Çok üzülüyorum, oğlum iletişim kuramıyor. Anadolu yakası psikolog önerisi lütfen.

Sourlife

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Şubat 2016
2.796
6.656
Merhaba arkadaşlar,
Hayatımdaki en büyük üzüntüm bu.
Oğlum 9 yaşında. 3. Sınıfa gidiyor. Anaokulundan bu yana hep yalnızdı. Arkadaşlık kuramıyor, okulda olduğu sürece hep yalnız ve bu nedenle çok sıkılıyor. Okul süreci işkenceye dönüşüyor malesef.
Derslerinde çok başarılı 3 yıldır sınıf birincisi. Ama mutlu olmadığı için sınıf birincisi olmasına sevinemiyorum.

6 aylık terapi sürecimiz oldu 2 yıl önce. Devlet hastanesiydi ve gerçekten milim gelişme olmadı. Doktorun hiç umurunda olmadı desem yalan olmaz malesef.
Çünkü defalarca istememize rağmen doktor bize süreç hakkında bilgi bile vermedi. Bilgisayarda program yazan, icatlar yapmaya çalışan oğluma oyun hamuruyla güneş yaptırıyordu yani ezbere bir tedavi uyguluyordu.
Her neyse. Dün oğlum çok yalnız hissettiğini, arkadaşlık kurmak istediğini ama yapamadığını filan anlattı bana.
Şimdi gerekirse boğazımızdan kısıp iyi bir doktora götürmek istiyorum. Gerekli görürse bişişsel davranışçı terapi uygulayabilecek ve gerçekten işe yarayacak doktor tavsiyesine ihtiyacım var.
İstanbul anadolu yakasında çocuğu için denemiş ve memnun kalmış kişilerden yardım rica ediyorum.

Yaşıtları çocukça mi geliyor acaba oglunuza göre , ortak paylaşacak şeyler mi bulamiyor ,yoksa hiç mi sohbet etmiyor
Evet bunu bana söylemişti. Oynadıkları oyunlar çok saçma geliyor diye.
Ama zaman içinde nerdeyse tüm iletişimi kopardı onlarla. Tamamen oynamadan, konuşmadan gidip geliyor işte.

peki siz günlük hayatta nasılsınız?
ben oğlum konuşmayı sohbet etmeyi anlasın öğrensin diye kasiyerle, mağaza sorumlusuyla, fırındaki çalışanla, parkı temizleyen işçilerle, çöp toplayan görevlilerle, polislerle, parklarda oynadığı çocukların anne babalarıyla konuşuyorum. oğlumu da dahil etmeye çalışıyorum.

para uzatmasına, soru sormasına vs vs izin veriyorum.
ben çiçekle böcekle bile konuşurum sırf konuşma alışkanlığı kazansın diye🥴

Merhaba.. benzer sebeplerle bizde psikiyatriye gittik. Temmuz ayında. Sosyal anksiyete teşhisi kondu kızıma.15 yaşında iletişim kurmakta zorlanıyordu. Paikiyatrist depresyon için ufak dozda ilaç başladı. Ve haftada 1 terapiye başladık. O kadar iyi geldi ki anlatamam. Kızım tamamen değişti. Şimdi koşa koşa psikoloğuna gidiyor. Kendini ifade edebilmeyi başardı. Okulda arkadaşlık kuruyor. Geçen sene online eğitim mahvetti çocukları. Okul pdr ızmanını da bilgilendirdik. Okulda anlayışla yaklaşıyor. Kendini buldu çocuk. Biz madalyon kliniğe başlamıştık. Osikiyatrist burada.Evinize yakın psikolog da bulduk. Herşey kontrol altında şu an. Şiddetle tavsiye ederim. Sgk indirimi uygulanıyor madalyon klinikte. Aklımıza bulunsun.

Sınıf öğretmeni ile paylaştınız mı bu durumu?
Paylaşmadıysanız mutlaka görüşün, çünkü derste grup aktiviteleri yaptırarak daha az sosyal ve çekingen çocukların arkadaşlarıyla kaynaşmasını sağlıyoruz. Bu durumdan şikayetçi olması, arkadaşlık kurmak istemesi bile büyük bir adım bana göre. Size gayet güzel ifade etmiş duygularını. Muhtemelen içe dönük bir çocuk, iç dünyası da zengindir ama dışardan da beslemek gerekir bu iç dünyayı. Belki ufacık bir ışık görse açılır. Kuzenleri falan yok mu ya da sizin arkadaşlarınızın çocukları falan?

Kreş zamanı nasıldı
Orada çocuklarla kaynasir miydi?
Benim yeğenim de içe donuk.
Kreste vs kendini ifade edemezdi
Biri kalemini alsa isteyemezdi
Hep kendi halinde ezilen cocuktu.
Şuan 9 yaşında mesela daha da acildi.
Ailesi de oraya gitme başına iş gelir diye buyuttuler.
Şimdi mahalleden okul arkadaşı var iki tane.
İlk başta zorlandi uyum sağlayamadı yaşına göre olgun çocuk.
Şimdi yavaş yavaş alisti.
Biz hadi çık diyoruz çocukların yanına.
Paylaşmayı da sevmezdi şimdi oyuncaklarını da paylaşıyor.
Pandemi mahvetti herkesi ama artık çevrenizde varsa onun yaşına yakın çocuk sizin gözleminizde bulusturun.

Siz yardımcı olabilir misiniz? Misal sevdiğiniz çocuklu arkadaşlarınız varsa onları da çocuklarını da çağırın birlikte takılsınlar.

