Nasıl Davranmalıyım? Ablası Sebebiyle Ayrı Tatiller?

bence abartmışsınız biraz. biz de bu bayramı ayrı geçirmeye karar verdik, ikimiz de sizin gibi triplere girmiyoruz. zaten bayram bitişi yine aynı eve gireceğiz, herkes kendi ailesiyle başbaşa vakit geçirsin ne var yani bunda?

bence abartmışsınız biraz. biz de bu bayramı ayrı geçirmeye karar verdik, ikimiz de sizin gibi triplere girmiyoruz. zaten bayram bitişi yine aynı eve gireceğiz, herkes kendi ailesiyle başbaşa vakit geçirsin ne var yani bunda?
benim derdim farklıydı normal ilişkileri olsaydı ben ayrı o sebepten geçirmek istesem tamamdı da eşim bile arkadaşına bile demiş ablalarım eşimin psikolojisini bozuyor. Ablalarım çok gergin sinirliler günübirlik olsa idare edilir ama onlarla aynı evde durmasını istemiyorum kıza haksızlık yapmış olurum bir kere o hatayı yaptım demiş. Yani insan gibi davransalar ben keyfi olarak yok deseydim tamam ama ben biraz da zorunlu olarak gitmedim gibi bir de kafamdaki idealize evliliğe uyan bir davranış değil ama şimdi bakıyorum abartmışım nefes aldığımı hissediyorum uzaklaşmak bekar hayatımdaki gibi yaşamak kendi doğduğum yerde iyi geldi :) bir de korkunç bir kaza ile çok sevdiğim birini kaybedince ya bir şey olursa vs diyip korkuya girdim ben

