Nasıl Davranmalıyım? Ablası Sebebiyle Ayrı Tatiller?

sizin maddiyatınızı kültürünüzü özür dilerim bilmiyorum ama eşimin ailesinin ve benim ailemin durumuna kültürüne bakınca bizim için bu nimet değil olması gereken. Ben de maddiyatım gelecekte yeterse çocuğumun evini alacağım içini döşeyeceğim zor durumlarında yanında olacağız. Gerisi onlarda olacak. Benim arkadaşlarımda da bu böyle oldu. Bizim çevre hep böyle demek ki. Kızlarına gelince herrrrr şeyiii yatak odası dahil her şeyi erkek tarafına aldırmış bir aile ev aldırmışlar erkek tarafına şimdi oğulları evlenirken almadılar bile yeni. Kızlarına gelince erkek tatafı da yapmak zorunda değildi ama durum böyle olmadı orada.
Yil olmuş 2023 hâla aileler şunu yapacak bunu yapacak kafasında birine ben ne anlatabilirim ya siz kendi kendinize sizinle alakası olmayan şeyler üzerinden kurulun durun. Kimsenin umurumda değilsiniz.

Size ne yahu insanların insan ilişkilerinden?Size ne?
Siz istediğiniz kadar yok sayin esiniz saymıyor, sizin beraber olmaya onem vermenize rağmen bırakıp ailesinin yanına gitmiş.
Bütün aile birardalar siz yoksunuz. Kendinizi çok önemsiyorsunuz ama kimsenin umrunda olduğunuzu sanmıyorum.
Tutturmuşsunuz bir haksızlık. Salın insanları. Yok o zaman aramadılar,kızlarına gelme demediler. Kaf dağından inin artık.
amaç zaten umur değil kiii umurlarında olmasam bilet alalım gel demezlerdi herhalde o başka konu da eşime konuşmayayım sen git görüş diyen benim anne baba büyük diyen eşim. Ben umur peşinde değilim sadece yanlışa yanlış diyecek dik duruş gösteren aile bekledim

Yil olmuş 2023 hâla aileler şunu yapacak bunu yapacak kafasında birine ben ne anlatabilirim ya siz kendi kendinize sizinle alakası olmayan şeyler üzerinden kurulun durun. Kimsenin umurumda değilsiniz.
he he umurunda değilim ne komiksin ya :) olmak gibi derdim yok olmamak diye de derdim yok ADALET DİK DURUŞ ŞEREF olmalı insanlarda gerisi boş. Tabii kızını seçecek herkes delisine sahip çıkacak ben istemiyorum benim derdim başka ama siz kulağı o kadar tersten tutuyorsunuz ki. 2023 olmuş ama kendi kızlarına yaptırıp kendilerine gelince yapmayınca aaa 2023 canım ne olacak dersiniz siz

valla eşimin ablası bana saydığı sürece sınırımı aştığı sürece ben kalitem için vicdanım için onun evliliğini bozmuyorsam müdahale edebilirim kusura bakmayın. Özür diler sonra sinirlenince yine yapar o bunu kabul ediyor ben de sinirli canım ne olacak mı diyeceğim? eşim onun gazına gelen biri olsa gelip bana şiddet uygulasa ay ablası mı diyeceğim eşim gaza gelmiyor nasıl olsa diyip yaptıklarına susayım mı güldürmeyin

Eşiniz bunu kabul ediyorsa kabul ediyordur. Orası sizi ilgilendirmez. Siz etmeye mecbur değilsiniz ama eşinize karışmaya hakkınız yok. Eşiniz sizden ayrı bir birey. Çarpıtmayın ayrıca ne alaka eşimiz şiddet uygulasa ay ablası demek? Okuduğunuzu anlamaya çalışın, olabilecekleri değil olanı konuşuyoruz. Siz hiç haddinizi, durmanız gereken yeri bilmiyorsunuz. Habire kendinizi övüp duruyorsunuz ya insanlar neyi dilinden düşürmüyorsa onun yoksunudur demişler.

