bir türlü kurulamayan ev

Ben sizi haklı buldum, burada mesele parasızlık değil, düşüncesiz davranıp gün atlatmaya çalışmak. Nişanlınızın düzenli geliri yok, pandemi de var ve herşey git gide pahalanıyor. Parası yok madem evlilik işine hiç girmeyecek, böyle plansız programsız hareket edilmez. Düzenli gelir olmadığı için temmuzu beklemek de faydasız. Bence siz kendi açınızdan bir daha evliliği düşünün; evlenirseniz tüm yük sizde olacak gibi. Bir de erkeğin para stresi de size yüklenecek otomatik. Siz gerçekten bunları çekmek istiyor musunuz? Ben sizin yerinizde olsam süresiz ertelerim nikahı, bir önünüzü görün.

Adamın parası yokken adım atamıyor normal olarak, ne için heves etsin ki? Heves ettiği şeyleri gerçekleştirebilecek mi? Size her şey çok toz pembe şu a, aileler yardım ediyor eksiklerinize oh mis tavrndasınız. Ama bir erkek için öyle olmuyor. Ben de 2 aylık evliyim nerdeyse, eşim ve ben çalıştığımız halde bir şeylere yetişemedik, aileden yardım isteyelim dediğimde koca adamın karşımda ağladığına kaç kere şahit oldum. Ayrıca işi yoksa ne cesaretle ailelere güvenip ev kurmaya kalktınız ki? O işler hiç de sizin düşündüğünüz gibi olmuyor. Önümüz kış, evi bir şekilde tuttunuz diyelim, elektrik su doğalgaz faturası gelecek, telefon faturaları var, kira var, ilk alışverişte en az 2 bin lira gidecek, her şeyiniz eksik çünkü. Evi yerleştirmek için ufak tefek şeyler alacaksınız en az bin lira. E hiç mi sıkılmayacaksınız, bir kahve içelim dedik geçen akşam eşimle iki kahveye 24 lira para verdik, saçma pahalı. Ben yerinizde olsam hiç ailelere güvenip de aralıkta nikaha kalkışmam. Eğer gelecek olan altınlara güveniyorsanız iki haftayı,zor edersiniz zaten onlarla. Adamda heves yok diye yakınmayın, empati kurun biraz. Ayrı evlerde çektiğiniz zorlukla aynı evde çektiğiniz zorluk aynı olmuyor. Kafanız çok yanlış.

Ben sana ablan olarak bilmediğin bir gerçekten bahsetmek istiyorum. Şimdi çok seviyorsun, yuvan olsun istiyorsun, herşey daha kötü olmadan evlenelim diyorsun. Kıyafetini sade istiyorsun, belki ufak düğün yapacaksın ,herşeyi sen karşılayacaksın ,beraber yaparız önemli değil diyorsun, vazgeçiyorsun, yetiniyorsun . Evleneceksin. Aradan 5 sene geçecek. Bir gün bir tanıdığının nişanını,düğününü vs göreceksin ve içine batacak. Ben haketmiyor muydum diyeceksin. Ben neden yaşamadım ,benim için neden çabalamadı ,neden kendini ortaya koymadı, ekonomik olarak zor olsa da neden bu aşamalarda bana değerimi göstermedi diyeceksin. O kadar çok insan tanıdım ki bunu diyen. Geçiştirdiğin, önemsemediğin ,böyle de olur aslında dediğin herşey 3-4 sene sonra sana batacak. Aşkın azaldıkça öfken artacak. Bunları hesaba katarak bugün hareket et ablam.
ah ah o kadar haklısınız ki... dediğiniz gibi yapmaya karar verdim. herşey usulünce güzel güzel olsun ben çok fedakarlık yapıyorum yeter ki yuvamız kurulsun diye, keza o da öyle kendine göre ama dışarıdan bakıldığında hep ben azla yetinen taraf oldum. sabretmek ve doğru zamanı beklemek en güzeli

ah ah o kadar haklısınız ki... dediğiniz gibi yapmaya karar verdim. herşey usulünce güzel güzel olsun ben çok fedakarlık yapıyorum yeter ki yuvamız kurulsun diye, keza o da öyle kendine göre ama dışarıdan bakıldığında hep ben azla yetinen taraf oldum. sabretmek ve doğru zamanı beklemek en güzeli
Kesinlikle, çok geç olduğunda keşke demek fayda etmiyor. Herşey gönlünce olsun 😊

