2021 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ;

• Ankete Katılan
    302
Çok haklısnız. Zaten bebek ya ne eğitimi 😃 keşke onları eğitmeyi amaç edinmek yerine kendimizi biraz eğitsek 😂 uyku eğitimi verenlere de çok saygı duyuyorum bu arada maalesef artık sosyal medya böyle bir alan herkes bişeylerin danışmanı , eğitmeni, uzmanı vs. Ama bu konularda kişilern lisans eğitimine bakmak gerek .
Bebişlerin bize ihtiyacı var . Herhangi bir şeyin eğitimini vermek için çok erken 😃
Sosyal medya çok garip bir yer , orda herkes eğitmen, uzman dediğiniz gibi ama sorsan belki bir baltaya bile sap olabilecek düzeyde bir eğitimi yok. Ya da bu kurslara giden 2 ay eğitim alan herkes uzman olarak sınıflandırılıyor zaten. Çok ilginç bu da sosyal medyanın gücü diyoruz :)
Sosyal medyaya göre bende bir influencerım aslında ahbsdhasdj 25 bin takipçim var , her gün bir ürün tanıtımı yapıyorum ama sorsan kendi halinde belli bir maaşa çalışan çocuğuna bakan normal bir bireyim hahahaba

Kızlar doktorumuz 5. Ay itibariyle mama sandalyesine oturt dedi çokta zaman kalmadı
Mama sandalyesi bakıyorum ama 200 liraya da 6 bine de var bu nasıl bi farktır hoş bebek arabalarında da oluyor aynı durum ama sonuçta biri tekerlekli vs biraz daha komplike güvenlik önlemi daha yüksek anladık🤣
Mama sandalyesi mantığı bana çok aynı geldi
Ayakları sağlam olsun devrilme vs
Oturma yeri konforlu olsun başka bir sey önemli mi ? Tepsi mi geniş olsa iyi mesela
Çok kirleniyor mu silinir mi olmalı kumaşsız mı hiç anlayamadım 🙈
Ek gıdaya geçenler ya da önceki bebişten tecrübeli olanlar bilgi verebilir mi
Ben mesela bebek arabasında yanlış karar verdim travel tipi aldım yükseklerden ama tek başıma çıkarmam imkansız öyle ağır ki hele bagaja koy aç kısmı işkence minyonum ondan mıdır bilmem kaldırıma bile zor çıkarıyorum 😂 büyüsün de bastona geçeyim diye bekliyorum şimdi ki aklım olsa ultra hafif vs diye geçenlerden alırdım
Oyüzden mama sandalyesinde aynı hataya düşmek istemiyorum 🙈

Kızlar doktorumuz 5. Ay itibariyle mama sandalyesine oturt dedi çokta zaman kalmadı
Mama sandalyesi bakıyorum ama 200 liraya da 6 bine de var bu nasıl bi farktır hoş bebek arabalarında da oluyor aynı durum ama sonuçta biri tekerlekli vs biraz daha komplike güvenlik önlemi daha yüksek anladık🤣
Oturma yeri konforlu olsun başka bir sey önemli mi ? Tepsi mi geniş olsa iyi mesela
Ben mesela bebek arabasında yanlış karar verdim travel tipi aldım yükseklerden ama tek başıma çıkarmam imkansız öyle ağır ki hele bagaja koy aç kısmı işkence minyonum ondan mıdır bilmem kaldırıma bile zor çıkarıyorum 😂 büyüsün de bastona geçeyim diye bekliyorum şimdi ki aklım olsa ultra hafif vs diye geçenlerden alırdım
Mama sandalyesinde ben birden fazla model almayi tercih ettim. İkea aldim, hafif oldugu icin evin heryerine tasiyip benimle olmasini saglicam. Hatta banyo yaptirirken onda bulunduranlar bile varmis belki ben de denerim bilmiyorum. Ben de bebek arabasindan tecrubeyle basit olan guzeldir kafasina girdim ve ikeayi aldim. Arkadaslarim da memnun. Birde Bizim yazin yazlik kislik tarzi ev duzeni oldugundan ve sık sık anneanne babanne evine gittigimizden bir de minimono mama sandalyesi de alacagim. Hem gerekli gorursem yanimda goturmelik hem de Aktivitelerini de onda yaptiririm diye dusunuyorum.

