2020 Haziran Anneleri Gebelik, Ultrason, Testler, Gebelik Takibi

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak ?

• Ankete Katılan
    228
Haklısın ya tahlıl yapıp vermelerı lazım, tum bebekler kansız mı yani 😏 at gibi çifte atmak ay bu cok iyi bi tarif bizimki de uyumak istemedıgınde bunu yapıo :))) ya şuan korona var diye mi tahlıl istemıyorlar dıyorum bazen , her işlem bi risk diemi acep🥴
Ve Minnaklarimm Minnaklarimm şimdi durumu size şöyle açıklayayım, şu anda tahlil yapilsa da bişey çıkmaz çünkü bu aydan sonra demir eksikliği ortaya çıkmaya başlıyor, şimdi başlayan süreç 5-6 ay sonra görülüyor çünkü zaten 1 tane kan hücresi 120 günde üretiliyor :) ve bu sürede vücutta yavaş yavaş meydana gelen kansızlık bebeğin hem fiziksel hem zihinsel gelişiminin maksimumda olmasını engellemesin diye demir desteği başlanması öneriliyor ama tabii ki bu şart değil ... istemeyen baslamayabilir. Demir birikimine gelince, o öyle 3-5 günde olmaz, uzun zaman ve çok miktarda kullanmakla olur çünkü zaten vücuda alınan demir bagirsaklardan çok çok zor emilir ... hele ki süt ile beraber emilimi çok daha azalır, o yüzden aç kullanılması önerilir ...

Ve Minnaklarimm Minnaklarimm şimdi durumu size şöyle açıklayayım, şu anda tahlil yapilsa da bişey çıkmaz çünkü bu aydan sonra demir eksikliği ortaya çıkmaya başlıyor, şimdi başlayan süreç 5-6 ay sonra görülüyor çünkü zaten 1 tane kan hücresi 120 günde üretiliyor :) ve bu sürede vücutta yavaş yavaş meydana gelen kansızlık bebeğin hem fiziksel hem zihinsel gelişiminin maksimumda olmasını engellemesin diye demir desteği başlanması öneriliyor ama tabii ki bu şart değil ... istemeyen baslamayabilir. Demir birikimine gelince, o öyle 3-5 günde olmaz, uzun zaman ve çok miktarda kullanmakla olur çünkü zaten vücuda alınan demir bagirsaklardan çok çok zor emilir ... hele ki süt ile beraber emilimi çok daha azalır, o yüzden aç kullanılması önerilir ...
Canım doktorum🤗süperbirbilgi oldu bize

Neden fransa da ek gıda 4. Ayda başlar yazdığım mesajlara dislike attınız anlamadım :))))) siz 6 aydan sonra başlayabilirsiniz isterseniz 1 yaşından sonra da başlayabilirsiniz benim yaşadığım yerde uygulama bu şekilde, doktor bu şekilde uygun görüyor siz istediğinizi yapabilirsiniz. Kimse 3 kaşık sebze püresi anne sütünden daha yararlı demedi zaten. Ben öyle bir mesajını görmedim kimsenin. Doktor ilaç kullan dediği halde kulanndırmamak falan bunlar da benim zihniyetime çok ters ama saygı duyarım.
Kimseye ne karışırım ne sataşırım. Sırf bu yüzden buraya yazasım hiç gelmiyor hakikaten. Fikir soran arkadaşlar olunca o kadar araştırmışım, farklı doktorlara gitmişim yazayım diyorum kıyamıyorum sonra yine pişman oluyorum gerçekten :))
Fransa'da ek gıdaya 4. ayda başlanmasıyla ilgili değil beğenmeyişim dediğiniz gibi herkesin fikri kendine ama fikirlerinizi ifade ederken ki tavrınızı karşılaştırmalarınızı itici buldum bu yüzden beğenmedim ifadesi bıraktım ayrıca sizi eleştirmedim direkt size herhangi bir cevapta yazmadım ama sizin yaptığınız burada başkasının fikirlerini eleştirmek ve sataşmak hemde dalga geçerek çünkü çok biliyorsunuz ya çok okumuş araştırmışsınız en iyi doktorlara gitmişsiniz sizin dedikleriniz en doğrusudur tabi bizim ne haddimize dislike atmak