NOT: Diğer ay eşimle beraber otele tatile gideceğiz. Bu bayram tatilinde ayrı tatiller.
Eşimle geçen sene memleketine gittiğimiz zaman çok yeni evliydim daha ablası ile sorun yaşamıştım ve eşim de görmüştü benim hiçbir suçum olmadığını. Ablası sinirli biri ve alışkın olmadıkları gelin oluşum sorun oluşturmuştu. Anne babalarına anne baba demeyişim çat çat her şeyi konuşmam babası ile şakalaşmam vs rahatsız etmişti onu. Eşim de hep tam destek oldu bana şu an bile aile konusunda sen haklısın der. Yeri geldiğinde ailesine gidip hakkımı savunur yanlış yaptınız der. Çünkü inanın kötü gelin değilim mesafeliyim ve biz aman büyüktür he de geç diye büyümedik. Çata çat hayır baba yanlış düşünüyorsun yanlış yaptın vs diyebilecek ifade özgürlüğünde büyüdük ama maalesef eşimin ailesi öyle değil. Eşim de bana her doğru her yerde söylenmez senin hatan tek bu der. Damatları çovukları ile annecim babacım diyip sürekli saçma esprilerine bile gülerler. Yalaka değilim ben. Neyse kısacası annesi babası beni sevmez diyemeyiz. Kendi çaplarında severler hatta. Ablası da nefret etmez ama kendi anne babasının deyimiyle senelerdir beni kıskandığını söyler. Diğer ablaları ile sorunum yok. Ee bir de el kızı girdi ya araya kardeş çok iyi oldu. Ablasında da sorun şu onlar sayar eder sonra sinirden dedim özür dilerim der. Daha bir kere o memleketine gittiğim zaman karşılıklı tartışmamız oldu gerisinde eşime ben yokken benim için sayar cevabını alır ben de görünce gelir özür diler sinirden dedim senlik durum yoktu der. Anne babası da sever gibi beni ama duvarın sevdiği gibiii :) espri filan yaparlar gidince ama ortamda yoksam arayıp etmezler ben de aramam. Şimdi sıkıntım şu. Eşim her sene memlekete gitmiş biri izinlerinde. Bu sene bana yapılan sebepten gitmeyecekti ama mesleğinden ötürü çok yoğun çalıştığı için gideyim gideyim tamam sen gelme diyerek başımın etini yedi büyük tartışmalar yaşadık sonra duygusal olarak vurmaya çalıştı sinirden tamam defol git dedim. Tabii bu mutlu oldu. Normal şartlarda gitsin okey ama orada sorun yaşatan ablası eşiyle gidiyor onlar ayrı kalmıyor biz kalıyoruz. Ben orada sorun yaşamasam nasıl olsa diğer ay eşimle otele tatile gideceğiz ben de eşim için bir hafta ailesine katlanırım derdim ama şimdi ailesi de kızlarına gelme diyemeyeceklerdi ya ortalığı yıkardı benim gitmemem herkesin işine geldi. Arayıp sen de gel demediler anca eşime aa neden gelmiyor demişler. Ben de kız kıza tatil ayarladım o sinirle bayramda kız kıza tatile gideceğiz. Eşim aradı yoldayken seni bırakıp gitmek saçmalıkmış şimdi olsa bu kadar ısrarcı olmazdım vs dedi. Eşim de beni sever ben de onu severim. Bizim hep sorunumuz ailesi. Orada ablası ile eniştesi mutlu çiftken benim eşimin nasıl vicdanı sızlamayacak karım bunun yüzünden yok demeyecek mi? Sen onlara takılma mutsuzluğunu belli etme vs der bana. Biz mutlu olalım çatlasınlar der der de bu haksızlıklar bana yapılıyor ona değil. Peki şimdi ben eşime nasıl davranayım istiyorum ki gerçekten dediği gibi bu bensiz ilk ve son bir yere gidişi olsun. Ablası ile gülerse ben kendimi biliyorum sinirlerime hakim olamam ay bence bizim için 1 hafta çok kritik. Not herkes İstanbul'da yaşıyor yazın memlekete gidiyor ailesi ablaları da yanlarına gider izinlerde. Şimdi ben orada açık açık istenmeyen biriyim kızları huzurlu olsun diye bu arada ablası tek bana sorun çıkartan biri değil diğer kardeşlerinin daha çok burnunda döktü benimki hariç. Ona ağam paşam kafasında. Eşim benim istenmediğim kızları gidecek ya çünkü oraya nasıl gider o ablası ile nasıl gülecek eşi o sebepten yok. Soğuk mu olayım merakta mı bırakayım ne yapayım sizce? Tabii boşanmak istemiyorum ama gözüm kararınca bilemiyorum o ablası olayında ayyy nasıl davranayım adam gittiğine vicdanen çok pişman olsun dediği gibi. He bu arada ablası bu ara iyi gibi bana ama senelerdir yaptıkları hep yara asla çıkamıyorum unutamıyorum yaptıklarını bakın geçen sene yaptığı sebepten biz bu haldeyiz. Sorunların etkisi bitmiyor.
Ahahaha eşimin vicdanı sızlamayacak mı falan, niye ablasıyla oturdu diye? Adam ablasını mı silsin sizinle problem yaşadı diye? Yazık yahu koskoca yetişkinim diyen insan nasıl böyle premseslik sendromuna yakalanır, ilginç…

Ahahaha eşimin vicdanı sızlamayacak mı falan, niye ablasıyla oturdu diye? Adam ablasını mı silsin sizinle problem yaşadı diye? Yazık yahu koskoca yetişkinim diyen insan nasıl böyle premseslik sendromuna yakalanır, ilginç…
sorun haksızlık olmasa karşılıklı kötülük olsa neyse de tek taraflı olması sebebiyle artık bir dur denmesi gerektiğini ya da eşim dur diyor ama sonra affediyor işte biz onun evliliğine karışmazken eşim benimle sorun yaşatan birine ne kadar daha dayanacak merak ediyorum. Bir de biz çok uzun zamandır beraberiz en kötü anlarında ben vardım ne yazık ki aile desteği yoktu o da bunları biliyor farkında. Sürekli aynı ablası sorun oluşturuyor aramızda diğerlerine neden laf etmiyorum mesela diğeri de sıkıntı idi ama o evlenince düzeldi ona bile laf etmezken

Zor olmuyor mu böyle yasamak? Hayatınız başkalarına endeksli resmen. Bu kadar kıskançlık bünyeye zarar.
bu kıskançlık değil ki çok şükür eden biriyim kendi hayatıma. Eşimi bile kıskanan biri değilim. Ablalarını hele hiiiç yani şaşırdığım dostsuz akrabasız birbirilerini yedikleri hayat. Benim sorunum haksızlık. İnsanlar kötülük yapıyorsa 1 affet 2 affet ama 3.de artık ya karşılığı verilmeli ya da uzaklaştırılmalı ki ben uzaklaştırılmalı taraftarıyım.