Benim İstanbul Bakırköy de özel bir klinikte görüştüğüm Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünü bitirp Yksek lisansını Çocuk gelişimi üzerine yapıp Pedagog ünvanını almaya hak kazanmış olan görüştüğüm kişi bana bir bebeğin 7 aylık olmadan anneden ayrıldığını anlamayacağını hiç söylememişti :)
Söylese de ben buna inanmazdım zaten -ki hala da inanmıyorum :) Çünkü çok net eminim ki benim kızım benim onun yanında olmadığımı, yokluğumu çok çok iyi algılıyor. Bu sadece benim kızıma özel değil.. Tüm çocuklar böyle. Herşeyden önce 11 saat boyunca emmiyor düşünsenize :) günde 6-7 kere emerken bir anda hoppp 2-3 e düşüyor bir anda biberon kavramı hayatına giriyor uzun uzun gördüğü bir yüz bir anda ortadan kayboluyor :) Bebekler daha anne karnında iken bizi tanıyor -sesimizden.. daha sonrasında ise doğduklarında kokudan diğer insanlardan ayırt ettiği tek duyu zaten bu - koku :) anneyi doğar doğmaz emen bebek hoppp annenin kokusunu hafızaya atıyor
Yani bunların hepsnin bilincinde olan çok okuyan ve çok araştıran bir anneyim. Söylediklerine de harfiyen katılıorum arkadaşım :)
Çok güzel açıklamışsın :) ama napalım böyle bir devre denk geldik çalışmak zorundayız kendini hiç kötü hissetme sen onun gözünde en mükemmel olansın ❤️

Aynen. Ben bebegim ne isterse nasil isterse oyle yapiyorum. Isterse az uyumus olsun. Uyumak istemiyorsa zorla uyutmuyorum. Yemek ya da emmek istemiyorsa zorlamiyorum. Onemli olan zorla uyutmak doyurmak degil. Onemli olan onun istedigini yapmak. Nasil mutluysa onu yerine getirmek. Bebek istegi yerine geldigi zaman mutlu oluyor. Mutlu bebek demek de saglikli nesiller demek. Dediginiz dogru internet uzerinden herkes danisman, uzman. Bizden daha akilli degiller. Sonucta bilim de insanlarin sayesinde var oluyor. Aklin yolu da bir olduguna gore. Her anne kendi bebeginin uzmanidir. Bildigimizden sasmayalim 🤗😊
Aynen öyle bırakalım kendilerini ifade etsinler en rahat bize anlatabilirler ihtiyaçlarını bugünde yarında 15 yaşında da 🥰

Sosyal medya çok garip bir yer , orda herkes eğitmen, uzman dediğiniz gibi ama sorsan belki bir baltaya bile sap olabilecek düzeyde bir eğitimi yok. Ya da bu kurslara giden 2 ay eğitim alan herkes uzman olarak sınıflandırılıyor zaten. Çok ilginç bu da sosyal medyanın gücü diyoruz :)
Sosyal medyaya göre bende bir influencerım aslında ahbsdhasdj 25 bin takipçim var , her gün bir ürün tanıtımı yapıyorum ama sorsan kendi halinde belli bir maaşa çalışan çocuğuna bakan normal bir bireyim hahahaba
İnsanlar oldukları değil olmak istedikleri gibi yansıtıyor oraya :) öyle atıp tutmak kolay iş eğitimi sorgulamaya gelince kem küm :) nasılki hasta olunca götürdüğümüz doktorun tıp eğitimi almış olmasını önemsiyorsak bu konularda da Psikoloji eğitimi almış olması gerek. Psikolojik danışman bile olmaz. Kaldıki ne okuduğu belli olmayanların görüşünü almak yerine annelik iç güdüsüyle hareket etmek daha sağlıklı

Bu tarz olanlar benim hoşuma gidiyor, hem mama sandalyesi hem tabure olarak kullanılıyor ama tabi tecrübeli arkadaşlardan ben de fikir bekliyorum.

