2020 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bence sutun cok ve tazyikli. Mide kapasitesinin ustune çıkıyor iki memeyi emince.
Eger yagli sutr gecemedigini düşünüyorsan bir sonraki emzirmede yine ayni memeyi ver. Sonra digerine gec onu iki kere ver.
Ben de sütüm mü çok acaba diyorum ama en dolu dediğim anda sağdığımda tek gögüsten 60 cc ancak çıkıyor. Benimki zaten bir emmede tek göğüsü ancak emiyor onda da meme sağdığımdaki kadar yumuşamıyor. Gerçi bebeğin emmesiyle sağmak aynı olmuyor ama çok fazla emmeden kusuyor sanki. Kilo alımı yeterli olduğundan doymasına çok takılmıyorum ama reflü mü var acaba diye düşünmeye başladım.

Benim kızımda en fazla 10 dakika daha iki memeyi aynı emme de emzirdigim olmadı. Ama ilk ay 2 kilo almış çok şaşırdım . Sütüm de çok yağlı değil demek ki yetiyor ve aynı sizin gibi çok emince her yerimizi batıracak kadar kusuyor
Tamamen aynı durumdayız. 2 kilo çok iyiymiş. Maşallah size 🧿 O zaman reflü filan var diye çok takılmayım ben de 😊

Kızlar yazacağım unutuyorum kaç sefer, boza içmek isteyip tadından dolayı içemiyorsanız ben hamilelikte bebek kilo alsın diye çok tüketmiştim şöyle yapıyordum; bu arada aldığım boza balaban diye bi markamigrostan alıyordum, çok koyu kıvamı var, genişçe bir bardağa koyuyordum içine fındık ceviz gibi kuruyemiş atıyordum kaşık kaşık yiyordum bana aşurenin sıvı kısmının tadını andırıyordu öyle öyle alıştım tadına aşureyi düşünerek 🤪

Bu uyum sağlayamama meselesi hepimizde var. Benim eşim evde olmasına rağmen bizim kahvaltı yapmamız 3 ü falan buluyor o da zaten uyanıp beyim hazırlarsa.. uyanalı 2 saat olacak çok acıktım ama hala oğlumla uğraşıyorum ve onunla işim biterse misafir geleceği için onunla ilgili bri şeyler yapacağım. Ha kayınavlidem geldi bir süre, anneminse gelmeye hiç niyeti yok... son 15 gündür de yalnızız, biz de yaşadığı yerde akrabası vs olmayangillerdeniz. Bazen kimse yok diye sallamıyırum işleri ama artık çocuk var diye de daha iyi yapılmalı diye düşünüp kendimi strese sokuyorum. Mesele biraz bizim düşünce yapımız, mükemmelliyetçiliğimiz. Önce şunu sormak gerekiyor: benim önceliğim ne? Sorgusuz sualsiZ hepimiz için yavrularımız. Madem öyle ondan kalan vakte artık ne sığarsa. Öyle veya böyle bu vakitlerde tatlı bir anı olarak kalacak. Ama şu sıralar kocasına gıcık olanlar kulübünde ben de Varım 👋 Bizden daha zor adapte oluyorlar. Bizim yaşadıklarımızı yaşasalar ne yaparlardı kim bilir...
bende sabah uyanıp 7 7.30 gibi 10.30 11 e kadae çocukla ilgileniyorum çok nadir 7 de kalkınca tekrar uyuyor yoksa 11 e kadar pek uyumaz uyursa şayet o zaman kahvaltı yapıyorm yoksa 12 den önce ağzıma birşey atamıyorm çünkü az az uyuduğunda da evi topluyorm..sonra eşim gelene kadar bazen 5 bazen 6 ya kadar bırdaha yemediğim oluyor o sırada uzun uyku yanı max 2 saat başka işim yoksa yemek yapabılıyorm😀 bazende soğanı cocuk beşikte 5 dk oyalanırken doğrayıp tek elle yapabıleceksem dıger ıslemleri cocuk kucağımda oluyor 😅zor ama imkansız değil ben mert i 1800 le kucağıma aldm kimsedende yardm beklemedm 40 gün oldu kendim bakıyorm aynı şehirdeyiz gece kalmaya kimseyi istemedim annemler kv ler gelip görüp gidiyor dediğin gibi önceliğim ne bebeğim ondsn arta kalan zamanda kendine evine bakacaksn herşey tam olmuyor bunu beklersen yoruluyorsun eskisi gibi olmayacak bunu hepimiz biliyorduk biraz rahat olmak lazım

