KIRMADAN "YETMEZ Mİ ARTIK?" DEMEK

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ya yengeç. Çok kompleksiz bir kızsın. Seni çok beğeniyorum. Ya yatırım olarak bir borca gireceksin ama işin çok garanti değil ya da eserse cıkarsın yani. Yatırım olarakta at avrat silah vs :KK53: Ama baban çok darda sanki. Sen maaşını tam olarak söylemesen mi yani kaç olduğunu bilmeseler mi? Yatırım konusun da senden biraz akıl mı alsam napsam ya

Harika hayat planı gerçekten, söylemeden geçemeyeceğim. Bu arada şu yurt dışı tatili nasıl ayarlayıp, yaptığına dair detaylı bir yazı yazıp beni etiketle lütfenlütfenlütfen.

Babana da "kyk borcunu ödemem lazım canım babam" de." Piyasa kötü malum, elimde para varken onu halledeyim, kalırsa yardım ederim" de.

Anlayacaktır. Sevgiler.

Babamın ihtiyacı var ondan eminim diyorsunuz, o zaman ihtiyaç varken birikim yapmaya çalışmak mantıksız duruyor.
Sizin canınızı sıkan şey belirsizlik bence.
Babanızla konuşmanız lazım,şu kadar zaman ayda şu kadar para verebilirim gerisi beni aşar şeklinde.
Bir de en büyük hatanız, böyle savurgan insanlara birikiminizin oldugunu ve maaşınızın miktarını söylemek olmuş. Asla tam maaşınızı söylemeyin :) küçük emrah modunda ay şunu alacaktım ama hiç param yok ki diyin ara ara. :d işe yarar diye düşünüyorum.

birikiminizi söylemeyin. para istediğinizde o kadar yok deyin. sizin neyi neye harcadığınızı biliyorlar mı? sonuçta o ay lüks bir yere gidip yüklü hesap ödemiş de olabilirsin. doğal olarak paran olmayabilir, kart borcun olabilir. böyle ufak tefek atlatacaksın. arada verirsin yine rahatsız etmeyecek derecede.

çok hassas bir durum. bence babana aylık verebileceğin sabit rakamı söyle ve her ay o tutarı ver.

Tek basiniza yasasaniz zaten cok daha fazla masrafiniz olacak. O sebeple babanizla her ay belli bir miktarda anlasip o miktari vermeniz en dogrusu olur. Eve hic harcama yapmadan yasamak da bana cok dogru gelmiyor. 18 yasindan beri evden ayriyim su an evliyim ama yine ailemle yasamam gerekse hic ihtiyaclari olmamasina ragmen eve biraz destek veririm.

Baba, babalik yapti diye bu demek değil ki yetişkin olduğunda her isteğine evet cevabi vereceksin diye yada para vereceksin diye.

Zaten yapilmasi gerekeni yapti baban. Milyon para versen bile sana yaşattiği mutluluğu zaten geri ödeyemezsin.

Ondan dolayi bir anne baba çocuktan para istemesine karşiyim. Çünkü pozisyonlar eşit değil. Birşey dersen vefasiz evlat damgasini yiyebilirsin. Normal şartlarda zaten anne baba çocuğundan en az 20-25 yil önde olmali. Yani durumu daha iyi olmali.

Bu şekilde senin içinde hayatini planlamak zor oluyor. Bir işte her ay 1500 ordan, 1000 şurdan alarak devam edilmez. Bu konuda baban il açik açik konuş. Asil sorun ne? Gelecek plani ne? Geçimini nasil sağlamak istiyor? Ve kendi sikintilarinida paylaş.