nihayet konuyu benim açımdan da görebilen biri, teşekkür ederim. dediğiniz gibi maddi olarak çoğu şeyi ben üstlenmiş durumdayım zaten evlenince de böyle olacak. ama bunu tek taraflı yapmak bazen ağır geliyor. artık daha ayarında davranıyorum gerçi, özel sektörde hiçbir birikimi olmadan iş kurmayı o tercih etti ben yıllardır birinin yanında çalışıyorum ben de kendi işimi kursam çok daha rahat ederdim ama cesaret edemedim. şimdi o da bu cesaretinin sonuçlarına katlanmalı biraz
Kendi isini yapmayi secerek risk almis ama bunun da getirdigi avantaj dezavantajlari hesaplamadan is kurmuş anladigim kadariyla. Neden is kurmak? Genelde bir iste dikis tutturamayan ya da belli kurallarla, diger insanlarla çalışmayi sevmeyen tipler hemen is kurayim der elinde ne sermaye ne birşey. Anlattiginiz ufak detaylardan bile sevgilinizin oyle oldugu belli. Sorumluluk almayi sevmiyor, belli ki evde anne aliyor evlenince de siz alacaksınız o sorumluluğu.
Benim tavsiyem biraz daha dusunun evliligi.
Ve diger arkadaslarin yazdigi gibi hersey olmasi gerektiği gibi olsun. Heveslerinizden ödün vermeyin. Hatta gerekirse Aralikta evlenme konusundaki tüm sorumluluğu ona birakin. Birakin o planlasin, ugrassin, sizden bir sey isterken siz sadece isin ucundan tutun, sorumlulukları ona yikin. Konusurken de bunu yansitin. Evliliğin sorumlulugunu da sirtlanmayin cabuk yorulursunuz

nişanlını sevmedim...İletişimsiz erkeklerden ..Bu kararlar verilirken susup, ev arayalım deyince bahaneler üretmek yerine ev tutacak durumum yok deseymiş...Kendi durumunu söylemeyecek kadar gururlu sözde...

Ya bunu geçtim bu adamla düzgün iletişim kuramazsın

Plandız proframsız yola mı cıkılır.annesı destekse para versın ev işlerınızk halledın.vermeyecekse sizin vermenızı mk beklıyorlar.beklemıyorlarsa siz neden bu yola cıkıyorsunuz.kıra depozito abonelıkler tasınma bjnlar kaci bulacak? Sagdan soldan parca parca paralarla mı olacak.

benim birikmiş param ve arabam var. bu birikmişten harcama yapabileceğimizi de söyledim ama kabul etmiyor.
Onceden bende esit olsakda yeter diye bakardim. Boyle dedikce onume hep maddi sorunlu insanlar cikti. En sonunda yeter artik ben kadin basima tek basima ustelik bir cocukla evimi almisim arabami almisim kendi yagimda kavruluyorum dimdik ayaktayim coook iyi bir maddi gelirim yoktu ama kimseyede muhtac degildim
Bir erkekde kusura bakmasinda gecesini gunduze katsin gerekirse 2is yapsin
Bide kadin erkek esit diyoruz ya
Cokda iyi biliyoruzki erkegin is bulma sansi is imkanları kadina gore daha kolay yani burada esit degiliz ama kadin birikm yapmis erkek dimdizlak burada esimi oluyoruz

