Çok üzülüyorum, oğlum iletişim kuramıyor. Anadolu yakası psikolog önerisi lütfen.

Üstün zekalı olabilir çocuğunuz. Yazdiklariniz bana da bunu anımsattı.

Üstün zeka kulağa güzel geliyor olabilir belki ama umarim değildir. Umarım sadece çok zekidir.

Çünkü üstün zekali çocuklar genellikle yalnızlığa mahkum oluyorlar ve çoğu psikolojik problemlerle mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

Bu çocukları eğitmek para istiyor. Ciddi bir maddi külfet anlamina geliyor. Bu da aileleri zorluyor. Bu sebeple akranlarından farklı olan her çocuk eğitim sistemi içinde zorluk çıkarıyor ve kendi de zorlaniyor

Ben öğretmen olarak zeki çocukları elbette severim ama akranlarindan farklı bir eğitim almasını gerektirecek hiçbir durumu istemezdim. Çünkü bu hepimiz icin zor ve mesakkatli bir yol.

Sosyal anksiyete ise en azından tedavisi olan ve normale dönecek bir durum. Akranlarından ayrilmasini gerektirmez en azından.

Sonuc ne çıkarsa çıksın bu yaştaki bir çocuğun arkadaş edinememesi sizin suçunuz değil. Arkadaşlarının velileri ile plan yapmanız istenmiş ama bu geçici çözüm olur. Yarin liseye başladığı zaman sorun tekrar eder.

Burda benim önerim kendi başına arkadaş edinebilecek bir duruma getirmek çocuğu.

Elinden annesi babasi tutmadan arkadas edinebilmeli. Bu yaslardaki çocuklar anne baba destegine ihtiyac duymadan oyun oynarken arkadas olurlar doğaları gereği.

Bu sebeple benim önerim üstte bir arkadasin dediği gibi spor ve terapi.

Insallah çocuğunuz hakkinda en iyisi olur.

Allah yardımcınız olsun.

Bugüne kadar zor günler geçirdik. Yaptıramadım. Ayakta kalmaya çalışıyorduk pandemi döneminde. Ama psikoloğa götürdüğümde isterim tabi.

Geçen hafta öğretmenleri genel tarama
sınavı yapmış sınıfta. 45 sorudan 44 doğrusu vardı. Sınıftaki en yüksek puanı almış. Şimdi duyu organları konusu başlıyor mesela. Isyan ediyor 3. Sınıfta duyu organı mı öğreneceğiz diye.
Derslerden de sıkılıyor, ilginç şeyler öğrenmek istiyor.
Mesela "Allah bizi yarattıysa onu kim yarattı" diye soruyor. Yoktan varoldu diyorum. "Ama çok anlamsız" diyor.
"Allah kötüleri neden yarattı diyor" diyorum ki kötü şeyler olmasa iyi şeylerin kıymeti bilinmezdi. Diyor ki "zaten Allah istese iyiliğin kıymetini otomatik bilirdik. Düşüncemizi konrol edebiliyor, kötüleri yaratması gereksiz olmuş"
Öyle deyince töbe töbe deyip kızıyorum. Kafam almıyor düşündüklerini.😊
İletişimi hakkında bişey soyleyemicem ama şunu belirtmeden gecemem ki bu sorularla pek çok yetişkinden bin kat daha zeki ve sorgulayan bı beyine sahip olduğu bı gerçek.Bayildim bu zeki sorulara.Umarim iletişimi de yoluna girer.Bence çok zeki bı çocuk yetişiyor👏👏👏inanın değil çocuk böyle sorgulayan yetişkin bile bulmak imkansız hale geldi.

hayret ederek okuyorum yazdiginizi,

cocuk arkadas kuramiyorum demis, boyle buyuk tepki verirseniz cocuk bir daha size bir sey anlatmaz. cocuk arkadasim yok diyorsa sinif arkadaslarini annelerini cagiracaksiniz, ya da disariya gotureceksiniz, ikram iltifat, cocugun sosyallesmesine yardim edeceksiniz.

bence siz kaygi bozuklugu icin bir yere gidin, cocugu cok bunaltirsiniz boyle
Ne tepkisi ayol cocuguyla ilgili bir anne iste sırf elestirmek için sacmalamayin rica ediyorum.

