2022 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• Ankete Katılan
    265
Neden kalıcı şeker olsun ki ?
Kalıcı olucak demiyorum öyle kalır diye düşünüyorum ve bundan korkuyorum sonuçta 2 baklavaya eşdeğer diyerek baklava yedirmiyorlar çünkü yiyecekler bir kaç saat aç kalınca dengeleniyor ama bu direk şeker yüklemesi olucak bu yüzden beni düşündürüyor. Bu benim görüşüm herkesin fikreine saygı duyarım ben sadece zorunlumu diye sordum egerki zorunlu değilse yaptırmamayi tercih ederim.

Tabi ki sen bilirsin cnm ama gebelik sekerinin olup olmadigini bilmek onemli. Varsa beslenmene dikkat edip toparlaniyosun. Aksi durumda bebek Allah korusun seker hastasi olma riski var. Ilk gebeligimde yaptirdim ben bir sey olmadi cok sukur. Degerlerimden biri biraz yuksek cikti. Sekeri azaltip cok duzgun beslendim. Diyetisyen liste vermisti. Hem bebek 3.5 kilo dogdu hem de ben sadece 8 kilo alarak bitirdim hamileligi. Bir akradasimin da bir degeri yuksek geldi. O hic dikkat etmedi. Cocuk resmen sis dogdu. Sandilar ki tombul bebek. Cocuk hastaneden cikarken anladilar sislik oldugunu. Bir anda gitti butun o tombulluk. Yani yapay bir sislikti. Karar tabi senin ama onemli bi konu aklinda olsun
Teşekkür ederim cevabın için canım . Ne bilim biraz korkuyorum. Peki bu gebelik şekerini yükleme yapmadan bakamiyorlarmi kandan ?

Kızlar bugün 50 gram şeker yükleme testi yaptırdım. Açıkçası hiç abartılan durum olduğunu düşünmüyorum. Eğer bir günde sabah aç karna Kahvaltıda tost, portakal suyu, kuru meyvelerden herhangi birini tüketen biri değilseniz yaptırmayın, ama bunları tüketen biriyseniz emin olun o içecekten çok daha fazla şekeri zaten yüklüyorsunuz sabahları zaten. Benim içtiğim şeker yüklemesi içeceği çilekli gazı kaçmış gazoz tadında bişeydi, çok da güzeldi :-) değeri 138 çıktı, eğer 140 üstü olsaydı 100 gramlık daha yükleme yapılırmış. Yani iyi gelmiş sonucum. Ondan ötürü bugün kendi doktorum haricindeki gittiğim başka doktor 100 grama kalmamam için 75 gramı önerdi ama ben takipli olduğum doktora uymak istedim 50 gr içtim, tekrarlamaya gerek kalmadı sonuç problemli olmadığı için.

Bu arada bebeğe dair ben birşey almıyordum zaten aileler bişeyler topluyor diye, ama bugün gittik bebek odası takımı aldık :-) neden acele ettin diye soracak olursanız zaten 1 eylülde tüm mobilyalara zam gelmişti. Dün takip ettiğim mobilyacıların hepsi 1 ekimde tüm odalara 1500 tl daha zam geleceğini söyledi. Eğer bütçeniz varsa şimdiden bakıp önden sipariş verebilirsiniz bu zam öncesi

Teşekkür ederim cevabın için canım . Ne bilim biraz korkuyorum. Peki bu gebelik şekerini yükleme yapmadan bakamiyorlarmi kandan ?
Korkmakta haklisin tabi insan yukleme fln deyince kulaga kotu geliyor. O kadar seker bir anda fln ama daha once de yaptirip sorun yasamadigim icin tecrubemi yazmak istedim. Kandan bakiyorlar tabi. Once ac karna yani bir sey icmeden sonra "sekerli su" diyelim icip vucudunun nasil tepki verdigine bakiyolar. Onemsedikleri de bi test. Zorunlu degildir bence yani kimse zorlayamaz ama doktorun onemsedigi icin Israrci olabilir. Esinle de konus istersen rahatlatir belki seni. Hayirlisi olsun 🌸

