Bebek sonrasi eşler hep mi böyle?Anlayissizlik...öfke patlamalari..kirginliklar..

Her anne çocuğu en iyisi olsun ister ve bu anlaşılabilir bir şeydir ama bu tutum hem anneye hem çocuğa zarar veriyor işte. Çocuk öyle bir yetişiyor ki kendini Süperman sanıyor sonra bir bakıyor ki aslında oldukça sıradan. Kendinden daha güzelide var iyisi de var zekisi de var.Sonra gelsin antidepresan hapları.
Burada depresyona giren o kadar cok genc kiz oluyor ki , denk geliyorsunuzdur muhakkak. Hayir dememek asla cocuga oz guven katmaz ki. Bunu ozguvenle bagdastiriyorlar.

Atip tutmadim ki , ben bu elestiriyi sadece konu sahibine yapmadim . Bunu kendimize de yaptim. Allah bagislasin evladinizi. Ama bakin az evvel bir baska arkadasimiz dedi ki alternatifler sundukca cocuklar buna alisiyor. Ama tabi buyuk konusmamak lazim , bakalim bizi neler bekliyor
Teşekkür ederim darısı başınıza.
Ben size söylemedim onu yeğenlerine baktığını diyen kişilereydi sözüm. Öyleler evet hak veriyorum ama anne yüreği işte naparsanız yapın katı olamıyorsunuz hele bebekken en azından ben olamıyorum.

Benim kizimda 1 yasinda, ben onunla yemek yapip camasir topluyorum yikayip atiyorum.
toplayip sererken ona da bi tshirt veriyorum oynuyor mesela..
Yemek yaparken kestigim yemeklilikerden agzina ativeriyorum hic durmazsa kucagima aliyorum.
Benim esim hergun isyerine birde yemek goturuyor dusunun.
En onemlisi uykularini duzene sokmaniz ve hasta vs olmadikca aranizda yatirmamaniz.
Tuvalete bnde gidemiyorum yani tek gidemiyorum mecbur kizimla giriyorum, alkis filan tutuyo.
Bnm evimde illa ki dagiliyor ama esim laf etse ceker giderim basina birakip cocuklari oyuzden laf etmeye gozu yemiyor.
Esiniz beyzade de duzen beklemeyecek, o is 3 yasina kadar zor
Evet sanirim 1yasini cok buyuk saniyor ki, buyudu iste artik falan diyo. Cocuk sanki kojusabiliyor,cisini kakasini tuvalete yapiyor..buyudu ney yani..

Canım benim bebeğim de mama sandalyesinde hiç durmuyordu. 1 -2 aydır alıştı. Önüne sevdiği oyuncakları koyuourm. Bazen mecbur kalırsam tv açıyorum çizgifilm ama çok nadir. Eline oyalanacağı bişeyler veriyorum örneğin kuru incr çok seviyo onu yerken kendinden geçiyo bi 20 dk rahatım. Artık mama sandalyesine alışması lazım her ağladığında hemen alma sandalyeden orda durmayı öğrensin bu çok önemli. Masa kültürü oluşmalı. Mama sandalyesinin altına bir örtü ser. Eline bişeyler ver onları kemirsin döksün saçsın ben öyle yapıyorum. Blw yöntemini uygulamaya çalışıyorum biraz.

Onun dışında mutfakta iş yaparken onu da yere bırakıyorum geziyo kendince çekmeceleri karıştırıyor. Ortalıkta kablo fln olmasın erişebileceği yerlerde. Erişebileceği çekmece ve dolaplara plastik şeyler koy onları açsın karıştırsın. Bu süreçler çok normal. Evi biraz bebeğe göre dizayn etmen lazım.

Uyku konusunda bişey diyemiyorum ona çözümüm yok maalesef. Ama artık biraz kendi oylaanabilmesi lazım. Aktivite masaları var onlardan alın.

Çamaşır asıp toplarken bebeğim yanımda duruyor mandallarla oynuyor çamaşır makinesinin düğmelerine basıyor.