Üstün zeka kulağa güzel geliyor olabilir belki ama umarim değildir. Umarım sadece çok zekidir.

Çünkü üstün zekali çocuklar genellikle yalnızlığa mahkum oluyorlar ve çoğu psikolojik problemlerle mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

Bu çocukları eğitmek para istiyor. Ciddi bir maddi külfet anlamina geliyor. Bu da aileleri zorluyor. Bu sebeple akranlarından farklı olan her çocuk eğitim sistemi içinde zorluk çıkarıyor ve kendi de zorlaniyor

Ben öğretmen olarak zeki çocukları elbette severim ama akranlarindan farklı bir eğitim almasını gerektirecek hiçbir durumu istemezdim. Çünkü bu hepimiz icin zor ve mesakkatli bir yol.

Sosyal anksiyete ise en azından tedavisi olan ve normale dönecek bir durum. Akranlarından ayrilmasini gerektirmez en azından.

Sonuc ne çıkarsa çıksın bu yaştaki bir çocuğun arkadaş edinememesi sizin suçunuz değil. Arkadaşlarının velileri ile plan yapmanız istenmiş ama bu geçici çözüm olur. Yarin liseye başladığı zaman sorun tekrar eder.

Burda benim önerim kendi başına arkadaş edinebilecek bir duruma getirmek çocuğu.

Elinden annesi babasi tutmadan arkadas edinebilmeli. Bu yaslardaki çocuklar anne baba destegine ihtiyac duymadan oyun oynarken arkadas olurlar doğaları gereği.

Allah yardımcınız olsun.
Aynen öyle bu gibi cocuklar toplumda dislaniyor örnegin bir ara Atakan vardı cocuga sosyal medyada yapilmayan zorbalik kalmamisti. Herseyden öte o bir cocuktu ama koca koca insanlar neler neler yazmisti.

Kesinlikle spor aktiviteleri çok iyi gelecektir arada bir sinema tiyatro. Onemli olan cocugun ilgilendigi bir alana yönelmek ben oglumu aikido ya yazdirdim 1 hafta zorla gitti ama Taekwondo ya koşa koşa gidiyordu. Zevk aldığı alanlara yonlendirmek gerekli

++++
Konu sahibesinin oğlu asosyal değil, büyük beyinli bence de. kendine uygun eğitim alırsa sıkılmaz.
Bunu da çok düşündüm. Araştırdım da..
Derslerden, konulardan sıkılıyor. Ama diyelim ki üstün zekalı çıktı. Devlet bu konuda hadi seni başka şekilde eğitelim demiyor ki? Aynı okul, aynı sınıf devam edecek.

İletişimi hakkında bişey soyleyemicem ama şunu belirtmeden gecemem ki bu sorularla pek çok yetişkinden bin kat daha zeki ve sorgulayan bı beyine sahip olduğu bı gerçek.Bayildim bu zeki sorulara.Umarim iletişimi de yoluna girer.Bence çok zeki bı çocuk yetişiyor👏👏👏inanın değil çocuk böyle sorgulayan yetişkin bile bulmak imkansız hale geldi.
Çok teşekkür ederim. Mutlu olsa elbette sorgulaması güzel birşey. Ama ben koşşun oynasın ıstiyorum. Öteki veliler bana diyorlar ki oğlun öğretmen gibi iniyor okul merdivenlerinden, bu kadar ciddi yani 😀
Siyaset yasak olduğu için yazamıyorum ama devlet büyüklerinin de çoğunu tanıyor ve eleştiriyor. 'Daha önce haberlerde böyle dememişti, kendisiyle çelişti" diyor mesela. Bende kızıyorum kalk oyun oyna, sanane siyasetçilerden diye.
Bazen oyun oynuyoruz.
Kağıtlara garip rakamlar semboller çiziyor, kurallar koyuyor. Oyunları beyin yalan cinsten. Yani yaşıtları yanına gelse bile bu tarz oyunlardan sıkılmaları 3 dakika alır.
Arkadaşları hadi bisiklet sürelim, top oynayalım diye çağırırdı zaman zaman.
O da diyor ki boşverin topu gelin size oyun yazmayı öğteteyim mesela. Bilgisayarda basit animasyonlar oyunlar yapıyor.
Doğal olarak arkadaşları onu çağırmıyorlar artık. Değişik çocuk gözüyle bakıyorlar ☹

Allah yardımcınız olsun.
Ne güzel yazmışsınız. Kesinlikle katılıyorum her cümlenize. Üstün zekalı çıkma ihtimali korkutuyor beni, çünkü dediğiniz gibi desteklemek maddiyat gerektiriyor ve üstün zekalı çıkarsa da ona sunabileceğimiz.imkanlar bunlar. Daha fazlasına gücümüz yetmiyor.
Spor ve terapi sunabileceğim imkanlar şuan için. Kesinlikle ikisini de yapacağım.

