Nişanlımdan abisinin ailesine maddi-manevi destek olmayı abarttığı için ayrılıyorum ama çok mu abartıyorum? yoruma ihtiyacım var

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba, daha önce de aileler yüzünden biten bir ciddi ilişkim oldu. Galiba ailesi problemli erkekleri gidip bulmak benim kaderim. Konuyla giriyorum uzatmadan; nişanlımla altı aydır nişanlıyız, öncesinde de 5 yıllık bir ilişkimiz var. Malesef abisi 2,5 sene önce çoklu organ yetmezliği sebebiyle genç yaşta vefat etti, böbrek hastasıydı. biri 16 biri 19 yaşında iki çocuğu var, eşi ev kadını hayatında çalışmamış ve hiç tahsili yok. nişanlımın ailesine ait apartmanda oturuyorlar kira dertleri yok, bir de eşinden bağlanan dul aylığı var ama giderleri yok çünkü nişanlımın işi gücü iyi olduğu için evin fatura vs masraflarını, evde beyaz eşya bozuldu diyelim yenisinin alınmasını, çocukların üst başı gibi ihtiyaçları o karşılıyor. büyük olan çocuk geçen sene üniversite sınavına girdi fakat kazanamadı, 3 gün önce tercihlerin son gününde nişanlım çocuğun bu sene de iyi puan alamadığını bu yüzden çok üzgün olduğunu ve %50 burslu bölümler yazmasına izin verdiğini ve okul parasını karşılayacağını söyledi. tabi bunu duyunca gerçekten çıldırdım ama neden bu kadar çıldırdığımı size madde madde açıklamak istiyorum:

1-nişanlım abisinin ailesine destek olmakla mükellef tek kişi değil, 2 tane daha yetişkin ablası var ve ikisi de çok zenginler, fakat son 2 buçuk senede küçük çocuğa ipad almak dışında bir yardımları olmadı.

2-böyle bir şeyi üstelik biz evlenmek üzereyken, 30 bin liraya kiralık ev bulduk diye neredeyse şükredecek iken kalkıp üstlenmesi manyaklık. madem bu kadar zengin neden ev alıp kredi ödemiyoruz?

3-neden bütün ailenin gözünde böyle büyük bir sorumluluğu alarak kalıcı bir “baba” rolü üstlensin? bu o kadar tehlikeli bir hareket ki geri dönüşü yok.

4-hadi nişanlım iyi niyetli ve cömertliğinden üstleniyor, yenge sıfatlı kadın “ya kardeşim teşekkür ederiz ama sen de evlenmek üzeresin, bu zamana kadar zaten yapacağını yaptın artık bu kadar büyük bir yardımı alamayız” demiyor?

5-bu çocuğu okuttu diyelim arkasından gelen 2.bir çocuk daha var. ne yani? o da okul kazanamazsa bir 500 bin-1 milyon arası parayı da 2.çocuğa mı harcayacağız?

6-özel okulda okuyanlar bilirler bu işler okul parasıyla bitmez, çocuğun giydiği kıyafetten, servis-ulaşım masrafına, hatta sosyalleşme masrafına kadar kim verecek? belki yurt-ev gündemi olacak çünkü büyükçekmece tarafında oturuyorlar, şehir merkezi bile değil şu an yaşadıkları yer.

7-ben haftanın 5 günü günde 2 saatimi yola vererek eşek gibi çalışıyorum sırf evimize her şeyin en iyisini en güzelini alabilmek için. benim canım yok mu? binlerce kadın çocuğunu devlette bile okutmakta güçlük çekip, merdiven silip bulaşık yıkayıp çocuğunun okul masrafını çıkarırken hayatında 1 kuruş kazanmamış ve çalışmak istemeyen bir kadın evde kıçını büyütüp çocuğunu 0 eforla özelde okutacak yani?

8-yengesi kocasının çalıştığı yerden vefatı sebebiyle yüklü bir tazminat aldı ve dövize çevirip kenara koydu. o parayı çocuğunun eğitimi için kullanmayı teklif etmiyor ama nişanlımın ödemesini kabul ediyor.

