uzamamis olması beni mutlu ederdi..

Yakın zamanda bir araba mevzunun oldu.. ikinci arabayı almak istiyorum, kendimin kolay kullanacağı, daha ufak, daha uygun fiyatlı, kazaz maddi hasat kaygısı olmadan rahat kullanacağım uygun bir araba.. halihazırda altımızda üst seçmeni denilecek bir araba var. Kendisinin kullandığı. Bende arada kullanıyorum ama rahat değilim.. neyse dedim ufak bir araba istiyorum bütçemiz dahilinde, o da ısrarla arabayı satip elimizdeki parayıda ona ekleyip modeli yükseltmek istiyor, otomatik istiyorsan da otomatik olacağım sen de rahat kullan diyor..
İkna edemiyorum ya, dort bes aydir bir ileri adım atamıyorum.. niyetimi bildiğimi halde sürekli bana psikojik baskı.. satıp almak istediği arabaların resmini atıyor.. vay bende rahat sürer misim.. ucuz araba almaya gerek yokmuş.. benimde iyi arabaya binmemi istiyormuş..

Ya ben bunda bir iyi niyet göremiyorum daha önce ki yaşadıklarımdan dolayı.. yedisinde eskisinden değilim ben.. kendime ait ufak bir arabam olsun istiyorm ben.. zaten direksiyonum ilerleyince benimde niyetim daha iyi bir arabaya binmek..
Bu konuda beni düşündüğünü zannetmiyorum, yine kendi dediğini yaptırma zoru, kaldığı bu arabayı alalı daha bir yıl olmadı.. Ne gerek var diyorum ya, çok severek isteyerek aldı.. Sen istediğini kullan ben istediğimi diyorum..

Bir de şu huyu var ondan bahsetmedim. Sürekli bir uğraşıyorsun istiyor.. Bu araba meselesi de öyle onun için.. beni ikna etse arabayı değiştirmek için uğrasa girecek, yeni bir hevesi olacak, e birazda model yükseldiği için gösteri yapacak...

En son ki olayımız bu oldugu için bunu anlattım. Şu anda da bu mesele yüzünden konuşmuyoruz zaten.. artık bende alıştım konuşmamaya, eskisi gibi ikna çabam yok. Yoruldum.. ama sinir oluyorm yukarıda anlattığım davranışlarına.. hafta sonu da isim olsa da çıksam gitsem diyorum..evde suratını görmemek için...

Dert, iç dokus ne derseniz deyin.. fikirlerinizi eksik etmeyin..okurum, cevap yazarım..

Konunuzu okudum diyecek hiçbirşey de çözüm de bulamadım sizin için sadece artık bende dert sahibi oldum buraları okuyarak hep olumsuz evlilikler bende 19 yaşında bir evlilik yaptım 20 de ayrılık kararı aldım 22 yaşındayım evliliğim çok çok çok kötü geçti sizin anlattiklariniz solda sıfır kalır ve burdan bir çok olumsuz paylaşımlar görüyorum eskiden hayalim bir kızımın çocuğumun falan olmasıydı biri tarafından sevilip sevmekti ama sadece son bir ayda hiç umudum kalmadı diyebilirim bu arada eşiniz gerçekten çok yorucu küsen erkek kadar yoran başka birşey yok adil yıldırım küsen erkek videosunu izlemenizi öneririm