Ve zeki bir çocuk olduğunu zaten biliyorum ama umarım dediğiniz gibi üstün zekalı değil sadece zekidir ve sosyal anksiyetesi vardır. 🙏

Oğlum zaten bizimle çok konuşur. Yetişkinle sohbet eder gibi sohbet edebilirsiniz onunla. Sorunu yabancı insanlarla yaşıyor. Yabancılarla ben de pek konuşmam. Ama gerektiği durumda konuşurum neticede😑

benim demek istediğim iletişimini kuvvetlendirmek için sizin iletişimi öğretme örnek olma kisminiz.
oğlumdan önce asla kimseyle konusmazdim. hatta üniversiteden aynı sınıfta olduğumuz kızla yıllar sonra atanmış şekilde aynı kurumda çalışıyoruz. birbirimize ilgili hiç bisey bilmiyoruz çünkü ben sıcak kanlı biri değildim konusmazdim kimseyle.

hatta kimi insan söylenir ya kızınca ben içime içime konuşurdum asla sesin çıkmazdı.
oğlum olunca bunun onun ve benim için zorluk çıkaracağını düşündüm. şu an herkesle herseyle her an muhabbet halindeyim.
sohbet nasıl başlar? kime ne şekilde hitap edilir? tanımadığımız kişilerle nasıl muhatap oluruz? ne konuşabiliriz ne konuşmayız?
aklına gelebilecek her türlü soruyu o sormadan ona örnek olarak vermeye çalışıyorum. oğlum da aklına bisey gelirse yine soruyo bana.

köpek sahibi olanlar mesela iletişimi çok kuvvetli insanlardir:) biz yolda köpeğini beğendiğimiz kişilerle konuşup köpeğin adını sorarız sevebilir miyiz vs diye sorarız. muhabbetleri de çok güzel oluyo:)

anlatabildim mi bilmiyorum ama bi cocuk ötekilerin farklı düşünüyo ve zekası farklı isliyosa özellikle anne babanın rehber olabileceğini düşünüyorum ben. bizler rol modeliz çünkü.
benim oğlum insan görünce ağlayan bi bebekti. şu an çok sosyal bir böcek:)

benim demek istediğim iletişimini kuvvetlendirmek için sizin iletişimi öğretme örnek olma kisminiz.
oğlumdan önce asla kimseyle konusmazdim. hatta üniversiteden aynı sınıfta olduğumuz kızla yıllar sonra atanmış şekilde aynı kurumda çalışıyoruz. birbirimize ilgili hiç bisey bilmiyoruz çünkü ben sıcak kanlı biri değildim konusmazdim kimseyle.

hatta kimi insan söylenir ya kızınca ben içime içime konuşurdum asla sesin çıkmazdı.
oğlum olunca bunun onun ve benim için zorluk çıkaracağını düşündüm. şu an herkesle herseyle her an muhabbet halindeyim.
sohbet nasıl başlar? kime ne şekilde hitap edilir? tanımadığımız kişilerle nasıl muhatap oluruz? ne konuşabiliriz ne konuşmayız?
aklına gelebilecek her türlü soruyu o sormadan ona örnek olarak vermeye çalışıyorum. oğlum da aklına bisey gelirse yine soruyo bana.

köpek sahibi olanlar mesela iletişimi çok kuvvetli insanlardir:) biz yolda köpeğini beğendiğimiz kişilerle konuşup köpeğin adını sorarız sevebilir miyiz vs diye sorarız. muhabbetleri de çok güzel oluyo:)

anlatabildim mi bilmiyorum ama bi cocuk ötekilerin farklı düşünüyo ve zekası farklı isliyosa özellikle anne babanın rehber olabileceğini düşünüyorum ben. bizler rol modeliz çünkü.
benim oğlum insan görünce ağlayan bi bebekti. şu an çok sosyal bir böcek:)
Anlıyorum, haklısınız da deneyeyim bende. Belki açılır biraz :)

Önce bir zeka testi yaptırın derim.
Onu anlayan biri olmadığı için de uzak duruyor olabilir.
Yüksek zeka çıkarsa ona göre bir yol izlersiniz psikologla çıkmazsa da ona göre.
Ama önce özel de olsa muhakkak testi yaptırın derim.
Anadolu yakasında Tuzdev vardı sanırım bir araştırın.

