Çok üzülüyorum, oğlum iletişim kuramıyor. Anadolu yakası psikolog önerisi lütfen.

peki siz günlük hayatta nasılsınız?
ben oğlum konuşmayı sohbet etmeyi anlasın öğrensin diye kasiyerle, mağaza sorumlusuyla, fırındaki çalışanla, parkı temizleyen işçilerle, çöp toplayan görevlilerle, polislerle, parklarda oynadığı çocukların anne babalarıyla konuşuyorum. oğlumu da dahil etmeye çalışıyorum.

para uzatmasına, soru sormasına vs vs izin veriyorum.
ben çiçekle böcekle bile konuşurum sırf konuşma alışkanlığı kazansın diye🥴
Oğlum zaten bizimle çok konuşur. Yetişkinle sohbet eder gibi sohbet edebilirsiniz onunla. Sorunu yabancı insanlarla yaşıyor. Yabancılarla ben de pek konuşmam. Ama gerektiği durumda konuşurum neticede😑

Merhaba.. benzer sebeplerle bizde psikiyatriye gittik. Temmuz ayında. Sosyal anksiyete teşhisi kondu kızıma.15 yaşında iletişim kurmakta zorlanıyordu. Paikiyatrist depresyon için ufak dozda ilaç başladı. Ve haftada 1 terapiye başladık. O kadar iyi geldi ki anlatamam. Kızım tamamen değişti. Şimdi koşa koşa psikoloğuna gidiyor. Kendini ifade edebilmeyi başardı. Okulda arkadaşlık kuruyor. Geçen sene online eğitim mahvetti çocukları. Okul pdr ızmanını da bilgilendirdik. Okulda anlayışla yaklaşıyor. Kendini buldu çocuk. Biz madalyon kliniğe başlamıştık. Osikiyatrist burada.Evinize yakın psikolog da bulduk. Herşey kontrol altında şu an. Şiddetle tavsiye ederim. Sgk indirimi uygulanıyor madalyon klinikte. Aklımıza bulunsun.
Sosyal anksiyete olduğunu düşünüyorum bende. Çok teşekkür ederim. araştıracağım kliniği.

Sınıf öğretmeni ile paylaştınız mı bu durumu?
Paylaşmadıysanız mutlaka görüşün, çünkü derste grup aktiviteleri yaptırarak daha az sosyal ve çekingen çocukların arkadaşlarıyla kaynaşmasını sağlıyoruz. Bu durumdan şikayetçi olması, arkadaşlık kurmak istemesi bile büyük bir adım bana göre. Size gayet güzel ifade etmiş duygularını. Muhtemelen içe dönük bir çocuk, iç dünyası da zengindir ama dışardan da beslemek gerekir bu iç dünyayı. Belki ufacık bir ışık görse açılır. Kuzenleri falan yok mu ya da sizin arkadaşlarınızın çocukları falan?
Konuştum sınıf öğretmeniyle. Rehberliğe de gittim. Kendini çok iyi ifade ediyor. Problem görünmüyor dedi rehber öğretmen. Ama kendi öğretmeni problemin farkında. Karnesinde birtek iletişim notunu düşük vermişti.
Şöyleki rehber öğretmenle sohbet edebilir zaten, o konuda sıkıntı yok. Arkadaşlarıyla iletişim kuramıyor. Gel oyna derlerse oynar ama arkadaşları da çocuk neticede oğlumu sıkıcı buluyorlar ve çağırmıyorlar. O da yalnız takılıyor.

Kreş zamanı nasıldı
Orada çocuklarla kaynasir miydi?
Benim yeğenim de içe donuk.
Kreste vs kendini ifade edemezdi
Biri kalemini alsa isteyemezdi
Hep kendi halinde ezilen cocuktu.
Şuan 9 yaşında mesela daha da acildi.
Ailesi de oraya gitme başına iş gelir diye buyuttuler.
Şimdi mahalleden okul arkadaşı var iki tane.
İlk başta zorlandi uyum sağlayamadı yaşına göre olgun çocuk.
Şimdi yavaş yavaş alisti.
Biz hadi çık diyoruz çocukların yanına.
Paylaşmayı da sevmezdi şimdi oyuncaklarını da paylaşıyor.
Pandemi mahvetti herkesi ama artık çevrenizde varsa onun yaşına yakın çocuk sizin gözleminizde bulusturun.
Kreşe gitmedi hiç. Annem ve ben dönüşümlü büyüttük. İki yıl anaokulu 3 yıl ilkokul 5 yıldır işkence gibi okul onun için.

