2020 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Muezzaa Muezzaa çok geçmiş olsun, off şu sünnet işi çok zor😬 ben erkek kardeşimden hatırlıyorum tabi o büyüktü olduğunda ama deli eziyet hem anne babaya hem çocuğa☹️

Karbonatlı suyla yıkama önerisi geldi ayysskolik ayysskolik ten. Denemeye başladım. Sen de dene inşaallah iyi gelir internette neden olabileceğine dair bir şey yazmıyor mantar felan yazıyor genelde. Islak kaldığı için mi oluyor acaba bilemedim.

Havalandırın mutlaka demişti bana ebe. Emzirmeye başlamadan sütünü sür, bitikten sonra da sür hemen göğsünü kapama demişti. Gerçekten de işe yaradı bende. Göğüs çatlaklarıma o kadar krem ıvır zıvır kullandım bi işe yaramadı. Ayva çekirdeği ve kendi sütüm resmen bir göğüsucumu düzeltti, diğerinde de epey olumlu ilerleme var. Ben her gün evde açıyorum bi 5-10 dk ikisini öyle geziniyorum 🤣🤣

Havalandırın mutlaka demişti bana ebe. Emzirmeye başlamadan sütünü sür, bitikten sonra da sür hemen göğsünü kapama demişti. Gerçekten de işe yaradı bende. Göğüs çatlaklarıma o kadar krem ıvır zıvır kullandım bi işe yaramadı. Ayva çekirdeği ve kendi sütüm resmen bir göğüsucumu düzeltti, diğerinde de epey olumlu ilerleme var. Ben her gün evde açıyorum bi 5-10 dk ikisini öyle geziniyorum 🤣🤣
Kaşıntı var mıydı benim çatlak acıma kan felan yok ama bu kaşıntı nerden çıktı bilmiyorum

Mama olarak bizde ilk önce aptamil kullandık sonra hippe geçtik.aptamilin tadı şekerli olduğu için genelde bütün bebekler severmiş eczacı öyle dedi.benimki hippide içti.
Bebek yıkamada O Otimoti en güzeli senin yaptığın aslında tensel temas 😍
benim kuzu çok kıpır kıpır yıkanırken küvette yıkıyorum köpük file kullanıyorum bazen küvetin iç kısmına yerleştiriyorum fileyi vücudu su içerisinde kalıyo.gün aşırı yıkanıyo.havalar ısınsın oturttururuz suyun içine oynasınlar :emir_bebek:
40 ı çıksın 3 aylık olsun derken daha 3 aylık olmadan oturtma kısmına geçtim ben 🤭

Bi de benim yavru sürekli ağlama modunda ya kızlar altında sadece beziyle kaldığında en az yarım saat sesi çıkmıyo mucize gibi bizim için 😄çok ağladığında soyuyorum çocuğu keyfi yerine geliyo çokta güzel gazını çıkarıyo o sırada..bakalım ne kadar gidicek bu bize sıkıldığında birazda üstünü soyarım 😄

2.çocuk düşünen analar benim ilkiyle arasında nerdeyse 8 yaş var çok güzel bakıp ilgileniyo kardeşiyle bugün bezini bile değiştirdi 😄 yaş aralığının az olması ilk çocuğada bağlı hayalim hep 2 sene arayla 2 çocuktu.oğlum hareketli olunca erteledik.kıskançlık yaşamadık gayet bilinçli kardeşi ağladığında benden önce koşuyo ama bebiş olunca yüzmeye gidiyodu kaldı.keman kursuna gidiyo hafta içi 3 gün yetişemediğimiz zamanlar oluyo 2.çocuk arada yaş farkı olunca ister istemez 1.çocuğun sosyal yaşantısını etkiliyo.bu da bi süreç tabi zamanla herşey rayına oturuyo.
Velhasıl kardeş şart 🎈bizim minik kuş abisine daha çok gülüp daha çok agu diyo bazende uluyo 🤭

Bebeği kucakta yıkamak daha kolay bence. Katlanır tabure aldım alçak böyle. Kovayı dolduruyorum. Bebeğin sungerini de dizime koyup yatırıyorum minnoşu üstüne. Çok rahat oluyor
Ben de bu sekilde yikiyorum. Kuvet falan hem daha zor hem daha zahmetli geliyor bana.

