borç isteyen aile üyesi

bendekidurumlar

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
30 Ocak 2015
1.276
820
ablam borç istiyor. nafaka alıyor bin tl gibi az bir rakam da bir haftaya kalmadan bitiriyor. geçen fazladan iki aylık göndermişler o da bir haftada bitti. yani para harcama konusunda iyi değil. ayrı evde kalıyor ama kirası faturası yok. yemeğini annemde yiyor. annem babamdan istiyor vermiyorlar. ufak rakamlar aslında sigara alıcam diye ama ben çalışmıyorum. ufak tefek 2. el ürün satıyorum hatta kendime harçlık olsun diye. tamam dokunmaz da eşimden gizli niye para veriyim. eşime de söyleyemem ailem öyle muhtaç birisi değil. tamamen öyle gösteren benim ablam. babamın cimri olduğunu falan söyler. geçen ayda ilk kez 50 tl verdim onu ödeyecem diye başladı şimdi istiyor yok dediğim halde veririm ben sana sonra diyor. eşimin kazancını falan soruyor ne kadar alıyor diye.
bi de ben evliyken sana sürekli veriyodum demesin mi. verdiği şey bir iki kez zorla verdi ben o zaman öğrenciydim. elime tutuşturmuştu. eşinin durumu da baya iyiydi.

şimdi bizim hem durum o kadar iyi değil. iyi olsa da bu şekilde sigara için resmen yalvararak zorlayarak para istemesi çok itici. biz sigara içmiyoruz mesela ona verilen parayı boşuna görürüz.

hergün işim yok diye yakınır. bizim ve ailemin suçuymuş gibi anlatır. bende git bul çalış derim. öyle diyince de özgüvenim bitik psikolojim bozuk gibi nedenlerle çalışamam diyor. eğer ki iş olsa kesinlikle çalışacağını düşünmüyorum. paranın kıymeti yok çünkü onda o bedavayı sever her zaman.

Son düzenleyen: Moderatör:
ablanız gırsın calıssın ?
öyle lafta diyor sürekli işe girmem lazım diye ama hareket yok. yapabileceğini düşünmüyorum. istiyor ki en iyi iş olsun masa başı falan iyi bir yer olsun diye. zaten bir de tüm işlerde ne olursa olsun tecrübe arıyolar. daha önce hiç çalışmadı lise mezunu.

öyle lafta diyor sürekli işe girmem lazım diye ama hareket yok. yapabileceğini düşünmüyorum. istiyor ki en iyi iş olsun masa başı falan iyi bir yer olsun diye. zaten bir de tüm işlerde ne olursa olsun tecrübe arıyolar. daha önce hiç çalışmadı lise mezunu.
hıc alıstırmayın ısteme seklı ve davranısı uslubu cok cırkın zordayım bana bu seferlık destek cıkarmısın demıyor bende evlıyken sana verıyordum para (sız ogrencıyken verdıgı harclıgı) yuze vurmalar tabırı caızse elı belınde agzında sakız çen çen konusanlar gıbı para ıstemeler

basınızı cok agrıtır hanı vardır ıyı ıyılıkten maraz dogar tam o tıp bır ablanız var ıyılık yaparsanız basınızı agrıtacak bır tıp

kımse kendısıne bakmak para vermek zorunda degıl nafakasını 1 haftada bıtırmemesı gerektıgını ogrensın kocaman ınsan kendınızı kotu hıssetmeyın hıc ılla para vereceksenız gercekten ıhtıyacı olana verın :KK66:

ablam borç istiyor. nafaka alıyor bin tl gibi az bir rakam da bir haftaya kalmadan bitiriyor. geçen fazladan iki aylık göndermişler o da bir haftada bitti. yani para harcama konusunda iyi değil. ayrı evde kalıyor ama kirası faturası yok. yemeğini annemde yiyor. annem babamdan istiyor vermiyorlar. ufak rakamlar aslında sigara alıcam diye ama ben çalışmıyorum. ufak tefek 2. el ürün satıyorum hatta kendime harçlık olsun diye. tamam dokunmaz da eşimden gizli niye para veriyim. eşime de söyleyemem ailem öyle muhtaç birisi değil. tamamen öyle gösteren benim ablam. babamın cimri olduğunu falan söyler. geçen ayda ilk kez 50 tl verdim onu ödeyecem diye başladı şimdi istiyor yok dediğim halde veririm ben sana sonra diyor. eşimin kazancını falan soruyor ne kadar alıyor diye.
bi de ben evliyken sana sürekli veriyodum demesin mi. verdiği şey bir iki kez zorla verdi ben o zaman öğrenciydim. elime tutuşturmuştu. eşinin durumu da baya iyiydi.