Eklentiler

• Screenshot_20211228-164437_Hepsiburada.jpg
    Screenshot_20211228-164437_Hepsiburada.jpg
    92,8 KB · Görüntüleme: 35
Mama sandalyesinde ben birden fazla model almayi tercih ettim. İkea aldim, hafif oldugu icin evin heryerine tasiyip benimle olmasini saglicam. Hatta banyo yaptirirken onda bulunduranlar bile varmis belki ben de denerim bilmiyorum. Ben de bebek arabasindan tecrubeyle basit olan guzeldir kafasina girdim ve ikeayi aldim. Arkadaslarim da memnun. Birde Bizim yazin yazlik kislik tarzi ev duzeni oldugundan ve sık sık anneanne babanne evine gittigimizden bir de minimono mama sandalyesi de alacagim. Hem gerekli gorursem yanimda goturmelik hem de Aktivitelerini de onda yaptiririm diye dusunuyorum.
İkea yı çok duydum doktorum da ikea alma ne alırsan al dedi oturma alanı için mi dedi anlamadım minder alınabilir sonuçta o an hmm tamam dedim de araştırmalar hep ikea ya çıktı şimdi ikea niye alma dediniz diye dönüp soramıyorum da 😅
Mama sandalyesi olup sonradan etkinlik sandalyesi olan var sandalye ve masa olarak ayrılıyor o da bi ilgimi çekti
Teşekkür ederim bilgiler için ☺️

İkea yı çok duydum doktorum da ikea alma ne alırsan al dedi oturma alanı için mi dedi anlamadım minder alınabilir sonuçta o an hmm tamam dedim de araştırmalar hep ikea ya çıktı şimdi ikea niye alma dediniz diye dönüp soramıyorum da 😅
Mama sandalyesi olup sonradan etkinlik sandalyesi olan var sandalye ve masa olarak ayrılıyor o da bi ilgimi çekti
Teşekkür ederim bilgiler için ☺️
Aa neden oyle dedi ki😂 ben de cocuk doktoru Elif Köseli Sahin'in tavsiyesi uzerine aldim, kendisi de kendi cocuguna kullaniyor. Bizimcocukdoktorumuz instagram hesabindan bakabilirsiniz. Ben nerdeyse cogu seyi onun tavsiyesiyle aldim😂 hem cocuk doktoru hem taze tecrubeli anne🥰

Aa neden oyle dedi ki😂 ben de cocuk doktoru Elif Köseli Sahin'in tavsiyesi uzerine aldim, kendisi de kendi cocuguna kullaniyor. Bizimcocukdoktorumuz instagram hesabindan bakabilirsiniz. Ben nerdeyse cogu seyi onun tavsiyesiyle aldim😂 hem cocuk doktoru hem taze tecrubeli anne🥰
anlamadım ki 40 marka içinde niye özellikle ikea dedi kontrol de bi sorayım bende şimdi merak ettim 😅
Bi bakayım doktorunuza benim doktorda yeni 4. Ay ilk defa gittik memnun kaldım aslında oyuncaklara kadar ne alacağımız söylüyor her konuda bilgi verdi vs
eskisi nasıl bakıyorsan aynen devam maşallah diyip yolluyordu her seferinde ondan değiştirdim 🤣🤣

Kizlar benim kizim atak ve gerileme öncesinde gece 3 4 saatte bir uyanirdi emzirir yatirirdim. Atak haftalarinda nerdeyse saat basi uyaniyordu ben de buyuyor beslenmesi lazim diyip emzirip yatiriyordum. Simdi gerileme de atak da bitti 20.haftamizdayiz ama gunduz 4saatte bir beslenen kizim gece nerdeyse saat basi uyaniyor. Aliskanlik uyanmasi sanirim bu. Gece uyaniyor cok az emip uyuyor nerdeyse 3 4dk anca. Az az sık sık emip yatiyor gece hareketsizlikten de gazini cikaramiyor, ben omzumda gazini cikarmaya calisiyorum 1 2 defa cikariyor ama kizim cok gazli bitmiyor gazi. Bu defa her uykusundan aglayarak uyaniyor, sabaha karsi da cigliklar icinde agliyor, kakasini yapana kadar suruyor. Gaz damlasi veriyorum oyle rahatliyor. Bu gaz olmasa sorun degil uyandikca emzirir yatiririm ama gaz mahvediyor onu, cok agliyor. Yine gece 3 4 saate cikarmam lazim, nasil yapabilirim bunu?
Belki hava kuru geliyor ve susuyordur, açlık değil susuzluk ağlaması olabilir. Belki bu meme onun hasta olmasının önüne geçecektir. Sizin kucağınıza ihtiyacı olabilir. Atak sonrası durumuna adapte olmaya çalışıyor olabilir bedenleri günden güne daha hacimli oluyor büyüyorlar, elleri kolları daha hareketli. Her durumda kendini iyi hissettiği yer sizin kokunuz, kucağınız.sizin bahsettiğiniz doktorun sayfasına baktım arkadaşı bi doktorla çekiliş yapmışlar onun da sayfasına baktım son paylaşımı çok güzelmiş :