Eşiniz bunu kabul ediyorsa kabul ediyordur. Orası sizi ilgilendirmez. Siz etmeye mecbur değilsiniz ama eşinize karışmaya hakkınız yok. Eşiniz sizden ayrı bir birey. Çarpıtmayın ayrıca ne alaka eşimiz şiddet uygulasa ay ablası demek? Okuduğunuzu anlamaya çalışın, olabilecekleri değil olanı konuşuyoruz. Siz hiç haddinizi, durmanız gereken yeri bilmiyorsunuz. Habire kendinizi övüp duruyorsunuz ya insanlar neyi dilinden düşürmüyorsa onun yoksunudur demişler.
gel beni birebir tanı da sonra konuşalım. buradan hepiniz aynı lafları ediyorsunuz çooook şükür övülecek biriyim he böyle diyerek ego tatmini yapayım. Yoksunu değilim direkt gerçeğiyim herkes de bunu biliyor sen merak etme birebire gel tanı ondan sonra konuşalım. Siz ya da kardeşiniz arkadaşınız yaşasa bunları böyle demezdiniz ben de başkasına sizin dediğinizi derdim ne olacak ki yaşamadan sallamak kolay. Ben de evlenmeden sizin gibi düşünürdüm hatta anlaşamamak da neymiş derdim. O işler öyle olmuyor ya.

Neyse siz kulağı tersten tutanlar kendi yaşamadan sallayanlar tatili sizinle zehir edemem. Beni anlayanlar teşekkür ederim haklıymışsınız ben mutluyum valla nefes aldım. Kız kıza kalmak tatile gitmek ailemde olmak yaşadığım büyüdüğüm kendi kültürümde olmak miiis gibiymiş.

he he umurunda değilim ne komiksin ya :) olmak gibi derdim yok olmamak diye de derdim yok ADALET DİK DURUŞ ŞEREF olmalı insanlarda gerisi boş. Tabii kızını seçecek herkes delisine sahip çıkacak ben istemiyorum benim derdim başka ama siz kulağı o kadar tersten tutuyorsunuz ki. 2023 olmuş ama kendi kızlarına yaptırıp kendilerine gelince yapmayınca aaa 2023 canım ne olacak dersiniz siz
Siz kendinizi kandırırsıız ancak umurlarında olmak gibi bir derdim yok diye. 🤣
Tüm konularıniz görmek istediğiniz ama bir türlü göremediğiniz değer üzerine.
Şerefleri yok diyecek kadar ileri gideceğiniz insanların da yüzüne bakmayın bundan sonra, dik duruş dediğiniz öyle olur.
Ama siz kızlarına gelme desinler diye bekliyorsunuz hala bu lafları ettiğiniz insanlardan. Pes.

her şey maddi değil ki... Manevi olarak bile yanında olmadılar ağlarken beraber ağladık. Evi verirken de al oğlum diyip altın tepside sunmadı ve önceden de dediğim gibi benim ailem akrabalarımda bu işler hep böyle. Ev ve eşyaları aileler alır gelin damat borçsuz evlenir. Takılar gelin damada kalır. Ondan sonra el ayak çekilir burada sadece ev verildi gerisinde bir çöp yok yani bu bana özel lütuf değil. Konumuz bu değildi manevi olarak da yanında değillerdi. Okul kredisine bile kefil olmadılar ben de okuyordum olamadım ki eşim ödeyecekti elin adamı arkadaşı oldu bla bla bla çok şey yani. Her hastalıklarına koşarım ederim ama bir hastalığımda yanımda olmazlar diyeceğim de kendi içlerinde de kimse kimseye yardıma gitmiyor bir çorba yapmıyor garip bir aile bana benim kültürüme. Dediğim gibi konu bu değildi bunlar böyle diyip geçtim yani acıta acıta öğreniyorsun ama herkes sen gibi değil öğreniyorsun. Eşim ve ben ailem arkadaşlarım her şeyi aldık hiç de gocunmadılar aksine kime ne aldırabiliyorsanız aldırın kafasında oldular ayıp geldi bana. Airfrayını neden sen aldın kaç arkadaşın var toplanıp alsalardı dediler ki arkadaşlarım hep büyük pahalı hediyeler aldılar 1 çay kaşığı almayan ailesi ablaları bunu dedi. Evlenirken de evime gelirken de ailem arkadaşlarım erkek tarafının alması gereken şeyleri aldılar. Oğulları ne kadar ezildi büzüldü önemsemediler. Bunlardan dolayı düşman ol demedim ama benim bir namussuzluğum varmış gibi konuşan ablasına ki kendisi de olmadığını yanlış konuştuğunu söyleyen ablasına haddini bildirmesini istemem de normal değil mi?
Bu ne ya? İki yetişkin insan evleniyor ve afedersiniz donlarına kadar onlar bunlar şunlar alıyor. Aileyi akrabayı bırak arkadaşlara kadar haraç keser gibi aldırmışsınız. Kazık kadar adam hem okuyup hem çalışıp öğrenim kredisini ödeyebilir. Manevi destekmiş, bir çöpleri yokmuş, evi beğenmiyorsunuz yani. Çıkın gidin milletin evinden o halde boşuna atar yapmamış olursunuz. Görümce kalkıp size "babamın evinde oturuyorsun, babam kardeşime verdi o evi dese hoşunuza gidecek mi? Evet aynen öyle evi oğullarına vermişler size değil. Bugün boşansanız kap kacağınızı toplar çıkarsınız evden.