Konunuzu okudum diyecek hiçbirşey de çözüm de bulamadım sizin için sadece artık bende dert sahibi oldum buraları okuyarak hep olumsuz evlilikler bende 19 yaşında bir evlilik yaptım 20 de ayrılık kararı aldım 22 yaşındayım evliliğim çok çok çok kötü geçti sizin anlattiklariniz solda sıfır kalır ve burdan bir çok olumsuz paylaşımlar görüyorum eskiden hayalim bir kızımın çocuğumun falan olmasıydı biri tarafından sevilip sevmekti ama sadece son bir ayda hiç umudum kalmadı diyebilirim bu arada eşiniz gerçekten çok yorucu küsen erkek kadar yoran başka birşey yok adil yıldırım küsen erkek videosunu izlemenizi öneririm
Evet çok yorucu, bir de ailemden de alışık olduğum birsey değil. Kendi ailesi öyle ama, aynı huy babasından var, babasının bu huyundan kendi de sikayetciyken, kendi de aynısı haberi yok..
İşi kötüsü artık bende onun gibiyim.. Bende artık çabuk küsüp, kendim ayrı odalarda oturuyorum.. böyle uzayıp gidiyor süreç iste.. evlilik mi evlilik, disardan aynı evin içinde yaşamayı başarıyoruz ama nasıl yaşıyoruz içini ben bilirim..

Adil yıldırımın bur yazisiymis bu. En alttaki cümleyi eşimden duydum bir kaç defa, niye kusuyorsun diye sorduğum zamanlarda, ya da barıştırtiktan sonra.. haliyle insanin surati dusmus oluyor, mutsuz gorunuyor, barisinca guldugumuz bir zaman demisti.ya nasılmış bensizlik gördün mu, küsünce iste böyle olur, benle kusken hiç gülmüyor yüzün, ben senle konuşmasam mahvolursun şeklinde söylemleri çok oldu..

Eklentiler

• Screenshot_20220918-124459_Chrome.jpg
    Screenshot_20220918-124459_Chrome.jpg
    112 KB · Görüntüleme: 179
Ortak paranızın yarisini isteyip geri kalanını kredi çekin, kendiniz araba bulup alın. Dagittiklarini toplamayın, o küs kalabiliyorsa siz de kalabilirsiniz.

Evet çok yorucu, bir de ailemden de alışık olduğum birsey değil. Kendi ailesi öyle ama, aynı huy babasından var, babasının bu huyundan kendi de sikayetciyken, kendi de aynısı haberi yok..
İşi kötüsü artık bende onun gibiyim.. Bende artık çabuk küsüp, kendim ayrı odalarda oturuyorum.. böyle uzayıp gidiyor süreç iste.. evlilik mi evlilik, disardan aynı evin içinde yaşamayı başarıyoruz ama nasıl yaşıyoruz içini ben bilirim..
Benim babam da cok yoruyor bizi değişmiyorlar bu insanlar bilmiyorum belkide düşüncelerim yanlış ama atanıp lojmana yerleşip altıma da bir araba alıp hayatı sadece gezmekten ibaret olmuş biri olmak istiyorum eşiniz bu huyu sizi çok yorar evde de bizi yoran 15 yaşında gibi davranan bir adam var ne olduğunu anlayabiliyorum Allah yardımcınız olsun ama dediğim gibi adil yıldırımı öneririm

Adil yıldırımın bur yazisiymis bu. En alttaki cümleyi eşimden duydum bir kaç defa, niye kusuyorsun diye sorduğum zamanlarda, ya da barıştırtiktan sonra.. haliyle insanin surati dusmus oluyor, mutsuz gorunuyor, barisinca guldugumuz bir zaman demisti.ya nasılmış bensizlik gördün mu, küsünce iste böyle olur, benle kusken hiç gülmüyor yüzün, ben senle konuşmasam mahvolursun şeklinde söylemleri çok oldu..
Kesinlike youtube videolarını izleyin alanında çok iyi biri onun sayesinde büyük bir yanlıştan döndüm ve bu hayatıma mâal olabilcek bir durumdu umarım sizin derdiniz için de bir çagresini anlattığı vidiosu vardır

Ne çok küsen eş varmış
Önceleri bende çok üzülürdüm küsmesine konuşmaya çalıştıkça nazlanırdı başkalarından fikir alışverişi yapa yapa kendimi geri çektim üstüne hiç gitmiyorum aman neye küstü yine neye trip atıyo demiyorum hazırlıyorum davet bile etmiyorum kendiliğinden gelir yer dağınıklığı sevmez toplar kaldırır
Bi zaman sonra kendiliğinden konuşmuş oluruz