Kahvaltı olarak 4-5 parça kahvaltılığı bir tepsiye koydum. Tepsiyle beraber çıkarıyorum hemen masaya koyuyorum, tabak çatalı geceden masaya hazırlamış oluyorum. Yumurta pişirici aldım geceden içine yumurtları ve suyu koyuyorum sabah sadece düğmesine basıyorum. Çay makinesi var geceden suyunu çayını hazırlıyorum sabah sadece düğmeye basıyorum. Bu şekilde pratikleşmeyi öğrendim. Sende böyle kahvaltı hazırlasan hem eşine hem kendine

Bunlarn hiçbiri eşinin dediklerinihaklı göstermez tabiki. Ben bebeğimi oyalayabiliyoken bile çok yoruluyorum. Senin işini küçümsememeli kesinlikle ve haklısın . bn sadece senin işini kolaylaştıracak bişeyler bulmaya çalıştım. Bizim de evimiz her daim dağınık. Ev oyuncaktan geçilmiyor. Kimse bişey demiyor çünkü herkes bebeğin ne yorucu olduğnu biliyor.
Ay kim karisma hakkina sahip zaten evimize canimmm.. dedigin seyleri dikkate alicam. 1hafta falan gerekirse uyumayip su evi bi duzene sokayim. Sonra artik cok savruk daginik olmamaya gayrer ediyimmn sagol yorumun icin :)

Öncelikle inanılmaz plansız bir annesiniz. Bunu suçlamak için değil acilen planlı olmanız gerektiği için söylüyorum çünkü bebeğim 7-8 aylıkken tez savunmasını yapmış bir anne olarak söylüyorum sizi en iyi ben anlarım.

Etrafta bebeğin erişebileceği kablolar olmamalı, Prizlerin hepsinde bebek kilidi olmalı, yerde ağzına atacak herhangi birşey olmamalı, yemek yediriyorsanız sofra bezini yere serin kırıntılar oraya dökülsün, koltuklarınıza koltuk kılıfı geçirin, halılara halı koruyucu vs. Gece uykusuna geçtiğinde ertesi günkü yemekleri hazırlayın gün içinde yemek yapıcam diye uğraşmayın. Bebeğinize köfte vb yumuşak et yedirmeniz lazım bir kilo kıymadan köfteleri ikişer adet hazırlayıp buzdolabı poşetlerine koyun iki günde bir hazırlayıp verin veya kuzu veya tavuk eti sulu tarhana yapın.

Bunun dışında vereceksiniz babasına bebeği gideceksiniz avmye Starbucksa kahve söyleyip laptopu açıp 3 saat çalışacaksınız. Babası gezdirecek sonra emzirip tekrar bir 3 saat geçireceksiniz bu arada altını almayı pışpışlamayı baba yapacak siz sadece emzireceksiniz ben böyle böyle bitirdim şimdi de doktorayı öyle yapıyorum:KK45:

Bu Arada bu dönemde sabah 5 kere kadar çalışıp yetiştirdiğim zaman da oldu ama sizin acilen toparlanmanız lazım şaşkın ördek gibi olmuşsunuz
Wuhuuuu cidden de oyleyim dogru tespit.. acilen duzene girmem lazim. Destekcim cok yok madem kendim planlamaliyim her seyimi ..

oncelikle yapmaniz gereken sey evi guvenli hale getirmek , bebege kurallar koymak , bu yasta egitemezseniz sonra hic bas edemezsiniz ve bu gunlerinizi ararsiniz

benim kizim da bazen mama sandalyesine oturmak istemiyor ama boyle bir hakki yok , kendini kasiyor sandalyeye oturmamak icin o an mutfak cekmecesinden ona zarar vermeyecek normalda oynamadigi birsey cikarip veroyorum onu incelerken oturuyor ( misal plastik yada tahta kepce kasik vs)
evde is yaparken yada kahve iceceksem de oyun citine koyuyorum , bazen oyniyor bazen deli gibi bagriniyor , bagirdiginda yine citin icine bi kac farkli sey koyuyorum mesela cantami cok merak ediyor agzi kapali sekilde cantami birakiyorum onu incelerken susup oturuyor vs vs

bebekler yaramaz ve merakli oluyor , onun merakini koreltmeden oyalayabilirsiniz biraz yaratici olmakta fayda var
Aynen ben de yapiyorum bunlari..boyle yapmam sayesinde hic degilse wcye gidebiliyorum yada dedigim gibi agzma mutfaktan biseylee tikistirip gelebiliyorum .. ama uzun sureli olmuyor. Ben orda mesela onune koydugum cantayla oymadigini sanarken onu baska odada birseyler cekistirirken bulabiliyorumm

Çocuk parkları oluyo. Hani çocuğu içine koyuyosun. öyle bişi alsanız da bebeğinizi belli zamanlarda onun içine ama tabi yine yanınıza koysanız. Ya da zıpzıpa falan bağlayın. Ne bileyim bağlayın çocuğu işte bi yere :KK48:
Çalışmıyorsanız yüksek lisansı neden yapıyorsunuz? Bu sizin kararınız tabi ki ama çocukla beraber sizi zorladığı aşikar. Bırakın diye demiyorum sadece gereksiz geldi.
Eşiniz konusuna hiç girmiyorum. "Baba" bile denmez ona.