Sabah patates kızartması istedi eşim ve oğlum yarım saat yemek keyfinin temizliği 1 saat sürdü.Evde kızartma çok nadir yaparım ama her yer battı millet sık sık nasıl yapıyor anlamıyorum.Hele kışın bir balık yaparım 3 saat mutfak temizliği 🤣🤣

Kalacaklar mi ? Kalırlarsa madem biraz iş güç yapiversin kayinanne .
Ay ben manyakmışım yeni evliyken eşim kızartma seviyordu birde et sadece bunlardan başka yemezdi her gün gece yarılarına kadar 2kg sadece ona kızartırdım patates birde sabaha kadar temizlikle uğraşırdım şimdi diyorum ay deliymişim 2 senedir çok nadir beni kesmesi lazım 😅 gitsin anasında yesin banane

Kızlar bu şeker yüklemesi zorunlu mu doktorum bir sonraki kontrol de aç gelmemi istedi şeker yükleme testi yapicaz dedi. Ben yaptırmak istemiyorum bu testi

benim doktorum açlık kan şekerine ve tokluk kan şekerine baktı. Eski değerlerimede baktı gerek duymadıgını söyledi sonuçlar normal dedi. yükleme yapmadı. Aılende varmı dedi yok dedim tamam dedi öyle yaptırmadım.

3-4 kiloları duyunca da ben şok oluyorum iki bebek için bile fazla geliyor ama olsun haftalarından ilerdeler sadece bana yaramıyor onlarda alıyor kilo demek ki deyip mutlu oluyorum ne yapayım 😂😂

Ben çok dikkat etmek zorundayım ,eğer ki zayıf hamile kalmış olsaydım bende o kadar kilo almıştım .O potansiyel var bende çünkü 🤣🤣🤣

Ay ben manyakmışım yeni evliyken eşim kızartma seviyordu birde et sadece bunlardan başka yemezdi her gün gece yarılarına kadar 2kg sadece ona kızartırdım patates birde sabaha kadar temizlikle uğraşırdım şimdi diyorum ay deliymişim 2 senedir çok nadir beni kesmesi lazım 😅 gitsin anasında yesin banane

Bizim de öyle oluyor artık ,kayinanneciğim yapıyor öyle yağlı şeyleri 🤣🤣 gerçi o yapınca bu kadar batmıyor her yer kesin ben beceremiyorum ya 🤣🤣🤣🤣

Kalıcı olucak demiyorum öyle kalır diye düşünüyorum ve bundan korkuyorum sonuçta 2 baklavaya eşdeğer diyerek baklava yedirmiyorlar çünkü yiyecekler bir kaç saat aç kalınca dengeleniyor ama bu direk şeker yüklemesi olucak bu yüzden beni düşündürüyor. Bu benim görüşüm herkesin fikreine saygı duyarım ben sadece zorunlumu diye sordum egerki zorunlu değilse yaptırmamayi tercih ederim.
Zoeunlu değil S Sidscrad ben de yaptırmayı düşünmüyorum. Zaten ne tatlı ne de hamur işiyle aram yok. Tek seferde o kadar şekeri vücuduma almak istemiyorum. Ama benim gebelikle ilgili başka şikayetlerim de olduğu için doktoruma fikkrini soracagim çok ısrar eder benim için olmazsa olmaz derse ancak oyke yaptiriurm.

Kızlar bugün 50 gram şeker yükleme testi yaptırdım. Açıkçası hiç abartılan durum olduğunu düşünmüyorum. Eğer bir günde sabah aç karna Kahvaltıda tost, portakal suyu, kuru meyvelerden herhangi birini tüketen biri değilseniz yaptırmayın, ama bunları tüketen biriyseniz emin olun o içecekten çok daha fazla şekeri zaten yüklüyorsunuz sabahları zaten. Benim içtiğim şeker yüklemesi içeceği çilekli gazı kaçmış gazoz tadında bişeydi, çok da güzeldi :-) değeri 138 çıktı, eğer 140 üstü olsaydı 100 gramlık daha yükleme yapılırmış. Yani iyi gelmiş sonucum. Ondan ötürü bugün kendi doktorum haricindeki gittiğim başka doktor 100 grama kalmamam için 75 gramı önerdi ama ben takipli olduğum doktora uymak istedim 50 gr içtim, tekrarlamaya gerek kalmadı sonuç problemli olmadığı için.