Aile garip, kültürleri garip ama ev şahane. Ev ve eşyaları aileler alır yazdınız, sizin babanız niye almadı evinizi?
Eşiniz niye ezilip büzülsün, sizin çeyiz diye aldıklarınızın kaç katını getirmiş gelirken. Görümcenin eşine hakaret etsinmiş küfür etsinmiş, ya siz niye ısrarla anlamıyorsunuz? Etmez niye etsin, ablası ailesi onlar. Siz kendiniz yazdınız kızıyor görüşmüyor ama 2 gün sonra barışıyor ablasıyla diye. Yetmiyor mu bu cevap size? Demek ki ablası ailesi yokken size ve arkadaşlarına atıp tutuyor ama bir araya gelince can ciğer oluyorlar.

Hiç boşuna çok iyi oldu, arkadaşlarımla ne istersem onu yapıyorum çok iyiymiş böyle kız kıza diye kendinizi kandırmayın. Aklınız fikriniz eş ailesinin evinde. Kocanız bir telefon açıp "aşkım gel ablamı kovduk evden"dese ilk vasıtaya atlayıp gideceksiniz vasıta yoksa koşarak gideceksiniz. Sizi saymıyorlar kaale bile almıyorlar, huzurlu mutlu sakin bir bayram geçirmek istiyorlar.

Kesinlikle mesafe konması gereken bir tipsiniz. Zehir akıtacak yer arıyorsunuz. Siz istiyorsunuz diye eniştesine küfür hakaret etsin ne demek ya?

Keşke benim de kız koza tatilim olsa 🙃
Kız kızayım ama biri karnımda biri sırtımda 😁

Cümleler karışık ve bazen anlamsız yazılmış. Hepsini okumadım ama ana temayı anladım.
Görümceden ziyade sanki siz ortama giriş yapamadınız diye kıskanmışsınız.
Nolcak ki o biraz sinirli olsun siz biraz alttan alın. Ölümlü dünya. Böyle kendinizi yersiniz kocamdan ayrı kaldım 1 hafta diye.

Siz kendinizi kandırırsıız ancak umurlarında olmak gibi bir derdim yok diye. 🤣
Tüm konularıniz görmek istediğiniz ama bir türlü göremediğiniz değer üzerine.
Şerefleri yok diyecek kadar ileri gideceğiniz insanların da yüzüne bakmayın bundan sonra, dik duruş dediğiniz öyle olur.
Ama siz kızlarına gelme desinler diye bekliyorsunuz hala bu lafları ettiğiniz insanlardan. Pes.
gelme değil sırayla gelin. Bizde de iki yengem anlaşamıyordu anneannemlerin yazlığa sırayla gidiliyordu bunda ayıp ne var komiksiniz :)

