2021 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ;

• Ankete Katılan
    302
Kızlar tadım olarak ilk ne verdiniz bebeklerinize kabak yada havuc püresiyle başlamak istiyorum doktor bize liste vermediği için kendi kafama göre başlayacağım(herşeyi verebilirsiniz demişti yasak gıdalar hariç)
Mesela kabak püresi yaptık diyelim çay kaşigi,tatlı kaşığı şeklindemi vermeyelim ilk öyle başladığımda fazla kalanı saklayabiliyormuyuz ertesi gün yiyebilirmi birde cam saklama kablarindami saklamaliyiz?
Ben 3 gün sadece yoğurt verdim. Sonra sırayla kabak, bal kabağı, patates, tatlı patates, havuç, karnbahar, brokoli, kereviz, yer elması, avakado, kuşkonmaz diye devam ettim. Sonra meyvelere geçtim elma, muz, cennet hurması, armut... Sebzelerde 3 gün kuralıyla ilerlerdim 1 bebek mama kaşığı kadar. baktım iyi gidiyo 2 gün yaptım sonrakileri🙂 Birde bunların yanında her gün yoğurt veriyorum yarım çay bardağı. Şimdide tadımları geçtim. Mesela 2-3 brokoli, 3-4 dilim havuç, 1-2 karnabahar buharda haslıyorum zeytinyağ ile karıstırıp yediriyorum. 1-2 tanede ezmeden eline veriyorum kendi yemeye alışsın diye. Size önce az az tattırın hepsinden. Saklanacak kadar cok yapmayın ziyan oluyo. Bir havucun bile tam haslamıyorum yarısı, o yüzden hiç saklamadım sizde taze taze yapın bence.

Kizlar tadim surecinde gunde ne kadar su vermeliyiz ya benim bebegim pek sevemedi suyu, doktoru da suyla ilgili bisey soylemeyince ben de cok ustune dusmedim. Siz ne kadar veriyorsunuz, olmasi gereken ne acaba? 2gundur de kaka yapmiyor, bugun zeytinyagi verdim biraz ins yapar kakasini😔
Yarım çay bardağı demişti bize. Ben biberona o kadar koyuyorum , ne kadar içerde kendi

Ben 3 gün sadece yoğurt verdim. Sonra sırayla kabak, bal kabağı, patates, tatlı patates, havuç, karnbahar, brokoli, kereviz, yer elması, avakado, kuşkonmaz diye devam ettim. Sonra meyvelere geçtim elma, muz, cennet hurması, armut... Sebzelerde 3 gün kuralıyla ilerlerdim 1 bebek mama kaşığı kadar. baktım iyi gidiyo 2 gün yaptım sonrakileri🙂 Birde bunların yanında her gün yoğurt veriyorum yarım çay bardağı. Şimdide tadımları geçtim. Mesela 2-3 brokoli, 3-4 dilim havuç, 1-2 karnabahar buharda haslıyorum zeytinyağ ile karıstırıp yediriyorum. 1-2 tanede ezmeden eline veriyorum kendi yemeye alışsın diye. Size önce az az tattırın hepsinden. Saklanacak kadar cok yapmayın ziyan oluyo. Bir havucun bile tam haslamıyorum yarısı, o yüzden hiç saklamadım sizde taze taze yapın bence.

Yarım çay bardağı demişti bize. Ben biberona o kadar koyuyorum , ne kadar içerde kendi
Canım bizim aşımız 17sine sarktı geçen ay bexero ve nimenrix tedarik sorunu yaşayınca gecikti eğer o vakte kadar gitmezsen yazarım sana. Ama internetten çok okudum en kötüsü 6. Ay diye hem çok aşı vat kol bacak her yerden vuracaklarmış aşıları bide çocuk felci. Huy değiştiren huysuzluk yaşayan çokmuş ama bu durum piyango. Bexero ve nimenrix ilk doz üstümüzden geçti ikinci dozda hiçbi şey olmadı şans işi biraz.
Sana bi şey sorucam internette tadım yaparken anne sütü veya mamayla hafif açın diyolardı püreleri sen açtın mı seyrelttin mi yani? Bebekler yutamıyor fln dediler. Ama benim oğlum çok istekli tabağımıza saldırıyor ben de bir hafta erkene çektim tadımları yarın başlamak istiyorum zaten doyurmaz havuç ve kabağı aradan çıkarırım bir haftada anca diye.