Anlıyorum, haklısınız da deneyeyim bende. Belki açılır biraz :)
Oğlum da 11 yaşında
Test yaptırdık öğretmen isteği ile
Özel bi okulun üstün sınıfında eğitim gördü acayip güzel kitapları oluyor onların oğlunuzu doyuracak şekilde
İsimlerini yazabılırım almak isterseniz
Bilsem kazandı
Sordugu dediğiniz soruları anaokulunda soruyordu
Altyazısıx film izleyebiliyor ingilizce
Matematik olimpiyatları takımında birsürü sınava da giriyor
Şimdi den kod yazmaya başladı minik minik
Dediğiniz gibi kendı oyun bulur kartlara yazar onu oynamamıxı isterdi kuralları kendı koyup
Hep kendı kazanırdı sonunda😂
Acayıp sosyal okulda arkadas cevresı geniş
Ama fiziksel aktivite o kadar zayıf ki😔
Hergün onunla basket oynadım futbol oynadım hafta sonları bowling oynafım
Bowling düşünün wii de hep strike yapıyor gercsk oyunda topu yuvarlayamıyor
Sosyal olmasını ben genetik geçişe bağlıyorum fıtrat yani gerçekten
Eğer durumunuz biraz iyiyse bazı özellerın hafta sonu bu çocuklar için ayrı eğitim programı oluyor onlara kayıt ettirebilirsiniz
Beyinleri sürekli beslenmek istiyor
Malesef oda ciddi bir maliyet gerektiriyor
Dilerim oğlunuz ve sizin için hersey güzel olur🙏

Ama üstün zekalı çıksa da gideceği sınıf okul vs aynı olacak. İmkanlarımız belli. Açıkçası üstün zekalı çıkma ihtimali korkutuyor beni.
En azından bilsem e gider .orada kendi gibi çocuklarla zaman geçirebilir. Farklı bir eğitim.alir

Merhaba arkadaşlar,
Hayatımdaki en büyük üzüntüm bu.
Oğlum 9 yaşında. 3. Sınıfa gidiyor. Anaokulundan bu yana hep yalnızdı. Arkadaşlık kuramıyor, okulda olduğu sürece hep yalnız ve bu nedenle çok sıkılıyor. Okul süreci işkenceye dönüşüyor malesef.
Derslerinde çok başarılı 3 yıldır sınıf birincisi. Ama mutlu olmadığı için sınıf birincisi olmasına sevinemiyorum.

6 aylık terapi sürecimiz oldu 2 yıl önce. Devlet hastanesiydi ve gerçekten milim gelişme olmadı. Doktorun hiç umurunda olmadı desem yalan olmaz malesef.
Çünkü defalarca istememize rağmen doktor bize süreç hakkında bilgi bile vermedi. Bilgisayarda program yazan, icatlar yapmaya çalışan oğluma oyun hamuruyla güneş yaptırıyordu yani ezbere bir tedavi uyguluyordu.
Her neyse. Dün oğlum çok yalnız hissettiğini, arkadaşlık kurmak istediğini ama yapamadığını filan anlattı bana.
Şimdi gerekirse boğazımızdan kısıp iyi bir doktora götürmek istiyorum. Gerekli görürse bişişsel davranışçı terapi uygulayabilecek ve gerçekten işe yarayacak doktor tavsiyesine ihtiyacım var.
İstanbul anadolu yakasında çocuğu için denemiş ve memnun kalmış kişilerden yardım rica ediyorum.
Madalyon psikiyatri merkezi Suadiye.
Oğlumu kardeş kıskançlığı kaynaklı şiddet ısırma bağırma şikayetlerimiz için götürdük. Gayet iyi geldi devam ediyoruz şu an

Ama üstün zekalı çıksa da gideceği sınıf okul vs aynı olacak. İmkanlarımız belli. Açıkçası üstün zekalı çıkma ihtimali korkutuyor beni.

