2021 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ;

• Ankete Katılan
    302
Adet tarihi gelmeden zaten beta hcgde artış olmuyor ki ya da çok az oluyor önemli olan artış takip etmek kimse kolundan kan alındı diye ölmüyor da dış gebelikten tüp kaybı yaşamak var bir de Allah korusun 🤲🏻
Merhaba, Ben bu sitede okuduklarimidan yola cikarak böyle bir yorum yaptim. Ailemde saglik calisani yok ne yazik ki. Burada Adet tarihine kadar sabredemeyip hemen kan testi yapmaya gidenleri cok okudum doktora gidip normal, rahim ici hamilelik yasadigini ogrenmelerine ragmen testi tekrar ettirenleri. Ve gereksiz geliyor bana. Degerin ne zaman yukseldigiyle ilgili bir bilgiye de sahip degilim. Zira Bulundugum ulkenin sisteminde gerekli olan durumlarda bile takip yapilmiyor. Bu sistemi savunuyorum gibi bir ima okudum sanirim bir once ki yazida. Kaderimize terkediliyoruz cogu zaman burada, dediginiz gibi. Ama Turkiyenin sisteminde aciklar var diye bunu suistimal etmek ne kadar dogru o tartisilmali bence.gerci orada hamileleri av gibi goren ve para kazanmak ugruna sezeryana veya gerekli gereksiz testlere yonlendiren ozel bir sektor var buranin aksine.

Arkadasalr merhaba benim bugun 2 li test sonucum cikmis doktorum aradi sagolsun hersey bormal dedi...degerleri bilmiyirum tabi yani gormedim sonucu ama doktorum perinatolog zaten ve bi aksilik olsaydi soylerdi doye dusunuyorum....ultrason verilerim de iyiydi ama 2li testimden cok korkuyordum ...doktorum baska teste gerek yok dedi 16.haftada baska bir test var yapariz dedi ama o test ne bilmiyirum
Gözün aydın ❤️❤️❤️🤲🏻🧿ben önümüzdeki hafta 4lü test yaptıracağım doktorum söyledi o olabilir doktorunuzun dediği

Merhaba, Ben bu sitede okuduklarimidan yola cikarak böyle bir yorum yaptim. Ailemde saglik calisani yok ne yazik ki. Burada Adet tarihine kadar sabredemeyip hemen kan testi yapmaya gidenleri cok okudum doktora gidip normal, rahim ici hamilelik yasadigini ogrenmelerine ragmen testi tekrar ettirenleri. Ve gereksiz geliyor bana. Degerin ne zaman yukseldigiyle ilgili bir bilgiye de sahip degilim. Zira Bulundugum ulkenin sisteminde gerekli olan durumlarda bile takip yapilmiyor. Bu sistemi savunuyorum gibi bir ima okudum sanirim bir once ki yazida. Kaderimize terkediliyoruz cogu zaman burada, dediginiz gibi. Ama Turkiyenin sisteminde aciklar var diye bunu suistimal etmek ne kadar dogru o tartisilmali bence.gerci orada hamileleri av gibi goren ve para kazanmak ugruna sezeryana veya gerekli gereksiz testlere yonlendiren ozel bir sektor var buranin aksine.
Tabii ki burada da gereksiz çok şey yapılabiliyor kimi doktor çok ilgisiz kimi de çok ilgili hatta belki para kazanma derdinde... her meslekte iyi kötü var çünkü... Adet tarihi gelmeden kan testi yapanlar genelde çok uzun zamandır hamile kalmak isteyenler bir sürü kaset test de alıyorlar herkesinki umut işte... Ama size şu konuda katılıyorum ikili test yaptırdım doktorum yap dedi ama gerek yok, zaten tanı koymuyor ben sadece bebek görmeye gidiyorum önemsediğimiz de eşimle detaylı ultrason mesela.. Ama devlete yük gibi düşünmeyin Anayasasında sosyal devlet ibaresi olan bir ülke Türkiye ve benim maaşımdan devlete bu konuda pay kesiliyor yani ben vergimi veriyorum bu konuda elbette devlet de bakacak bizi takip edecek...Keşke herkes her imkandan faydalansa anneye bırakılsa bebeği görme görmeme hakkı🤲🏻