lindalinda lindalinda hepimiz aynıyız😔 bazen akşam 6da birşeyler yediğim oluyor. Ağlarken bırakıp tuvalete koştuğum oluyor. Benim de annem yanımdaydı kırkı çıkınca arkasına bakmadan kaçtı sağolsun. Ev leş gibi ve o evde misafir ağırlamak zorunda kaldım. Çocuğun sağlığı için ben bu evi temizlemek zorundayım ama maalesef yerimden kalkamıyorum.Eşim elinde olmadan geç geliyor, bir suçu yok ama yine de stresten ona saldırıyorum. Dün ilk defa oğlunu yıkadı, çok hoşuna gitti ama ben saçma sapan laf çarpıtıp durdum. Çok güzel bir anı halbuki onun için. Bu gece güzel uyuyabildik de çok şükür gülümseyebiliyorum. Şimdi de "bunlar geçiyor" diyenleri dinleyelim 😔 neredeyse kayınvalidemi çağıracağım bizimle yaşaması için
ev leş gibş diyorsun mesela neresi kötü geliyor gözüne dağınık mı tozlu mu daha mı pis ben günlük toplu yorum gözüme takılan yer varsa üstten temizliyorum eşim gelince cocugu ona verip detaylı temizliyorum her gün heryeri detaylı temizlemeye gerek yok belki sizde bu şekilde yapıp yeterli görmüyor olabilirsiniz ama fasla yormayın kafanızıda kendinizide😊bebek yıkamaya gelince ben hep eşimle yıkıyorm özellikle onu beklıyorm neden çünkü keyif alıyoruz beraber aktivitr cocukta mutlu bizde😀

Kızlar 1 ayda 1.5 kilo fazla mi bebek için . Sarılık vardı doktor her istediginde emzir dedi. Ben de öyle yaptım . 1 aylık muayenede de diyor ki her istediginde vermişsin heralde biraz çok alirmissin diyor .ne dediğini bilmiyor . 3 saatte bir emzirme dedi ama bence 3 saat fazla 1 aylık bebek icin
Bizimkide ilk ay 1.5kg aldı duyunca bize çok geldi dedik bi zararı var mı doktor sadece anne sütü veriyosan sıkıntı yok ama mama ile besliyosan o zaman beslenmesinde düzenleme yapabiliriz demişti istediğin kadar besle bebeğini yani sıkıntı olacağını sanmıyorum

Benim kızımda en fazla 10 dakika daha iki memeyi aynı emme de emzirdigim olmadı. Ama ilk ay 2 kilo almış çok şaşırdım . Sütüm de çok yağlı değil demek ki yetiyor ve aynı sizin gibi çok emince her yerimizi batıracak kadar kusuyor
Sadece anne sütü ile beslenerek mi 2 kg aldı 😳 neyle besleniyprusnuz bize de söyleyin 😁

Kızlar 1 ayda 1.5 kilo fazla mi bebek için . Sarılık vardı doktor her istediginde emzir dedi. Ben de öyle yaptım . 1 aylık muayenede de diyor ki her istediginde vermişsin heralde biraz çok alirmissin diyor .ne dediğini bilmiyor . 3 saatte bir emzirme dedi ama bence 3 saat fazla 1 aylık bebek icin
Ne güzel işte aldıysa anne sütünü fazla içmesinin bi zararı yokki obezite riski falan doğurmuyor ileride, görümcemin de sütü boldu çocuk iştahlıydı yürüyene kadar Michelin lastik adamı gibi boğum boğumdu sonra gitti hepsi