Bu arada bebeğe dair ben birşey almıyordum zaten aileler bişeyler topluyor diye, ama bugün gittik bebek odası takımı aldık :-) neden acele ettin diye soracak olursanız zaten 1 eylülde tüm mobilyalara zam gelmişti. Dün takip ettiğim mobilyacıların hepsi 1 ekimde tüm odalara 1500 tl daha zam geleceğini söyledi. Eğer bütçeniz varsa şimdiden bakıp önden sipariş verebilirsiniz bu zam öncesi
Oda takımı hayırlı olsun. Ben de alsam mı yoksa erken mi diye düşünüyorum ama ilk zamanlarda baktığımız takımlara gerçekten de zam gelmiş hep. Siz nereden, nasıl bir takım aldınız? Ne kadar süre içinde teslim ediyorlar?

Zorunlu değil bende yaptırmıycam . Şeker yüklemesi istemeyince açlık tokluk bakıyorlar iki gün önce aile hekimi 3ay geriye dönük baktı normal dedi şekerin de düşük bile dedi 60 çıktı. Tatlı yiyince kusmaya başlıyorum hemen tüm gün kendime gelemiyorum ben ondan korktuğumdan yaptırmayacağım.

Oda takımı hayırlı olsun. Ben de alsam mı yoksa erken mi diye düşünüyorum ama ilk zamanlarda baktığımız takımlara gerçekten de zam gelmiş hep. Siz nereden, nasıl bir takım aldınız? Ne kadar süre içinde teslim ediyorlar?
Teşekkür ederim canım, açıkçası bana da erken geliyor ama bir zam daha istemedim zaten herşey pahalıylen ve 1 eylülde zam gelmişken. Teslimat hemen haftaya olur dediler ama biz 1 ay sonra arayacağız çünkü o odayı boşaltıp boyatmamız lazım. Şimdi erken olur. Genel olarak mobilyacılar 20-30 gün diyor ama bu mobilya stokta olduğu için 1 hafta dediler. Ben ataşehir lua mobilya diye bir yerden aldım gidip görerek aldım, size de öyle tavsiye ederim. Kanz marka Montessori takım aldık, alırken dikkat ettiğim özellikler dolap kapağının fren sistemi olması, yatağı büyüyünce de kullanabilmesi, yaşı büyüyünce yataktaki ev çatısı gibi başlığın çıkarılıp bebek odasından çocuk odasına geçmesi(En az 10 yaşına kadar kullanabilmesi) , bebek yatağında depolama alanı olan baza da olması, bir de yataktan kendisi inip çıkabilecek şekilde alçak olsun istedim. çok güzel beşikler de vardı sonra çocuk yatağına dönüşen ama 1 yaşında ondan inip çıkmayacağı için beşik şeklinde almadık. Tabi bu aldığımız oda haricinde bizim odaya da katlanan, kullanımı bitince katlayıp bazaya koyacağım basit sallanan bir beşik de alacağız.
Aldığımız mobilya şudur, ama yatak fotograftakinin bazalı versiyonu, fiyat farkı çok az Link baza kurtarıcı birşeydir bizim kendi yatağımızda da var ev küçük olunca depolama alanına ihtiyaç çok oluyor :)

Odasını ayırana kadar kendi odamızda kullanmayı planladığım beşik de şudur, ama biraz daha araştırıyorum şuanda kesin karar vermedim, bunda da katlanmasına, sonra odadan kolayca kaldırılmasına ve sallanabilen olmasına dikkat ettim, canlısını görmedim henüz görünce karar vereceğim :-) ; https://m.trendyol.com/kiwi/zoody-3...-45275447?boutiqueId=580868&merchantId=111689