Araba mevzusunda fazla inatçılık yapmışsınız gücü yetiyorsa yükseltsin fazla baskı yapmışsınız

Ne çok küsen eş varmış
Önceleri bende çok üzülürdüm küsmesine konuşmaya çalıştıkça nazlanırdı başkalarından fikir alışverişi yapa yapa kendimi geri çektim üstüne hiç gitmiyorum aman neye küstü yine neye trip atıyo demiyorum hazırlıyorum davet bile etmiyorum kendiliğinden gelir yer dağınıklığı sevmez toplar kaldırır
Bi zaman sonra kendiliğinden konuşmuş oluruz

Araba mevzusunda fazla inatçılık yapmışsınız gücü yetiyorsa yükseltsin fazla baskı yapmışsınız
Kadının kendi arabasına ihtiyacı varken neden adam altındaki arabayı yükseltiyor? Belli ki kadın o arabada rahat değil nedeni muhtemelen arabaya birşey olur diye eşinden çekinmesi. Daha üst model arabayla kadın iyice kasacak, sadece adam arkadaşlarına hava atsın diye .

Ortak paranızın yarisini isteyip geri kalanını kredi çekin, kendiniz araba bulup alın. Dagittiklarini toplamayın, o küs kalabiliyorsa siz de kalabilirsinix

Ortak paranızın yarisini isteyip geri kalanını kredi çekin, kendiniz araba bulup alın. Dagittiklarini toplamayın, o küs kalabiliyorsa siz de kalabilirsiniz.
Önceden hiç kalamazdim şimdi ben de kalıyorum, ondan önce ayrı odaya geçiyorum, artık yemek hazırlamıyorum, yani hazırlıyorum ama çocuklarla kendimiz yiyoruz onu çağırmiyorum..
Araba konusunda başka seçenek bırakmıyor bana, güzellikle hallolmayacak çünkü..

Kadının kendi arabasına ihtiyacı varken neden adam altındaki arabayı yükseltiyor? Belli ki kadın o arabada rahat değil nedeni muhtemelen arabaya birşey olur diye eşinden çekinmesi. Daha üst model arabayla kadın iyice kasacak, sadece adam arkadaşlarına hava atsın diye .
Haklısınız 9.ve 10. parağrafı tam okumadan geçmişim 👍🏻

On yıldır mücadele ediyorsunuz da ne değişti?
Eşim hiç değişmedi, ama ben çok değiştim. Artık bende ona benzemeye başladım.. onun yapacağı adımları önceden tahmin edip ben yapıyorum, onda sevmediğim şeyleri ona karşı ben yapiyorm..hoş daha mu az üzülüyorum öyle de değil tabi.. haliyle bu kuslukler daha uzuyor ama artık gücüm yok.ayni evin içinde bu şekilde yaşamaya çalışıyoruz. Kendi ne zaman konuşmak isterse konuşuyor.. ta kii tekrar anlaşamadığımız konu açılana kadar..

Aynen durum bu işte.. arkadaşına hava atacak, bir de kafasını biraz onunla meşgul edip zaman geçirecek, arayacak, bulacak, vay km, vay vites, cami,canti derken, eğlencesi olacak kendinin. Ki bu arabayı da çok severek aldı.bir yıl gecmedi daha..sözde benim icin değişiyor, sözde benm Eski arabaya binmemi istemiyor.. ben söyledim ben hiç gocunmaz eski, yuksek km.li amacım rahat kullanıp, kendimi ilerletmek. Zamanla tek modeli yüksek arabaya da dönebiliriz ama ilk Ken dim ufak istiyorum dedim. Küstü iste..