sorun haksızlık olmasa karşılıklı kötülük olsa neyse de tek taraflı olması sebebiyle artık bir dur denmesi gerektiğini ya da eşim dur diyor ama sonra affediyor işte biz onun evliliğine karışmazken eşim benimle sorun yaşatan birine ne kadar daha dayanacak merak ediyorum. Bir de biz çok uzun zamandır beraberiz en kötü anlarında ben vardım ne yazık ki aile desteği yoktu o da bunları biliyor farkında. Sürekli aynı ablası sorun oluşturuyor aramızda diğerlerine neden laf etmiyorum mesela diğeri de sıkıntı idi ama o evlenince düzeldi ona bile laf etmezken
Aile desteği yok dediğiniz insanların evinde oturuyorsunuz, her türlü imkanı sermişler de, çocuklarını yetiştirmişler bu yaşta da peşini bırakmıyorlar hepsine en az birer ev de vermişler, sizin de bir zahmet eş olarak birkaç zor anında yanında olmanız lazımdı zaten. Kendinizi fazla önemsiyorsunuz, biri de demiş geride, şimdi boşansanız hiçbir bağınız kalmayacak, ama onlar 40 yıllık ailesi, ailelerin kölesi olacak değiliz tabi de bu kadar kafa tutmak da gereksiz ve tehlikeli. Böyle kıyaslar bitirecek sizi.

Ay kaynanam ve görümcemle tanış olsanız keşke de beni öpüp tepelerine koysalar😂

Aile desteği yok dediğiniz insanların evinde oturuyorsunuz, her türlü imkanı sermişler de, çocuklarını yetiştirmişler bu yaşta da peşini bırakmıyorlar hepsine en az birer ev de vermişler, sizin de bir zahmet eş olarak birkaç zor anında yanında olmanız lazımdı zaten. Kendinizi fazla önemsiyorsunuz, biri de demiş geride, şimdi boşansanız hiçbir bağınız kalmayacak, ama onlar 40 yıllık ailesi, ailelerin kölesi olacak değiliz tabi de bu kadar kafa tutmak da gereksiz ve tehlikeli. Böyle kıyaslar bitirecek sizi.
her şey maddi değil ki... Manevi olarak bile yanında olmadılar ağlarken beraber ağladık. Evi verirken de al oğlum diyip altın tepside sunmadı ve önceden de dediğim gibi benim ailem akrabalarımda bu işler hep böyle. Ev ve eşyaları aileler alır gelin damat borçsuz evlenir. Takılar gelin damada kalır. Ondan sonra el ayak çekilir burada sadece ev verildi gerisinde bir çöp yok yani bu bana özel lütuf değil. Konumuz bu değildi manevi olarak da yanında değillerdi. Okul kredisine bile kefil olmadılar ben de okuyordum olamadım ki eşim ödeyecekti elin adamı arkadaşı oldu bla bla bla çok şey yani. Her hastalıklarına koşarım ederim ama bir hastalığımda yanımda olmazlar diyeceğim de kendi içlerinde de kimse kimseye yardıma gitmiyor bir çorba yapmıyor garip bir aile bana benim kültürüme. Dediğim gibi konu bu değildi bunlar böyle diyip geçtim yani acıta acıta öğreniyorsun ama herkes sen gibi değil öğreniyorsun. Eşim ve ben ailem arkadaşlarım her şeyi aldık hiç de gocunmadılar aksine kime ne aldırabiliyorsanız aldırın kafasında oldular ayıp geldi bana. Airfrayını neden sen aldın kaç arkadaşın var toplanıp alsalardı dediler ki arkadaşlarım hep büyük pahalı hediyeler aldılar 1 çay kaşığı almayan ailesi ablaları bunu dedi. Evlenirken de evime gelirken de ailem arkadaşlarım erkek tarafının alması gereken şeyleri aldılar. Oğulları ne kadar ezildi büzüldü önemsemediler. Bunlardan dolayı düşman ol demedim ama benim bir namussuzluğum varmış gibi konuşan ablasına ki kendisi de olmadığını yanlış konuştuğunu söyleyen ablasına haddini bildirmesini istemem de normal değil mi?