Böyle içinde biriktirerek olmaz. Bir zaman sonra bir patlama olur ve o daha kötü olur.

bir de herkesin yaşantısı bir değil. sıradan beyaz yakalı vs diye başkalarına gömmenize gerek yok. siz o şekilde mutlu olursunuz, başkası diğer şekilde.
bana da mesela sürekli para biriktirilerek yaşanan bir hayat kayıp geliyor.

yenGEnC yenGEnC arkadaşa katılıyorum , konuda bana batan tek kısım buydu. Evet sıradan beyaz yakalıyım. evet yıllarca gidebildiğim tek tatil 3 güne 5 bin tl verdiğim beş yaldızlı tatillerdi, niye çünkü vaktim yok ve izin bile alamıyorum. Bayram öncesi, sonrası, yok kampanyası yok bilmemnesi yok arkadaşın izin aldı davası ile asla önceden plan yapamıyorsun. Ama bizleri gömmene gerek yoktu:) Sonuçta o parayı veren de kazanan da benim. Benim için de senin gibi bir tatil çok yorucu şu an, çünkü sadece dinlenmeye hazır yemeye içmeye yatmaya ihtiyacım var. Çünkü 9 senedir çalışıyorum ve çok yorgunum. Keşke vaktim olsa da planlı bir tatile gidebilsem.

babalarimiz benzer huya sahip,
benim babam da esnafti ve adam bankada duran parayi zarar goruyordu, illa bir seye yatirmali, ama oyle altin alayim gibi bir yatirim degil tabi, dukkani var, malzeme alacak,
ama insanin kenarda kosede kotu gun parasi olmaz mi ya, yoktu 5 lirasi yoktu gercekten de.

Ben ise basladigimda aynen senin gibi bu ise bir care diye dusunup, maasimdan hatri sayilir bir miktari babama vermeye basladim. Boyle boyle yillar gecti, ne adamin borcu bitti ne de derdi.

En sonunda yumurta kapiya dayandi, artik evlilik planlari kuruyorum cunku.
Oturttum babami koseye, iki yetiskin olarak dedim, ne kadar borcun var, hepsini yazalim, topladik her seyi, cektim kredi,
odedik tum borcu. Sonra dedim babama, bundan sonra bira kendine dikkat et, borc falan yapma, yaparsan da bana gelme, ben bu sekilde yasayamiyorum, hayatimi erteliyorum.

Cozum oldu mu dersen, en azindan benim icim rahat.
Babam gene kisa surede borca batti, ama ben artik el atmiyorum.
Evlendikten sonra acil bir ameliyati oldu mesela, gittim hastanede odedim, o kadar.
Icim rahat.
Sana tavsiyem bir yerde o siniri ciz. Bu sekilde devam edemezsin, cunku farkli kisilersiniz, hayati farkli yasiyorsunuz. Iki yetiskin olarak birbirinize saygi duymaktan baska da cozum yok zaten.

yenGEnC yenGEnC arkadaşa katılıyorum , konuda bana batan tek kısım buydu. Evet sıradan beyaz yakalıyım. evet yıllarca gidebildiğim tek tatil 3 güne 5 bin tl verdiğim beş yaldızlı tatillerdi, niye çünkü vaktim yok ve izin bile alamıyorum. Bayram öncesi, sonrası, yok kampanyası yok bilmemnesi yok arkadaşın izin aldı davası ile asla önceden plan yapamıyorsun. Ama bizleri gömmene gerek yoktu:) Sonuçta o parayı veren de kazanan da benim. Benim için de senin gibi bir tatil çok yorucu şu an, çünkü sadece dinlenmeye hazır yemeye içmeye yatmaya ihtiyacım var. Çünkü 9 senedir çalışıyorum ve çok yorgunum. Keşke vaktim olsa da planlı bir tatile gidebilsem.
ben mesela hiç her şey dahil konsepte gitmedim. çünkü dışarıda yemeyi, otele bağlı kalmamayı seviyorum.
ama çocuklu bi çifti düşünüyorum, her gün mekan arayacak halleri yok, onlar için her şey dahil daha mantıklı.
herkesin tatil anlayışı farklı. ben sırtıma çadır alıp gezemem mesela, bu yorucu bence.