Şu anda ben de onunla konuşmuyorum, benim araba için konuşmadığımı saniyordur muhtemelen, araba sadece en son yaşadığım bi olay arkadaslar, hani anlayın diye yazdım, araba olur, farklı fikir savunduğumuz bir olay olur. Onun gidelim deyip, benim yarın gidelim dediğim bir piknik olur.. Her konu.. ya ben giderim kabul ederim onun dediğini tartışma olmasın, fazla yorulmayim diye.. ya da benim dediğim olur, ağzımın burnumun içinden getirir, kan kusturur. Onunla geçim yapabilmek için, ruhsuz, duygusuz, düşüncesiz olmam lazım..
Arabayı dert yapmıyorum.. keske huyu güzel olsada araba fan umrumda değil.. örnek ve yaşadığım olayı anlattım size sıcağı sıcağına..

Farkında değilim lafı yalan. Gayet cezalandırma yöntemi olarak kullanıyor.

Farkında değilim lafı yalan. Gayet cezalandırma yöntemi olarak kullanıyor.
Kesinlikle farkındayım bende bunun artık.. kendisi de bu şekilde büyümüş çünkü.. babaları da çocuklarına yapmış, halen duyarim kayinvalideme küsüp eve geç geldiğini, bir hafta filan kus kaldıklarını filan..konuşmuyoruz halen. Aynı evin içinde o ayrı ben ayrı takılıyorum, ikimizde ayrı ayrı çocuklarla ilgileniyoruz, kahvaltıyı benle yaptılar, akşam yemeğini onunla yediler filan... oğluma demis, sen annenle yat ben senin odanda yaticam diye, küsünce bir huyu da budur, yatak ayırır.

Yazınızı okuyunca acaba ben mi yazdım dedim aynı sıkıntı bizde de var benim eşim de küser günlerce konuşma yemeğe oturmaz surat asar hiçbir şeyle ilgilenmez bazen de çok sinirli olur küsünce bağırır kendi kendine konuşur söylenir yani herseye küfreder. Kendi kendine yapar bunlari ama bilirim ki bana diyo. Herseye daha çok kızar. Araba konusu da benzer söyle ki bizim de 1 arabamız var ama eşim onu bana kullandirmiyor bana alalım diyorum 2 senedir engel oldu hep şimdi de kredi çek git kendin al diyo ama zaten ev kredisi ödüyorum bir de araba kredisi çeksem kendime birsey kalmayacak ki aynı zamanda alışverişin parasını da sen vericeksin diyor yani biz de hep kavga gürültü ya küsüz ya kavga ediyoruz ama ben artık ayrılmayı düşünüyorum daha fazla bu adama katlanmak için bir sebebim kalmadı.

Yazınızı okuyunca acaba ben mi yazdım dedim aynı sıkıntı bizde de var benim eşim de küser günlerce konuşma yemeğe oturmaz surat asar hiçbir şeyle ilgilenmez bazen de çok sinirli olur küsünce bağırır kendi kendine konuşur söylenir yani herseye küfreder. Kendi kendine yapar bunlari ama bilirim ki bana diyo. Herseye daha çok kızar. Araba konusu da benzer söyle ki bizim de 1 arabamız var ama eşim onu bana kullandirmiyor bana alalım diyorum 2 senedir engel oldu hep şimdi de kredi çek git kendin al diyo ama zaten ev kredisi ödüyorum bir de araba kredisi çeksem kendime birsey kalmayacak ki aynı zamanda alışverişin parasını da sen vericeksin diyor yani biz de hep kavga gürültü ya küsüz ya kavga ediyoruz ama ben artık ayrılmayı düşünüyorum daha fazla bu adama katlanmak için bir sebebim kalmadı.
Bütün hepsini siz yapacaksınız onu çekmeye gerek varmış 😡 bir laf vardır eşek gibi çalışır bey gibi yaşarım. Eşler birbirinin hayatını kolaylaştırmak için var zorlaştıracaksa onlara da gerek yok.

X