Bu konuda haksızlık kelimesini okumaktan ikrah geldi. Ne haksızlık yapıldı sanki size her cümlede haksızlık yazıyorsunuz. Haksızlık yok, sizin garip beklentileriniz var sadece. Kafanızda bir model var sizin herkes ona uygun, onun gibi davransın diye bekliyorsunuz. Gerçeklik kavramından çok kopuksunuz. Bu evliliğe düzgünce devam etmek istiyorsanız idrak etmeniz gereken iki şey var 1) siz el kızısınız onlar kendi kızları, kıyasa girerseniz her zaman siz kaybederseniz. 2) bahsettiğiniz kişi eşinizin ablası, et tırnaktan ayrılmaz.

Bu konuda haksızlık kelimesini okumaktan ikrah geldi. Ne haksızlık yapıldı sanki size her cümlede haksızlık yazıyorsunuz. Haksızlık yok, sizin garip beklentileriniz var sadece. Kafanızda bir model var sizin herkes ona uygun, onun gibi davransın diye bekliyorsunuz. Gerçeklik kavramından çok kopuksunuz. Bu evliliğe düzgünce devam etmek istiyorsanız idrak etmeniz gereken iki şey var 1) siz el kızısınız onlar kendi kızları, kıyasa girerseniz her zaman siz kaybederseniz. 2) bahsettiğiniz kişi eşinizin ablası, et tırnaktan ayrılmaz.
ablasının namusuna laf etmediğim sürece, evliliğine karışmadığım sürece haksızlık bu haksızlık! Benim eşim de kocasının şerefine laf etsin onların evliliğine fitne soksun. Haksızlık elimizin dilimizin değmediği bir insanın dur durak bilmeden her sinirlendiğinde eşime bana sayması. Bu normal mi valla kabul ediyorsanız size bravo kusura bakmayın benim şerefim bunu kabul etmiyor. Hz. Ali ne demiş haksızlık karşısında eğilmeyiniz çünkü hakkınızla birlikte şerefinizi de kaybedersiniz. Siz ben el kızıyım diyip susun ama el kızı olmam haksızlığa boyun eğeceğim anlamına gelmez. Bu devirde de kimse bunları yaşamayı hak edecek kadar bir adama muhtaç değil! Kötünün cezalanmadığı dünyada el kızıyım canım ben he canım he kendinize gelince görümcem kaynanam böyle kötü dersiniz buraya gelince el kızısın. Kusura bakmayın el kızı olmamız keriz olduğumuz anlamına gelmiyor. El kızı bu ablam ablam diyen adam varsa da ailesine gitsin kimsenin günahına girmesin. Çok şükür kocam ablam ablam demiyor. Gereken tepkiyi veriyor sadece çabuk affediyor. He eskiye oranla daha iyi ama eskiler bir kalemde unutulmuyor.

Aile desteği yokmuş, ne kadar kolay siliyorlar eşlerinin ailelerini akıllarınca.
Diyebilseler eşleri için kendi kendilerine doğmuş büyümüş, aileleri hiçbir şey yapmamış falan diyecekler de olmuyor işte.
Kendi aileleri harika mükemmel, es aileleri yok hükmünde.
Ama bayramda ailesinin yanına gitmiş adam,kendisi istediği kadar sadece ben varım kafalarına girsin.