Emzirme konusunda benim de bir sıkıntım var. Sütüm aza yakın ortalama bir değerde. arada azalabiliyor da bu sebeple. 35 günlük olduk bugün. Sarılık olduğu için 3. Günden beri mama veriyoruz İlk 15 gün, günde 7-8 kez mama veriyorduk. Sonraki 10 gün 4-6 verdik. Sonra 4, son 4-5 gündür de günde 3 tü, 2 gündür 2 ye indirmeye başladk. 5. Gün kilo ölçümğ ile 33. Gün kilo ölçümü arasında 1100 gram fark vardı. Mama ile ancak bir kilo olduğu için mamayı kesmeye de korkuyorum. Bunun dışında asıl sorunum oğlum memede saçmalıyor birkaç gündür. Normalde emme süresi 12-18 dk arasıydı. İlk 10 dk fena emmiyordu. Şimdi emme süresi uykulu haliyle 10 dk ya indi. Onda da 4-5 dk da sonra memeyi bırakıp bırakp ağlama moduna giriyor neden anlamadm. Kendi bırakıyor sonra basıyor yaygarayı, memeyi ağzına sokuyorum 20-30 sn emmeden tekrar bırakıp yine basıyor ağlamayı. Arkaya fön sesi açıyorum o zamanda 1,2 dk sonra uyuyor. Emdiği toplam süre 7-8 dk falan. BU bırakıp bırakp ağlamalar neden sizce? Bir de bu emme süresi işe gece 4 saat falan uyudu. 4 saat normal mi yoksa sarılık etkisi mi endişeliyim ya 😕😭
Haftalik tartusina bak bence. Su anki hali ile kilo alimo 200 civari ise mesela mamayi biraz daha azaltabilirsin. Haftalık 150 gr yeterli çünkü zamanla sut daha da artar. 1 ayda 1100 gr cok cok iyi. Aylik da 600 yeterli aslinda. Ama bu surecte degisik kademelerde mamayla kilo almis.

Ben de sütüm mü çok acaba diyorum ama en dolu dediğim anda sağdığımda tek gögüsten 60 cc ancak çıkıyor. Benimki zaten bir emmede tek göğüsü ancak emiyor onda da meme sağdığımdaki kadar yumuşamıyor. Gerçi bebeğin emmesiyle sağmak aynı olmuyor ama çok fazla emmeden kusuyor sanki. Kilo alımı yeterli olduğundan doymasına çok takılmıyorum ama reflü mü var acaba diye düşünmeye başladım.
Tek memede 60 cc cok iyi. Bebegin emmesi tabi daha farkli. Bir de su var. Benim iki memeden 40 cc zorla.cikiyor. ama sol memeyi emince kusuyo cunku sut az olsa da tazyikli. Emzirme danismanim biraz geriye yaslanarak emzirmemi soylemisti ise yaradi.
Refluyu doktora sordum olabilir dedi. Her besleme sonrasi agizdan gazini cikar dedi.
Bunlara dikkat edince azaldi kusmalari hala var ama o da zamanla gecer

ev leş gibş diyorsun mesela neresi kötü geliyor gözüne dağınık mı tozlu mu daha mı pis ben günlük toplu yorum gözüme takılan yer varsa üstten temizliyorum eşim gelince cocugu ona verip detaylı temizliyorum her gün heryeri detaylı temizlemeye gerek yok belki sizde bu şekilde yapıp yeterli görmüyor olabilirsiniz ama fasla yormayın kafanızıda kendinizide😊bebek yıkamaya gelince ben hep eşimle yıkıyorm özellikle onu beklıyorm neden çünkü keyif alıyoruz beraber aktivitr cocukta mutlu bizde😀
Ben tuvalete bile gidemiyorum ki günlük toplayayım üstten temizleyeyim 😁 temizlik takıntım yok ki benim, yine herşey bebek için. İki tane kedi var ben de biri iran ve çok uzun tüylü. Evi üç gün süpürme, tüyden yemek yiyemiyoruz, çocuğun burnu tıkanıp duruyor. İlla her gün temizlemeliyim. Şöyle bir tüy makinam var ❤ yemek falan zaten yapıp yiyemiyorum. Dün bütün gün yarım tabak salata ve bisküvi ile durdum

