2021 Mayıs Anneleri ve Bebekleri

Bebeğinizin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    285
Havalar cok ısındığı icin acaba emzirme sıklığını artirmamiz gerekiyor mu arkadaslar. Ben normalde bebegim ne zaman isterse o zaman veriyordum ama susuz kaliyor mudur acaba vucutlari.

Bugun 2. Ay kontrolune gittik alt sınırda kg almis kizim 500 gr sadece. Ben oyle cok tombul iri bir bebek olmaisni istemiyorum, tombul bebek sağlıklı bebek demek degil neticede. Ama biraz da uzuldum açıkçası acaba yanlış mi yapıyorum. Açlıktan hic ağlamiyor, ac kaldigini düşünmuyorum o yüzden. Ama susuzluk çekiyor mudur o takıldı kafama da.

Doktorumuz da ev ısısı yüksekse bebek kg alamaz, sicakta fazla enerji yakar kilo kaybı olur dedi, bunu hic duymamistim 22,24 derece ısıda olmali dedi o da, ama klimamiz yok. Havalar malum bugun 29 dereceyi gördük. Şimdi acaba klima mi alsak diye arastirmaya başladık ki sağlıkli olmadigini düşünerek hic niyetlenmemistik şimdiye kadar. Ama cok sicakta cocugun bulunmasindansa klima daha iyi olur dedi doktor da. Iyice napacagimizi şaşırdık anlayacaginiz.
Bi de susuz kalınca idrar rengi koyulaşıyor hatta daha ileri seviyede turuncu lekeler oluyor. Bebeğin yeterli sıvı alması için annenin de çok su içmesi gerekiyormuş

Ben cok normal dogum istedim yapmadığım egzersiz kalmadi ancak bebek iri, vücudun musait degil dedi doktorum. Sezeryan oldum o sebeple ama zor geçmedi benim operasyon sonrasi. Ilk gun hemen kalktim ve kendi isimi kendim gormeye başladım. Süt olmasi icin cok fazla su içtim dogum sonrasi haliyle sürekli wc ihtiyaci oldu. Yataktan kalk, wc ye yuru otur kalk hep buna borclu oldugumu düşünüyorum hizli toparlanmamin. Aktif olmak gerekiyor ameliyat oldum psikolojisi ile yatarsan toparlanma sureci de uzuyor. Surekli yavas yavas da olsa yurumek lazim.

Diger taraftan kesi yerine de dikkat ederek bebegi emzirmeye calismak kucaga almak vs de zor. Şöyle guzel bir tutamiyorsun sakınmaktan. Cok icimde kaldı ten tene temas hic yapamadim kızımla hastanede oldugumuz 2 gun icerisinde.

Imkan varsa normal dogum olmalı bence, adi ustunde normali o çünkü. Vucut zaten napcagini biliyor ve ona hazir oluyor diye düşünüyorum. Sıkıntılı durumlarda sezeryan düşünülmeli. Ben sezeryana karar verdigimizde cok üzülmüştüm agladim hatta bit miktar ama oyle ya da boyle uzun bir yoldan sonra bebeginize kavuşacaksınız ve önemli olan da bu. Sağlıkla gelsin inşallah
Malesef bu tamamen bünye meselesi sanırım. Yardımcı olacak eşimden başka kimsem yoktu ben de hep ayakta kaldım kendi işini yapmaya çalıştım hep yatmadım yani ama o dikişler mahfetti beni 1 hafta boyunca ağrı kesici ile anca idare ettim

Insan her ihtimali göz önünde tutmalı diye düşünüyorumm çünkü doğum sonrası arası bozulan çok çift var yığınla konu mevcut bu forumda haliyle korkuyorum ben de😞
Doğum sonrası zaten çoğu çift kavga gürültü moduna geçiyor 😅 ister sezeryan yap ister normal. Cinsellikle alakalı değil zaten bebeğin bakımı, zorluğu eşleri yeterince geriyor ama zamanla düzene giriyor herşey. Norma doğumda velevki sıkıntı oldu artık vajinal estetik de çok yaygın

Kızlar bebeklerinizin burnu tıkanıyor mu ben düzenli olarak bütün damlasi kullanıyorum birkaç günde bir aspiratör ile de temizliyorum ama genzi bazen fokur fokur oluyor bunu nasıl cozucem
Bizim de geçenlerde 2 gün sıkandı serum fizyolojik yaptım, aspiratör 1 kere yaptım çok ağladı bi daha yapmadım. Enjektörle serum fizyolojik yapmak yeterli zaten. Bulunduğunuz odanın sıcaklığı, nemi etkiler ya da kafası terliyorsa o da sebep olur