her şey maddi değil ki... Manevi olarak bile yanında olmadılar ağlarken beraber ağladık. Evi verirken de al oğlum diyip altın tepside sunmadı ve önceden de dediğim gibi benim ailem akrabalarımda bu işler hep böyle. Ev ve eşyaları aileler alır gelin damat borçsuz evlenir. Takılar gelin damada kalır. Ondan sonra el ayak çekilir burada sadece ev verildi gerisinde bir çöp yok yani bu bana özel lütuf değil. Konumuz bu değildi manevi olarak da yanında değillerdi. Okul kredisine bile kefil olmadılar ben de okuyordum olamadım ki eşim ödeyecekti elin adamı arkadaşı oldu bla bla bla çok şey yani. Her hastalıklarına koşarım ederim ama bir hastalığımda yanımda olmazlar diyeceğim de kendi içlerinde de kimse kimseye yardıma gitmiyor bir çorba yapmıyor garip bir aile bana benim kültürüme. Dediğim gibi konu bu değildi bunlar böyle diyip geçtim yani acıta acıta öğreniyorsun ama herkes sen gibi değil öğreniyorsun. Eşim ve ben ailem arkadaşlarım her şeyi aldık hiç de gocunmadılar aksine kime ne aldırabiliyorsanız aldırın kafasında oldular ayıp geldi bana. Airfrayını neden sen aldın kaç arkadaşın var toplanıp alsalardı dediler ki arkadaşlarım hep büyük pahalı hediyeler aldılar 1 çay kaşığı almayan ailesi ablaları bunu dedi. Evlenirken de evime gelirken de ailem arkadaşlarım erkek tarafının alması gereken şeyleri aldılar. Oğulları ne kadar ezildi büzüldü önemsemediler. Bunlardan dolayı düşman ol demedim ama benim bir namussuzluğum varmış gibi konuşan ablasına ki kendisi de olmadığını yanlış konuştuğunu söyleyen ablasına haddini bildirmesini istemem de normal değil mi?
Hala ev verildi sonrasında bir çöp yok diyorsunuz ya.
Siz gerçekten laf anlamazsınız.

Aile desteği yokmuş, ne kadar kolay siliyorlar eşlerinin ailelerini akıllarınca.
Diyebilseler eşleri için kendi kendilerine doğmuş büyümüş, aileleri hiçbir şey yapmamış falan diyecekler de olmuyor işte.
Kendi aileleri harika mükemmel, es aileleri yok hükmünde.
Ama bayramda ailesinin yanına gitmiş adam,kendisi istediği kadar sadece ben varım kafalarına girsin.
onları yok hükmünde görmemek için çok uğraştım bunu da dünya alem bilir. Ne var ki canım en fazla he he der geçerim diyordum büyük konuşmuşum. Diyorum ki maddiyatı geçtik biz görgü kültür önemli mesele. 1 konuştuğu akrabası olmayan 1 konuştuğu komşusu olmayan bir anne baba ve ablalar. Tüm dünya kötü kötüyüz onlar iyi öyle mi :)

ablasının namusuna laf etmediğim sürece, evliliğine karışmadığım sürece haksızlık bu haksızlık! Benim eşim de kocasının şerefine laf etsin onların evliliğine fitne soksun. Haksızlık elimizin dilimizin değmediği bir insanın dur durak bilmeden her sinirlendiğinde eşime bana sayması. Bu normal mi valla kabul ediyorsanız size bravo kusura bakmayın benim şerefim bunu kabul etmiyor. Hz. Ali ne demiş haksızlık karşısında eğilmeyiniz çünkü hakkınızla birlikte şerefinizi de kaybedersiniz. Siz ben el kızıyım diyip susun ama el kızı olmam haksızlığa boyun eğeceğim anlamına gelmez. Bu devirde de kimse bunları yaşamayı hak edecek kadar bir adama muhtaç değil! Kötünün cezalanmadığı dünyada el kızıyım canım ben he canım he kendinize gelince görümcem kaynanam böyle kötü dersiniz buraya gelince el kızısın. Kusura bakmayın el kızı olmamız keriz olduğumuz anlamına gelmiyor. El kızı bu ablam ablam diyen adam varsa da ailesine gitsin kimsenin günahına girmesin. Çok şükür kocam ablam ablam demiyor. Gereken tepkiyi veriyor sadece çabuk affediyor. He eskiye oranla daha iyi ama eskiler bir kalemde unutulmuyor.

Bu olayda herkes sizin arkanızda durmadı mı? Ablası gelip özür dilemedi mi? Ee ne haksızlığı? Papağan gibi tutturmuşsunuz bir haksızlık da haksızlık. Ne yapsınlar istiyorsunuz bu olayı geçmişte bırakmak için? Bırakamıyorsanız konuşmayın görüşmeyin ama siz insanların burnundan getirmenin derdine düşmüşsünüz. Eşinizin ailesi size çok bile dayanıyor.