Ben zaten daha yazarken çok iyi biliyordum “anne sütü”cülerin, “aaaaa 5 aylık bebeğe 10 sebze yedirilir mi?” cilerin, “annem beni helvayla, muhallebiyle büyütmüş esikden bunlar mı vardı”cıların( eskiden ultrason da yoktu bu mantığa göre ama koşa koşa ultrasona giriyordu herkes), çocuğunu 1990 listeleriyle ek gıdaya başlatanların saldıracağını. Yine beklediğimden az tepki geldi :))) kaldı ki isteyen istediğini yapar bana çok ters ek gıda yöntemleri de paylaşıldı burda kimseye dönüp bir şey demedim herkes içine sineni yapsın. burada kibarca fikir belirtmek ya da bazı şeyleri bazı insanlara anlatmak gerçekten insanı çok yoruyor. Her seferinde boşver diyorum günlerce girmiyorum, bir girip bakıyorum, araştırdığım konuda bir şey soran birini görüp dayanamayıp yardımcı olmaya çalışıyorum ama 2020 haziran anneleri istisnasız yanıltmıyor beni :))) Bundan sonra bu tarz durumlarda özel mesajdan yazacağım valla çok uğraştım hamilelikte de, çocuk büyüdü 5 aylık oldu hala aynı tas aynı terane...
Zihninizde öyle kurmuşsunuz ki bir dislike attım diye demediğiniz kalmamış ne "anne sütücü" lüğümüz ne "annem beni muhallebiyle büyütmüş eskiden bunlar mı vardıcı " lığımız kalmış yok efendim 90 listeleriyle büyütüyormuşuz çocuklarımızı siz kibarca fikir belirtmişsiniz bende inanılmaz bir tepki vermişim sanki de yine beklediğimden az tepki geldi demişsiniz birde. Çok komik şu durumunuz. Bir de özelden yazmalar falan. sataşan ben miyim siz misiniz bir daha düşünün bence.

Canım zaten fransa da anne sütü alsa dahi tadımlar 4. Ayda başlar. Pmi yetersiz Pediatre ile ilerlemeni öneririm pmi aşı için olabilir. Ayrıca bir gün kabak bir gün meyve ver demek ile olmaz sana liste vermesi lazım. Fransa da erkenden tadıma başladığı için gaz yapan, ağır tadı olan ve çok lifli olan sebzeler yasaklıdır. Patlıcan zaten yasaklıların içinde. Soğan, pırasanın yeşil kısmı, kereviz şimdi aklıma gelmeyen 8-9 sebze falan da yasaklı mesela. 6. Aydan sonra değişecek yasaklılar. Haşlandıktan sonra püre yapman normal zaten doktor bize de öyle önerdi. Mümkünse buharda, değilse suda haşla dedi. İlk 15 gün meyveyle başlamamanı öneririm. Evet belli bir yaştan sonra herkes herşeyi yiyor ama fransa da zorunlu eğitim 3 yaş. Öncesinde kreş düşünürsen onu söylemiyorum bile. Öğlenleri okulda sebze ağırlıklı yemekler çıkıyor vegan günleri vs oluyor. Küçükken yemek seçen bir bebek olursa zorlanırsınız. Bizim toplumda emziğe bal sürmeler(ki bal kesinlikle 1 yaş öncesi yasak) vb çok ama çocukların yeme bozukluğu da çok fazla. Çoğu çocuk yemek seçiyor ancak belli yaştan sonra düzeliyor. Sebzeye iyice alıştırmanı öneririm. Bizim çocuğkluğumuzda besleyiciliği olmayan muhallebiler mi dersin, bebeğe helva yapmalar mı dersin çok yanlış şeyler yapıldı zaten bizim neslin hepsi çürük herkeste bağırsak, mide, alerji, vs vs sorunlar dolu. 30 dan sonra herkesin bir hastalığı var direkt buna bağlamamak lazım ama çocuğu 1990 şartlarıyla değil 2020 şartlarıyla büyütmek lazım. Doktorların bir bildiği var. Yoksa bebeklerin en kolay yediği şey meyve doktor da bilir meyve vermesini. Fransanın bu kadar erken katı gıdaya geçmesinin ilk srbebi yemek seçmeyi azaltmak ikincisi alerji oluşumunu azaltmak zaten. Kızım uyuyor şimdi uyansın bizim doktorun listesini sana özelden atayım fransızca ama eşin yardımcı olur. Bir pediatre ile devam etmeni öneririm canım.

