boşandım-aileden ayrı bir eve çıkmak istiyorum mümkünmü yardım edin

Aile eviniz kira olsa daha iyi olurmuş, en azından hep birlikte büyük bir eve taşınabilirdiniz. Benimkiler de yıllar önce ayrıldılar, annem ben ve kardeşim, anneannemin dayımla beraber yaşadığı küçücük eve yerleşmiştik. 2-3 sene kadar orada yaşadık, sığamıyorduk, odamız yoktu, ders çalışmak için dayımın odasını kullanırdım ama tabi her zaman olmazdı, ne zaman müsait olursa anca. Çok zorluk çektik gerçekten, çekyatlarda, yerlerde yattık. Ev küçüktü ve düzenli değildi. Daha sonra taşındık oradan şimdi oturduğumuz eve. 3+1 herkesin odası vs. ayrı, rahatça sığıyoruz. Ama çocukluğumda ayrı bir odamın olmayışının eksikliğini çok çektim. Biz kiracı olduğumuz için yapmamız gereken tek şey biraz durumunuzu düzeltip uygun bir ev bulmak olmuştu. Çıkabiliyorsanız çıkın ayrı eve bence.

bu şartlarda zor gelir ve gider aynı evdeki hesap çarşıyo uymuyor ekstra birşey çıksa çok zorlanırsın. kreş değilde çocuklara anne baksa süper olur

Hangi sehirde oturuyorsunuz.?

Durumunuz cok zor gercekten rabbim size kolayliklar versin ayri eve cikinca aileniz maddi destekte bulunur mu acaba?
Ve siz isten gelene kadar cocuklar kresten cikmayacak mi tek mi kalacaklar evde?
Esinizin ailesi de mi maddi destek sunmuyor benim kuzenim de bu sebeplerle bosandi nafaka aliyor mu bilmiyorum ama k.pederi heray 300 lira destek oluyor azda olsa bence sizin 2 cocugunuz var herkes birseyler yapmali

malesef karşı taraftan destek görmüyorum.. kreşten annem alıyor çocukları..

ailem anca kendi yağında kavruluyor orta halliler kimseye muhtaç olmadan çocuklarımı büyütmek nasip olur inşallah bunu çok istiyorum

kızlar çok teşekkür ederim yorumlarınız için..

yazdıklarınızdan çıkardığım sonuç en az iki yıl para biriktirmem gerekiyor...

biriktirdiğim bu para ya kirada ayrı bir ev ve eşya döşemek için yada (zamanın ne getireceği belli olmaz) küçükde olsa bir evin peşinatı olur belki.. ailemle birlikte tşınacağım geniş bir evde olabilir en azından yalnız kalmak istediğimiz zaman odamıza çekilebiliriz..

herzaman olduğu gibi bu sorunumda çözümü zamanda ve tasarruf yapmakta gizli..

çocuklar küçükken mümkün olduğunca tasarrufa geçip para biriktirmeliyim ..

birgün bu hedefime ulaşmayı başarabilirsem ilk burada paylaşacağım gururla inşallah dualarınızı eksik etmeyin..

ve sizlere benden nacizane bir tavsiye: 'eşimle çok mutluyuz biz asla boşanmayız demeyin yada ortak birikimimiz var diye rahat olmayın mutlaka başınıza bir hal geldiğinde sizi idare edebilecek bir miktar para bir köşede bulunsun. çünkü karşınızda bırakın nafakayı dini nikahın gereği olan mehirini bile alamamış bir kadın anne var

sevgiler

1000 liralık kirası olan bir semtteki ev satılınca nasıl yüz bin anca eder. Orası çok tuhaf geldi..yer nerdeyse söyle yatırım yapalım o kadar yani. Diğer konuda da geçinmek çok zor olur. Özellikle iki küçük çocuğunuz bişey istediğinde alamama ihtimaliniz yüksek
Çok canınız sıkılır. İki üç sene sıkıp para biriktirip öyle çıkın