sakin ol şampiyon. herkes senın gibi supermen olmak zorunda değil. ne kadar rahat konuşuyorsun oyle sen
Kuzenimin ve teyzemin de bebegime yakin dogumlu bebekleri var. 1er ay var aralarinda.. hic sikayetleri olmuyor mesela. Her bebek ayni degil ki. Yazan kisinin bebegi sanirim rahat bi bebekmis ki annesini de rahat ettirmis. Teyzem 2.ayda aglata aglata baska odaya koymus mesela bebegini. Ben hayatta yapamazdim. Kusar bogulur bisey olur daha 2 aylik..simdilerde de sirtini tipislayinca cocuk uykusuna devam ediuormus. Memeyle uyumazmis sallanmayla da. Koydugun yerde kendi kendine uyuyormus mesela.. ama benim kizim oyle degiiil. Yanindan giderken bile cit sesine uyanir. Bana cekmis ben de oyleyimdir cunku..

Aynen öyle. Ben akademisyenim ve çevrem de hep akademisyenler,öğretmenler ve doktorlardan oluşuyor genelde. Birçoğunun da çocuğu var ve hepsi bir şekilde hallediyor. Hem işi hem evi idare ediyorlar ki öğretmenlerde dahil hepsi 6 dan önce eve gelmiyorlar çünkü tam gün okullar burada. Biz de çocuk biraz da görev gibi yapılıyor. Bana da çocuk diye soran oluyor şimdi hamile kalsam biliyorum ki hem bana hem eşime hem çocuğa eziyet olacak o yüzden de erteliyorum.
Peki ne zamana erteliyorsunuz mesela. Is degisikligi mi yapcaksiniz yada unvaninizi yukseltmeye mi ugrasiyorsunuz mesela? Cunku eger koklu bi degisiklik dusunmuyorsaniz ister 20.yilda yapin ister 2.ayda... bence aileye yeni bi bebek gelmesi anneyi de babayi da afallatiyooor...ha sevmiyorsaniz yapmayin evet,gercekten eziyet olur cunku... ama ben istedim sevdim,korunurken oldu diye birsey de demedim. Bi uye yazmisti su an bulamadim.. benim sikayetil babasina. Esime..anlayissizligina.. bebegimle bir problemim yok. Ona gore adapte ederim ben kendimi... ama islere yetisemem esimin hosgormesi lazim .

Sizi anlayabiliyoeum tez yazma surecini biliyorum asiri dikkat etmek gerekiyor sessizlik olmasi lazim okula da gidiyorsunuzdur. Nacizane tavisyerde bulunabilirim. Oncelikle sanki zamani iyi yonetemiyorsunuz gibi geldi bana sizde geliriyorsunuzdur farkinda olmadan esinizle durduk yere tartisma yasamayin.

1.si kayinvalide ya da anneniz birkac ayligina size gelebilirler mi? Yani siz tez yazarken bebekle ilgilenebilecek biri lazim sonucta bunun icin bir girisimde bulunabilirsiniz.

2.si anne faktoru olumsuzsa ogrenci birini part time olarak bebege bakici olarak bulabilirsiniz hem ise ihtiyaci olan bircok ogrenci var hem de sevecen yapida bir yardimci fena olmaz bence.

Bebeginizin sevdigi ne var ? Cizgi film ? Muzik? Onlari acabilirsiniz.

Esinize sandvici geceden yapin.

Ya da gece vaktinde yazin gunduz de bebekle uyursunuz.

Yemk konularinda esinizin anlayisli olmasi gerek zaman alici yemekler yapamazsiniz.

Okulun kresi var mi? Bi hocaniz el atsa onu krese sizde kutuphanede tez yazardiniz. Suan aklima gelenler bunlar.