Son düzenleme:
Kızlar bende 24 haftalığım şeker yükleme testi yaptırmayı düşünmüyorum her nekadar doktorlar başka yolu yok desede parmaktan alınan kanın yeterli olabileceği söyleniyor yurtdışında bile yasakmış sanırım gereksiz deniliyor ayrıca zararı uzun vadede gelişen bişey ben içemiyorum da zaten karnım ağrıyor o glikozu içince zaten idraryolu enf.var..Ayla üçkuyunun videolarını izleyin risk yoksa gereksiz bir uygulama...baklava ile o şeker aynı değil baklavada karbonhidrat vs var o ise saf şeker...sürü psikolojisiyle yaşamayın . araştırmacı sorgulamacıı doktorlara güvenin her bilgiyi kabul edenkendini modern sanan Dr. Lara değil ..

Kızlar bende 24 haftalığım şeker yükleme testi yaptırmayı düşünmüyorum her nekadar doktorlar başka yolu yok desede parmaktan alınan kanın yeterli olabileceği söyleniyor yurtdışında bile yasakmış sanırım gereksiz deniliyor ayrıca zararı uzun vadede gelişen bişey ben içemiyorum da zaten karnım ağrıyor o glikozu içince zaten idraryolu enf.var..Ayla üçkuyunun videolarını izleyin risk yoksa gereksiz bir uygulama...baklava ile o şeker aynı değil baklavada karbonhidrat vs var o ise saf şeker...sürü psikolojisiyle yaşamayın . araştırmacı sorgulamacıı doktorlara güvenin her bilgiyi kabul edenkendini modern sanan Dr. Lara değil ..
👍

Bu konuda herkes özgür ,sonuçta baskı ile yapılan bir şey değil .Doktor önerir yaptıran yaptirir yaptırmayan yaptırmaz .Yani sürü psikolojisi ile yaşamayın demek doğru bir tabir değil .Benim de takip ettiğim doktorlar araştırmaci ve sorgulamaci kendilerine göre ve yaptırın diyorlar 😇 doktorlar ki hiç bir konuda hem fikir değil .Örneğin aşı konusu yaptırın diyen de var yaptırmayın diyen de .Şimdi hangisini doğru olarak baz alalım ? En güzeli herkesin kendi doktoru ne şekilde yönlendirirse o şekilde yapsın yine de yaptırmak istemeyeni zorla yaptıracak halleri yok .

Ben çok dikkat etmek zorundayım ,eğer ki zayıf hamile kalmış olsaydım bende o kadar kilo almıştım .O potansiyel var bende çünkü 🤣🤣🤣
Ben 56 ile hamile kaldım 67 olmuşum 75-76 ile girsem yeter doğuma da zor gibi 😂😂 pcos olduğu için çokçabuk kilo alırım ben normalde de uzun zamandır bu kadar rahat istediğimi yiyemiyorum tadını çıkartayım 2 bebeyle veririm doğumdan sonra zaten koşturmaca da bi daha hamile kalmam zaten %90 tadını çıkarıyorum 😅

Ben 56 ile hamile kaldım 67 olmuşum 75-76 ile girsem yeter doğuma da zor gibi 😂😂 pcos olduğu için çokçabuk kilo alırım ben normalde de uzun zamandır bu kadar rahat istediğimi yiyemiyorum tadını çıkartayım 2 bebeyle veririm doğumdan sonra zaten koşturmaca da bi daha hamile kalmam zaten %90 tadını çıkarıyorum 😅

Şimdi mesela kahvaltıyı kaçırdım yürüyüş yapmam farz oldu benim 🤣🤣🤣🤣 benim kilom daha fazla inan ki ah ah hamile kaldığım kilo bile 75 değil 🤣🤣🤣🤣

Ay Allah aşkına yaptıran yaptırsın şeker yüklemeyi yaptırmayan yaptırmasın o onu dedi bu bunu dedi yok sürü psikolojisi 😂😂 milleti huylandırmayın yaptıracak olanda şüphe ile yaklaşıyor sonra oda vebal bence aşı gibi bence bu konuda kapansın herkes doktorunu dinlesin bence bende sağlık personeliyim ama kadın benden çok okumuş senelerdir bu işi yapıyor deyip saygı duyuyorum 🤷‍♀️

X