29 gayet güzel bi hava ya 😅 onun için klimaya gerek var mı. Biz izmirde kavruluyoruz 😬
😊 Valla İzmir guzel şehir ama dayanamazdim sanirim o sıcağa hergun yaz boyunca. Guzelligi kendine kalsin o yuzden 😁 ben pek yaz insani deiglim zaten, Ciddi anlamda bugun cok zorlandik yazin en sicak günüydü sanirim Bizim evde 😀😀 Mahfolduk, 29 bizi bunaltmaya yetti. Önceleri olsa idare ederdik de bu zamana kadar gerek duymaidk zaten klima almaya ama doktorun bebegin kg alımını engeller demesi bize yetti şuan.

Bizim de geçenlerde 2 gün sıkandı serum fizyolojik yaptım, aspiratör 1 kere yaptım çok ağladı bi daha yapmadım. Enjektörle serum fizyolojik yapmak yeterli zaten. Bulunduğunuz odanın sıcaklığı, nemi etkiler ya da kafası terliyorsa o da sebep olur
Hemde ne terlemek saçları çok uzundu doğduğunda kestik tekrar uzamaya başladı ve su gibi terliyor kafası malesef özellikle de emerken ve mama yerken enjektorle yapmadım hiç genzine sıçrar diye korkuyorum damla damlatiyorim günde 3-4secer ama sonuç olumsuz

😊 Valla İzmir guzel şehir ama dayanamazdim sanirim o sıcağa hergun yaz boyunca. Guzelligi kendine kalsin o yuzden 😁 ben pek yaz insani deiglim zaten, Ciddi anlamda bugun cok zorlandik yazin en sicak günüydü sanirim Bizim evde 😀😀 Mahfolduk, 29 bizi bunaltmaya yetti. Önceleri olsa idare ederdik de bu zamana kadar gerek duymaidk zaten klima almaya ama doktorun bebegin kg alımını engeller demesi bize yetti şuan.
İstanbul yanıyor yanıyor 😆 ben yıllardır böyle sıcak görmedim bu şehirde. Aşırı derecede terliyorum ve artık beni çok rahatsız ediyor emzieden kaynaklıdır diye düşündüm lohusaliktandir dedim ama lohusalıkta bitti yöne aynı. Sanriim vücudumda bir sorun var çünkü normal bir insan gibi terlemiyotim. Bı cocuk doğurdum türlü türlü şeyler olmaya başladı vücudumda 😆

Havalar cok ısındığı icin acaba emzirme sıklığını artirmamiz gerekiyor mu arkadaslar. Ben normalde bebegim ne zaman isterse o zaman veriyordum ama susuz kaliyor mudur acaba vucutlari.

Bugun 2. Ay kontrolune gittik alt sınırda kg almis kizim 500 gr sadece. Ben oyle cok tombul iri bir bebek olmaisni istemiyorum, tombul bebek sağlıklı bebek demek degil neticede. Ama biraz da uzuldum açıkçası acaba yanlış mi yapıyorum. Açlıktan hic ağlamiyor, ac kaldigini düşünmuyorum o yüzden. Ama susuzluk çekiyor mudur o takıldı kafama da.

Doktorumuz da ev ısısı yüksekse bebek kg alamaz, sicakta fazla enerji yakar kilo kaybı olur dedi, bunu hic duymamistim 22,24 derece ısıda olmali dedi o da, ama klimamiz yok. Havalar malum bugun 29 dereceyi gördük. Şimdi acaba klima mi alsak diye arastirmaya başladık ki sağlıkli olmadigini düşünerek hic niyetlenmemistik şimdiye kadar. Ama cok sicakta cocugun bulunmasindansa klima daha iyi olur dedi doktor da. Iyice napacagimizi şaşırdık anlayacaginiz.
Su icir canim ben gunde 2 3 kere iciriyorum havalar sicak malum..