1000 liralık kirası olan bir semtteki ev satılınca nasıl yüz bin anca eder. Orası çok tuhaf geldi..yer nerdeyse söyle yatırım yapalım o kadar yani. Diğer konuda da geçinmek çok zor olur. Özellikle iki küçük çocuğunuz bişey istediğinde alamama ihtimaliniz yüksek
Çok canınız sıkılır. İki üç sene sıkıp para biriktirip öyle çıkın

hastane ve askeriyeye çok çok yakın üniversite kampüsüde çok yakınımızda hemşire astsubay öğrenci ev arkadaşlarıyla beraber tuttukları için kiralar malesef çok yüksek .. kirası öyle yüksek olan 30 yıllık dairelere 200.000 binden aşağı istemiyorlar.. hele birde suriyeli savaş mağdurları geldiki kira durumlarını hiç sormayın

bizim oturduğumuz ev çok küçük 60 metrekare ne kadar içi yapılıda olsa kiraya versek taş çatlasın 600 eder.

annem sağlık açısından rahatsız ve inanın kafası götürmüyor alışmışlar sessizliğe düzene..

Benim oglum ve annem tv icin kvga ediodu dusun oglum 2.5 yasinda falandi annem deniz yildizini izlicem diodu oglum minika go deliriyodum simdi evimizde oglum istedigini yapiyor benim istedigim gibi misafirlerim geliyor ve ev ne kadar dagilirsa dagilsin topalamktan temizlemekten keyif aliorum maddi zorluk cok cekiorum ama inan ki degiyor... Kendime bisey almiorum sadece oglumu mutlu ediorum e o mutlu buyurken ben de mutlu yaslaniyorumv.. Korkma cik ayri eve inanki hersey cok guzel olacak

Benim oglum ve annem tv icin kvga ediodu dusun oglum 2.5 yasinda falandi annem deniz yildizini izlicem diodu oglum minika go deliriyodum simdi evimizde oglum istedigini yapiyor benim istedigim gibi misafirlerim geliyor ve ev ne kadar dagilirsa dagilsin topalamktan temizlemekten keyif aliorum maddi zorluk cok cekiorum ama inan ki degiyor... Kendime bisey almiorum sadece oglumu mutlu ediorum e o mutlu buyurken ben de mutlu yaslaniyorumv.. Korkma cik ayri eve inanki hersey cok guzel olacak

benzer durumlar bizde de yaşanıyor malesef tv için küçücük çocukla annem tartışıyorlar... babam ise aksine bana ve çocuklarıma karşı çok çok daha anlayışlı hakkını ödeyemem..

evin küçüklüğüde annemi bunaltıyor o da haklı tam rahat ettim demişken iki çocuk çıktı.. büyük sorumluluk..
başarmış olmanız bana umut verdi ama aceleye getirmek yerine taşları daha bir sağlam oturtmak istiyorum hayatımda..

inşallah sizin içinde herşey dahada güzel olur

aslında çok da merak ettim affınıza sığınıyorum.. maaşınızda düşükmüş nasıl ayrı eve çıktınız eşyalar falan.. bunların hepsi dışardan yardım alsanızda bir yere kadar sonuçta ..

nasıl cesaret ettiniz anlatabilirmisiniz?

benzer durumlar bizde de yaşanıyor malesef tv için küçücük çocukla annem tartışıyorlar... babam ise aksine bana ve çocuklarıma karşı çok çok daha anlayışlı hakkını ödeyemem..

evin küçüklüğüde annemi bunaltıyor o da haklı tam rahat ettim demişken iki çocuk çıktı.. büyük sorumluluk..
başarmış olmanız bana umut verdi ama aceleye getirmek yerine taşları daha bir sağlam oturtmak istiyorum hayatımda..

inşallah sizin içinde herşey dahada güzel olur

Amin canim insallah sen benden daha sanslisin geliri iyi bi isin var valla ben yaptiysam herkes yapar diorum ben az daha bekle kresler bitsin hayatta basarilar dilerim insallah hayatin daha da guzel olacakkkk

