Annemin sürekli sakın başka çocuk yapma demesi

Benim annem de hamile olduğumu öğrenince hayatından 5 yıl gitti mutlu musun dedi 😂 haklıymış da ama hormonlar ele geçirmiş bir kere. Biz de doğurmak istiyoruz. Çocuklu hayat, kadınları maddi manevi yıpratıyor. Annelerimiz de bize kıyamıyor. Bence alınganlık etmeyin :)

bir arkadasim hamilelik ve dogum zamani bir suru saglik problemi yasadi. annesi bu yuzden 2. cocugu hic istemedi.

baska bir arkadasim lohusa depresyonuna girmisti, onun da annesi 2. cocuk icin asla yapma diyordu.

yine bir tanidigimiz, kizinin 2. cocuk fikrine karsiydi cunku damadi sacma sapan sorumsuz bir insandi.

bir akrabamiz kayinvalide, koca vs cok cekmisti. kocasi ve kayinvalidesi vefat etti, cocuklari buyuttu, sorumluluklar bitti tam ozgurum istedigimi yapacagim derken kadina torun bak dediler.

yani bu orneklerdeki her anne yerden goge hakli. arkasini dönup gitse yardim etmese yuregi el vermiyor, sucluluk birakmiyor yakasini. ben bir tane dogurdum fazlasina bakamam diye. bir tane torunum olsa ara sira bakarim ama uzun sure bakmak istemem. okula oglumu almaya gittigimde 5 dakika bile olsa o gurultuyu kafam kaldirmiyor, surekli o hengame icinde olmak istemem. arada sirada yardim etmek baska surekli ilgilenmek baska.

bir arkadasimin 3 tane cocugu var, hic annesine sormuyor bile, birakiyor cocuklari gidiyor. simdi bu kadin dogurma dese hakli.

siz annenizin nedenlerini bir dusunun, eski nesil cok cekti, hayatlari hakkinda karar verme sanslari pek yoktu. hala cogu kadinin sartlari pek duzelmis sayilmaz. hamilelik, lohusalik zamani hormonlar cosunca biraz daha duygusal olabiliyoruz. siz ustunuze alinmayin, objektif bir gozle neler yasadigini dusunebilseniz belki siz de ona hak vereceksiniz.

bebeginiz ve siz saglikliysaniz hic boyle seylere takilmayin.

Ben 2.çocuguma hamile kaldiğimda annem bana tlfda bağırmıştı😂
Sıkı sıkı tembih ederr çocuk yapmayin diye.
Ne kadar çocuğunuz varsa o kadar derdiniz olur der.
Hakli bence ya.zaten ben 1 tane istemistim 2.süpriz olmuştu.
Rabbim olmayan lara versin.çok zor çocuk bakmak.
çocuklarimi çok seviyorum iyki doğurmuş um ama bi daha hic düsünmüyorum.
Hamile kadın görünce içim daralıyor çünkü neler yaşiyacagini biliyorum

Benim yeni bebeğim oldu annem hastanede yanımda kaldı lohusalığımda ilgilendi bana da şimdi arada gelip gidiyor ama sürekli ikinci çocuk için tembihliyor yapma diye. Ben bi daha ilgilenemem yaşlandım diyor.
Yani bende düşünmüyorum zaten annemden tekrar yardım isteyecek değilim biliyorum o da rahatsız kimse bana yardım edemezse ben tek başıma hiç yapamam ama benimki değişik bir psikoloji.
Ailem sürekli evliliğin çocuğun kötü olduğundan bahseder gibi şimdiki aklım olsa evlenmezdim çocuk yapmazdım tarzı konuşmalar. Bunda benim değil diğer kardeşin payı büyük.
Beni de sevdiler ama bana iyi ki seni doğurdum demediler.
Kendimi kötü hissediyorum.
Bebek hissinin ne kadar güzel olduğundan bahsedince bile annemin ödü kopuyor.
O kadar güzel bi duygu ki sağlıklı olsam 2.yi de 3. yü de yapardım dedim (😅) sağlıklı olsam kısmını annem duymamış gibi yaparım demişim gibi nasıl kızıyor bir görün.
Sağlıktan kastım kendimi hem zihnen hem bedenen yorgun hissediyorum zaten vücudumun 2. çocuğu kaldıracağını sanmıyorum
Doğru demiş. Ben ailemden uzağım ablam yakın
Annem ablama tembih ederdi ama ablam 2. Yi hemen peş peşe yaptı
Annem kızdı çünkü tek bakamıyorsun bende hastayım dedi
Normal yaşlandılar bizim bile çocukları kafamız almıyor onların hayli hayli almaz

Benc
Benim yeni bebeğim oldu annem hastanede yanımda kaldı lohusalığımda ilgilendi bana da şimdi arada gelip gidiyor ama sürekli ikinci çocuk için tembihliyor yapma diye. Ben bi daha ilgilenemem yaşlandım diyor.
Yani bende düşünmüyorum zaten annemden tekrar yardım isteyecek değilim biliyorum o da rahatsız kimse bana yardım edemezse ben tek başıma hiç yapamam ama benimki değişik bir psikoloji.
Ailem sürekli evliliğin çocuğun kötü olduğundan bahseder gibi şimdiki aklım olsa evlenmezdim çocuk yapmazdım tarzı konuşmalar. Bunda benim değil diğer kardeşin payı büyük.
O kadar güzel bi duygu ki sağlıklı olsam 2.yi de 3. yü de yapardım dedim (😅) sağlıklı olsam kısmını annem duymamış gibi yaparım demişim gibi nasıl kızıyor bir görün.
Sağlıktan kastım kendimi hem zihnen hem bedenen yorgun hissediyorum zaten vücudumun 2. çocuğu kaldıracağını sanmıyorum
Bence size karismakla alakasi yok gibi geldi bana, kadin sadece kendinin de yorgun oldugunu anlatmis kendince.