Onceden bende esit olsakda yeter diye bakardim. Boyle dedikce onume hep maddi sorunlu insanlar cikti. En sonunda yeter artik ben kadin basima tek basima ustelik bir cocukla evimi almisim arabami almisim kendi yagimda kavruluyorum dimdik ayaktayim coook iyi bir maddi gelirim yoktu ama kimseyede muhtac degildim
Bir erkekde kusura bakmasinda gecesini gunduze katsin gerekirse 2is yapsin
Bide kadin erkek esit diyoruz ya
Cokda iyi biliyoruzki erkegin is bulma sansi is imkanları kadina gore daha kolay yani burada esit degiliz ama kadin birikm yapmis erkek dimdizlak burada esimi oluyoruz
evet size hak veriyorum ama hayat hepimize gerçekten aynı şansı vermiyor. dışardan bakıldığında öyle görünmüyor ama nişanlım babasının vefatından sonra ailecek maddi manevi çok zorlanmışlar annesi çalışmıyormuş canının dişine takmış vs. bense ona göre çok daha iyi şartlarda okudum bölümüm itibariyle mezun olduğumda işim hazırdı neredeyse. o yüzden halden de anlamak lazım aksi takdirde kimseyle geçinemeyiz ki... bizim durumumuza gelince ise toplum şartları, erkeğin psikolojisi falan erkeğin daha iyi durumda olması onu daha rahat ettiriyor ben bunu gördüm. %90 böyledir yani istisnalar da vardır ama erkek ilişkide maddi olarak güçlüyse kesinlikle partnerine daha iyi davranıyor, hayata bakışı bile daha pozitif oluyor

Maddiyat büyük sorun ... Erkeklerde kadınlar dada.... Bide yeni iş kurmuş.... Benim evimde dediğiniz evi anlamadım... Öyle Bi imkan varsa evlenip eşyaları yavaş yavaş mı alsanız... Bilemedim umarım iyi olur durum
Merhaba gerçekten çok karmaşıkmış nişanlında işleri karıştırmış para olmayınca bence ilerde olacaklardan kaçmak için erteliyor bence beklemelisin hersey olacağına varır kader kısmet bu işler eğer direnirsen sen herseyi üstlenmiş olursun yükün artar psikolojik olarak çökersin zamana bırak acele etme derim ben

Merhaba gerçekten çok karmaşıkmış nişanlında işleri karıştırmış para olmayınca bence ilerde olacaklardan kaçmak için erteliyor bence beklemelisin hersey olacağına varır kader kısmet bu işler eğer direnirsen sen herseyi üstlenmiş olursun yükün artar psikolojik olarak çökersin zamana bırak acele etme derim ben
Bu konu çok eski niye yorum yaptınız ki?

merhaba değerli KK üyeleri, bana bir akıl verin lütfen benim aklım yetmiyor ya da çok basiretsizim...

3 yıldır devam eden güzel bir ilişkim var. nişanlanalı da 1 yıl oluyor. ben sigortalı çalışıyorum nişanlım ise kendi işini kurdu ve ayakta durmaya çalışıyor açıkçası dükkan kirası faturası vb bir de corona yüzünden epey zorlanıyor. ailesi ile farklı şehirlerdeyiz. kayınvalidemle aram çok iyi, sağolsun çok adaletli ve mert bir kadın.