İstanbul yanıyor yanıyor 😆 ben yıllardır böyle sıcak görmedim bu şehirde. Aşırı derecede terliyorum ve artık beni çok rahatsız ediyor emzieden kaynaklıdır diye düşündüm lohusaliktandir dedim ama lohusalıkta bitti yöne aynı. Sanriim vücudumda bir sorun var çünkü normal bir insan gibi terlemiyotim. Bı cocuk doğurdum türlü türlü şeyler olmaya başladı vücudumda 😆
Valla hamileligimizin son zor dönemleri ne güzel serin aylara denk geldi diyordum ama asil bu dönemimiz serin aylara gelseymis daha iyiymis. Bütün gün bebekle kucakta indir kaldir gittikce de agirlasiyorlar.. Bir de kizim gunduz kucakta uyuyor varin sizler görün benim halimi yapış yapış. Nem mi bizi bunaltan sicaklik mi ikisi birden mi bilemedim. Ama lohusaliktan değilmis onu ben de anladim 😄

Valla hamileligimizin son zor dönemleri ne güzel serin aylara denk geldi diyordum ama asil bu dönemimiz serin aylara gelseymis daha iyiymis. Bütün gün bebekle kucakta indir kaldir gittikce de agirlasiyorlar.. Bir de kizim gunduz kucakta uyuyor varin sizler görün benim halimi yapış yapış. Nem mi bizi bunaltan sicaklik mi ikisi birden mi bilemedim. Ama lohusaliktan değilmis onu ben de anladim 😄
Bizim bebekte öyle resmen ateş bombası o kadar sıcakki kucağımda durdukça yanıyoruz.

Su icir canim ben gunde 2 3 kere iciriyorum havalar sicak malum..
Ben su icirmiyorum ya. Bir doktordan dinlemistim. Bebeklerin mideleri zaten cok kucuk, gerekli suyu anne sütünden alıyorlar o yuzden bos yere küçücük midelerini su ile doldurmaya gerek yok diyordu. Her doktorun söylediğinj tabiki uygulamıyoruz ama bu soylenen bana cok mantikli gelmişti. O kadar endise etmeye basladim vucudu susuz kalir mi diye ama su vermek hic aklima gelmemis o derece. Daha sık emzirmeye basladim artik gunduzleri.

Bizim bebekte öyle resmen ateş bombası o kadar sıcakki kucağımda durdukça yanıyoruz.
Aynen, arada ateşini ölcüyorum, acaba atesi var da ben mi anlamıyorum diye😀 gün icinde de ara ara elini yüzünü yıkıyorum hafiften rahatlasın diye. Yüzüne su degince değişik sesler çıkarıyor cok komik, kızıp kufur mu ediyor anlamıyorum 😬

Bizde hicbirsey yok acaba asi tutmadı mi gerçi bir yerde 6-8 hafta arası belli olur yazıyordu bilemiyorum
8-9 aylıkken bi kabaracak orası tekrar. Benim kızda da kızarıklık olmadı. Ve tutma olayına gelirsek bende ve oğlumda verem aşısı izi yok ama antikorumuz var.

Kızlar bebeklerinizin burnu tıkanıyor mu ben düzenli olarak bütün damlasi kullanıyorum birkaç günde bir aspiratör ile de temizliyorum ama genzi bazen fokur fokur oluyor bunu nasıl cozucem
bulunduğu odada klima yanıyor mu? Odanın kuruluğundan da olabilir. Biz ufo yaktık 1 hafta kadar o zaman bu belirti daha şiddetlendi. Buhar makinem olmadığı için su ısıtıcısının kapağını açtım 5 dakika kaynattım odada iyice buhar oldu her yer nefesi de açıldı.

Sanirim ben zorlanmamak icin cikmamayi tercih ediyorum doğru. Bebek de eve alışırsa muhtemel3n daha sonra dışarıda mutsuz olacak ve kalabaliga giremeyecegiz hic. Şu 8,9.hafta ataklarının olduğu dönem bitsin ben de kendimi ikna edicem artik çıkmaya o zaman. Oyle boyle alisacagiz..
Her gün az da olsa çıkar canım, böyle böyle alışacaklar.
Bebek ilk doğduğunda eşim olmadan çıkamam diyordum, diğer kızım da iki yaşında.
Bir gün çok sıkıldım, kızım da ağlıyordu, kalk Seda neyden korkuyorsun dedim hazırladım çocukları, önce evim bahçesinde takıldık, başka gün parka gittik, diğer gün eşimin yanına okula gittik. Tek başıma ilk çıktığımda bebek 35 günlüktü.
Benim şansım emziğe alışması oldu, emzik sayesinde genelde sakin duruyor ve uykuya daha kolay geçiyor.

Anne olduktan sonra insan tek başına neler başarabildiğine inanamıyor. Dışarı çıkmak ne ki bebek büyüdükçe vay be bunu ben büyüttüm diye kendinle gurur duyacaksın 😍

X