Cok haklisiniz ben de 3 dusuk yasadim kalpleri hic atmamisti ve kuretajla sonuclandi...ilkinde dis gebelik demisti doktorum da sukur kuretaj meteryalinde olmadigi cikti...bu gebeligimde 3 kere gun asiri kan verdim yani doktorum istedi ve adamin cebine 5 kurus girmedi cunku baska bir laboratuvarda yaptiriyirdum...yani burdan yurt disinda yasayanlarin gebelik takiplerini goruyorum ve diyorum iyi ki bu surecte orda yasamiyirum kafayi yerdim...3 dusuk yasamis biri olarak daha da evhamli biriyim suan cogu seyi doktoruma yaziyorum gerekli gorurse gel ultraosnda bakalim diyor ve bu beni rahatlatiyor...o yuzden bu tarz islemlerin gereksiz olduguna inanmiyorum.o an beni rahatlatiyorsa rahat uyku cekmemi sagliyorsa asla kendimi bir magdur gibi gormuyorum...ki dediginiz gibi dis gebelik sonucu insanlar öluyor malesef .. cahil bir toplum oldugumuz icin cogu insanlar bakmiyir bile taaa ki 10.haftaya doktora gidene kadar...ben niye hayatimi riske atayim ki veya o an bebegime kan akisi gitmiyirdur ve mudahale edilebilecekse neden doktora sormayim ki bu cok sacma
Evet benim doktorum da yaptığım hiçbir tahlilden ikili dörtlü testten para almıyor mesela anlaşması da yok orayla ama ben ayda 1 görmek istiyorum çok sık da değil gitmişken ne diyorsa yapıyorum Bir de benim eşim çift başlılık hiç sevmez en başından doktora karar verdik ve o ne diyorsa odur diyor. Umarım bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız Allah kötüsünü yaşatmasın 🤲🏻

Kızlar gercekden her ıkı ülkede yasamıs bırı olarak aradakı farkı bende az cok bılıyorum:) tr de paran oldumu her testı yaparlar her ımkana sahıpsın ıstedıgın özel doktora gıdersın pasa keyfın nasıl ısterse,,, devlet hastanelerınde aynı seyı yasıyamıyorlar malesef ,,, keske herkes bu ımkandan yararlanabılse,,,, ama ben almanyada rıskım olmadıgı surece evet az ultrasyona gırıyorum ama bı kanama lekelenme agrı sızı oldumu hemen bakılıyor ultrasyonla ama bır sorun yoksa ebe bakıyor 2 haftada 1... ebe her gıtıgımde ıdrar testı kan testlerı bebegın kalp atısı kılo vb seylere bakıyor.... dogum yapıcaksın trde paran oldumu yıne ıstedıgın yerde dogurursun kı bınlerce tl alıyor özel hastaneler ama almanyada her hastane bedava özel devlet dıe bısey yok hepsı özel,,, bu yuzden cok uzuluyorum gercekden trde durumu olmayanlara keske herkes aynı ımkana sahıp olsa

Ben felaket tellali gibi konusup insanlari endiselendirmek hic istemem ama bir sanatci var taniyanlar bilir ozgun ugurlu yanlisnhatirlamiyorsam adını. Down sendromlu dogmus cocugu..ultrason verileri iyiymis sadece kalpte parlama gorulmus dr anne adayi genc diye durumu onemli bulmamis 2li test sonuclari da iyi gelince hic endise duymamislar bebek dogunca baya soka ugramislar haliyle. Yani o yuzden 2li testi ben anlamsiz buluyorum ultrason verileri cok daha fazla sey anlatiyor aslında.
Ablamin 11 yasinda oglu down sendromlu tup bebek. Tarama testleri burun ense uyluk kemikleri herseyi normal cikmis ama down sendromlu dogdu Bende inanmiyorum anlamsiz buluyorum