"Kimse bana yardim edemezse,ben hic yapamam" demissiniz Bana biraz garip geldi. Insan ilk once ve sadece kendine guvenecek cocuk yaparken ne de olsa anam bakar o bakar dersek yari yolda kaliriz...Ki eger bakacak gucleri olsaydi zaten hala dogurma gucune sahip olurlardi o yuzden annenizin dediginde bir sey aramayin bence.

Ben hamileliğim ve lohusalığım zordu o yüzden banada diyorlardı. Hatta eşim ikna etti ilk evlenirken çocuk konusunda ben bir tane yeterli diyordum o kardeş olmalı demişti. lohusalığın ilk zamanlarında biraz bekleyelim demişti. 3 aylık oldu oğlum, oda benim gibi hemen istiyor mesela. Şunu demeye çalışıyorum evliliği ve çocuğu çok zor geçenlerde yada geçirenlerde bence bu var. Dört kardeşiz annem çok mutlu, abla ve en büyüğüm en çok ben zorlamışım. Gülünce unutuyorsun diyor mesela ki benim kardeşlerimin birer yaş araları var ev kaos olurdı hatırlıyorum. Kişiden kişiye değişiyor tamamen. Çok takılmayın bence, annelerimizin doğruları hiç değişmiyor. Benimki öyle en azından.

Benim annemde böyle. Hiç sevmiyorum bu huyunu. Bana sürekli 40 yaşına gelmiş ama evlenmemiş akrabaları örnek gösteriyor, bak ne güzel gezip tozup hayatını yaşıyor diye. Sakın çocuk yapma der sürekli. Kendi çok çekmiş evliliğinde sanırım o yüzden yapıyor bunu.

Aaa çok ilginç normalde torun tatli olur benim annem cocuk gibi oynar torunlarıyla bazen özeniyorum enerjisine😅😅 belki ekonomi açısından demiştir anneniz

Benim annem de hamile olduğumu öğrendiğinde kızmıştı bana şimdi kardeşinin düğünü var kim koşuşturacak diye. Kardeşim nişanlı Nike değildi. Oğlum 3 yaşındayken evlendi. Bazı anneler düşüncesiz olabiliyor maalesef. Ama bizi sevmediklerinden değil. Öyle kabul etmek lazım. Yapacak birşey yok.

Arada benim annem ya da yakın akrabalarım da "Aman aman başka çocuk yapmayın, size bu kadar yeter." diyorlar. Ben de özellikle anneme " Annecim sana böyle bir konuda karışılsa hoşuna gider miydi? Olursa sen mi bakacaksın? Belki ben 5-6 tane istiyorum belli mi olur?" deyip gülüyorum. Yakın akrabalara da yok ben daha düşünüyorum diyorum. Ya da bazen gülüp geçiyorum. Yardım olarak da benimle kalın, birlikte bakalım gibi bir talebim olmadı kimseden. Ama yine de sanki hayatımda söz sahibi gibi yapmayın yeter, bilmem ne diyorlar. Hiç hoş değil. Eşim ve beni ilgilendiren bir şey. İnsan tavsiye verebilir, nasihat edebilir, kendi deneyimini anlatabilir ama bu şekilde bir yaklaşım hadsizlik oluyor. Siz de belki ileride yine isteyebilirsiniz. Fikirler değişebilir, belli olmaz. Şu an bebeğiniz küçük olduğu için böyle düşünüyor olabilirsiniz. Ister tekrar denersiniz, ister denemezsiniz. Size kalmış bir şey...

Anneler kendi hayatlarından alamadıklarını çocuklarından çalıyorlar. Kendisi çocuk istememiş ama olmuş, şimdi sizin için de istemiyor. Ben buna biraz kızıyorum. Benim olmak isteyip de olamadığım mesleğe sahip olsun, benim isteyip de bulamadığım özelliklerde eşe sahip olsun, ben genç evlendiysem o 30 una kadar beklesin... Bizim hayatımız annelerimiz için bir telafi fırsatı değil, olmamalı.

Hayat sizin, karar sizin. Annenizden beklenti içine girmeden doğurmak isterseniz doğurursunuz. Eşinizle birlikte vereceğiniz bir karar bu. Annenize ancak torun sevmek düşer.

Valla ne yalan soyleyeyim annen haklı gencligin gidiyor cocuk bakacagim drken tam kurtuldum diyorsun torun veriyorlar eline

X