Belki hava kuru geliyor ve susuyordur, açlık değil susuzluk ağlaması olabilir. Belki bu meme onun hasta olmasının önüne geçecektir. Sizin kucağınıza ihtiyacı olabilir. Atak sonrası durumuna adapte olmaya çalışıyor olabilir bedenleri günden güne daha hacimli oluyor büyüyorlar, elleri kolları daha hareketli. Her durumda kendini iyi hissettiği yer sizin kokunuz, kucağınız.sizin bahsettiğiniz doktorun sayfasına baktım arkadaşı bi doktorla çekiliş yapmışlar onun da sayfasına baktım son paylaşımı çok güzelmiş :
Ah ever o yaziyi okudugumda cok uykusuz ve zor bi gundu, cok duygulanmistim. Hala emzirirken aklima gelir bebegim boyle mi dusunuyor acaba diye🥰 zaten her gece beni istiyor bana ihtiyaci var diye dusunup her uyanmasinda emziriyorum ama sabah boyle gaz yuzunden rahatsiz oldugunu gorunce demekki aliskanliktan, belki de emzirmem degil uyutmam gerekiyor diyorum. Belki de uyut beni demeye calisiyor anlayamiyorum cok zor🤦🏻‍♀️ sabah boyle gaz rahatsiz etmese hep emziririm ama normalde gaz problemi yokken sabah zorlanarak aglamasi gece sık emzirmemden sanirim.

Gerçekten 19 kilo vermeyi nasıl başardın ben yalnızda 4,5 kg verdim ve sabitim şuan
Canım 14 kilosu kendiliğinden gitti çok aşırı yememe rağmen. 5 kilosu da emziren anne diyetiyle gitti ama çok az veriyorum emzirdiğim için çok yapamıyorum bi hafta tam yaptım 2 kilo gitmişti emzirme verdiriyor çok . Sen doğuma gittiğin kilonu baz alarak mı 4.5 verdin

%70 meselesi bana şuan büyük motivasyon oldu😍 Tam kırılma noktasındayım bugün , gece uykusuna geçmesi çok yordu😬

Çok doğru bişey söyledin kendi kendine uykuya dalmayı bilmiyorlar. Benim oğlumda memede uyuyo, çekince uyanıyo okşuyorum, sallıyorum imkanı yok sakinleşmiyo, gözü kapalı bağırıyo, ağlıyo. Memeyi alınca uykuya devam ediyor, başka türlü uykuya geçmeyi bilmiyor☹️

Hemeen öneri alalım😍
Aynen öyle gözü kapalı ağlayarak meme istiyo kucağımda sakinleştirmeye çalışıyorum kafa atıyor aç diye 😂
14 kilo kendiliğinden 5 kilo emziren anne diyetiyle gitti ama o kadar yoruyorum ki diyetisyeni yine mi dikkat etmediniz yine mi bozdunuz diye sitem ediyor eğer dikkat etsem son 3 kilom da giderdi kesin ama acelem yok yaza kadar vakti var 😋

Aslında yorgunluktan ağlıyor bence, uyumayı becerebilse sekinleşecek, sallarken, evde gezdirip uyutmaya çalışırken dikkatini dağıtan çok şey oluyor ona daha çok sinirleniyor gibi, bence uyumayı öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz, uykuya zorlama gibi değil de mesela yatağına yatırıp ağlayınca omuzda sakinleştirip tekrar yatağına yatırmak gibi ya da şarkı söylemek müzik açmak falan, gerçi en iyi yaşayan bilir bebeğinin neye nasıl tepki vereceğini, dışarıdan söylemesi kolay, Allah yardımcınız olsun, hızla büyüyorlar bugunler de çabuk geçecek nasılsa.
Amin çok teşekkür ederim üzmeden bi şeyler deniyorum bakalım geçecek tabi ki dengesi yok henüz üzülüp ağlamasa bu anlarda sorun yok ona da çok üzülüyorum geçecek ensemi karartmıyorum 🥰