Canım kesinlikle doktorunu dinlemeni öneririm. Kayınvalidenin dönemindeki imkanlarla şimdiki imkanlar bir değil. O dönem una su karıştırıp çocuğa vermişler doysun diye. Doktor yaban mersini dese mango, avokado dese, 30 günde 30 farklı sebze tadacak dese onları bulacak imkan mı varmış zaten:) maddi durumu en iyi aileler bile imkansızlıkla büyütmüşler çocuklarını. Hele soğuk iklimde yaşayanlar patates soğan ile büyütmüş bebeğini. Benim zamanımda bile bir çok şeye ulaşmak zordu çocukken. Artık öyle değil, bilinen araştırmalar var. Ben de ailemin yanına gittiğimde annem de eşimin ailesi de zaman zaman beni çıldırttı :)) kulak tıkadım iyi ki de öyle yapmışım. He öyle de büyür böyle de büyür çocuk kuru ekmekle de büyür o ayrı. Ama amaç sadece büyütmek değil sağlıklı yaşamın tohumlarını biz atacağız ki onlar devam ettirsin ilerde.
Fransa'da ek gıdaya 4. ayda başlanmasıyla ilgili değil beğenmeyişim dediğiniz gibi herkesin fikri kendine ama fikirlerinizi ifade ederken ki tavrınızı karşılaştırmalarınızı itici buldum bu yüzden beğenmedim ifadesi bıraktım ayrıca sizi eleştirmedim direkt size herhangi bir cevapta yazmadım ama sizin yaptığınız burada başkasının fikirlerini eleştirmek ve sataşmak hemde dalga geçerek çünkü çok biliyorsunuz ya çok okumuş araştırmışsınız en iyi doktorlara gitmişsiniz sizin dedikleriniz en doğrusudur tabi bizim ne haddimize dislike atmak

Evet aynen katılıyorum negatifliğizi yaymak haddinize değil, kimsenin haddine değil benim de haddime olmadığı gibi. Buyurun mesajlar yukarda kiminle dalga geçmişim pardon? S Saricivcivim1 bu grupta belki en çok konuştuğum, aynı ülkede olduğumuzdan dolayı ve daha buraya yeni geldiğinden dolayı en çok yardım etmeye çalıştığım, gerek özelden gerek burdan ne zaman yazsa yanında olmaya çalıştığım bir arkadaşımdır. Hamileliğin başından beri yazar bana ne aşağılaycı ne dalga geçer bir tavrım olmuştur kendisine buyrun yüzü burda kendisine sorun isterseniz. Onun mesajı ilk ‘sataştığım’ mesaj ya hani.

Diğer arkadaşa yazdığım mesajda ise kayınvalidenizi değil doktorunuzu dinlemenizi öneririm demek mi dalga geçmek, sataşmak? Şaka mısınız siz? Hepimiz büyüdük unlu mamalarla, annem kardeşim yemek yemiyor diye gece ayağında sallarken uyuyan çocuğun ağzından mama dökerdi. Aynı şeyleri benim annem de yaptı annem le mi dalga geçiyorum ben ?? Cici bebelerle büyüdük hepimiz. Şu an bir çoğumuzda alerjik hastlaıklar, mide sorunları, yeme bozukluğu, sebepsiz kısırlığa kadar bir çok sorun var. Ortada araştırmalar var ki yeni sistemde bazı ürünlerle başlanmıyor ek gıdaya. Araştırıp bakabilirsiniz. Bu nedenle yeni dönemi takip edinndedim ve her mesajımda mutlaka doktorunuza danışın yazdım.