Siz yardımcı olabilir misiniz? Misal sevdiğiniz çocuklu arkadaşlarınız varsa onları da çocuklarını da çağırın birlikte takılsınlar.

Bir başka tavsiyem de spor klübüne yazdırmanız. Cidden spor klubü olsun ama antrenman yapsın, antrenmandan sonra diğer çocuklarla kaynaşsın. Oğlunuz akıllı olabilir ama fiziksel aktivite gerçekten insanın ilkel yanını uayndırıyor, bu sayede beynini bir süreliğine kenara bırakır bu şekilde de diğer insanlarla iletişim kurar.
Evet çok haklısınız. Tam düzeltmeye çabalarken pandemi başladı. Kimseyle görüşemedik.
Satranç kursunu seviyordu, gidiyordu pandemi döneminde bıraktık.
Basketbola yazdırmak istiyorum aslında. Mutlaka değerlendireceğim bunu.

Canım enneagram testi yaptırdınız mı kesinlikle öneririm gerçekten. Sanırım mizacı tip 5 yani anlattıklarından ben böyle anladım. Enneagram uzmanı psikologlar var onlara gitmeni öneririm gerçekten
İlk defa duydum bunu. Araştıracağım, çok teşekkürler.

Çok üzüldüm, hem oğlunuza hem oğluma.
Oğlum 5 yaşında ve çok az sayıda arkadaşı var.
Anaokulunda hiçbir arkadaşıyla iletişimi yok.
Az sayıda arkadaşıyla da zaman geçtikçe iletişimi azalıyor sanki.
Büyüdükçe düzelir belki diyordum, ama iyiye gitmiyor.
Oyun terapisine gidiyoruz, pek inancım yok.

Umarım sizin için yoluna girer bu durum.
Benim oğlum da anaokulunda bu şekildeydi, bir anne için çok iç acıtan bir durum malesef.
Bakın şimdi kızım anaokuluna giriyor. Kanka bile yaptı kendine. Aklım onda kalmıyor, çünkü güzel zaman geçirebildiğini biliyorum.
Umarım sizin kuzu da düzelir🙏

Aslında zeka testi yaptırmamı anaokulu öğretmeni de söylemişti. Ama araya öyle olaylar girdi ki, zeka testini düşünemedik bile.

Benim bu şekilde tanıdığım var. Kendi yaşıtları hep kendine çok basit geliyordu. Sosyal ortamlarda hep büyüklerle iletişim halinde idi ve konuştuğu konular hiç de çocukça değildi.

Sonunda zeka testi yapıldı, şuan kendi gibi üstün zekalı çocuklarla çok daha uyumlu şekilde eğitim görüyor.

IQ testi yaptırdınız mı ? Bu yaşta proğram yazabildiğine göre beyni farklı çalışıyor o yüzden iletişim kuramıyor olabilir.
Bugüne kadar zor günler geçirdik. Yaptıramadım. Ayakta kalmaya çalışıyorduk pandemi döneminde. Ama psikoloğa götürdüğümde isterim tabi.

Geçen hafta öğretmenleri genel tarama
sınavı yapmış sınıfta. 45 sorudan 44 doğrusu vardı. Sınıftaki en yüksek puanı almış. Şimdi duyu organları konusu başlıyor mesela. Isyan ediyor 3. Sınıfta duyu organı mı öğreneceğiz diye.
Derslerden de sıkılıyor, ilginç şeyler öğrenmek istiyor.
Mesela "Allah bizi yarattıysa onu kim yarattı" diye soruyor. Yoktan varoldu diyorum. "Ama çok anlamsız" diyor.
"Allah kötüleri neden yarattı diyor" diyorum ki kötü şeyler olmasa iyi şeylerin kıymeti bilinmezdi. Diyor ki "zaten Allah istese iyiliğin kıymetini otomatik bilirdik. Düşüncemizi konrol edebiliyor, kötüleri yaratması gereksiz olmuş"
Öyle deyince töbe töbe deyip kızıyorum. Kafam almıyor düşündüklerini.😊

Benim bu şekilde tanıdığım var. Kendi yaşıtları hep kendine çok basit geliyordu. Sosyal ortamlarda hep büyüklerle iletişim halinde idi ve konuştuğu konular hiç de çocukça değildi.