Eklentiler

• 20190623_153134.jpg
    20190623_153134.jpg
    106,4 KB · Görüntüleme: 35
Sadece anne sütü ile beslenerek mi 2 kg aldı 😳 neyle besleniyprusnuz bize de söyleyin 😁
Bu ikinci bebeğim. Sadece süt gelene kadar ilk 4 gun mama verdim. Ilk çocuktaki tecrübesiliklerimi yapmıyorum. Çok düzenli besleniyorum. Ama en önemlisi stres yapmıyorum. Evet insanın elinde değil ama hepsi geçiyor inanın bebeğin kaç kilo aldığının bir önemi de yok. Şunu söyleyim bizim stresimizdenn bebisler etkileniyor istahlarina bile yansıyor. Uyumuyor diye kusuyor diye usuttu diye herşeyi stres yapıyoruz ama inanın çok gereksiz inşallah hepsi büyüyecek . O yüzden stresi bi tarafa bırakarak mutlu mutlu büyütmeye bakalım. Ilk çocuğumda süt fazlalığı yaşıyordum. Bebeğim yeterli kilo almıyordu doktor mamayı önermişti. Israrla vermemiştim. Keşke doktorlar mamayı önereceğine annelere sütü arttırma ya da sütü kalitelendirmeyi anlatsalar. Bu arada sütün doğru emzirmeyle artacağına da inananlardanım.

lindalinda lindalinda ahh ahh😬 bebeğim 15 günlükken gitti annem ve kal dediğimde gitmem lazım gibi bişiler geveledi. Ve bende bir daha ağzımı açamadım. 42 günlüğüz şimdi oğlum kucağımdan inmiyor tuvalete gidemiyorum. Birkaç kere altıma kaçırdım resmen🤦‍♀️
Mastit oldum hastanede yattık çocuk ben eşim. Yani hepimizin durumu aynı ve inş bu zamanlarımız geçecek🙏

Bu ikinci bebeğim. Sadece süt gelene kadar ilk 4 gun mama verdim. Ilk çocuktaki tecrübesiliklerimi yapmıyorum. Çok düzenli besleniyorum. Ama en önemlisi stres yapmıyorum. Evet insanın elinde değil ama hepsi geçiyor inanın bebeğin kaç kilo aldığının bir önemi de yok. Şunu söyleyim bizim stresimizdenn bebisler etkileniyor istahlarina bile yansıyor. Uyumuyor diye kusuyor diye usuttu diye herşeyi stres yapıyoruz ama inanın çok gereksiz inşallah hepsi büyüyecek . O yüzden stresi bi tarafa bırakarak mutlu mutlu büyütmeye bakalım. Ilk çocuğumda süt fazlalığı yaşıyordum. Bebeğim yeterli kilo almıyordu doktor mamayı önermişti. Israrla vermemiştim. Keşke doktorlar mamayı önereceğine annelere sütü arttırma ya da sütü kalitelendirmeyi anlatsalar. Bu arada sütün doğru emzirmeyle artacağına da inananlardanım.
Her istediğinde emzirenlerdenim bende. Süt dolmuş mu memeler diye hep ellerim mesela ilk çocuğumda da böyleydi tik gibi bişey aslında o bile stres sebebi🙄 bebeğim emmeye başladığında yutkununca rahat ol diyprum kendi kendime rabbim rızkını verecektir. İlk beş gün eksideydik bizde 25 günde yaklaşık 1 kg almış çok şükür elhamdülillah. Rabbim yavrularımızın rızkını bol eylesin

Benim de evde oglum var o yuzden bebeği salona birskip bi su içmeye bile gidemiyorum. Puset elim ayagim. Hatta tuvalete bile bazen koyuyorum klozetin yanina. Bi gun bagajda unutmusuz dunyam şaştı. O yuzden benim icin en azindan olmazsa olmaz. Fiyata gelince..
Sadece ev icin olsa daha ucuz bi sey alınır da ayni zamanda otokoltugu olacak bu. Güvenli seyahat icin olmazsa olmaz. Bebek arabasına uyumlu olsun olmasin. Maxicosi de bu anlamda iyi bi marka.
Uzun sure kullanir mi evet kullanir. Benim oglum da 2800 dogdu hala cok kilolu bi cocuk degil. Normal otokoltuguna gecene kadar yaklasik 1 yasina kadar kullandik. Ki daha uzun da kullanilirdi belki dr oğlumun boyu cok uzun sığmadı artik :)
Bende senin gibi düşünüyorum canım,sıfırı 1300 lira şuan.hiç kullanılmamış fotoğraflardan da belli 500 liraya vericek alırsam.sadece tek korkum var ya bebeğim içinde durmazsa diye.acaba doğar doğmaz sürekli pusete mi yatırsam evin içinde dahi alışması için.çünkü bazı bebekler alışmıyor ağlıyor ya yatırınca 😅