Bu mesajlardan aşağılama ve SATAŞMA çıkarımı yapabiliyorsanız gerçekten sözün bittiği yerdir. Gerçekten çok sıkıldım bu tarz insanlardan.

Zihninizde öyle kurmuşsunuz ki bir dislike attım diye demediğiniz kalmamış ne "anne sütücü" lüğümüz ne "annem beni muhallebiyle büyütmüş eskiden bunlar mı vardıcı " lığımız kalmış yok efendim 90 listeleriyle büyütüyormuşuz çocuklarımızı siz kibarca fikir belirtmişsiniz bende inanılmaz bir tepki vermişim sanki de yine beklediğimden az tepki geldi demişsiniz birde. Çok komik şu durumunuz. Bir de özelden yazmalar falan. sataşan ben miyim siz misiniz bir daha düşünün bence.
Neden hepsini üstünüze alınıyorsunuz? Sizi tanımam etmem başından beri bir kelime konuşmuşluğum yoktur. Nedir bu takıntı neden polemik peşindesiniz anlamadım? Size özelden yazdığım mesaj da tam olarak budur. Aynen “sizi tanımam etmem, şahsınıza yazdığım bir şey de yok, lütfen bana sataşıp boşuna traji komik polemikler yaratmayın” demedim mi ? öyle bir yazmışki sanki özelden hakaret ettik. Kusura bakmayın ama bu art niyettir artık, daha önce de fikir ayrılığı yaşanan konularda MadamMaria MadamMaria , sosmivida sosmivida gibi arkadaşlara burayı bu şekilde anlamsızca ve saçma sapan meşgul etmemek adına özelden konuyla ilgili yazıp konuyu çözmüşüzdür. Ki bunlar şeker yüklemesi yapılamlı mı gibi konular oldu hep. İlk defa direk şahsıma hakaret eden, insanları aşağıladığımı ve insanlara sataştığımı düşünen biriyle karşı karşıyayım. Gerçekten size söylenecek hem çok laf var hiçbir laf yok. Ama mesajlar ortada. Açık açık kimin kime sataştığı da ortada.

Şunu çok merak ediyorum, eğer pediatriden ihtisas yapmıyorsa bir insan, neyi bu kadar çok okuyup araştırmış olabilir? 😅 Ya da nereden? Google a 4. Ay ek gıda yazıp mı? 😅 Ya da doktor bey, doktor hanım ne vermeliyim demek mi acayip derecede okuyup araştırmak? 😄 Anlayamıyorum seni bazen Dorothyy Dorothyy . Tabii bir de şu var...

Şunu çok merak ediyorum, eğer pediatriden ihtisas yapmıyorsa bir insan, neyi bu kadar çok okuyup araştırmış olabilir? 😅 Ya da nereden? Google a 4. Ay ek gıda yazıp mı? 😅 Ya da doktor bey, doktor hanım ne vermeliyim demek mi acayip derecede okuyup araştırmak? 😄 Anlayamıyorum seni bazen Dorothyy Dorothyy . Tabii bir de şu var...