Bir de bebek suyu diye bi şey duydum sanal markette de gördüm kendi içtiğiniz sudan mı verdiniz hayat ya da fuska marka gördüm o tip bir bebek suyu mu verdin? Ay ne çok sordum seni yordum sanki 🙈

Çok güzel yazmışsın benim gibi tecrubesizler için teşekkür ederim canım😊

Bir de bebek suyu diye bi şey duydum sanal markette de gördüm kendi içtiğiniz sudan mı verdiniz hayat ya da fuska marka gördüm o tip bir bebek suyu mu verdin? Ay ne çok sordum seni yordum sanki 🙈
Bebek suyu veriyorum canım ben
Doktor ya bebek suyu al ya da içme suyunu kaynat soğut öyle ver dedi
E bebekten direk bebek suyu aldım bende uğraşmamak için bide pH vs farklı oluyor

Canım bizim aşımız 17sine sarktı geçen ay bexero ve nimenrix tedarik sorunu yaşayınca gecikti eğer o vakte kadar gitmezsen yazarım sana. Ama internetten çok okudum en kötüsü 6. Ay diye hem çok aşı vat kol bacak her yerden vuracaklarmış aşıları bide çocuk felci. Huy değiştiren huysuzluk yaşayan çokmuş ama bu durum piyango. Bexero ve nimenrix ilk doz üstümüzden geçti ikinci dozda hiçbi şey olmadı şans işi biraz.
Sana bi şey sorucam internette tadım yaparken anne sütü veya mamayla hafif açın diyolardı püreleri sen açtın mı seyrelttin mi yani? Bebekler yutamıyor fln dediler. Ama benim oğlum çok istekli tabağımıza saldırıyor ben de bir hafta erkene çektim tadımları yarın başlamak istiyorum zaten doyurmaz havuç ve kabağı aradan çıkarırım bir haftada anca diye.
Sağol cevap için canım❤️ Bende sağlık ocağına uğramıştım sakindi hemşiremiz gelin yapalım bişey olmaz dedi akşam üzeri yaptırdım, çok şükür ateş olmadı biraz ağladı huysuzlandı o kadar. Banyo yaptırma dedi, uyudu da zaten. Korkma sende herkese aynı olmuyo demek ki.
Püre için blendır kullanma bence canım yutmanın gelişmesi için biraz pütürlü kalsın dedi doktor bana, alıştı yutuyo.Eğer buharda haşlayacaksan ezince kuru kalıyo , 1-2 damla zeytinyağ damlat azcıkta sütümden sıkıyodum ben🙈 yumuşak kıvamda veriyordum. Çok ufak boyutta tencere almıştım, bazen karışık sebzelerin üzerini 1 parmak geçecek kadar su ile onda haşlıyorum o suyu çekiyo, çok az sulu kalıyo o şekilde ezince daha kıvamlı oluyor, vitamini de suyunda kalıyo içinde yine.
Kıyamam annesi başlat tabi 😍 oğlumda öyleydi doktor hevesliyken bekletmeyelim başlayalım demişti, şimdi kendi kaşığını görünce gözleri fal taşı gibi açılıyo bekliyo😂1 kaşık tadımlar zaten bişey olmaz,ilk tadarken hepsini video alın çok eğlenceli halleri☺️
Aşk olsun sor tabi ki, bunun için burdayız hepimiz❤️ Ben bikaç kez Hipp almıştım ama onlarda plastik, pet şişede ne kadar sağlıklı bilemedim. Mama için zaten sürekli kaynamış, soğumuş su bulunduruyorum ondanq veriyorum. Aslında arıtıcı takılı evde onu kullanabilir miyim sorcaktım ama unuttum bende.

Bende ilk öyle karar almıştım telefondan bir sey izlemekten kör olacaktım
Valla göremeyeceği şekilde açıyorum 🙈
Bazen dönüp bakacak pozisyon buluyor değiştiriyorum yerini😅
Benimki cok fena ceza aciyorduk daha 2aylikken hani ses olsun dedi doktoru...ama suan cezayi acinca cildiriyor ciglik atiyor🤣🤣tam repci olacak sanirim,🙄bunu gorunce haliyle tv acmaya korkuyiruz daha 5aylik ve ceza klibini taniyor ve gozunu ayirmadan izleyince esimle dedik sakin acmayalim...resmen transa geciyo😁bi klipte oyleyse halimiz hal degil

Kizlar tadim surecinde gunde ne kadar su vermeliyiz ya benim bebegim pek sevemedi suyu, doktoru da suyla ilgili bisey soylemeyince ben de cok ustune dusmedim. Siz ne kadar veriyorsunuz, olmasi gereken ne acaba? 2gundur de kaka yapmiyor, bugun zeytinyagi verdim biraz ins yapar kakasini😔
Biz tadimlara baslamadik ama disi cikiyor diye bebegim surekli tukuruyor ve birrrr yapiyo haliyle yakaligi heo su oluyor ve bu da su kaybi demek gunde 2-3kez biberonla su veriyorum ictigi kadar icsin diyorum ama zaten en fazla 5-10ml iciyo her seferinde ...cunku enfeksiyon uzerine ihtisas yapmis bir cocuk doktoru tanidigimiz bizle bir yazi paylasmisti...dis donemindeki bebekler dehidrasyona ugramasin diye su verin demisti...su kayiplari oluyor diye..

