Kaynanayla/Kayinpederle Yaşama Fobisi

birzerdali

Üye
Kayıtlı Üye
16 Mayıs 2020
604
651
Merhabalar,
Öncelikle herkese iyi akşamlar. Tuhaf bir durumdayım. Sanırım takıntı haline getirdiğim bir durum, desteklerinizi rica ediyorum.
Yakın zamanda ciddi adım atmayı planladığım bir ilişkim var. Erkek arkadaşım, anlayışlı, düzgün, ilgili ve sevgi dolu biridir. Sanırım sorun benim takintimda.
Erkek arkadaşım bir bakanlikta memur ve ailesinden çok ayrı bir şehirde yalnız yaşıyor. Tayini istediğimiz şehre alınana kadar da o şehirde yaşayacak. Tayin dönemi geldiğinde de ailesinin olduğu şehire dönme fikri yok. Ailesinin de böyle bir talebi yok. İkimizin ortak kararı bir şehire yerleşeceğiz.
Anne ve babasının yakının da kızı, oğlu ve akrabaları var. Fakat ailenin son çocuğu olduğu için kültürel olarak anne babanın sorumluluğu biraz onda gibi (çok tuhaf ama öyle). Tabi uzakta olduğu için bu kültür çok sürüyor gibi değil haliyle. Oradaki abisi ve ablalari daha etkin bir rolde bu durumda.Bizim tayin istemeyi düşündüğümüz şehirde de üç kiz kardeşi yaşıyor, evliler.
Şuan için herkes kendi evinde barkinda. Anne ve babasının yanında yakınında çocukları, akrabaları, torun, torbaları var. Bana şaşıracaksınız belki ama aklımda hep şu var, allah gecinden versin babasına veya annesine bişi olursa, ardında kalan gelir bende kalırsa ?
Kültürel olarak sorumluluk onda gibi, her ne kadar pratik yaşamda yer bulamamışsa da. Ben özellikle kaynana ile aynı evde yaşayacak biri değilim. Kendi ailem ile de birtakim sorunlarım var bu nedenle evlenince kendi evimde eşimle kendi huzurumu kurmak istiyorum. Ayrıca çalışıyorum, evime gelip birine bakacak bir yapım yok. Bu güne kadar çok zorluk çektim, hayatımi artık kimseye bağlı olmadan sevdiğim insan ile özgürce yaşamak istiyorum ama aklımda hep bu konu var.
Ailenin biraz özgür yasayani ve tek memur olanı. Bu nedenle tek istekleri evlenmesi yalnız kalmamasi. Ailenin şuan da başka beklentisi yok gibi ama aklımda hep ileride özellikle kaynana ile yaşarım korkusu var. Özellikle annesine düşkündür, yarın bir gün birinin vefatında ( allah gecinden versin) böyle bir durumda gelsin bizde kalsın der gibi geliyor. Tabi kadın veya adam ordaki düzenine alışkın, gelirler mi bilmem ama kızlarımız da var o şehirde diyip alıştıkları yerden gelirler mi diyorum. Tanışma esnasında mesafeli olmayı bile düşünüyorum. Çok severlerse bu ihtimal de iyice artar, pek isinmazlarsa gelmek de istemezler diyorum.Ben takıntı yaptım bunu sanırım, doğru dusunmemi sağlar mısınız ? Teşekkürler

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğru hatırlamışım demek ki

Evlenmeden önce açık açık söyleyin o zaman kabul etmem diye. O da bilsin ki ona göre devam etsin. İşine gelmezse ayrılır zaten

Biz de beraber yaşama kültürü yok. Öyle bir durumda yakına getirilir bakılır ama onlar da tek başına bir evde kalma fikri yok. Aynı evde olur mantığı daha baskın

Bir travmanız filan mı var sizin? Ortada fol yok yumurta yok neler kuruyorsunuz? Anı yaşayın bu kadar hesap yapmayın.. kimin önce gideceği belli olmaz, biri ölürse diğeri evinde kalır zaten.. bakıma muhtaç olursa kızları var başKa bir sürü çocuğu var neden hemen size kalsın.. ki gerçekten yarın kimin belki de sizin de ne olacağı belli değil.. bu kadar kurmayın, iyi düşünün iyi olsun..

Evlenmeden önce açık açık söyleyin o zaman kabul etmem diye. O da bilsin ki ona göre devam etsin. İşine gelmezse ayrılır zaten
Benim bu konularda ki fikrimi biliyor. Her defasında buna yönelik örnekler vererek açıklıyorum ama annen baban ölürse diye örnek vererek bizim üzerimizden anlatmıyorum elbette. Fakat bu konulara çok sıcak olmadığımi biliyor

Bunlari düşünmek için çok erken, ama diyelim ki o duruma geldiniz ve aile üyesinden biri vefat etti. Tek bir çocuğun bakması olmaz ki, tüm çocuklarında ay ay dolaşır. Eğer dolaşacak kadar durumu iyi değilse, evinde bir bakıcı tutulur.
Sizin anne babanız kötü durumda olsa bakmayacak misiniz

Evet aile travmalarim var. Sanırım bu yüzden böyleyim. Aşırı takıntı ve düşünme oluşuyor bazen. Aile hayatımı önemsiyorum, daha huzurlu ve mutlu olmak istiyorum. Evlenince de ailenin verdiği o eli kolu bağlama, istediğin gibi yasayamama durumlarını yaşamak istemiyorum, yeterince yaşadım. Bu yüzden sanırım

Maalesef onların kültüründe bu yok. Beni tedirgin edende bu zaten. Alıştığı yerde bir yerde kalıyor yaşlıları. Genelde de son çocuk oluyor bu, tabi pratikte son çocuk olsa da aile ile yaşamadığı için pek öyle olmamamis ama ileride sizde kalsın derlerse diye tedirginim ya da eşim bizde kalsın derse diye tedirginim

Bence en iyisi kendi kültürünüze yakın biriyle evlenin
Olur mu olmaz mı diye öyle eliniz yüreğinizde beklemezsiniz yıllarca
Hem siz zor durumda kalmazsınız hem ilerde böyle bir durum olursa erkek arkadaşınız zor durumda kalmaz

Ama yukarıda yazdığım gibi bugünden herşeyi öngöremez ve kontrol edemezsiniz. Siz onlara muhtaç kalabilirsiniz veya siz onlara evinizi açarsınız ama çok mutlu ve huzurlu olursunuz. Allah sağlık sıhhat versin gerisi önemli değil. Felaket tellallığı yapmak istemem ama başınıza kalmasın diye anasız babasız biriyle evlenirsin eşin sakat kalır ona bakarsın.. yani demem o ki, sen iyi düşün herkes için, herkes mutlu rahat olsun de, gerisi kader..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…