Eğer sen sadece ihtisas yaptığın bir konuyu araştırıyorsan vay haline zaten arkadaşım 😂 interneti sadece instagram ve kadınlar klübü için kullanmayın arkadaşlar nerdeni mi var elimizin altında “youtube” dışında kullanabileceğimiz internet verileri, anketler, araştırmalar, makaleler bir de kitapçılarda satılan kitaplar var arada önünden geçersen belki fikir olur 😂 gerçekten kimseyi kırmak istemiyorum arkadaşlar lütfen sataşacak başka uğraş bulun.
Ben çocuğım ek gıdaya geçerken blw konusunda da klasik beslenme konusunda da, kaşık mamalrın içeriği konusunda da, ek gıda başlangıç ürünleri konusunda da, dondurulmuş ürün konusunda da oldukça fazla makale okudum, ek gıdaya geçiş kitapları okudum, blw yöntemiyle ilgili geçiş kitabı okudum, bu yöntemlerle çocuk büyüten insanlarla iletişime geöip kafama takılanları sordum. Gerekirse elbette youtubedan da baktım ama en önemlisi doktorlarımla görüştüm.
Ha şunu da söyleyeyim bir konuyu iyi bilmek için ihtisas bile yetersiz araştırmadan olmuyor 😉
Hayır çok merak ediyorum şu mesajla elinize ne geöti mesela ben asla bu zihniyeti anlamıyorum biri sataşınca arkasına sığınan başka biri daha sataşmaya başlar mutlaka. Hayırdır arkadaşlar ikinizi de tanımam etmem bu güne kadar bir kere bile konuşmuşluğum yok ne oluyor sorun ne😂

Arkadaşlar ben artık bu tarz durumlarla uğraşmaktan çok sıkıldım
🙏🏻
Kendi zamanımdan, çocuğumun zamanından çalarak, gerekirse uzun uzun, elimden geldiğince detaylı şekilde bildiğim her şeyi yazmaya çalıştım her zaman gerek gruptan gerekse özelden kimseyi kırmadan, incitmeden, şahsına hakaret etmeden. Burada bir sürü arkadaş var bir şekilde birbirimize yardımımızın dokunduğu. Buradan kaç arkadaşa okuduğum, faydalandığım kitapları göndermişimdir. Bilgi alışverişi için çocuğumun zamanından da çalarım sorun değil ancak bu tarz durum ve insanlarla uğraşacak halim de zamanım da yok maalesef. Bir çok arkadaşımızda numaram var zaten yine bir durum olursa bana ulaşırsınız kızlar her zaman yardımcı olmaya çalışırım
🙏🏻
Zaten hayat zor, salgın, deprem vs derken hepimiz bir sürü dertle uğraşıyoryz. En son istediğim şey hayatımda başka negatiflikler. Sanırım bu platform artık bana göre değil. Hiçbir zaman kaos insanı olmadım, bu tarz meseleler çok yoruyor beni :) burayı zaten bir tek bu grup için kullanıyprdum ancak malum küçük bebeğim var bu tarz saçmalıklarla vakit geçirmek istemiyorum. herkes kendine ve bebişine çok iyi baksın ❤️

Hayırlı akşamlar arkadaşlar biz bugün tam 5 aylık olduk malum 6 aylık olmamıza az kaldı ve ek gıda için alışveriş yapmam lazım mama sandalyesi ve pişirme robotu almayı düşünüyorum alan daha önce kullanan yada cevresinde kullananların yorumlarını duyan varsa ve söylerse çok sevinirim 😄
Bende neler alsam ki diye düşünüyorum. Tabak çanak, unlar, keçi sütü falan filan aklımda deli sorular 😂

Bana da artık Fransadaki doktorlarla Türkiyedeki doktorlar kıyaslamasından fenalık geldi ve uslüp çok bilmiş bi uslüp. Burda herkes arastırıyor herkes cocugunu düşünuyor, herkesın dogrusu kendine. Bilmişlik taslamaya gerek yok.