gelelim meseleye... nişandan sonra haliyle düğün zamanı konuşulmaya başlandı. ben evin son kızıyım babam vefat etti ablamlar da evliler. çok şükür annemin durumu iyi ben üzerime düşen ne varsa yaparım dedi. kayınvalidem de öyle tek oğlum ben de size destek olurum dedi. ikisi de bunu çok içlerinden gelerek teklif ettiler ve çok da hevesliler. bu ağustos ayında kayınvalidem kalktı geldi düğün ne zaman olacak nasıl olacak vs.bunları konuşmak için. ancak nişanlımın maddi durumu dolayısıyla benim annem yavrum isterseniz temmuzu (2021) bekleyin biraz toparlayın biz elimizden geldiğince yardımcı oluruz ama sonra siz zorlanmayın dedi. biz zaten öncesinde nişanlımla bunu konuşmuştuk beklesek mi vs diye sonra dedik ki zaten ayrı ayrı mücadele ediyoruz, bir düzenimiz yok, önümüzdeki sene herşeyin iyi olacağının da garantisi yok, biz birlikte mücadele edelim gerekirse annelerimizden alacağımız yardımı borç olarak görür ve sonra öderiz.
neticede annem böyle söyleyince ona da aynı cevabı verdik ve aralıkta evlenmek istediğimizi sadece nikah yapacağımızı söyledik. araya sıkıştırmalıyım ki nişanlım bu konuda benim üzülmemi istemediği için bana katılmış gibi oldu aslında, o biraz daha çekimserdi ama evlilik gibi tüm ciddi konularda o daha çekimser olduğu için ben bunun üstünde durmadım.
kayınvalidem eşyalara maddi olarak destek olacağını söyledi, annem de keza. siz seçin beğenin biz gerisini hallederiz dediler. bunu lütfen yanlış anlamayın, ben nişanlımla kredi çekip borç ödemeye de varım. ki durumumuzu toparlayınca annelerimizin bu yardımını karşılıksız bırakmayacağız da..
annesi gittikten sonra ben bir hevesle ev, eşya bakmaya başladım. internetten bulduğum evlere gel birlikte bakalım diyorum binbir türlü bahane çıkarıyor. 2-3 hafta bu böyle devam etti. en son pes ettim ne yapmaya çalışıyorsun diye ve hadi ev bakalım demedikçe bakmayacağımı hiç bişey yapmayacağımı söyledim. aldığım cevap ise cebimde kağıt para yok ne yapmamı bekliyorsun ev bulduk diyelim neyle tutacağım?
nişanlımın beni çok sevdiğine eminim aramızda bir sorun yok ama maddi güçsüzlük onu psikolojik olarak çok yıpratıyor, bunun farkındayım. elimden gelen herşeyi yapıyorum maddi-manevi. ama ailelerimiz bize destek olacakken bu kadar kaçması beni çok üzüyor. bu arada biz aralıkta evleneceğiz diye kendi bekar evinden de çıktı. arada benim evimde ya da ofisinde kalıyor. dün yine dayanamadım evden de çıktın kış gelince nerede kalacaksın dedim. bana diyor ki aralığa 2 ay var daha maç bitmedi sen niye pes ediyorsun. güler misin ağlar mısın... bi yerden beklediği bir iş ya da para da yok şu an onu biliyorum. aylardır gelmeyen paranın 2 ayda gelecek hali de yok.

küsemiyorum, kıyamıyorum çünkü iş konusunda elinden geleni yaptığını biliyorum. ama insan böyle şeylere hiç mi hevesli olmaz. anlamıyorum, zaman zaman birlikte yaşadığımız için mi acaba diye düşünmeden edemiyorum.
ben napayım kızlar aralığa şunun şurasında ne kaldı... pes edip tepkisiz mi kalmalıyım, trip mi atmalıyım (görüşmemek, birlikte kalmamak vs gibi ama bu sadece psikolojik olarak ikimizi daha çok yoracak, eminim), alsam karşıma konuşsam ne konuşayım? çok yıprandım bu belirsizlikten. yuvayı dişi kuş yapar bir nebze anlıyorum da bu erkek kuşlar napıyor bu esnada?

düzenleme: benim evim dediğim ailemin evi, onlar yazın burada olmadıkları için ben tek kalıyorum
Canım koca bir evi dizmek kolay mı? Annenle, kayınvaliden bu kadar yükü kaldıracak maddi duruma sahipler mi? En ucuz beyaz eşyaları alsan 15 bin tutar, bir koltuk takımı 7-8 bin, yatak odası salon takımı alsan en ucuzlarından 10-15 bin, halısı perdesi en ucuz 5 bin, kap kacak mutfak robotu tabak bardak en ucuz ve az sayıda 2-3 bin yani sizin en basitinden bir ev eşyası dizmeniz 40 bin. Bunları karşılayacak güçleri var mı annenle kayınvalidenin? Gelinlik, fotoğraf da 5 bin tutar. Açıkçası ben en ucuz şekilde yazdım.

2019 Ağustos'ta biz kendi evimizi tam 100 bine dizdik. Sadece aleye güvenerek yola girmek çok zor. Bunun kirası, elektriği, suyu, ev gideri, doğalgazı var da var. Bence nişanlın düzenli para kazanana kadar evlenmeyin, en azından kira ödeyebilecek evi geçindirebilecek durumda olması lazım.

Evi kiralarsın depozito verirsin. Kimisi 2 kira bedeli ister kimisi belli bir miktar.
Evi kiraladın diyelim. Doğalgaz, su elektrik abonelikleri açtırmak için de para vereceksin. Sonra eşya dizeceksin. Bunların hepsi bi dünya para. Adamın cebinde 5 kuruş yoksa nasıl yapacak bunu?
Edit : Konu 1 yıl öncekinin konusymuş

X