Birçok uygulama gereksiz olabilir ama o iki günde bir çifte artışın beklendiği beta hcg çok önemli. Bu konuda sizin gibi düşünmüyorum ben evet kimyasal gebelik kendi kendine sonlanıyor ancak dış gebelik denen şey öyle değil tüp kaybına iç kanamaya ölüme kadar götürüyor belki çevrenizde bunu yaşayan yok bilmiyorsunuz Ama kol delik deşik de olmuyor bizzat eşim bunu takip etmeliyiz dedi eşim de doktor zararı olsaydı kan aldırmanın bana yaptırmazdı diye düşünüyorum sonuçta benden para almıyor 🤪😅😅😅 Ha baktık artış iyi kalp atışını duyana kadar ben de gitmedim hastaneye. Ben açıkçası türkiyede av olmayı tercih ederim yurtdışında kaderine terk edilmiş olmaktansa... en azından istediğim zaman gitme gitmeme lüksüm var zaten 1-1.5 ayda bir gidiyorum ben mesela bu annenin tercihi olmalı bence❤️
Tahmin ettiginiz gibi hic dis gebelik yasamadim ve etrafimdakilerde de sahit olmadim, saglik calisani da yok ailede 😕. O yuzden Google amcaya sordum daha cok bilgilenmek ve benim gibi bu durumda fikri olmayanlar adina. 1000 de 20 karsilasilan bir durummus. pelvic ve abdominal agrilari esliginde kanama, sersemlik ve bayilma belirtileri varmis ve acil yardim gerekirmis hamileligin ilk haftalarinda.
Kan almanin insanlari olduremeyecegini Ben ve siz gibi herkes bilir. En fazla enfeksiyon riski veya damar patlama riski olusabilir bildigim kadariyla. Ozel durumlari ve saglik problemlerini disarida birakarak soyluyorum yapilan bu testlerin, alinan bu kanlarin hamilelere gereksiz stress yasattigini, manevi ve gerek ozele gidiyorsaniz aileye gerekse devlet kurumlarina maddi yuk getirdigini savunuyorum.
Size de imrendim suan saglik calisani bir esiniz oldugu Icin. ☺️

İlerde göğüs ucunun yara olmaması için herhangi bir krem kullanan var mı? Bu konuda bilgisi olan var mı?
Kırsal kesimde yaşıyorum. Doktorla pek iletişim kuramıyoruz malesef.

Ablamin 11 yasinda oglu down sendromlu tup bebek. Tarama testleri burun ense uyluk kemikleri herseyi normal cikmis ama down sendromlu dogdu Bende inanmiyorum anlamsiz buluyorum
Dava açtılar mi dr ve tarama testlerini yapan labaratuvara yada incelemeleri yapan kuruma hastaneye? Inceledigim kadarıyla downlu doğan bebeklerin aileleri doğum sonrası öğrenmişler çoğunluk. Bu konu ile ilgili açılan çok sayıda dava varmış

Evet benim doktorum da yaptığım hiçbir tahlilden ikili dörtlü testten para almıyor mesela anlaşması da yok orayla ama ben ayda 1 görmek istiyorum çok sık da değil gitmişken ne diyorsa yapıyorum Bir de benim eşim çift başlılık hiç sevmez en başından doktora karar verdik ve o ne diyorsa odur diyor. Umarım bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız Allah kötüsünü yaşatmasın 🤲🏻
Sizin doktorunuzu yorumumun disinda birakarak yazmak istiyorum. Bence doktorlarin uzerinde de çok buyuk baski var bu konuda. Hepimizin elinin altinda Internet var ve arastiriyoruz, biliyoruz bircok seyi. 3 ayri hamileligimde de burada ki topikleri takip ettim. Yine burada ki gozlemlerimden biri su, her insanin kan degerleri, vucudunda ki eksikligi farklidir mesela. hepimiz paylasim adina buraya yaziyoruz tecrubelerimizi, durumumuzu. Dr bana d vitamin, omega, calcium verdi yaziyorum Ben mesela. Baska arkadas bana calcium vermedi niye vermedi diye strese giriyor doktoruna ulasiyor ona verilmis bana vermediniz diye ve Dr da baski hissedip e hadi Al diyor. Bazi Testler icinde cogu doktorun maddi bir kazanci olmasa da, hastasindan gereksiz gordugu testi istemedigi Icin kaybetme korkusu yasamasi disinda, bu durumu yasadigini dusunuyorum.