36 yaşında 2 çocuklu biriyim nasıl imrendim bakış açınıza hayat planlarınıza yaşamış olduğunuz gençlik yıllarınıza hem hesaplı olup hemde keşke demiyecek şekilde doya doya geçmiş yıllarınız ben bunu öğrenemedim halada hesaplı olup bekarken ev alma derdinden yaşayamadım gençliğimi evlendim yine aynı şekilde çocuklar gelecek kaygısı herşeyin hesabını yapıp yine hakkı verilmeden geçiyor yıllarım huyum değişmiyor ruhum fakir :)
babanızada çok imrendim nasıl bir babaymış yaa maşallah
inan baban okadar mutlu oluyordurki başı sıkıştığında kızından para almak dara düştüğünde ferahlatanı acilyardımı sensin ne gururludur (belkide senden aldığı parayı senin için bankaya yatırıyordur)
böyle akıllı bi kız ve böyle duyarlı bi baba ama kafamda oturmayab birşeyler var sanki samimi değilsiniz neden böyle hissettim babanıza planlarınızı anlatmamanızdan olabilir sebebim

Yorumlara bakıyorum da çoğu arkadaş vermeyin öyle söyleyin böyle söyleyin demiş Hatırlatmak isterim ki o sizin Babanız kendisi yemez size yedirir (Çoğu baba için bu lafım ) sizin için yaptıkları aklınıza gelsin adam zorda kalmasa zaten kızından istemez tüm birikimini versen ne olur yine biriktirirsin zaten anlattığın gibi bir baban varsa hep arkanda olur ne yazık ki zamane gençliği sadece kendini düşünüyor babanız zorda kalmış güvenmiş size siz neler düşünüyorsunuz bu lafım tüm olumsuz yorum yapanlara Annelerinizin , babalarınızın kıymetini bilin gün gelir bu sözleriniz için çok pişman olursunuz...

Tüm maaşımı babama vermişligim var.Çünku iflas etmişti.Babanızı geri cevirmemenizi öneririm.İçten içe kırılir da ,hiç haberiniz olmaz.Cok da fedakar bi babaniz varmiş.Kıyamadim.

ben mesela hiç her şey dahil konsepte gitmedim. çünkü dışarıda yemeyi, otele bağlı kalmamayı seviyorum.
ama çocuklu bi çifti düşünüyorum, her gün mekan arayacak halleri yok, onlar için her şey dahil daha mantıklı.
herkesin tatil anlayışı farklı. ben sırtıma çadır alıp gezemem mesela, bu yorucu bence.

ben her ikisini de seviyorum yerine göre ama gelgelelim zaten o kadar az izin alabiliyorum ki son dakika tek seçenek denizi havuzu olan otele gidip dinlenmek oluyor.

gezmek için de vaktinizin ve enerjinizin olması gerekiyor. benim de hayalim mesela gemi turu ya da yurtdışı turları ama şu an için maalesef olmuyor :KK43:

bakın kaç yaşındasınız öyle yada böyle sizi okuttular yedirdiler içirdiler tabi ki her anne babanın görevi bu ama bir evlatta ailesi zor durumdayken yardımcı olmalı. babanıza klasik babalardan uzak demişsiniz ama şu yazdıklarınızla siz tam klasik evlat oluyorsunuz.
yanlış anlamayın elinizde ne var ne yok verin demiyorum kendinize ayırın ama babanızda zor da olmasa istemezdi diye düşünüyorum, sanırım kendi işi. ödemeler geldiği zaman paranızı geri verdiğinde utanırsınız, babanızı kıracak üzecek bir şey sakın ima dahi etmeyin ki vay be besle büyüt nankörlüğe bak demesin.
birikimlerinizden bahsetmeyin ne kadar maaş alıyorsanız 3te 1 ini verecek gibi ayırın, isterse verirsiniz istemezse birikime eklersiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X