şimdi bizim hem durum o kadar iyi değil. iyi olsa da bu şekilde sigara için resmen yalvararak zorlayarak para istemesi çok itici. biz sigara içmiyoruz mesela ona verilen parayı boşuna görürüz.

hergün işim yok diye yakınır. bizim ve ailemin suçuymuş gibi anlatır. bende git bul çalış derim. öyle diyince de özgüvenim bitik psikolojim bozuk gibi nedenlerle çalışamam diyor. eğer ki iş olsa kesinlikle çalışacağını düşünmüyorum. paranın kıymeti yok çünkü onda o bedavayı sever her zaman.

Ne zaman boşandı eşinden, adapte olma sorunu mu yaşıyor. Kaç çocuğu var, eğitimi var mı... Bu soruların cevapları önemli, öyle iş bulsun çalışsın deriz hepimiz ama uygulamada öyle kolay olmuyor. Ona ayaklarının üzerine basacak motivasyonu sağlamak lazım, herkes dört elle sarılamıyor hayata bazen

bencede alistirmayin para siz verdikce o isteyecek huy edinmis bilmiyorum aldigini geri ödermi geri borcunu veremeyecegi para vs vermeyin

kesinlikle vermemelisiniz,

cunku bu size oldugu kadar ablaniza da zarar.
bir sekilde ayagini yorganina gore uzatmayi ogrenmeli, yorgan yetmediginde ek is vs kosturmali.
cocuk varsa onun gelisiminin aksamamsi icin yardim edilebilir, o da nakit yardimdansa kiyafet alimi, egitimine yardim etmek vs tarzinda olmali.

ablaniz simdi size belki kizacaktir ama gelecekte ayaklarinin ustunde durabilmesi icin bu sart.

hanı saglık sorunum var dese cocuklar ıcın lazım oldu dese kım olsa verır de
sıgara ıcın para ısteyen bırı de.... ne bıleyım cok anormal rahata alısmıs tuhaf derecede bencıl demektır yanı
ne munasebet hem havamı zehırle o sıgara ıle hem kendını zehırle dıye mı yardım edeyım :KK70: hem aldıgın nafakayı 1 haftada gereksız yere harca ustune de ben mı para vereyım aa daha neler

Öyleyse vermeyin.

Kendini toparlayana kadar aileniz sahip çıksa olmaz mı?
Demek kötü zamandan geçiyor.
Ben evlilik birligim sarsilmasin diye bekarken kenara biraz altın yaptım mesela.
Aile üyelerinin bir ihtiyacı durumunda oradan bozabilirim.
Bu da benim aileme jestim olsun diye bakıyorum çünkü aile benim icin onemli.
Ablamda bu durumda olsa az ya da çok destek olmaya çalışırdım sonra da işte çalışması için motive ederdim.
Sigara için istiyor olması kötü geliyor ama o da onun bağımlılığı maalesef.
Maddi manevi destek olmanız lazim.
En azından çocukları da varmis bir an önce kendini toparlasin diye.
Anne babanız ilk oncelikle destek olmalı sonuçta onların evladi.

Kendiniz calissaniz arada bir yardim ederdiniz aile uyenize, tabi es eline bakinca veremiyor insan.
Oyle bir anlatmissiniz ki yedi kat yabanci sanki, ablanız yahu. Yardim edemesenizde boyle konusmaniz gerekmiyor. Hem sigara parasi istiyorsa biz kullanmiyoruz diye boşuna görüyoruz ne demek?
Ablanizi hakli görmüyorum, calismasi kendine bakmasi lazim ama belli ki zor durumda ruhsal olarak.
Hem sizin calismayip, ablaniz icin gitsin calissin demenizde ayri bir komiklik..
Neyse Allah yardimcisi olsun ablanizin

Yani bin tl.nafaka alıyor demişsiniz de o para şu zamanda neye yeter? Nafaka aldığına göre çocukları da vardır e çocukların masrafını kim karşılıyor bu da önemli. Vermek istemezseniz vermezsiniz bu sizin bileceğini iş ama bin tl.nafaka çocukların masrafını bile karşılamaz. Ayrı evde kalıyor kirası faturası yok demişsiniz en basiti eve temizlik malzemesi de mi almıyor. İş sadece yemekle de bitmez. o parayla gecinememesi de normal. Eğitimi iş tecrübesi var mı onu da bilmiyoruz. aileyi suçladığına göre pek yok gibi.

X