Bana da artık Fransadaki doktorlarla Türkiyedeki doktorlar kıyaslamasından fenalık geldi ve uslüp çok bilmiş bi uslüp. Burda herkes arastırıyor herkes cocugunu düşünuyor, herkesın dogrusu kendine. Bilmişlik taslamaya gerek yok.
Biz Fransa da yaşamıyoruz ki 😂😂😂yaşasak ordaki uygulamaları ciddiye alacağımda yaşamıyoruz sorun orda 😂😂

Ben zaten daha yazarken çok iyi biliyordum “anne sütü”cülerin, “aaaaa 5 aylık bebeğe 10 sebze yedirilir mi?” cilerin, “annem beni helvayla, muhallebiyle büyütmüş esikden bunlar mı vardı”cıların( eskiden ultrason da yoktu bu mantığa göre ama koşa koşa ultrasona giriyordu herkes), çocuğunu 1990 listeleriyle ek gıdaya başlatanların saldıracağını. Yine beklediğimden az tepki geldi :))) kaldı ki isteyen istediğini yapar bana çok ters ek gıda yöntemleri de paylaşıldı burda kimseye dönüp bir şey demedim herkes içine sineni yapsın. burada kibarca fikir belirtmek ya da bazı şeyleri bazı insanlara anlatmak gerçekten insanı çok yoruyor. Her seferinde boşver diyorum günlerce girmiyorum, bir girip bakıyorum, araştırdığım konuda bir şey soran birini görüp dayanamayıp yardımcı olmaya çalışıyorum ama 2020 haziran anneleri istisnasız yanıltmıyor beni :))) Bundan sonra bu tarz durumlarda özel mesajdan yazacağım valla çok uğraştım hamilelikte de, çocuk büyüdü 5 aylık oldu hala aynı tas aynı terane...

Eğer sen sadece ihtisas yaptığın bir konuyu araştırıyorsan vay haline zaten arkadaşım 😂 interneti sadece instagram ve kadınlar klübü için kullanmayın arkadaşlar nerdeni mi var elimizin altında “youtube” dışında kullanabileceğimiz internet verileri, anketler, araştırmalar, makaleler bir de kitapçılarda satılan kitaplar var arada önünden geçersen belki fikir olur 😂 gerçekten kimseyi kırmak istemiyorum arkadaşlar lütfen sataşacak başka uğraş bulun.
Ben çocuğım ek gıdaya geçerken blw konusunda da klasik beslenme konusunda da, kaşık mamalrın içeriği konusunda da, ek gıda başlangıç ürünleri konusunda da, dondurulmuş ürün konusunda da oldukça fazla makale okudum, ek gıdaya geçiş kitapları okudum, blw yöntemiyle ilgili geçiş kitabı okudum, bu yöntemlerle çocuk büyüten insanlarla iletişime geöip kafama takılanları sordum. Gerekirse elbette youtubedan da baktım ama en önemlisi doktorlarımla görüştüm.
Ha şunu da söyleyeyim bir konuyu iyi bilmek için ihtisas bile yetersiz araştırmadan olmuyor 😉
Hayır çok merak ediyorum şu mesajla elinize ne geöti mesela ben asla bu zihniyeti anlamıyorum biri sataşınca arkasına sığınan başka biri daha sataşmaya başlar mutlaka. Hayırdır arkadaşlar ikinizi de tanımam etmem bu güne kadar bir kere bile konuşmuşluğum yok ne oluyor sorun ne😂