Neyse siz kulağı tersten tutanlar kendi yaşamadan sallayanlar tatili sizinle zehir edemem. Beni anlayanlar teşekkür ederim haklıymışsınız ben mutluyum valla nefes aldım. Kız kıza kalmak tatile gitmek ailemde olmak yaşadığım büyüdüğüm kendi kültürümde olmak miiis gibiymiş.
Tabi aynen miiis, acımadı kii acımadı kii değil.

gel beni birebir tanı da sonra konuşalım. buradan hepiniz aynı lafları ediyorsunuz çooook şükür övülecek biriyim he böyle diyerek ego tatmini yapayım. Yoksunu değilim direkt gerçeğiyim herkes de bunu biliyor sen merak etme birebire gel tanı ondan sonra konuşalım. Siz ya da kardeşiniz arkadaşınız yaşasa bunları böyle demezdiniz ben de başkasına sizin dediğinizi derdim ne olacak ki yaşamadan sallamak kolay. Ben de evlenmeden sizin gibi düşünürdüm hatta anlaşamamak da neymiş derdim. O işler öyle olmuyor ya.

Yok sizi birebirde tanımak istemem, burda tanıdığım kadarı yeterli nasıl bir insan olduğunuzu üç aşağı beş yukarı anlamak için. Gerçek hayatta sizin gibi hep kendini haklı ve yüksekte gören, özeleştiri yapamayan birini tanımak istemem açıkçası. Kardeşim yok ama arkadaşım olsanız da aynı şeyleri söylerdim, neden söylemeyeyim ki? Yorumlarım kişiye göre değişmiyor. Evliyim ben bu arada evlenmeden konuşmuyorum yani. Siz bu kafayla devam ederseniz ortada evlilik bırakmayacaksınız. Daha evliliğiniz yeni diye eşiniz, eşinizin ailesi çekiyordur sizi ama sonsuza kadar kimse sizin şu tavırlarınızı çekmez. Kendi kızları ne olursa olsun öz kızlarıdır. Bu kıyasta sizin kazanma ihtimaliniz yok. Bu da haksızlık falan değil. Size sayfalarca yazıldı kimse kötülüğünden yazmıyor ama siz anlamak istemiyorsunuz. Herkes aynı şeyleri diyor yazmışsınız ya bir düşünün bakalım neden acaba? Sizden kat kat tecrübeli insanlar yazıyor size. Biraz kulak verin. Yanlışlarınızı o kadar görmüyorsunuz ki eleştiriye kapalısınız.

Son düzenleme:
Bu ne ya? İki yetişkin insan evleniyor ve afedersiniz donlarına kadar onlar bunlar şunlar alıyor. Aileyi akrabayı bırak arkadaşlara kadar haraç keser gibi aldırmışsınız. Kazık kadar adam hem okuyup hem çalışıp öğrenim kredisini ödeyebilir. Manevi destekmiş, bir çöpleri yokmuş, evi beğenmiyorsunuz yani. Çıkın gidin milletin evinden o halde boşuna atar yapmamış olursunuz. Görümce kalkıp size "babamın evinde oturuyorsun, babam kardeşime verdi o evi dese hoşunuza gidecek mi? Evet aynen öyle evi oğullarına vermişler size değil. Bugün boşansanız kap kacağınızı toplar çıkarsınız evden.

Aile garip, kültürleri garip ama ev şahane. Ev ve eşyaları aileler alır yazdınız, sizin babanız niye almadı evinizi?
Eşiniz niye ezilip büzülsün, sizin çeyiz diye aldıklarınızın kaç katını getirmiş gelirken. Görümcenin eşine hakaret etsinmiş küfür etsinmiş, ya siz niye ısrarla anlamıyorsunuz? Etmez niye etsin, ablası ailesi onlar. Siz kendiniz yazdınız kızıyor görüşmüyor ama 2 gün sonra barışıyor ablasıyla diye. Yetmiyor mu bu cevap size? Demek ki ablası ailesi yokken size ve arkadaşlarına atıp tutuyor ama bir araya gelince can ciğer oluyorlar.

