Mutfağımdan Sağlıklı Beslenme ve Diyet Tarifler

fırın kabak.jpg

Fırında Kabak

Bu tarif bir detoks menüsünden ...
Uzunlamasına kesilen kabakların içleri oyularak , içine rende domates, maydanoz,dere otu , taze nane,kırmızı toz biber, karabiber, toz muskat doldurulur ... Kabaklar yumuşayana kadar fırına verilir ve son 5 dk üzerine light kaşar ... ya da lor eklenir ...

Malzemeler
2 adet kabak
1 domates
Maydanoz/dere otu /taze nane
Kara biber
Pul biber
Toz muskat

Yağ ve tuz yok ...

Bu dediğim gibi bir detoks programından ... siz dilerseniz .. çok az kıyma harcı ekleyebilir ... yine diyete uygun olarak tüketebilirsiniz .
Yanında yoğurtla beraber güzel bir öğün , tavsiye ederim kesinlikle :kk77:

Eki Görüntüle 1977141

Fırında Kabak

Uzunlamasına kesilen kabakların içleri oyularak , içine rende domates, maydanoz,dere otu , taze nane,kırmızı toz biber, karabiber, toz muskat doldurulur ... Kabaklar yumuşayana kadar fırına verilir ve son 5 dk üzerine light kaşar ... ya da lor eklenir ...

Malzemeler
2 adet kabak
1 domates
Kara biber
Pul biber
Toz muskat

Yağ ve tuz yok ...

Bu dediğim gibi bir detoks programından ... siz dilerseniz .. çok az kıyma harcı ekleyebilir ... yine diyete uygun olarak tüketebilirsiniz .
Ağzımın salyaları aktı :kk77::KK53:ellerine sağlık :kk77:

hindi.jpg

Kolay bir tarif...aslında tarifte değil :) Diyette bugün ne yesem diyenler için bir fikir .

Beyaz ette sıralamam , balık..hindi eti..tavuk ..

Genelde tavuğa elimiz daha çok gitse de hindi etinin diyetinin önemi daha fazladır .

Izgara Hindi Fileto yaparken dilediğiniz baharatla marine edebilirsiniz ... Izgaranıza kırmızı ve yeşil biberde eklerseniz ... bence o öğünü son derece sağlıklı ve doyurucu atlamış olursunuz

Buğday Ruşeymli Mercimek Çorbası
mercimek ruşeymli.jpg

Nefis bir detoks çorbası ..
Doyurucu ve besleyici aynı zamanda da diyet kurallarına aykırı değil :)

Malzemeler
(2 kişilik)

4 çorba kaşığı haşlanmış yeşil mercimek
2 çorba kaşığı Buğday ruşeymi
2 çorba kaşığı keten tohumu yağı
1 su bardağı laktozsuz süt
1 kuru soğan
Miktarı arzuya bağlı baharatlar (karabiber,sarımsak,pul biber)

Hazırlanışı

Keten tohumu yağı ile buğday ruşeymi kavrulur pembeleşinceye kadar . Tencereye haşlanmış süzülmüş yeşil mercimekler eklenir . rende sarımsak , bir baş soğan bütün olarak eklenir .Laktozsuz süt eklenir ve pişirilmeye bırakılır . Kıvam arzunuza göre su eklenir . Pişince soğan içinden çıkarılır .
Blenderden geçirelen çorbaya baharatlar eklenir .
Afiyet olsun .:kk77:

20170406_125455.jpg

Fırında Kabak Köftesi ...

Tam diyetlik :)

Rendelenmiş kabaklar , dere otu , maydanoz , taze nane , arzuya göre baharatlar ( ben isot,karabiber, çok az muskat ve kimyon koydum ) 1 yumurta ve 2 kaşık buğday ruşeymi ...
Sonra ver fırına ... Fırında pişeceği için içine bir kaşık keten tohumu yağı , yoksa zeytin yağı...

PEYNİRLİ KABAK RULO

Eki Görüntüle 1970631
PEYNİRLİ KABAK RULO

1 PORSİYON 2 ADET İÇİN ...

MALZEMELER

1 adet kabak
1 adet kırmızı biber
1 tutam dereotu
1 tutam maydanoz
50 gr kadar peynir ( peynir karışımı kullanabilirsiniz)
Baharatlar ; tuz , isot , öğütülmüş çörek otu ...

HAZIRLANIŞI

1 adet kabak uzun şeritler halinde kesilir ( 6 şerit) ve bir adet kırmızı biber uzunlamasına ikiye bölünür . Her ikisi de ızgarada ( tost makinesi kullandım ben ) çok az tuz ile (isteğe bağlı) ızgaralanır .
Bu sırada iç malzeme için dereotu ve maydanoz doğranır , peynir ile karıştırılır . İçine oranı tamamen damak tadı ile orantlı baharatlar eklenir .
1 kabak , bir kırmızı biber , 1 kabak şeridi üst üste konur ve ortasına bolca peynir harcı ile rulo şeklinde sarılır .
Afiyet olsun .

Kullandığınız peynir cinsi ile beraber değişmekle beraber , ortalama porsiyon kalorisi 120 dir .

Eki Görüntüle 1977141

Fırında Kabak

Malzemeler
2 adet kabak
1 domates
Kara biber
Pul biber
Toz muskat

Yağ ve tuz yok ...

Eki Görüntüle 1980224

Fırında Kabak Köftesi ...

Tam diyetlik :)

Rendelenmiş kabaklar , dere otu , maydanoz , taze nane , arzuya göre baharatlar ( ben isot,karabiber, çok az muskat ve kimyon koydum ) 1 yumurta ve 2 kaşık buğday ruşeymi ...
Sonra ver fırına ... Fırında pişeceği için içine bir kaşık keten tohumu yağı , yoksa zeytin yağı...

ellerine emeğine sağlıııkk:KK52:
içinde kabak olan herşeye bayılırım bunlarda cok hafif duruyo ilk fırsatta denemek için buraya bırakıyorum:KK51:

ellerine emeğine sağlıııkk:KK52:
içinde kabak olan herşeye bayılırım bunlarda cok hafif duruyo ilk fırsatta denemek için buraya bırakıyorum:KK51:

Bende kabak dereotu ikilisine bayılırım ...
Bence çok lezzetlilerdi :)) dene mutlaka :KK36:

Çok faydalı oldu bu tarifler bana
Bir türlü neyi ne ile yapmam gerektiğini bilecek kadar ilgili olamadım mutfakla o_O hep aynı şeyleri yiyip duruyorum diyette olduğumda
denedikten sonra yazacağım yeniden
Eminim görüntüleri kadar tatları da iyidir :kk77:

X