Arkadaşlar ben artık bu tarz durumlarla uğraşmaktan çok sıkıldım
🙏🏻
Kendi zamanımdan, çocuğumun zamanından çalarak, gerekirse uzun uzun, elimden geldiğince detaylı şekilde bildiğim her şeyi yazmaya çalıştım her zaman gerek gruptan gerekse özelden kimseyi kırmadan, incitmeden, şahsına hakaret etmeden. Burada bir sürü arkadaş var bir şekilde birbirimize yardımımızın dokunduğu. Buradan kaç arkadaşa okuduğum, faydalandığım kitapları göndermişimdir. Bilgi alışverişi için çocuğumun zamanından da çalarım sorun değil ancak bu tarz durum ve insanlarla uğraşacak halim de zamanım da yok maalesef. Bir çok arkadaşımızda numaram var zaten yine bir durum olursa bana ulaşırsınız kızlar her zaman yardımcı olmaya çalışırım
🙏🏻
Zaten hayat zor, salgın, deprem vs derken hepimiz bir sürü dertle uğraşıyoryz. En son istediğim şey hayatımda başka negatiflikler. Sanırım bu platform artık bana göre değil. Hiçbir zaman kaos insanı olmadım, bu tarz meseleler çok yoruyor beni :) burayı zaten bir tek bu grup için kullanıyprdum ancak malum küçük bebeğim var bu tarz saçmalıklarla vakit geçirmek istemiyorum. herkes kendine ve bebişine çok iyi baksın ❤️
Meyve veren ağacı taşlarlar diye boşuna dememişler.burda herkesin her merak ettiğine sayfalarca yazan tek insan Dorothyy Dorothyy çoğumuza satın almamız gereken kitapların pdflerini vermek için özel numarasını vermekten çekinmeyen de o. Sizin saçma sapan komik sorularınıza bilimsel yaklaşan da o. Gerçekten bende artık uzaklaşma taraftarıydım çünkü saçma sapan çocuğumun gözünden ağlarken yaş geliyor normal mi diyen bi platform çok da bana göre değil onu anlamıştım. Araştıran okuyan insanlardan ne kadar çok korkuyorsunuz. Fransada yaşamıyoruz diyen arkadaşlarım Fransada yaşamıyor olabilirsiniz ama gelişmişlik düzeyindeki farklılıklar gayet açık. Dolayısıyla bende orada yaşamıyorum ama oradaki uygulamalarla kendi bilgilerimi harmanlayıp uyguluyorum çocuğuma. Ki Dorothyy Dorothyy bugüne kadar hiç bilmişlik tasladığını görmedim tam tersine tane tane yazar herşeyi, isteyen istediği bilgiyi alır oradan.ay bunu okumaktan gına geldi yazana kadar okumayın olsun bitsin. Ama başka birinin çocuğuna belki yararlı olacak. Gerçekten insanları anlamıyorum ve başta dediğimi yineliyorum. Meyve veren ağacı taşlarlar. Dorothyy Dorothyy

siz 6 aydan sonra başlayabilirsiniz isterseniz 1 yaşından sonra da başlayabilirsiniz

Kimse 3 kaşık sebze püresi anne sütünden daha yararlı demedi zaten.

Fikir soran arkadaşlar olunca o kadar araştırmışım, farklı doktorlara gitmişim yazayım diyorum kıyamıyorum sonra yine pişman oluyorum gerçekten :))

Ben zaten daha yazarken çok iyi biliyordum “anne sütü”cülerin, “aaaaa 5 aylık bebeğe 10 sebze yedirilir mi?” cilerin, “annem beni helvayla, muhallebiyle büyütmüş esikden bunlar mı vardı”cıların( eskiden ultrason da yoktu bu mantığa göre ama koşa koşa ultrasona giriyordu herkes), çocuğunu 1990 listeleriyle ek gıdaya başlatanların saldıracağını. Yine beklediğimden az tepki geldi :)))

2020 haziran anneleri istisnasız yanıltmıyor beni :)))
Bı beğenmedim ifadesi bıraktım diye yazdığınız mesajlar tekrar okuyun ve kendiniz karar verin ben çok uzatmayacağım bu konuyu çünkü asıl benim sizinle uğraşacak sayfalarca mesajlarınızı okuyacak vaktim yok size tek bı tavsiyem var çocuk gelişimi kitapları yanında kişisel gelişim kitapları da okuyun. Tevazu ve görgü iyi bişey.