Hiç boşuna çok iyi oldu, arkadaşlarımla ne istersem onu yapıyorum çok iyiymiş böyle kız kıza diye kendinizi kandırmayın. Aklınız fikriniz eş ailesinin evinde. Kocanız bir telefon açıp "aşkım gel ablamı kovduk evden"dese ilk vasıtaya atlayıp gideceksiniz vasıta yoksa koşarak gideceksiniz. Sizi saymıyorlar kaale bile almıyorlar, huzurlu mutlu sakin bir bayram geçirmek istiyorlar.

Kesinlikle mesafe konması gereken bir tipsiniz. Zehir akıtacak yer arıyorsunuz. Siz istiyorsunuz diye eniştesine küfür hakaret etsin ne demek ya?
siz iyi misiniz her şeyi kendim ve ailem aldık. eşim aldı arkadaşlarıma ne haracı kim evleniyorsa aynısını diğerine de yapıyoruz. Kim ne istiyorsa onu alıyorum evlenmesine yakın evlenince bu bizim geleneğimiz takı da takıyoruz altın eksikleri de alıyoruz. Aynısını eşimin ablasına bile yapmaya çalıştım. Gel dediler gitmedimmm nereye gidiyorum koşarak ay ay nasıl yanlış analiz. Ablası da yoktu ki geçen hafta :) Benim babam her şeyi aldı ben her şeyimi aldım erkek tarafı kız tarafı demeden her şeyi en iyisini aldım sen kafanı yorma

gelme değil sırayla gelin. Bizde de iki yengem anlaşamıyordu anneannemlerin yazlığa sırayla gidiliyordu bunda ayıp ne var komiksiniz :)
E ama onlar kızlarıyla olmak istemişler bu kadar.
Çok önemsiyorlar ya sizi.
Arkalarından şerefleri yok dediğinizi bilseler keşke.
İyi yapıyorlar da sizi olduğunuz yerde strese sokuyorlar böyle.
Aynen tatiliniz harika geçiyordur.

Yok sizi birebirde tanımak istemem, burda tanıdığım kadarı yeterli nasıl bir insan olduğunuzu üç aşağı beş yukarı anlamak için. Gerçek hayatta sizin gibi hep kendini haklı ve yüksekte gören, özeleştiri yapamayan birini tanımak istemem açıkçası. Kardeşim yok ama arkadaşım olsanız da aynı şeyleri söylerdim, neden söylemeyeyim ki? Yorumlarım kişiye göre değişmiyor. Evliyim ben bu arada evlenmeden konuşmuyorum yani. Siz bu kafayla devam ederseniz ortada evlilik bırakmayacaksınız. Daha evliliğiniz yeni diye eşiniz, eşinizin ailesi çekiyordur sizi ama sonsuza kadar kimse sizin şu tavırlarınızı çekmez. Kendi kızları ne olursa olsun öz kızlarıdır. Bu kıyasta sizin kazanma ihtimaliniz yok. Bu da haksızlık falan değil. Size sayfalarca yazıldı kimse kötülüğünden yazmıyor ama siz anlamak istemiyorsunuz. Sizden kat kat tecrübeli insanlar yazıyor size. Biraz kulak verin. Yanlışlarınızı o kadar görmüyorsunuz ki eleştiriye kapalısınız.
Allah aşkına yanlışım neymiş? ben el kızıyım susup oturayım ailesine yalakalık mı yapayım çoook kez iyi niyetle yaklaştım çooook ama iyi niyeti suistimal edemez kimse. benim ailem eşimi el üstünde tutarken eşim mükemmel mi hayır benim onun ailesin yaptığım iyiliklerin binde birini yapmadı ama öyle iyiler ki bu insanların vefasızlığına laf etmem ki hata.