Yani isteginde cok haklısın ama eşinin kredi borcu olmasa bi nebze dicem şöyle yapabilirsiniz bir iki yillik annen ve babanla daha geniş bi eve kiraya cikip babanin evini kiraya verip ordan gelen kirayla yeni tuttugunuz evin kirasini odeyebilirsmz hem iki yila çocuğun okula başlar kres parasından da kurtulmus olursun bi çocuğun krese bi cocugun okula gider o zaman eve çıkmak daha mantikli olur iki yıl böyle idare edersen daha rahat edersin bunun kışı doğal gazı ekstranin da ekstrasi var iki çocuk kreş masrafi eşinin kredi borcu ve o maaş la şuan cok zorluk çekersin bence

malesef karşı taraftan destek görmüyorum.. kreşten annem alıyor çocukları..

ailem anca kendi yağında kavruluyor orta halliler kimseye muhtaç olmadan çocuklarımı büyütmek nasip olur inşallah bunu çok istiyorum

Bu konular bana cok uzak hic bilmiyorum bilmedigim icin soruyorum devlet destegi fln yokmu boyle durumlarda aylik uc bes ne bileyim arastirdiniz mi ?

Askim bu gelirle o giderlerle tek basina ev gecindiremezsin gibi duruyo. Sizin evi kiraya verip buyuk eve kiraya ciksaniz daha iyi. Ya da o ex kocan olacak adam cocuklara nafaka odese bu kadar sikinti olmazdi

kızlar eski konularımdan hatırlıyorsunuzdur. bilmeyenler için kısa bir özet geçeyim. eşimin kumar alışkanlığı çalışmaması vb. sebeplerle boşandık. 2 küçük evladım var. biri 3,5 diğeri 2 yaşında ikiside kreşe gidiyor. çalışıyorum işimden gayet memnunum.

ayrılırken eski eşten kalan borçlar hem bakıcı hem kreş parası , çocuklarımın çok küçük olması sebebiyle bakıma ihtiyaç duymaları ve en önemlisi babam müsade etmeyeceği için ailemle aynı evde yaşıyorum 1,5 yıl oldu.

babam bu konuda baya katı. boşanmış bir kadın yalnız yaşayamaz diye düşünüyor tabi annemde babamı destekliyor..

oturduğumuz ev çok küçük ben salonda yatıyorum kanepede.. oturduğumuz muhit çok güzel ama eski yerleşim birimi evler hep dar ve küçük böyle olmasına rağmen çok merkezi yerde diye kiralar ve satılıklar çok pahalı..

mesela 30 yıllık bir bina en fazla 100 metrekare ev yapısız odalar salondan açılıyor 850 - 1000 tl arasında değişiyor.

babam bu yaştan sonra kiraya çıkamam diyor. küçükse küçük evimizde yaşarız diyor.. ev almaya cesaret edemiyoruz çünkü babam emekli şuanda çalışıyor ama kalp hastası çalışamazsam ödeyemeyiz diyor.

karşı taraf zaten nafakayı ödemiyor icra yoluylada alamadım çünkü çalışmıyor..

ev almaya kalksak bizim ev taş çatlasa 100 bin tl ediyor üzerine o kadar büyük meblalar ekleyemeyiz..

çocuklarımın ve kendimin odası olsun istiyorum ayrı bir düzenim olsun ist,iyorum.. en çok evimi kendi düzenimi özlüyorum kızlar.

babamları değiştiremiyorum. ama aklımda bir fikir var sizlerle bu fikri paylaşmak istiyorum..

zamla birlikte maddi olarak birazdaha rahatladım en azından ayda 300 - 400 tl kenara koyabilecek duruma geldim. kreş çocukların masrafları evede katkı sağlıyorum . ayrı bir ev açacak içine şöyle sade ama bir evi kurabilecek beyaz eşya ve mobilya alabilecek kadar para biriktirip babamla ciddi ciddi konuşmak istiyorum.. annemlede anlaşma konusunda sıkıntılar yaşıyoruz çünkü yaşlılar ve kafaları çocuk gürültüsü götürmüyor gerçekten. ev dağılmasın istiyor ama bu iki küçük çocukla gerçekten mümkün olmuyor. babamı ikna edebilirmiyim bilmiyorum ama belki aynı apartman belki birkaç yan apartmanda kiralık bir yer bulursam ve bu eve eşya alıp evi geçindirecek güçte olursam belki bir ihtimal ikna edebilirim diye düşünüyorum.