Sorun orada zaten kocanız ablam ablam demiyor. Ablamla görüşeceksiniz. Ona böyle söyleyemezsin vs demiyor. Siz yine de memnun olmuyorsunuz ama. Talepleriniz, istekleriniz bitmiyor. Yahu bayramda insanlar kızlarına sen sonra gel desin diye beklediniz. Niye siz geleceksiniz diye öz kızlarını evlerinde istemesinler? Bu sitede okuduğum en saçma beklentilerden biri. Size göre çabuk ama eşinize göre yeterli. Hani o öz ablası ya. Haddiniz değil eşinizin ablasıyla ilişkisine müdahale etmek. Siz durmanız gereken yeri bilmiyorsunuz.

Hala ev verildi sonrasında bir çöp yok diyorsunuz ya.
Siz gerçekten laf anlamazsınız.
sizin maddiyatınızı kültürünüzü özür dilerim bilmiyorum ama eşimin ailesinin ve benim ailemin durumuna kültürüne bakınca bizim için bu nimet değil olması gereken. Ben de maddiyatım gelecekte yeterse çocuğumun evini alacağım içini döşeyeceğim zor durumlarında yanında olacağız. Gerisi onlarda olacak. Benim arkadaşlarımda da bu böyle oldu. Bizim çevre hep böyle demek ki. Kızlarına gelince herrrrr şeyiii yatak odası dahil her şeyi erkek tarafına aldırmış bir aile ev aldırmışlar erkek tarafına şimdi oğulları evlenirken almadılar bile yeni. Kızlarına gelince erkek tatafı da yapmak zorunda değildi ama durum böyle olmadı orada.

onları yok hükmünde görmemek için çok uğraştım bunu da dünya alem bilir. Ne var ki canım en fazla he he der geçerim diyordum büyük konuşmuşum. Diyorum ki maddiyatı geçtik biz görgü kültür önemli mesele. 1 konuştuğu akrabası olmayan 1 konuştuğu komşusu olmayan bir anne baba ve ablalar. Tüm dünya kötü kötüyüz onlar iyi öyle mi :)
Size ne yahu insanların insan ilişkilerinden?Size ne?
Siz istediğiniz kadar yok sayin esiniz saymıyor, sizin beraber olmaya onem vermenize rağmen bırakıp ailesinin yanına gitmiş.
Bütün aile bir aradalar siz yoksunuz. Kendinizi çok önemsiyorsunuz ama kimsenin umrunda olduğunuzu sanmıyorum.
Tutturmuşsunuz bir haksızlık. Salın insanları. Yok o zaman aramadılar,kızlarına gelme demediler. Kaf dağından inin artık.

Bu olayda herkes sizin arkanızda durmadı mı? Ablası gelip özür dilemedi mi? Ee ne haksızlığı? Papağan gibi tutturmuşsunuz bir haksızlık da haksızlık. Ne yapsınlar istiyorsunuz bu olayı geçmişte bırakmak için? Bırakamıyorsanız konuşmayın görüşmeyin ama siz insanların burnundan getirmenin derdine düşmüşsünüz. Eşinizin ailesi size çok bile dayanıyor.

Sorun orada zaten kocanız ablam ablam demiyor. Ablamla görüşeceksiniz. Ona böyle söyleyemezsin vs demiyor. Siz yine de memnun olmuyorsunuz ama. Talepleriniz, istekleriniz bitmiyor. Yahu bayramda insanlar kızlarına sen sonra gel desin diye beklediniz. Niye siz geleceksiniz diye öz kızlarını evlerinde istemesinler? Bu sitede okuduğum en saçma beklentilerden biri. Size göre çabuk ama eşinize göre yeterli. Hani o öz ablası ya. Haddiniz değil eşinizin ablasıyla ilişkisine müdahale etmek. Siz durmanız gereken yeri bilmiyorsunuz.
valla eşimin ablası bana saydığı sürece sınırımı aştığı sürece ben kalitem için vicdanım için onun evliliğini bozmuyorsam müdahale edebilirim kusura bakmayın. Özür diler sonra sinirlenince yine yapar o bunu kabul ediyor ben de sinirli canım ne olacak mı diyeceğim? eşim onun gazına gelen biri olsa gelip bana şiddet uygulasa ay ablası mı diyeceğim eşim gaza gelmiyor nasıl olsa diyip yaptıklarına susayım mı güldürmeyin

X