Fırsat eşitliği işte bu nedenle önemli. Çocuğun geleceğini şekillendiriyor.

Finansal açıdan yetersiz olmanız nedeni ile seçeneklerinizin sınırlı olmasına çok üzüldüm.

Merhaba arkadaşlar,
Hayatımdaki en büyük üzüntüm bu.
Oğlum 9 yaşında. 3. Sınıfa gidiyor. Anaokulundan bu yana hep yalnızdı. Arkadaşlık kuramıyor, okulda olduğu sürece hep yalnız ve bu nedenle çok sıkılıyor. Okul süreci işkenceye dönüşüyor malesef.
Derslerinde çok başarılı 3 yıldır sınıf birincisi. Ama mutlu olmadığı için sınıf birincisi olmasına sevinemiyorum.

6 aylık terapi sürecimiz oldu 2 yıl önce. Devlet hastanesiydi ve gerçekten milim gelişme olmadı. Doktorun hiç umurunda olmadı desem yalan olmaz malesef.
Çünkü defalarca istememize rağmen doktor bize süreç hakkında bilgi bile vermedi. Bilgisayarda program yazan, icatlar yapmaya çalışan oğluma oyun hamuruyla güneş yaptırıyordu yani ezbere bir tedavi uyguluyordu.
Her neyse. Dün oğlum çok yalnız hissettiğini, arkadaşlık kurmak istediğini ama yapamadığını filan anlattı bana.
Şimdi gerekirse boğazımızdan kısıp iyi bir doktora götürmek istiyorum. Gerekli görürse bişişsel davranışçı terapi uygulayabilecek ve gerçekten işe yarayacak doktor tavsiyesine ihtiyacım var.
İstanbul anadolu yakasında çocuğu için denemiş ve memnun kalmış kişilerden yardım rica ediyorum.
Zeka testi yapıldı mı?
Doktorun tanısı neydi de tedaviye başladı?

Kendinden yaşça büyük çocuklarla iletişimi nasıl? Yaşıtlarının oyunlarını basit bulmasından dolayı oynamak istemiyor demişsiniz. Zeka testi yaptırdınız mı?

Siz anaokulu surecinde ilkokul 1 surecinde sinif arkadaslarinin bir kacinin velisiyle arkadaslik kursaydiniz ya.Beraber disarida birseyler yapardiniz.

Oğlum da 11 yaşında
Test yaptırdık öğretmen isteği ile
Özel bi okulun üstün sınıfında eğitim gördü acayip güzel kitapları oluyor onların oğlunuzu doyuracak şekilde
İsimlerini yazabılırım almak isterseniz
Bilsem kazandı
Sordugu dediğiniz soruları anaokulunda soruyordu
Altyazısıx film izleyebiliyor ingilizce
Matematik olimpiyatları takımında birsürü sınava da giriyor
Şimdi den kod yazmaya başladı minik minik
Dediğiniz gibi kendı oyun bulur kartlara yazar onu oynamamıxı isterdi kuralları kendı koyup
Hep kendı kazanırdı sonunda😂
Acayıp sosyal okulda arkadas cevresı geniş
Ama fiziksel aktivite o kadar zayıf ki😔
Hergün onunla basket oynadım futbol oynadım hafta sonları bowling oynafım
Bowling düşünün wii de hep strike yapıyor gercsk oyunda topu yuvarlayamıyor
Sosyal olmasını ben genetik geçişe bağlıyorum fıtrat yani gerçekten
Eğer durumunuz biraz iyiyse bazı özellerın hafta sonu bu çocuklar için ayrı eğitim programı oluyor onlara kayıt ettirebilirsiniz
Beyinleri sürekli beslenmek istiyor
Malesef oda ciddi bir maliyet gerektiriyor
Dilerim oğlunuz ve sizin için hersey güzel olur🙏
Malesef maddi anlamda devlette okutmak dışında hiç birşey yapamam😔

Siz anaokulu surecinde ilkokul 1 surecinde sinif arkadaslarinin bir kacinin velisiyle arkadaslik kursaydiniz ya.Beraber disarida birseyler yapardiniz.
Ben çalışıyordum o dönem. Pandemi dönemi çalışmadım ama malum hep evdeydik ozaman da.

X