P pelinsamet06 geçmiş olsun bebişine.eşinle olan sorun içinde hakkında hayırlısı olsun.mutlu anne=mutlu bebek 🎈

R refikaaydin çabucak düzelsin unicornumuz ❤

lindalinda lindalinda ah ahh hepimiz aynıyız canım.benim annem 1 ay kaldı yanımda sağolsun ama benim yavruda bi ağlama krizi geldiği zaman kendini yırtıcak derecede ağlayan bi bebek sesi hala kısık ağlamaktan.annem bebişin ağlamasına dayanamadığı için tansiyonu fırladı.evinde tatil yap biraz dedim.hep kucakta omuzlarım bitik.2 ayda çöktüm resmen 😄 gece 3 ten sonra uyur saat başı uyanır 8 e kadar.bi kaç gündür 8 den 11 e kadar uyanmadan uyuyo benim için altın zaman.8 de ayaktayım ev toparlama kahvaltı hazırlama bi oğlum daha var kahvaltı hazırlamama gibi bi durumda söz konusu olmuyo.pimi çekilmiş bombamız uyanmadan halletmeye çalışıyoruz yapabildiğimiz kadar 😄 eşim akşam eve gelince saatlerce destek olamıyo.masa hazırlarken toplarken ve mutfak toparlamayı sağolsun yapıyo ama peşinden yine ben el atıyorum.yemek yaparken kucakta alıştım onada arada bi yatırıyorum.diğer oğlum kardeşiyle güzel ilgileniyo ama küçük bey kucakta gezmek istediği için gezdiremiyo abisi o da daha küçük
Aynı şeyleri hepimiz yaşıyoruz bu bi süreç geçicek inşallah ama ne zaman geçer acaba 😄 mucize gibi inşallah nazarım değmez 3 gündür öğlen 1 er saat uyuyo 💃 5 dk da bir uyanırdı elleri kolları kıpır kıpırdı
İnanıyorum hepsi düzelicek 🤪 içimizi döktük biraz iyi oldu 😄

Ben tuvalete bile gidemiyorum ki günlük toplayayım üstten temizleyeyim 😁 temizlik takıntım yok ki benim, yine herşey bebek için. İki tane kedi var ben de biri iran ve çok uzun tüylü. Evi üç gün süpürme, tüyden yemek yiyemiyoruz, çocuğun burnu tıkanıp duruyor. İlla her gün temizlemeliyim. Şöyle bir tüy makinam var ❤ yemek falan zaten yapıp yiyemiyorum. Dün bütün gün yarım tabak salata ve bisküvi ile durdum

Bende de var ikitane malum. Baston supurge aldim. Kizimi kanguruya koyuyorum beraber evi geziyoruz. Ayni seyi vileda ilede yapiyorum. Bide ilk zamanlar zor oluyor diye kedilerin tuylerini kisalttirmistim simdi uzadilar ama tavsiye ederim bi kerelik yaptir 2 ay rahat edersin. Bide baston supurge gercekten hayat kurtariyor kedilerle. Bizimki kedileri izlemeye basladi. Gidip cici yapiyoruz.

Bebelerin dogum kilosunu gectikten sonra saatle beslenmelerine gerek yok artik kendileri ayarliyorlar. Bide aglama suresi 1 dakikaki asiyorsa mudahale edin uyku gecislerinde de agliyolar. 1 2 dakika sıkın disinizi uyumaya devam edebilir.

Haftalik tartusina bak bence. Su anki hali ile kilo alimo 200 civari ise mesela mamayi biraz daha azaltabilirsin. Haftalık 150 gr yeterli çünkü zamanla sut daha da artar. 1 ayda 1100 gr cok cok iyi. Aylik da 600 yeterli aslinda. Ama bu surecte degisik kademelerde mamayla kilo almis.

