ÖLÜM SONRASI KREDİ ÖDEMESİ HAKKINDA

eşimin şuan uğraştığı bireysel emeklilikmiş

Allah rahmet eylesin. İmzalanan sözleşmeyi iyi incelemek lazım.

Bazı ek maddelerden bu haklar iptal edilebiliyormuş.

Allah rahmet eylesin. İmzalanan sözleşmeyi iyi incelemek lazım.

Bazı ek maddelerden bu haklar iptal edilebiliyormuş.
teşekkür ederim sözleşme için başvurdu zaten ama kadın ısrarla vermiyo banka bireysel emeklilik de bu kredi ile bağlıymış ne alaka ben hiç çözemedim

Kesin bilgi paylaşıyorum. Kredi çekerken yapılan hayat sigortası sayesinde tüm ödenen para iade ediliyor ve krediyi sigorta kapatıyor. Bu sigorta tüm krediyi kapatan bir sigorta ve eğer sigorta süresinde ölüm olursa krediyi sigorta kapatıyor hal böyle olunca ödenen kısım da size geri veriliyor.
Evet, banka bilgi saklıyor sizden.

Yaptığınız sigortaya göre değişiyor bu durum. Ama çoğu banka zaten böyle bir sigorta yapmıyor. Bizimde başımıza geldiği için biliyorum babam vefat ettiğinde sigortaya rağmen para talep eden bankalar oldu.

kredinin sigortası varmış çekilen kredinin ve diğer kredilerin de hayat sigortası var krediler kapattı sigorta aradım sigorta firmasını artık tartışmamak adına eşimle hem bireysel emeklilik ve kredi muhabbetini öğrenmek için kredi hayat sigortalı olduğu için kredi ödemesi de veriliyormuş hatta sigorta bankaya bilgi vermiş ödeme hakkında ama bankadaki kadın yanaşmıyor ben de bankadaki kadını anlamıyorum ya sanki para kadının cebinden çıkıyor yarın müdüre gidicem diyor

Bu para çekilip kullanılmışsa banka hangi parayı geri veriyor?

sigorta firması ile görüştüğümde 50 bin tl için 4 bin sigorta ücreti almışlar yaştan ötürü bu sizin hakkınız üstüne yatamaz diyor ve 60 yaş üstüne hayat sigortasız kredi verilmiyormuş

Yakın çevremde iki vefat oldu böyle. Eşinizin dediği gibi kredinin ödenen kısmınin geri alınacağı söyleniyordu ama biri böbrek hastası olduğunu için sigorta kapmasına girmiyormuş aile kalan krediyi de ödedi, diğerinde sadece kalan borç kapandı, geri ödeme falan olmadı. Sigorta türleri farklı olabiliyor, ayrıntı bilmek, sözleşmeye bakmak gerekiyor net bilgi için.

sözleşmeyi vermiyor işte problem o verse avukata vericez sigorta firması tc ile araştırma yaptığında vermesi gerekiyor diyor kapsamlı bir hayat sigortası varmış aynı zamanda bireysel emeklilik de varmış

bildiğim kadaryla kredi çekerken hayat sigortası yapılır ve bunun için sizden ayrıca para talep edilir.

Sözleşmede kredi ödenirken hayat sigortası yapılan kişi vefat ederse borçlarını sigorta kapatır ve ödenen kadar kısım veraset ilhamında olan kişilere bölüştürülür.

Ancak sözleşmelerde bazen bu maddelere ek sadece kredi kapatılır diye notlar düşülür.

sözleşmeyi vermiyor işte problem o verse avukata vericez sigorta firması tc ile araştırma yaptığında vermesi gerekiyor diyor kapsamlı bir hayat sigortası varmış aynı zamanda bireysel emeklilik de varmış

İmzalanan sözleşmenin bir örneği yok mu elinizde. Sanki 2 nusha düzenlenir diye biliyorum.

banka şubesinden ziyade genel müdürlükle görüşün ve sigorta yapan şirketten ödeneceğine dair bir yazı falan talep edebilirseniz sizin içinde iyi olur

Banka değil sigorta veriyor. Şöyle düşünün 50.000 lira kredi çektiniz 5 yıllık sonra 3 yılda 25.000 ödediniz daha 2 yılınız var ve öldünüz.
İlk krediti kullanırken yapılan hayat sigortası burada devreye girip tüm kredi borcunu yani 50.000 ni faiziyle kapatıyor. Sizin bu zamana kadar ödediğiniz 25000 ise boşa çıkmış oluyor ve mirasçılarıiza kalıyor.

Siz bu işin peşine düşün. Sigorta krediyi kapatmış ise artık banka parayı vermeli.

Tamam bu mantıklı.. Verdiğiniz bilgi için teşekkürler o zaman bankaya baskı yapmak lazım.

Sigortayı zaten bu nedenle yapıyorlar.
Sigorta, bankaya borcun tamamını ödüyor ve o ana kadar ödenmiş kısım, bankanın haksız kazancı olacağı için, borçlunun ödediği kadar tutar da iade ediliyor.
Fakat kredi çekilirken yapılan sigorta sözleşmesini incelemenizi öneririm. Bu kısmı açıkça belirlenmiş mi?
Bir de kredi sigortasını banka kendi mi yaptırmış yoksa rahmetli kayınpederiniz özel sigorta mı ettirmiş? Banka kendi yaptırdıysa, değil kredi borcunu kapamak, babam vefat ettiğinde olduğu gibi kalan borcu hemen topluca ödemezsek, evimizi (tapudaki ipotekten dolayı) haraç mezat satacağını söyleyerek tehdit etmişlerdi.

Konunuzla ilgili pek bişey anlayamadım ama şu kısma takıldım(Babamın adına hayır yaparım demiş eşiniz)Çok afedersiniz sidikle abdest almaya benzer o dediğiniz hayır olmaz yani o.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…