9- bu konulardan (nişanlımın bu aileye karşı gereksiz vericiliğinden) rahatsızlığımı her fırsatta dile getirmeme rağmen bana bu olayı resmen bir gece yarısı operasyonuyla “böyle bir karar aldım-uyguluyorum” şeklinde adeta bildirmesini, söz hakkı tanımadan uygulamaya geçmesini asla sindiremiyorum.

ben bu kadar aşırı tepki verince ilk etapta geri bastı, düğün, balayı, ev kurma masrafları vs gibi konuların bu durumdan kesinlikle etkilenmeyeceğini, bu yardımı yapmaya mecbur olduğunu, çocuk evde kalır ve depresyona girerse tüm aileyi etkileyen daha kötü olaylar olacağını vs söyledi.

bu arada çocuk gecesi gündüzü olmayan, son 2 senedir gece netflix izleyip gündüz uyuyan, ders kitaplarının yüzüne bakmayan tembelin teki. hani çocuk çok çalışır emek verir de olmaz anlarım, bir şansı hak etti derim. ortada öyle bir durum da yok. belki özel okulu da zora gelemeyip 1.sınıfta bırakacak. öyle olursa hiç şaşırmam.

kendimi sakinleştirmeye çalışıp “bak sana söz verdi, bizim standartlarımız düşmeyecek. bırak yapsın yardımını diyorum. (ki bu bir yardım asla değil hibe)

sonra arkadan gelen 2.çocuk, okuldan sonra bedelli askerlik muhabbeti, belki evlenirlerken bile üstümüze yapışacak “baba yarısı” etiketi sebebiyle üzerimize yıkılması muhtemel masraflar vs vs. bunları düşündükçe her allahın günü 3.şahıslar için kavgayla geçen bir evlilik ve mutsuzluklar silsilesi gözümde canlanıyor.

halbuki 2 hafta önce evimizi tuttuğumda ne kadar mutlu ve hayallerle doluydum. 15 gündür hiç konuşmadık. Ben de aramamaya kararlıyım. Zaten 15 gün boyunca beni hiç aramaması bile ayrılmak için yeterli bir sebep ama nişanlımı seviyorum, birlikte çok zor şeyler atlattık, o iyi biri ve çok iyi anlaşıyoruz. gel gelelim, iyi günde kötü günde romantizmine kapılıp ömür boyu sömürülmek ve 2.plana atılmış şekilde yaşamak istemiyorum. ne yapmalıyım gerçekten bilmiyorum. bu destek sizce normal mi? Ben çok bireysel bir aile kültüründe yetiştiğim için bakış açım mı hatalı anlamaya çalışıyorum. Evlendikten sonra kendi ailesinin kurma duygusu ve bilinci ile zaten onları sorumluluk almaya zorlar, desteğini olması gereken noktaya çeker mi? Yorumlarınız için teşekkürler.
30 bin kira ev nerede merak ettim

Çok haklısınız sonuna kadar destekliyorum sizi üniversiteyi amcasının yardimiyla okumak zorunda mı hem çalışsın hem okusun nişanlıniza ne oluyor yahu yardım da bir yere kadar kadın da yüklü tazminat olsun bozduruversin dövizlerini illa meslek sahibi olmasına gerek yok merdiven silsin evlere temizlige gitsin kaynına yüklenmeye utanmıyor mu ayrılın üstüne bir de engeli basın nisanli bozuntusuna 15 gündür de aramıyormuş haspam

bu konuyu ilk okudugumda alişan la eşi buse geldi aklıma , hadi onlar evli çocukları var
sen nişanlısın ve bırakabilirsin
herşeyin bir sınırı olmalı bu hayatta ,
bu ssate kadar umarım ayrılmışsındır ,
Ben Buse hanımı pek sevmem ama ailesi konusunda hak verdim yani acıyı çekmek de bir yere kadar hayat devam ediyor eltiyi hic haklı bulmadım zaten Alişan gerekli desteği veriyor ki madem bu kadar üzgünsün TRT de niye müzikli program sunuyorsun işini yapabiliyorsun da ailecek yavrunun doğum gününü mü kutlamayacaksın amcası da görse kutlamalarını isterdi onlar mutlu olsun isterdi