Ekonomik imkanınız da müsaitse fetal dna yaptırabilirsiniz. Amniyosentez tanı içindir ve sadece kromozom anomalilerini değil yanında bebeğin kalbinde bobreklerinde ve diğer organlarında oluşan yada oluşma ihtimali olan kist ve benzeri durumları da ayrıntılı sekil de inceliyorlar. Bu konuda çok yanlış bilgiler var, cvs icin de riskli deniliyor amniyosentez icin de. Riskli olan şu eğer siz 16. Haftasını doldurmadan amniyosentez işlemi yaparsanız evet risk faktörü var ancak akli selim ve bu işi bilen dr lar 16.haftadan önce zaten amniyosentez yapmıyorlar. Ikili tarama konusuna gelince herkesin maddi imkanı fetal dna ya müsait olmayabilir o açıdan çevrenin etkisiyle boş işler gibi gereksiz sadece istatik vs diyerek ikili üçlü yaptırmayın gibi yanlış yönlendirmelerde hatalı. Bakin bir hasta 20 li yaşlarda ne ikili ne üçlü hiçbirini yaptırmamış ve ayrıntılı ultrasonda ve 4 lu taramada bebeğin down sendromu majör bulgular tespit edildiği anlaşılmış ve zaten 24. Haftayı da geçmiş eğer ikili yada üçlü yaptırsaydı belki istemeyecekti bir karar verme şansı olacaktı, sadece ultrason verilerine dayanarak yol almakta hicbir tarama testini yaptirmamakta hatalı bizim oldugumuz haftalarda. Bizim heran riskimiz var her açıdan düşük mü olacak inanın oturduğunuz yerden dahi düşer düşecekse sadece amniyosentezde değil. Sonucunuzun iyi gelecegine süphem yok duzeltilmis mom degerlerini göremedim ama icinizi ferah tutun kombineniz iyi çıkmış. Bebeginiz cok kiymetli en saglikli ve stressiz sekilde hamileliginize devam edebilmeniz icin size ne uygun geliyorsa o şekilde yapın karar en son annenindir dilerseniz yaptirmayada bilirsiniz. Riskli çıktınız diye kesin birşey olacak diye asla birşey yok öncelikle içinizi ferah tutun.Bu dönemde sebebi belli değil ama riskli çıkan anne sayısı çok, benim testi yaptırdığım ozel hastane laboratuar ve dr ismine kadar aldılar bununla ilgili de bir çalışma yapıyorlar anladığım kadariyla.Biraz uzun oldu ama pes pese ikil sonucu riskli gelenler den dolayi bu sekilde yazdim
Guzel haberleniz olsun, kalbinizi ferah tutun 🌸☺️
Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.
maddi olarak bizi zorlayacak ama önemli değil. Fetal DNA testi için kan verdim şimdi. Sonuç beklicem artık.
Allah yardımcımız olsun.

Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.
maddi olarak bizi zorlayacak ama önemli değil. Fetal DNA testi için kan verdim şimdi. Sonuç beklicem artık.
Allah yardımcımız olsun.
Bebeğinizin cani sağolsun ❤ Hem sizin hem bebeğinizin huzurlu olması adına çok sevindim🐣 insallah iyi sonuçlar gelecek rahat olun kalbinizi hiç bozmayın ♡🤲🌞

Dava açtılar mi dr ve tarama testlerini yapan labaratuvara yada incelemeleri yapan kuruma hastaneye? Inceledigim kadarıyla downlu doğan bebeklerin aileleri doğum sonrası öğrenmişler çoğunluk. Bu konu ile ilgili açılan çok sayıda dava varmış
Ikili test olasilik kesin degil ki o testin sonucuna gore dava acilamaz bence. Ense kalinligi burun kemigi v.s. de ztn normal olabiliyor down sendromularda da. O yuzden ikili testi gereksiz buluyorum ben

Aminn gercekten stresli bir surecteyiz her seyden evhamlanabikiyiruz hele ki kotu gecmise sahip birinin evhamli olmasi cok dogal ben de 2 haftada 1 gidiyorum benim riskli diye doktorum oyle uygun goruyor ki ayda 1 kere muayene ucreti veriyorum yani para icin olsa adam ayda 1 gel der

Eğer yemek içmek problemi ise geçen bu haftalarda. Su bile içemezdim, su bile kokuyordu. Birden bire pat diye kesildi. 16 haftalığım.