Kızlar dün oğlumu uyuturken yeni bir şey denemeye başladım. Artık daha uzun süre uyumaya başladı sanki. Kafasının ve belinin altına gelecek şeklide yumuşak ince bir yastık koyuyorum. Bu şeklide uyanmak daha rahat geldi sanırım. Uyku süresi uzadı iki gündür. Deneyin derim. Ama bir aydır kakasını yapmamaya başladı. Sizin zeytinyağı dışında önerimiz varsa deneyeyim. Fitil dışında yapmıyor kakasını 😔

Ek gıdaya ne zaman başladınız?
Tam 6 ay doldu mu?
Oğluşun süt alerjisi var başlamadım henüz
Tam 6ay dolmadan basladik biz, hevesliydi biz yemek yerken, doktoruyla paylastim baslasak mi dedim onay verdi basladik 10gundur tadim yapiyoruz. Süt alerjisi olan bebeklerde daha erken basliyorlar diye biliyorum yani aslinda kuzenimden biliyorum onun kizinin süt alerjisi vardi doktoru 4,5 aylikken baslatti ek gidaya. Siz de doktorunuza danisin en iyisi, alerjik bebeklerde doktorun yol belirlemesi daha dogru olur☺️

Biz tadimlara baslamadik ama disi cikiyor diye bebegim surekli tukuruyor ve birrrr yapiyo haliyle yakaligi heo su oluyor ve bu da su kaybi demek gunde 2-3kez biberonla su veriyorum ictigi kadar icsin diyorum ama zaten en fazla 5-10ml iciyo her seferinde ...cunku enfeksiyon uzerine ihtisas yapmis bir cocuk doktoru tanidigimiz bizle bir yazi paylasmisti...dis donemindeki bebekler dehidrasyona ugramasin diye su verin demisti...su kayiplari oluyor diye..
Ben de dun zorlaya zorlaya 50cc icirdim galiba😅 bir kismini tükürdü bir kismini icti artik ne ictiyse. Sebzeleri bitirdik bugun armut tadimi yapicam ins o da iyi gelir kabizliga

Kizlar benim bebegim 3 uykudan 2gunduz uykusuna gecmek istiyor sanirim. Yani gözlemledigime gore yanilmiyorsam 2uykuya dusurucem. Uyku arasi uyaniklik sureleri aşırı artti,ilk uykudan sonra 2bucuk saat sonrasinda 3saat uyanik kaliyor ve gece son uykusuna 3,5 4saat uyanik kalip sonra gece uykusuna geciyor. Bu araliklarla 3saat uyku yaptirinca hem 45dk.dan fazla uyumuyor hem de gece uykusu cok gec saate geliyor. Sizde durum ne, 2 uykuya düsen var mi, daha erken diye dusunuyordum ama bebegimin sinyallerine bakinca 2uyku istiyor gibi.

Grip asisi yapmismiydiniz?ben ekimde grip asisi oldum esimle birlikte eczaneden aldik saglik ocagi yapti ikimize de ...en azindan hastalansak da agir atlatmayalim ki bebege bakabilelim diye....saglikla iyilesince bence siz de yapin hatta herkes yapsin bi gun basim agridiginda bebegime bakacak insan evladi yok😔
Yaptırmadım canım ama çok şükür kızım benden dayanıklı ilk gün neredeyse tüm gün memedeydi şimdi genzinde akıntı var biraz o da geçer Allah’ın izniyle ama uyku düzenimiz mahvoldu hasta diye yanımda yatırıyorum sürekli uyandığı için nasıl eski halini alacak bilmiyorum ne emziğini alıyor ne yatağına yatıyor her şey sil baştan yeterki iyi olsun da baştan alıcaz artık
Ne demek🌸 İnstagram da “hastalanmayancocuk” diye bi sayfa takip ediyorum, güzel paylaşımları var beslenme ile de ilgili aklınızda olsun. İlerki aylar için besleyici, güzel tarifler var.
Ben de takip ediyorum onu hatta dün peynir yapmayı denedim günlük sütle ama tam olmadı galiba mesaj atıyorum ama dönüş alamadım
Kızlar dün oğlumu uyuturken yeni bir şey denemeye başladım. Artık daha uzun süre uyumaya başladı sanki. Kafasının ve belinin altına gelecek şeklide yumuşak ince bir yastık koyuyorum. Bu şeklide uyanmak daha rahat geldi sanırım. Uyku süresi uzadı iki gündür. Deneyin derim. Ama bir aydır kakasını yapmamaya başladı. Sizin zeytinyağı dışında önerimiz varsa deneyeyim. Fitil dışında yapmıyor kakasını 😔
Eğer sadece anne sütü alıyorsa poposunu uyarmayın sakın illaki yapar alışmasın fitille
Ek gıdaya ne zaman başladınız?
Tam 6 ay doldu mu?
Oğluşun süt alerjisi var başlamadım henüz
Bizim pazar günü 180gün doluyor cuma günü alışveriş yapıp haftasonu başlamayı düşünüyorum 39 haftalık doğdu eğer doğumu düzeltirsek bir hafta daha beklemem lazım ama beklemeyeceğim zaten bir haftada iki sebze tadacak anca