Seni 15 gündür bu konu için mi aramıyor? E zaten tarafını seçmiş hani ikna edeyim gönlü olsun orta yol bulayım gibi Bi derdi yok. Nişanlın iyi Bi insan ama iyi Bi eş, önce çekirdek ailem kendi çocuğum karım diyecek Bi eş olamaz gibi. Sadece özel okul parası da değil bence başka Bi evin sorumluluğunu bu kadar üstüne alması da ileride seni çıldırtır haklı olarak.

Sorun burda para vermesinden ziyade yengesine ve cocuklarina baglilik sekli . Elbetteki yardim edilir ama hayatin bu denli merkezine oturtmak bana normal gelmedi. İliskiniz hep bu sekilde olacak her plana programa onlari da katacaksiniz ve bu asla kabul edilebilir bir şey değil bence . İliskiniz hep siz nisanliniz yenge çocuklar olacak yazarken yoruldum.Bastan kesinlikle tavrinizi koyun ama bu tarz tiplerin değişebilicegini de pek dusunemiyorum. Umarim her sey olumlu olur sizin için

Bunca yıl bilmiyor muydunuz bunları?? 135k gelirle özel okul konusu dışında abisinin ailesine yardım etmesini garip bulmadım. Özel okul işini çözseniz yetermiş ama siz evlilik olunca o 100k yı da kendiniz kazanıyor tribine girmişsiniz birden 😂 ha yenge ve çocukları normal mi? Hayır değil çaba göstermelilerdi… Siz biraz bu yüksek kazancın havasına girmişsiniz, kolay kolay da vazgeçmezsiniz zaten. Özel okulu çözün, yola devam 😉

Ayyy hemen engelleyin adamı. Zaten 15 gündür aramadığına göre kararını vermiş belli ama olur da yanlışlıkla arar marar izin vermeyin. Bu adamdan koca olmaz. Yengesine yeğenlerine baksın beyefendi. Hayır yenge nasıl bunu kabul edebiliyor anlamadım. 15 günde illa ki anlamışlardır aranızın bozuk olduğunu. Ben yenge olsam vicdan azabından kahrolurdum bi nevi biz sebep olduk diye. Neyse hiç üzmeyin bile kendinizi. Böyle adam için değmez. Hayır kurumu mübarek.

Boyle herseyin içli olduğu aileler çok can sikici.
Mesela maddi olmasa bile manen kendilerini o kadar bağlı hissediyorlar ki siz burada harcanan taraf olursunuz.
Aile büyükleri ne derse adamlar da onu yapıyor.
Anne baba oyle çocukken işlemiş ki kopmaları imkansız.
Yol yakınken ayrılmanız sizin için hayırlısı.

Bu erkekler herşeyi abarttığı gibi “kurtarıcılık” rolünü de abartıyor emin ol o yeğenleri amcaları yaşlandığında elinden tutup bi doktora götürmez yeğenin de olsa biryere kadar fedakarlık yapılır ve insanlar kolay parayı sever o çocuklarda hırs olmaz azim olmaz nede olsa kolayı var
Babası ölünce çalışıp ailesine bakan birçok tanıdığımız var kimse böyle şımartmamış bu hırsla biyerlere gelmişler
Rest çekmekte haklısınız umarım işe yarar

Merhaba evet ayrıldık, şu an çok kötüyüm ama bu da geçecek inşallah Allah’ın izniyle.
Yorum yapan fikrini deneyimlerini paylaşanlara teşekkürler.
Adam aradı mı? Konuştunuz mu? Ayrıldığınıza göre şartları beğenmedi beyfendi? İlah da yengem yeğenlerim sen hayatımda olmasan da olur mu dedi? Ay valla şaşkınım