Tek memede 60 cc cok iyi. Bebegin emmesi tabi daha farkli. Bir de su var. Benim iki memeden 40 cc zorla.cikiyor. ama sol memeyi emince kusuyo cunku sut az olsa da tazyikli. Emzirme danismanim biraz geriye yaslanarak emzirmemi soylemisti ise yaradi.
Refluyu doktora sordum olabilir dedi. Her besleme sonrasi agizdan gazini cikar dedi.
Bunlara dikkat edince azaldi kusmalari hala var ama o da zamanla gecer
Elifakca Elifakca hangi makinayı kullanıyorsun 🙄 bende de durum aynı hele ki emdiyse 10 cc zor çıkıyor emerken doyduğunu hissediyorum ama makina ile en dolu halini sağsam 40 cc anca çıkıyor. Bende ameda lactalıne var bir tanıdık tavsiyesi ile kiraladım. Fakat doğumdan sonra zatürre olup tomografi çektirmek zorunda kalınca hastanede makina ile sağmıştım spectra marka idi ikisinden 180 cc süt aldım sonra tekrar sağmak zorunda kaldığımda aynı makina ile yine 150 cc süt aldım. Hal böyle olunca makina kaynaklı olacağını düşündüm 🙄 bebeğim yaklaşık bir kg aldı ilk ay

Elifakca Elifakca hangi makinayı kullanıyorsun 🙄 bende de durum aynı hele ki emdiyse 10 cc zor çıkıyor emerken doyduğunu hissediyorum ama makina ile en dolu halini sağsam 40 cc anca çıkıyor. Bende ameda lactalıne var bir tanıdık tavsiyesi ile kiraladım. Fakat doğumdan sonra zatürre olup tomografi çektirmek zorunda kalınca hastanede makina ile sağmıştım spectra marka idi ikisinden 180 cc süt aldım sonra tekrar sağmak zorunda kaldığımda aynı makina ile yine 150 cc süt aldım. Hal böyle olunca makina kaynaklı olacağını düşündüm 🙄 bebeğim yaklaşık bir kg aldı ilk ay
Ya neden bilmiyorum ama ben saymayı doğru bulmuyorum. Calisiyorsaniz bisey diyemem tabi. Geçmişte annelerimiz sağmak nedir bilmezmiş her çocuk da nerdeyse 2 yıl emmiş.. Bu ruhsuz makinelerin sütün dengesini şaşırdığını düşünüyorum. O yüzden ben elektrikli olanlardan kullanmiyrm sadece süt almasın diye mochi kullanmiyrm .

Bende senin gibi düşünüyorum canım,sıfırı 1300 lira şuan.hiç kullanılmamış fotoğraflardan da belli 500 liraya vericek alırsam.sadece tek korkum var ya bebeğim içinde durmazsa diye.acaba doğar doğmaz sürekli pusete mi yatırsam evin içinde dahi alışması için.çünkü bazı bebekler alışmıyor ağlıyor ya yatırınca 😅
Artik o ridki alacaksin denemeden bilemezsin 😉

Benim de ameda. Bi de manuel var. Elimde sagarken evi dolasabilmek hosuma gidiyo diye bazen manuel sagiyorum. Benim bebis cok kilo kaybetti basta sarilik oldu. Mecbur mama basladim. Sonrasinda da mamayi azaltmaya çalıştım ama yine yetersiz kilo aldi. O yuzden sagarak cogatip sonra mamayi azaltmaya calisicam. Su an kilosu geriden geliyo. 2800 dogdu 45 günlük 3450 oldu daha 1 kilo almadk yani. Ustelik hastaneye yattik 2 gun serumla kilo aldirdilar 150 gr kadar
Yani aslinda sagdigimi kriter almiyorum kilo da almiyo tek sütle

Ya neden bilmiyorum ama ben saymayı doğru bulmuyorum. Calisiyorsaniz bisey diyemem tabi. Geçmişte annelerimiz sağmak nedir bilmezmiş her çocuk da nerdeyse 2 yıl emmiş.. Bu ruhsuz makinelerin sütün dengesini şaşırdığını düşünüyorum. O yüzden ben elektrikli olanlardan kullanmiyrm sadece süt almasın diye mochi kullanmiyrm .
Ben süt artirmak icin sagiyorum. Yoksa hrr sey yolundaysa zaten sagim yapilmamali. Konsolsuz artisa da sebep olabilir. Bozuk degilse tamir etme. Di mi ☺ yeterli duruma gelsin sagmam zaten oyle stokta falan gozum yok ☺

Son düzenleme:
X