Çocuk parkları oluyo. Hani çocuğu içine koyuyosun. öyle bişi alsanız da bebeğinizi belli zamanlarda onun içine ama tabi yine yanınıza koysanız. Ya da zıpzıpa falan bağlayın. Ne bileyim bağlayın çocuğu işte bi yere :KK48:
Çalışmıyorsanız yüksek lisansı neden yapıyorsunuz? Bu sizin kararınız tabi ki ama çocukla beraber sizi zorladığı aşikar. Bırakın diye demiyorum sadece gereksiz geldi.
Eşiniz konusuna hiç girmiyorum. "Baba" bile denmez ona.
Calismiyorum ama...calismayi dusunuyorumm . Yuksek lisansa evlenmeden once baslayip dersleri hemen vermistim. Sonra 1donem salladim, 1 donem ailede kayiplar oldu vs derken ..hamilelik..bebek dogdu derkeeeen su ana geldim.. bitiremezsem yazik gunah.. :KK43:

Eskiden annelerimiz her isini kendisi yaparmis.. Simdi ya bebekler de bir sorun var ya annelerde... Buna anlam veremeyen bir ben varim sanirim.
annem anlatir eskiden bebegi besige baglar, yuzunu de orterlermis. hatta yaslilar tembih edermis. aman yuzunu acmayin gozu acilmasin... agladikca sallarlarmis, artik susmaz olunca emzirirlermis. koyde bir cocuk boyle kangren olmus ve ayagi kesilmis. aglamis ama nemrut babanne izin vermedigi icin anne ilgilenememis.. ayrica evde tak kadin olmazmis. nenelerin isi cocuk bakmakmis...
yani eski olan hersey nostaljik degil. maalesef boyle kotu anilari da barindiriyor

Sizi anlayabiliyoeum tez yazma surecini biliyorum asiri dikkat etmek gerekiyor sessizlik olmasi lazim okula da gidiyorsunuzdur. Nacizane tavisyerde bulunabilirim. Oncelikle sanki zamani iyi yonetemiyorsunuz gibi geldi bana sizde geliriyorsunuzdur farkinda olmadan esinizle durduk yere tartisma yasamayin.

1.si kayinvalide ya da anneniz birkac ayligina size gelebilirler mi? Yani siz tez yazarken bebekle ilgilenebilecek biri lazim sonucta bunun icin bir girisimde bulunabilirsiniz.

2.si anne faktoru olumsuzsa ogrenci birini part time olarak bebege bakici olarak bulabilirsiniz hem ise ihtiyaci olan bircok ogrenci var hem de sevecen yapida bir yardimci fena olmaz bence.

Bebeginizin sevdigi ne var ? Cizgi film ? Muzik? Onlari acabilirsiniz.

Esinize sandvici geceden yapin.

Ya da gece vaktinde yazin gunduz de bebekle uyursunuz.

Yemk konularinda esinizin anlayisli olmasi gerek zaman alici yemekler yapamazsiniz.

Okulun kresi var mi? Bi hocaniz el atsa onu krese sizde kutuphanede tez yazardiniz. Suan aklima gelenler bunlar.
Bebegim carsida parkta vs benim kucagimdayken,ayy s3n ne tatlisin diyenlere bile dudak buzer korkar aglamaya baslar... kres icin hazir degil su an. Yani alisir falan deseem o da bir surec olucak zaman alicak ve benim vaktim kisitli.
Annem calisiyor ben de kalamaz,babam emekli o gelip gidebilir ..kizkardesimle iyi anlasiyor kizim ama o da hep gelemiyor hele su aralar vize donemi...kaynanamla gorusmek sicaklik kurmak istemiyorum cok kirginim onlara yaptiklari seylere. . Yani belki ay buna mi takildin aman basitlik diyceksiniz ama. Evet takiliyorumm,dugunumde olay cikarttilar. Persembenin gelisi carsambadan belliydi aslinda.. 5 kurus harcamadillae esime yiktilar herseyi. Ama takilari istediler. Vermedim bende dursun dedim diye babasi esimin,bagirdi cagirdi muzik durdu. Gelinligimle rezaletin icinde kaldim. Aileme arkadaslarima rezil oldum. Para harcanarak yapilan o kadae da ugrastigim seyler bosa gitti en guzel gunum olmasi gereken seyi hatirlamak bile istemiyorum :KK43:
Bebek oncesi gorusmuyorduk...bebekten sonra basladi gorusmler. Keske hic baslamasaydi..
Neyse konuyu dagitmayayim da.. bana yardimi olacak bi esim kaliuo geriye bi de ailem. Onlar da tam randimanli degil...Insallah hallederim su sureci oyle yada boyle..

annem anlatir eskiden bebegi besige baglar, yuzunu de orterlermis. hatta yaslilar tembih edermis. aman yuzunu acmayin gozu acilmasin... agladikca sallarlarmis, artik susmaz olunca emzirirlermis. koyde bir cocuk boyle kangren olmus ve ayagi kesilmis. aglamis ama nemrut babanne izin vermedigi icin anne ilgilenememis.. ayrica evde tak kadin olmazmis. nenelerin isi cocuk bakmakmis...
yani eski olan hersey nostaljik degil. maalesef boyle kotu anilari da barindiriyor
O ne eziyet ya .. cocuk dunyayi tanimiyor dusunsenize. Hayvana yapilmaz bu..gunah.. sonra ne biliyim sizofren olur buhranlar gecirir bence o cocuk da . Hep gordugun sey bi tulbent ,hareket edemiuorsun.. bu da bir travma bence..