Bir başka tavsiyem de spor klübüne yazdırmanız. Cidden spor klubü olsun ama antrenman yapsın, antrenmandan sonra diğer çocuklarla kaynaşsın. Oğlunuz akıllı olabilir ama fiziksel aktivite gerçekten insanın ilkel yanını uayndırıyor, bu sayede beynini bir süreliğine kenara bırakır bu şekilde de diğer insanlarla iletişim kurar.

Merhaba arkadaşlar,
Oğlum 9 yaşında. 3. Sınıfa gidiyor. Anaokulundan bu yana hep yalnızdı. Arkadaşlık kuramıyor, okulda olduğu sürece hep yalnız ve bu nedenle çok sıkılıyor. Okul süreci işkenceye dönüşüyor malesef.
Derslerinde çok başarılı 3 yıldır sınıf birincisi. Ama mutlu olmadığı için sınıf birincisi olmasına sevinemiyorum.

6 aylık terapi sürecimiz oldu 2 yıl önce. Devlet hastanesiydi ve gerçekten milim gelişme olmadı. Doktorun hiç umurunda olmadı desem yalan olmaz malesef.
Çünkü defalarca istememize rağmen doktor bize süreç hakkında bilgi bile vermedi. Bilgisayarda program yazan, icatlar yapmaya çalışan oğluma oyun hamuruyla güneş yaptırıyordu yani ezbere bir tedavi uyguluyordu.
Her neyse. Dün oğlum çok yalnız hissettiğini, arkadaşlık kurmak istediğini ama yapamadığını filan anlattı bana.
Şimdi gerekirse boğazımızdan kısıp iyi bir doktora götürmek istiyorum. Gerekli görürse bişişsel davranışçı terapi uygulayabilecek ve gerçekten işe yarayacak doktor tavsiyesine ihtiyacım var.
İstanbul anadolu yakasında çocuğu için denemiş ve memnun kalmış kişilerden yardım rica ediyorum.
Canım enneagram testi yaptırdınız mı kesinlikle öneririm gerçekten. Sanırım mizacı tip 5 yani anlattıklarından ben böyle anladım. Enneagram uzmanı psikologlar var onlara gitmeni öneririm gerçekten

Canım bu linklere göz atmanı öneririm

Merhaba arkadaşlar,

hayret ederek okuyorum yazdiginizi,

cocuk arkadas kuramiyorum demis, boyle buyuk tepki verirseniz cocuk bir daha size bir sey anlatmaz. cocuk arkadasim yok diyorsa sinif arkadaslarini annelerini cagiracaksiniz, ya da disariya gotureceksiniz, ikram iltifat, cocugun sosyallesmesine yardim edeceksiniz.

bence siz kaygi bozuklugu icin bir yere gidin, cocugu cok bunaltirsiniz boyle

hayret ederek okuyorum yazdiginizi,

cocuk arkadas kuramiyorum demis, boyle buyuk tepki verirseniz cocuk bir daha size bir sey anlatmaz. cocuk arkadasim yok diyorsa sinif arkadaslarini annelerini cagiracaksiniz, ya da disariya gotureceksiniz, ikram iltifat, cocugun sosyallesmesine yardim edeceksiniz.

bence siz kaygi bozuklugu icin bir yere gidin, cocugu cok bunaltirsiniz boyle
Bende bu yazıyı hayretle okudum..Annenin yapmasi gereken işi bilen bir uzmandan ivedilikle randevu almak..Ortada bir sorun varsa halletmek gerek.Cihan Çelik Suadiye bu kişiyi tavsiye edebilirim..Birde Sabiha Paktuna Keskin Avrupa yakasında ama
Merhaba arkadaşlar,

Parka goturdugunuz zaman nasil davraniyor? Acaba yakın mı bulmadı arkadaslari.

Son düzenleme:
Çok güzel tavsiyeler verilmiş. Ama bence okul dışında bir hobisi olmalı. Mesela belki sizin çocuğunuz satranç sever ve oradakilerle daha iyi anlaşır diye düşündüm ben.

Çok üzüldüm, hem oğlunuza hem oğluma.
Oğlum 5 yaşında ve çok az sayıda arkadaşı var.
Anaokulunda hiçbir arkadaşıyla iletişimi yok.
Az sayıda arkadaşıyla da zaman geçtikçe iletişimi azalıyor sanki.
Büyüdükçe düzelir belki diyordum, ama iyiye gitmiyor.
Oyun terapisine gidiyoruz, pek inancım yok.

Umarım sizin için yoluna girer bu durum.

Terapide sakınca yok tabi ama ortaokula kadar sosyal anne = sosyal çocuk maalesef. Oğlunuzun çocuklarıyla ya da sizin anneleriyle anlaşabileceğinizi düşündüğünüz birkaç veliyle görüşüp rica edip birebir oyun dateleri hazırlamanız lazım çocuklar için. Haftasonu gezmeli bir şey olur. Bir sınıf arkadaşını alıp bowlinge gitmek olur. Evinizde ilgilerini çekecek Xbox vs varsa o da olur. Öyle öyle kaynaşırlar çocuklar başbaşa eğlenceli zaman geçirdikçe. Yalnız okulda dışlanıyorsa sizin çocuğunuz bu olayı tek veli ile yapmayın. Bir hafta bir çocukla, sonraki hafta başka bir çocukla etkinlik yapsın. Bir sonraki etkinliği 3 çocuk beraber olacak şekilde planlayın. Biraz velilerle iletişimde olmaya çalışın. Mesela biri çocuğunu yeni bir okul sonrası aktiviteye gönderecektir. Siz de çocuğunuzu aynı kursa gönderirsiniz, orada birbirlerini önceden tanıdıkları için direk arkadaş olur yakınlaşırlar. Ya da velilerden biriyle aranız iyidir arada bir kahve içmeye vs gidip geliyorsunuzdur çocuklar otomatikman birarada sık takılmaya başlarlar vs.

X