Aslında güvenli baglanma icin bebegin herseyi ile bir kisinin ilgilenmesi gerekirmis. Gaz cikarma alt degistirme banyo uyutma vs. Anneler olaya dahil olunca isler biraz karisiyor. Geçen kızım telefonda annemin sesine tepki veriyordu 2 kez yasadik ve esimle cok sasirdik. Annem duysa bayilir tabi ama ben diyorum cocugun hatlar karismamistir insallah😊
Güvenli bağlanma olayının yanlış algılandığını düşünüyorum, nedense son zamanlarda abartılarak uygulanıyor. Hele bi arkadaşım, aptal bir adamın ilk 3 yıl babanın hiçbir şeye dahil olmayacağını savunan saçma sapan teorisine göre 1.5 yıldır babayı dışlayarak çocuk büyütüyor. İnanamıyorum. Adam meşhurmuş bir de, buna hiç inanamadım.
Anneanne babaannenin yardımlarının ve ilgisinin güvenli bağlanmayı etkileyeceğini düşünmüyorum. Teyzelerin halaların da. Bebek doğduğu anda sadece anneyi tanıyor, zaten güvenli bir bağ var. Bunu devam ettirmek önemli, bu doğal bağı korumak gerek. ilgiyle, bol bol kucaklayıp konuşarak, en önemlisi emzirerek bu bağ korunur. Bu sürece diğer insanların ilgisinin etki edeceğini düşünmüyorum.
Deniz sıkıntı çekerken, ağlarken, yanına gittiğimde, kucağıma almasam bile sakinleşiyor, hele konuşursam çok rahatlıyor. Daha yeni yeni babasının sesiyle de sakinleşmeye başladı. Zaten aramızda bağ var, biz zaten güvenli bağlanmışız. Güvenli bağlanması gereken babası oluyor, o sonradan katıldı aramıza. Biz baştan beri aynı vücutta birlikteydik.

Ben de bu sekilde yikiyorum. Kuvet falan hem daha zor hem daha zahmetli geliyor bana.
Bugün böyle yıkamak istedim, kovada değil ama bayağı duş aldırayım akan suda dedim de aboooww! Bi saat ağladı. Daha da böyle yapmam. İyice büyüsün bir daha şansımı denerim belki. Küvette ve acil yıkamam lazımsa lavaboda yıkıyorum.

Cook cook haklısın.. annem cok sahipleniyor. Eşim doguda biz gidemiyoruz aile yanına tasındık bu sürecte yalnız kalmayalım diye.. evet cok zor olurdu ama bazen ikimiz mi kalsak oğlumla demiyor değilim. en büyük korkum herseyiyle benim ilgilenemememdi böyle nasıl anne olucam diye..1 hafta basbasaydık cok zordu özellikle yemek yapmak ekmek vs almak ama cok da güzeldi ve özgüvenim yerine geldi. Annem cok sahipleniyor kızıyorum. Altını ben hızlı alırım diyor alıyo cocugu.. belki sonra biraz baksalar da rahat etsem dicem ama su an cok bozuluyorum.. en son tepkimi gösterdim biraz bana bırakmaya basladı.
bilmiyorm belki cogu kişiye yanlış geliyordur ama alıp işi halletmek yerine göstermek daha iyilik oluyor mesela hızlı alırım diyip götürmek yerine senın nasıl aldığına bakıp öneriler sunabılır ya ilerde belki evet dediğin gibi keşke azıcık alsalar baksalar dıyeceksın ama nıyr daha ilk yeni anne olmuşken bebeğine hiç katkı sağlayamıyor bakamıyor givi hissedeceksin sen herşeyi yapabılıyor ol komse olmazsa ne yaparm falanca gıderse nasıl bakarm korkusunu yenınce bakabılıyor durumdayken ver baskası yapsın 😍
Filesi var ama koyduğumuzda çok rahatsız oldu ağladı. Bir daha deniycem gerçi. Lavaboyu da kesin deniycem.
file soguk geliyor olabılır bir kerre acaba önceki banyods sadece fileye koydm üşüdümü ki diyip cocugu koymadan su dökeyimde ısınır mantığıyla su döktüm fileye cocugu bır koydum ağlamaktan helak oldu file buz😅 ben havlu koyuyorm uzerine hem daha sıcak yumuşak oluyor hemde kaymıyor file gibi filede bizimki sabun gibi kayıyor😂