Sonunda zeka testi yapıldı, şuan kendi gibi üstün zekalı çocuklarla çok daha uyumlu şekilde eğitim görüyor.
Ama üstün zekalı çıksa da gideceği sınıf okul vs aynı olacak. İmkanlarımız belli. Açıkçası üstün zekalı çıkma ihtimali korkutuyor beni.

hayret ederek okuyorum yazdiginizi,

cocuk arkadas kuramiyorum demis, boyle buyuk tepki verirseniz cocuk bir daha size bir sey anlatmaz. cocuk arkadasim yok diyorsa sinif arkadaslarini annelerini cagiracaksiniz, ya da disariya gotureceksiniz, ikram iltifat, cocugun sosyallesmesine yardim edeceksiniz.

bence siz kaygi bozuklugu icin bir yere gidin, cocugu cok bunaltirsiniz boyle
Oğluma büyük tepki vermedim ki. Yeni bir sorun değil zaten.
Ama basit bir konu değil bu. Onu mutsuz ediyor çünkü. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

++++
Konu sahibesinin oğlu asosyal değil, büyük beyinli bence de. kendine uygun eğitim alırsa sıkılmaz.

Benim oğlum da anaokulunda bu şekildeydi, bir anne için çok iç acıtan bir durum malesef.
Bakın şimdi kızım anaokuluna giriyor. Kanka bile yaptı kendine. Aklım onda kalmıyor, çünkü güzel zaman geçirebildiğini biliyorum.
Umarım sizin kuzu da düzelir🙏
Benim de kız daha küçük ama abiye göre sosyal olacak çok belli.
Psikolog bir kısmı fıtrat ve genetik geçiş diyor, yani ilerleme kaydederiz ama bir yere kadar demek istiyor.

Oğlunuz gibi oğlumun yetişkin iletişimi iyidir, saatlerce muhabbet edebilir, daha doğrusu konuşabilir, dinleme kısmı daha sönük, psikolog benim de daha çok yetişkin iletişimi kurduğumu söyledi, sebeplerden biri bu herhalde.

Bugüne kadar zor günler geçirdik. Yaptıramadım. Ayakta kalmaya çalışıyorduk pandemi döneminde. Ama psikoloğa götürdüğümde isterim tabi.

sınavı yapmış sınıfta. 45 sorudan 44 doğrusu vardı. Sınıftaki en yüksek puanı almış. Şimdi duyu organları konusu başlıyor mesela. Isyan ediyor 3. Sınıfta duyu organı mı öğreneceğiz diye.
Mesela "Allah bizi yarattıysa onu kim yarattı" diye soruyor. Yoktan varoldu diyorum. "Ama çok anlamsız" diyor.
"Allah kötüleri neden yarattı diyor" diyorum ki kötü şeyler olmasa iyi şeylerin kıymeti bilinmezdi. Diyor ki "zaten Allah istese iyiliğin kıymetini otomatik bilirdik. Düşüncemizi konrol edebiliyor, kötüleri yaratması gereksiz olmuş"
Bence çocuğunuz üstün zekalı olabilir bu yüzden yaşıtları basit geliyor olabilir. IQ testi yaptırmanızı öneririm.

bence de çocuğunuz yüksek iqlu olabilir.
Fazlaca zeki çocuklarda sosyal beceriler geride kalıyor. çok yakınımda gördüm.
bence bir de iq testi yaptırın bazen özel okullar burslu kabul ediyor. hemen kapmak istiyorlar doğal olarak.
gittiği düzenli bir psikolog olmalı çok doğru düşünmüşsünüz.

Bak sen sorulara cevaplara gülümsetti beni diyoloklariniz :) Benim oğlumda 4 yaşinda ayni buna benzer sorularla bizde karşilaştik. Babasi bizi Allah yaratti , Allah herşeyi görür , iyiliği sever gibi seyler ögretmiş bana diyor ki anne hani Allah herşeyi yaratirdi inşaatcilar yapiyor evleri kaldim açiklayamadim ki yanliş bir şey diyip de piskolojisinide etkilemek istemedim 4 yaşinda
Bence sizde terapiyi duşunun gerçekden belki alta yatan başka sorunlari vardir. Hakkinizda hayirlisi

X