Canım 14 kilosu kendiliğinden gitti çok aşırı yememe rağmen. 5 kilosu da emziren anne diyetiyle gitti ama çok az veriyorum emzirdiğim için çok yapamıyorum bi hafta tam yaptım 2 kilo gitmişti emzirme verdiriyor çok . Sen doğuma gittiğin kilonu baz alarak mı 4.5 verdin
Cnm 70 le doğuma girdim sanırım 65 kg indim ama şuan 66 kg ne yazık ki ve yeme konusunda hiç geri durmuyorum. Daha işe de başlamadım. Öyle evdeyim Geçen ay diyet yaptım 63 kiloya düştüm ama geri aldım işte
Tamamiyle metopolizmadan kaynaklı

Ya bu emziren anne diyetini bizle de paylassaniz😅 ben gecen ay diyet yapayim dedim sütüm gidiyordu az kalsin😳 korkumdan diyet yapamiyorum sizde oyle bisey oldu mu

Cnm 70 le doğuma girdim sanırım 65 kg indim ama şuan 66 kg ne yazık ki ve yeme konusunda hiç geri durmuyorum. Daha işe de başlamadım. Öyle evdeyim Geçen ay diyet yaptım 63 kiloya düştüm ama geri aldım işte
Tamamiyle metopolizmadan kaynaklı
Ben başladım işe ama uzaktan çalışmayla çalışıcam diye başlamıştım ben de çalışırken daha kolay gidiyor aslında… evet sanırım metabolizma olabilir d vit eksikliii de olabilir sende o da kilo vermeyi zorlaştırıyormuş

Ya bu emziren anne diyetini bizle de paylassaniz😅 ben gecen ay diyet yapayim dedim sütüm gidiyordu az kalsin😳 korkumdan diyet yapamiyorum sizde oyle bisey oldu mu
Her hafta liste değişiyor süt azalmasın diye her sabah tahin/pekmez bal vs oluyor bi tatlı kaşığı. Ara öğünler var sevdiğim şeylere göre düzenliyor şekersiz hoşaf veriyor mesela süt yapsın diye bebek gazlıysa ona göre yazıyor listeyi. Genel olarak her sabah yumurta peynir yeşillik var her akşam öğününde yeşil salata var bazı günler et/balık, bazı günler sebze var. Akşamları da kiraz sapı çay çiğ badem/fındık oluyor armut ve süt veriyor genelde öğleden sonraki ara öğünde de. Ben çok dikkat edemiyorum ona rağmen 5 kilo gitti onunla. Biraz daha yolum var 🙈 sütüm azalmadı hep iyiydi sütüm devam da ediyor öyle bebeğim 4. Ayda sadece anne sütüyle 700 gr aldı doktor iyi dedi yavaşlıyormuş zaten kilo alımı mesela o ay diyet yaptım , diyetisyen de zaten ilk 3 ay bebekli annelere diyet tavsiye etmiyor süt otursun diye hem de anneler çok uykusuz kalıp programa uyamıyolar diye ama 3. Aydan sonra hafif hafif başlanabilir bence ya zaten ben çok bozduğum için azalmıyordur zaten benim 🤣
hafta liste değişiyor

Tecrübeli değilim bu konuda ama aldığım eğitimdenn dolayı bi kaç bilgim var sizinle paylaşayım. Öncelikle mümkünse ayaklı olanlarını tercih edin. Güven hissi için bu çok önemli. Siz bile ayağınız havadayken yemek yerken rahatsız olursunuz kendinizden pay biçin. Bu ayakların yere zemine değme durumu tuvalet eğitiminde klozet önü içinde aynı şekilde ıkınma ve çiş için yerden destek önemli. O yüzden klozetin önüne muhakkak tabure çaktırmak gerek

X