E ama onlar kızlarıyla olmak istemişler bu kadar.
Çok önemsiyorlar ya sizi.
Arkalarından şerefleri yok dediğinizi bilseler keşke.
İyi yapıyorlar da sizi olduğunuz yerde strese sokuyorlar böyle.
Aynen tatiliniz harika geçiyordur.
gerçekten harika geçiyor sizin gibi ukalalarla konuşana kadar valla güzel yemin ederim güzel.
valla yüzlerine adaletsizsiniz dedim sizi yanlış konumlandırmışım kafamda adaletsizsiniz dedim siz merak etmeyin yüzlerine yeri geldiğinde her şeyi söylüyorum

her şey maddi değil ki... Manevi olarak bile yanında olmadılar ağlarken beraber ağladık. Evi verirken de al oğlum diyip altın tepside sunmadı ve önceden de dediğim gibi benim ailem akrabalarımda bu işler hep böyle. Ev ve eşyaları aileler alır gelin damat borçsuz evlenir. Takılar gelin damada kalır. Ondan sonra el ayak çekilir burada sadece ev verildi gerisinde bir çöp yok yani bu bana özel lütuf değil. Konumuz bu değildi manevi olarak da yanında değillerdi. Okul kredisine bile kefil olmadılar ben de okuyordum olamadım ki eşim ödeyecekti elin adamı arkadaşı oldu bla bla bla çok şey yani. Her hastalıklarına koşarım ederim ama bir hastalığımda yanımda olmazlar diyeceğim de kendi içlerinde de kimse kimseye yardıma gitmiyor bir çorba yapmıyor garip bir aile bana benim kültürüme. Dediğim gibi konu bu değildi bunlar böyle diyip geçtim yani acıta acıta öğreniyorsun ama herkes sen gibi değil öğreniyorsun. Eşim ve ben ailem arkadaşlarım her şeyi aldık hiç de gocunmadılar aksine kime ne aldırabiliyorsanız aldırın kafasında oldular ayıp geldi bana. Airfrayını neden sen aldın kaç arkadaşın var toplanıp alsalardı dediler ki arkadaşlarım hep büyük pahalı hediyeler aldılar 1 çay kaşığı almayan ailesi ablaları bunu dedi. Evlenirken de evime gelirken de ailem arkadaşlarım erkek tarafının alması gereken şeyleri aldılar. Oğulları ne kadar ezildi büzüldü önemsemediler. Bunlardan dolayı düşman ol demedim ama benim bir namussuzluğum varmış gibi konuşan ablasına ki kendisi de olmadığını yanlış konuştuğunu söyleyen ablasına haddini bildirmesini istemem de normal değil mi?
Maddiyat her şey değil ama çok şeydir. Bu mesajınız bile baştan aşağı maddiyat, beklentilerinizden başım döndü. Airfryer ne ya, sanki arkadaşlar toplaşıp bütün beyaz eşyayı dizmiş öyle bi abartma. Gelenekler sizin için bu kadar önemli ise şöyle bi geleneğimiz de var, eş ailesi canına da okusa susup hizmetini göreceksin, bütün bir Anadolu geleneği bunun üzerine kurulu, erkek ailesi harcama yapar, kız "alınır", bütün bir evlilik boyu o kızın gıkı çıkmaz. Kök ailenizin kendine has minnoş gelenekleri kimsenin umrunda değil. Emir almak istemiyorsan para da almayacaksın, kendiniz için yapabileceğiniz tek şey bu olur.

gerçekten harika geçiyor sizin gibi ukalalarla konuşana kadar valla güzel yemin ederim güzel.
valla yüzlerine adaletsizsiniz dedim sizi yanlış konumlandırmışım kafamda adaletsizsiniz dedim siz merak etmeyin yüzlerine yeri geldiğinde her şeyi söylüyorum

Serefiniz de yok deyin muhakkak olur mu?

Ay sizi kendinizle baş başa bırakayım ben, kismeye ihtiyacınız yok mutsuz olmak için.

Her konuda kendini öve öve bitirerek başlayan biri de ukala diyor bana. :KK70:Neyse iyi tatiller.

Adalet, dik duruş hatta çoğu zaman şeref kendi ekmeğini kazanıp, 1 kazanıyorsan 1 yiyip gerisine tamah etmeyip kimseden beklentiye girmemekle oluyor.

X