Kizlar benim bebegim 3 uykudan 2gunduz uykusuna gecmek istiyor sanirim. Yani gözlemledigime gore yanilmiyorsam 2uykuya dusurucem. Uyku arasi uyaniklik sureleri aşırı artti,ilk uykudan sonra 2bucuk saat sonrasinda 3saat uyanik kaliyor ve gece son uykusuna 3,5 4saat uyanik kalip sonra gece uykusuna geciyor. Bu araliklarla 3saat uyku yaptirinca hem 45dk.dan fazla uyumuyor hem de gece uykusu cok gec saate geliyor. Sizde durum ne, 2 uykuya düsen var mi, daha erken diye dusunuyordum ama bebegimin sinyallerine bakinca 2uyku istiyor gibi.
Canım 6-8 ay arası bir yerde 2 uyku başlar bazı bebekler 5.5 aylıkken bile başlar yani olabilir kesinlikle atak haftası bitince daha net anlarsınız aslında atak kaynaklıda olabilir ☺️
Sinyalleri almışsınız zaten bir denemeye başlayın sorun yoksa artık 2 uyku zamanı demektir 😊
Belirtiler uyanıklık süresi uzaması
3. Uykuya direnme
Uykuların kısalması ya da gündüz iyi uyusada gece uyanma artması
Son olarakta sabah güne etken başlama 6 dan önce gibi
Bizimle de paylaşın 2 uyku oturursa 🤩
Bizde daha tık yok 2 buçuk saati hiç geçmedi
3 aaat büyük bir işaret bence ama ☺️

Maşallah ne kadar çok şey tattırmışsınız, bizim daha ikinci sebze ☺️ Ne zaman başladınız siz tadımlara kaç aylıktı. Ben de ikinci sebzeden sonra araya yoğurt tadımı sıkıştırmak istiyorum. Yoğurdu da her gün mü yaptınız,yoksa kapaklı küçük cam kavanozlara yapsak her gün birini tattırsam bilemedim

Evet ben hayatın bebek suyundan alıyorum. Migroslarda satılıyor 6lı. Fuska da ebebek de var . Bu suların içimi daha yumuşak, benim tercih etme sebebim Sodyum değerinin düşük olmasından dolayı,böbrekleri açısından daha iyi olacağı için

Canım 6-8 ay arası bir yerde 2 uyku başlar bazı bebekler 5.5 aylıkken bile başlar yani olabilir kesinlikle atak haftası bitince daha net anlarsınız aslında atak kaynaklıda olabilir ☺️
Sinyalleri almışsınız zaten bir denemeye başlayın sorun yoksa artık 2 uyku zamanı demektir 😊
Belirtiler uyanıklık süresi uzaması
3. Uykuya direnme
Uykuların kısalması ya da gündüz iyi uyusada gece uyanma artması
Son olarakta sabah güne etken başlama 6 dan önce gibi
Bizimle de paylaşın 2 uyku oturursa 🤩
Bizde daha tık yok 2 buçuk saati hiç geçmedi
3 aaat büyük bir işaret bence ama ☺️
Tam olarak butun belirtiler tutuyor su an ama dedigin gibi atak kaynakli da olabilir. 3.uykuya baya direniyor, uyaniklik surelerinin masallahi var zaten😅 2 gecedir sabah 5te 4bucukta uyanip gune baslamak istiyor. Ben ataktan mi, dişten mi diyordum ama dedigin gibi bunlar 2uykunun belirtileriyse birde onu deneyeyim. İnsallah 2uykuda düzen oturur cunku su an ne 2 ne 3 kafadina gore😅 gun icinde ne yapacagimiz belli degil 2uykuda sabitlesej ben de programimi ona gore yaparim artik😅

Bizim kiz armutu hic begenmedi kizlar yuzunu eksitti😅 hem de tatli deveci armudu almama ragmen ahskdjsf niye oyle oldu ya bayila bayila yer diyodum😅 neyse artik yarin 2.denemeyi yapariz alisir belki damagi

X