Çok teşekkür ederim. Onunki de zehirli guatır mıydı? Bir çok kişide gebelik sırasında çıkıyor. Ama zehirli olana pek rastlanmıyor.
Canım bende gebelik oncesinde vardi. Graves rahatsizligi yani zehirli troid. Hipertroid. Hatta hamile kalmamam onerildi dusuk olur diye. 1 sene tedaviden sonra hamile kaldim hamilelikte de kullandim ilaclari her ay kan verip ilaclarim ayarlandi tahlil sonuclarima gore. Cok sukur ki bebegimde troid rahatsizligi olmadi🙏 iş stresim, kisisel stresimin cok fazla.oldugu donem tshım yerlerdeydi.🤦🏻‍♀️

Aslinda acabilirdi Bizde israr ettik ac diye ama Ablam ugrasmak istemedi. Kaderci davrandi. Allah tarafindan oldu dedi.

Ikili test olasilik kesin degil ki o testin sonucuna gore dava acilamaz bence. Ense kalinligi burun kemigi v.s. de ztn normal olabiliyor down sendromularda da. O yuzden ikili testi gereksiz buluyorum ben
Son aşamaya kadar takip yapiliyormu yapılıyor. Neden gözden kaçmış ikili tarama için söylemiyorum ben, genel söylüyorum sonucta anne babada hata yoksa bu hata dr dadir değilmi? Bakın ultrason cihazının eski olmasından kaynaklı bile bazı bulgulari farkli yorumlayabiliyorlar kaldı ki ikili üçlü test sonucunu yanlış yorumlayıp yada yanlış sonuç veren labaratuvarlarda var. Bunların sistemden ayıklanması gerek.Ayrica ikili test uclu test gereksiz vs bu söylemler cok tehlikeli, gecekonduda yaşayan hamile kadınlarda var bu testlerden başka alternatifi olmayanlar da var heryerde.
Kisinin kendi tercihi özgür iradesi, yanlış yönlendirme den korkarım vebal daha ağırdır.

Tahmin ettiginiz gibi hic dis gebelik yasamadim ve etrafimdakilerde de sahit olmadim, saglik calisani da yok ailede 😕. O yuzden Google amcaya sordum daha cok bilgilenmek ve benim gibi bu durumda fikri olmayanlar adina. 1000 de 20 karsilasilan bir durummus. pelvic ve abdominal agrilari esliginde kanama, sersemlik ve bayilma belirtileri varmis ve acil yardim gerekirmis hamileligin ilk haftalarinda.
Kan almanin insanlari olduremeyecegini Ben ve siz gibi herkes bilir. En fazla enfeksiyon riski veya damar patlama riski olusabilir bildigim kadariyla. Ozel durumlari ve saglik problemlerini disarida birakarak soyluyorum yapilan bu testlerin, alinan bu kanlarin hamilelere gereksiz stress yasattigini, manevi ve gerek ozele gidiyorsaniz aileye gerekse devlet kurumlarina maddi yuk getirdigini savunuyorum.
Size de imrendim suan saglik calisani bir esiniz oldugu Icin. ☺️
Evet internette ekstra belirtiler olduğu söyleniyor ama belirti göstermeyip tek tüpünü kaybeden var benim ailemde ,dış gebelikle damar patlaması ihtimalini kıyaslayamam o tip bi bilgim yok Ama sonuçta bir ihtimal ve bu ihtimali kan vererek kaldırabiliyorum neden yaptırmayım ki? Sizin için stres unsuru olabilir sürekli takip etmek ama başka bir kadın için aksine rahatlamaya sebep olabilir Mesela ben 15. Haftaya kadar ultrasonla görmesem esas stres olurum doktora ayda 1 gidince hiç stresim olmuyor bu bana bağlı. Ben devlete hiç yük oluğumuzu düşünmüyorum dediğim gibi vergimi veriyorum maaşımın bulunduğu vergi dilimi itibariyle 10 günü devlete vergi vermek için çalışıyorum e bi zahmet tetkiklerim de yapılsın yani 😅 Devlet sadece almak için değil sosyal devlet ilkesi nedeniyle vermek için de var nitekim çok şükür bakılıyor da 🤲🏻Evet en büyük şanslarımdan biri eşimin mesleği keşke pediatrist olsaydı daha çok işe yarardı ama neyse 🤪

X