öncelikle Allah sabır versin size. 5 yıllık bir ilişki... Ancak yazdıklarınızı okudum ve madde madde sıraladığınız her şey o kadar mantıklı ki... siz evlenseydiniz yaşayacağınız haatı yazmışsınız aslında oraya.

her şeyin o kadar farkındasınız ki. Kendinizi "yardım etsin ne olacak" diye kandırmanıza izin vermeyişiniz bu mantığınızı gösteriyor zaten.

size şöyle söyleyeyim aynı bu şekilde bir tanıdığım var. yeğenlerini özel okulda okuttu. karısı bir şey demedi ilk başlarda. 'aman ne olacak! dedi yani kadın. sonrasında 2. yeğeninide okuttu. Sonra bedelli, sonra onların düğün masrafları.... bu sebepten ne kadar kavga ederlerse etsinler kadın olan taraf bir türlü boşanamadı. ve aradan yıllar geçti. (15 yıl) bu kişi bu sefer yeğenlerine hala para gönderir. yardım edecek birisini bulamadı artık tüm parayı yedirdi herkese. gitti arkadaşının çocuğunu falan okuttu. düğün masraflarını karşıladı vs. YANİ İNSANLAR DEĞİŞMEZ.

Allah size gerçek yüzünü göstermiş bence bu insanın. Kaldı ki yeğenlerine 'babalık' yapması 5 yıllık ilişkiden ve kuracağınız hayat evliliğinden daha önemliymiş demek ki.

Ama bence asıl kilit nokta yengenin 'zaten yapmak zorunda' olan tavrı ve hiç emek vermeyen yeğene paralı üni okutma isteği? Bir şeylere bu kadar kolay sahip olabileceğini düşünen insanlar yüzünden o da kendisini mecbur hissetmiş ve bu role de girmiş. Belki de bu hayatta birilerinin 'kahramanı' olmak istiyordur. Ama bu bence mantıklı değil. Kaldı ki sizin gibi mantıklı bir kişinin böyle değişik kararlar alan birisiyle devam ettiremeyeceği açık. İnanın bu yeğenlere para mevzusu hallolsa ilerde buna benzer bir şey çıkardı. Çünkü eski nişanlınızın yaptığı şeyler hiç mantıklı değil. VE EVLİLİK SÜRECİNDE YEĞENİNİ ÖZEL OKULDA OKUTMA KARARI ALIYOR. AMA BUNU TEK BAŞINA YAPIYOR? Zaten o yolunu tek kişilik kurmayı seçmiş gibi duruyor.

Allah her zaman iyi insanlarla karşılaştırsın ne diyeyim.

Üst edit: Malesef bitti, çok üzgünüm ama hakkımda hayırlısı demek dışında bir şey diyemiyorum.

Destek olan herkese teşekkürler sürekli bildirim gelmemesi için konumu editliyorum.
Hoşçakalın.
Eğer abartıyorsa ayrılmakla iyi yapmışsınız böyle bir adam evliliğini mahveder ...

Seviyorsanız ayrılmayın derim. İyi kazanıyor sizden maddi bir beklentisi yok. Çocuklarınız olduğunda önce kendi çocuğum deyip zamanla yardımı dengeler. Fakat 30 bin kira vermek bana hiç akıl karı gelmedi. Dediğiniz gibi kendi evinizi alsanız o kadar kredi öder ev sahibi olmuş olursunuz. Evlenirseniz kesinlikle ev aldırtın. O zaman zaten bu adamda yardımların hangi birine yetecek.
Maalesef öyle olmaz.Adam evlenecek paraya ihtiyacı olur demiyor yengesi ileride daha beter olur.

Herkes gibi ben de dogru yaptiginizi dusunuyorum
Size geri doner ve ikna etmeye calisirsa da kabul etmeyin
Ilerisini dusunun

Bir önceki konunuzu okudum. Yine ailesine aşırı bağlı maddi manevi yardım eden biri ile berabermişsiniz. Hep aynı kişileri hayatınıza çekmenizin bi sebebi olmalı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X