Bugün böyle yıkamak istedim, kovada değil ama bayağı duş aldırayım akan suda dedim de aboooww! Bi saat ağladı. Daha da böyle yapmam. İyice büyüsün bir daha şansımı denerim belki. Küvette ve acil yıkamam lazımsa lavaboda yıkıyorum.
Öyle akan suyun altına koymadim hic. Korkar aglar muhtemelen bizimki de 😀 tabureye oturup kucagima ince bir yastigin ustune yatiriyorum. Yavas yavas kopukleyip duruluyorum.
Hatta bi kere ac yıkamışım cok agladi. Hazir kucagimdaydi emziriverdim 😋

Ben kuvete file koymuyorum içine battaniye atıyorum suya yatırıyorum üşümüyor böylece ama lavaboda yıkamayı denemek istiyorum bakalım

Benim lavabom dar ve bebeğim iri sığmaz maalesef. Bir de musluğum çok aşağıda bi yerini çarparım. Bi kaç kere akan suyun altında yıkadık duş duş aldırdık. İlk ağladı sonra alıştı ama içime sinmedi. Şimdi kendi küvetini dolduruyorum içinde alışıyor ama hala ilk girerken çok ağlıyor. Sonra alışıyor çıkınca yine bi ağlama🤦‍♀️ Ama arkadaşın dediği gibi tabureye oturup dizime alıp yıkıycam pratik gibi. Hemde küvet boşalt et derdi yok duşa kabinim geniş içinde halledebilirim gibi

Tabure isini bende yaptim. Dizime muslin serdim onun uzerine yatirdim
Hatta esimde yapti. Bide yere bagdas kurup oturarakta oluyor dusakabinin icinde . Akan suyla beraberce dus aldik 😂🤣 ama sonrasi fena bende islak o da islak.. tek basima pek basarili olamam onda yani..
Lavaboyada muslin seriyorum. Bide minik ici kopuk seyehat yastigim var su minisolarda bolca satilanlardan. Onu koyuyorum boynunun altina. Havluda koyabilirisniz katlayip tabi

Tabure isini bende yaptim. Dizime muslin serdim onun uzerine yatirdim
Hatta esimde yapti. Bide yere bagdas kurup oturarakta oluyor dusakabinin icinde . Akan suyla beraberce dus aldik 😂🤣 ama sonrasi fena bende islak o da islak.. tek basima pek basarili olamam onda yani..
Lavaboyada muslin seriyorum. Bide minik ici kopuk seyehat yastigim var su minisolarda bolca satilanlardan. Onu koyuyorum boynunun altina. Havluda koyabilirisniz katlayip tabi

Üstümü islatmiyorum. Yatağın üzerine havlumu koyuyorum. Çıkar çıkmaz oturuyorum Bebeği de kucağımda kuruluyorum. Yaz gelince her şey daha kolay olacak tabi. Diğer 2 bebeğimde elektrikli ısıtıcı yakıyodum. Odanın ortasında küvet kova maşrapa bi teşkilat bi teşkilat. Sanki atomu parcaliycaz. Anadan kalma yontemler

Yaz gelsin daldirip.cikaricam suya direk.. ya arkadaslar ravza vardi etikeeyemedim de nerelerde o. E cocukla delirium durumunda herhalde

Fırından yeni çıkmış poğaça gibi 😋 yanaklarını poğaça olarak hayal ediyorum şu an çok kıyamıyorum yemeye bi kaç az sonra kıyıcamm 😄

Eklentiler

• 2020-01-15-22-15-23-710.jpg
    2020-01-15-22-15-23-710.jpg
    52,2 KB · Görüntüleme: 33
Kızlar merhaba 😊 bu 1 ayın sonunda yapılan göz muayenesi rop muayenesi mi oluyor yoksa normal bir göz muayenesi mi? Bilmediğim için soruyorum.

X