2 oda bir salon bir ev bizim oralarda 500-600 arası bir fiyat.

size gelirimi giderimi yazsam bana yardımcı olurmusunuz ?

gelirler
maaş: 2.300
yemek kartı :390 tl (marketlerde de geçerli olabiliyor)
servisim var
şirket hattım var

giderlerim
kreş : 720
tahmini kira :550
el harçlığı : 250
faturalar: yani burda sizin yorumunuza ihtiyacım var ortalama ne olur bilemedim
kredi kartı : 350
mutfak gideri : yemek kartım bazı barketlerde geçerli 390 tl bir evin mutfak ihtiyacını karşılarmı bielemedim iki çocuk var.
kredi : eski eşten kaldı 2018 e kadar devam edecek 330 tl

yemeği içmeyi beraber yatıya ayrı eve gider idare edersiniz diyen arkadaşlar olacaktır. ama ben evliliğimdede kayınvalidemler le aynı şekilde yaşadım artık kendi evim kendi yolum kendi bütçem olsun istiyorum fikirlerinize ihtiyacım var.

herkese teşekkürler:)
herseyi hesaplamissiniz ne guzel ama KADIN ISTERSE diye bir soz vardir ya once siz isteyin gercekten isteyin ve kararli olun sonucta babaniz ve annenizle bir yere kadar yasayabilirsiniz kendi ayaklari ustunde duran guclu bir kizi hangi anne baba istemez ki unutmayın KADIN ISTERSE Hoppa

giderlerim
kreş : 720
tahmini kira :550
el harçlığı : 250
faturalar: yani burda sizin yorumunuza ihtiyacım var ortalama ne olur bilemedim
kredi kartı : 350
mutfak gideri : yemek kartım bazı barketlerde geçerli 390 tl bir evin mutfak ihtiyacını karşılarmı bielemedim iki çocuk var.
kredi : eski eşten kaldı 2018 e kadar devam edecek 330 tl

2200 tl mutfak gideri hariç giderlerin zaten şekerim. Özel sektördeysen yarının garanti değil. bence iyi düşün. en azından bir taksitli borcun olmasa gene eline para kalır dicem ama... bence suan maddi açıdan hazır değilsin

Bence ailenizle daha büyük bir eve çıkmayın, şu durumdan tek farkı ayrı odalarınız olacak. Yine ailenizin düzeni yine babanızın kuralları...
Eşya konusunda ise eve çıkma zamanınız yaklaşınca araştırın eşyalarını verecek insanlar oluyor. Benim arkadaşım mesela evini yeniledi eski eşyaları tertemiz duruyor, ihtiyacı olan birine vermek istiyordu bulduk. Zaten 2. el alacaksanız en azından bazı parçaların masrafı eksilmiş olur.

andığım kadarıyla şu anda yemek kartınızı mutfak masraflarında kullnamıyorsunuz. bence onu şu anda oturduğunuz evin mutfak masraflarında kullnamayı deney,n ve daha önce de bahsedildiği gibi devletim kreşlerinden birine gönderebilirseniz gönderin kalan tüm paranızı biriktirim mümkün mertebe ipleri sıkarak. sonra arkadaşların dediği gibi 1+1 bir ev alın. Zaten evinizi de kiraya verirsiniz bir kaç seneye bir eviniz olur şimdi bunun için babanın dizinin dibi çekilmez mi kendi eviniz yahu... ha gayret bir bakmışsınız bir güzellikle karşılaşmışsınız işinizde yükselmişsiniz o vakte kadar .. Bu arada kredi sizin üstünüze galiba, borcunu üstünüzden atmanın hukukî bir yoluna baktınız mı ?? bu konuda yardımcı olabilecek kadın dernekleri v.s. var yanılmıyorsam....

X