Aynen ben de yapiyorum bunlari..boyle yapmam sayesinde hic degilse wcye gidebiliyorum yada dedigim gibi agzma mutfaktan biseylee tikistirip gelebiliyorum .. ama uzun sureli olmuyor. Ben orda mesela onune koydugum cantayla oymadigini sanarken onu baska odada birseyler cekistirirken bulabiliyorumm
oyun citi almalisiniz ve mutlaka icine birakmalisiniz , oncelik bebeginizin guvenligi olmali

Evet haklisiniz , bu hikaye cok kotuymus . Ama ben kendi annemden bahsetmistim aslinda. 90 liyim Annem tek basina bize bakmis

- eve kesinlikle bir düzen gerekiyor bir temizlikçi tutabilirsin baştan aşağı ev temizlensin
darmadağın bir evde ne siz huzurlu olabilirsiniz ne eşiniz
ayrıca tabiki derste çalışamazsınız
benim kardeşimde yerinde durmazdı her yeri döker saçardı annem artık tek oturma odasını açık bırakır gider yatak odalarını kilitler otururdu
dakika başı dağılan yerleri toplayamazsınız

-çocuk için tehlikleli olan her şeyin evden kaldırılması gerekiyor örneğin kabloların kaldılırması prizlere kapak takılması dolapların açılmaması için kulpların takılması sehpaların sivri köşelerine bantlar takılması falan gerekiyor

- çocuğun mama sandelyesine oturmaması kendi yatağında yatmaması kucağınızdan aşağı inmemesi büyük sorun artık çok küçük değilmiş
her dediğini her istediğini yaparsan mız mız şımarık bir çocuk yetiştirirsin
yarın öbürgün işe başlayabilirsin ayrıca tezini bitirmen gerekiyor nasıl olacak bu çocuk hangi bakıcıya kreşe verebileceksin

- seninde nefes almaya ihtiyacın var bu part time bakıcı işi mantıklı yada ailenden biri gelsin bir iki saatliğine ders çalışabilirsin yada dışarıya çıkabilirsin

Şu anda doktora yapıyorum. Tezimi yazınca hamileliği düşüneceğim. Siz tez aşamasında olduğunuzu yazmışsınız ben onun üstüne yazdım. Ya tezi bırakacaksınız ya da bu durumu kabul edceksiniz. Eşiniz böyle bir adam. Keşke yardım etse ama etmiyor. Hoşgörmesi lazım demişsiniz. E görmüyor adam? Burada alacağınız akıllarda ters tepebilir. O zaman ya bekleyecektiniz ya da kendi kendinize kızmaya devam edeceksiniz. Adam değişmez çünkü ya da evlenmeyecektiniz. Mesela benim eşimin benim gibi temizlik anlayışı yoktur. Ev pis kalsa umru olmaz. Ben gıkımı çıkarmıyorum çünkü adamı öyle kabul ettim. Daha temiz olmalı demem yani. Ha çocuk istiyorum. Onu belirteyim. Başkasının çocuğunu sevmiyorum ama kendi çocuğumu çok severim o ayrı ama gerçekçide olmak lazım. Altından kalkıp kalmayacağını insan iyi tahlil etmeli.
Peki ne zamana erteliyorsunuz mesela. Is degisikligi mi yapcaksiniz yada unvaninizi yukseltmeye mi ugrasiyorsunuz mesela? Cunku eger koklu bi degisiklik dusunmuyorsaniz ister 20.yilda yapin ister 2.ayda... bence aileye yeni bi bebek gelmesi anneyi de babayi da afallatiyooor...ha sevmiyorsaniz yapmayin evet,gercekten eziyet olur cunku... ama ben istedim sevdim,korunurken oldu diye birsey de demedim. Bi uye yazmisti su an bulamadim.. benim sikayetil babasina. Esime..anlayissizligina.. bebegimle bir problemim yok. Ona gore adapte ederim ben kendimi... ama islere yetisemem esimin hosgormesi lazim .

X