Bı beğenmedim ifadesi bıraktım diye yazdığınız mesajlar tekrar okuyun ve kendiniz karar verin ben çok uzatmayacağım bu konuyu çünkü asıl benim sizinle uğraşacak sayfalarca mesajlarınızı okuyacak vaktim yok size tek bı tavsiyem var çocuk gelişimi kitapları yanında kişisel gelişim kitapları da okuyun. Tevazu ve görgü iyi bişey.
İnsanlarla dalga gçtiğimi ve aşağıladımı iddia ettiniz ancak ben kimsenin karakterine tek bir kelime laf etmemişken sizin tarafınızdan ne görgüsüzlüğüm, ne bilmişliğim, ne insanları ezme çabam kaldı. Ben bir beğenmedin ifadesine yazmadım mesajları sadece beğenmedim ifadesi attıpın mesajlarda yanlış olan nedir diye sordum, gerçekten merak ettim. Üstüne de anne sütü veriyorum 6. Ayda başlayacağım yazımca herhalde ek gıdaya sinirlendi dedim çünkü kimseyi rencide edici bir şey yazmamıştım aklıma başka türlüsü gelmedi. Tartışırken insanların kişiliğne laf söyemeden yapmayı başarmayı öğrenin önce. Siz hiç merak etmeyin benim okuduğum kişisel gelişim kitaplar burdan istanbula yol olur 😉 bu nedenle hayatımdan bu tarz negatiflikleri çıkaralı çook oldu. İsabet olmuş vaktinizi daha güzel şeylere harcarsınız :)

Kızlar ek gıda konusunda herkesin kafası çorba olmuş :)) ben de öyleydim çok araştırdım, okudum en son doktorumla görüştüğümde taşlar oturdu. Ben kendi yöntemimi yazayım belki faydalanan arkadaşlar olur , yine herkes kendi bildiğini yapsın Ama en önemlisi doktorunuzu dinleyin.
S Saricivcivim1 canım ek gıdaya ara vermene gerek yok. Asıl senin için yazıyorum doktorla konuştularımızı.
Öncelikle tadıma başlanmasının asıl amacı çocuğun alerjilerini gözlemlemek, gıdalara erken başlayarak alerji oluşumunu engellemek(hala tartışılıyor engelleyip engellemediği) ve brbeği yeni tatlarla tanıştırmak. Düşünün şu an çocuğunuz hiçbir tadı bilmiyor anne sütü ve mama dışında. Çok mantıklı olarak tatlı gıdalarla başlarsanız çocuk sonrasında tadı yavan olan kabak, havuç, brokoli gibi şeyleri zorla yese dahi sevmekte zorlanacaktır.
Çocuğa muhallebi vs vermeye gerek yok hele un içerikli ürünlerle ek gıdaya başlamanızı asla önermem biraz araştırırsanız nedenleri çıkar zaten. Mesaj çok uzun olduğundan detaylara girmiyorum internette dolu bilgiler. Şu an asıl amaç çocuğu doyurmak değil anne sütü ya da mama hala ana besin kaynağı olacak amaç çocuğu yeni besinlerle tanıştırmak dolayısıyla doyurucu olsun diye unlu tariflere girmeyin.
Meyve suyu zaten tadım için gerekli değil. Meyve suyunu ilk 2 yaşında daki verseniz reddeden çocuk duymadım. Hele suyunu vermek şekerden başka bir şey değil.
Yoğurt da aynı şekilde çocukların genel olarak sevdiği ve kolay yediği bir besin. Üstelik süt ürünleri içeren ürünlerin 6-7 aydan önce başlanması tavsiye edilmiyor yine araştırabilirsiniz.
Benim aklıma yatan ve doktorumun önerdiği yöntem şöyle;
15 gün öğlen öğününde sebze veriyoruz. En fazla iki günde bir sebzeyi değiştiriyoruz. 30 günde en az 10 sebze tattırmaya çalışıyoruz. Sebzeler kesinlikle suda ya da buharda pişirilip püre yapılıyor ve tuz baharat yağ eklenmiyor. Sebzelerin teker teker tanıtılması hem alerji riskini gözlemlemek için hem de çocuğun ne yediğini bilmesi için önemli. 6. Aydan önce su vermediğimiz için tuz asla yok dolayısuyla evdeki yemeğin suyu, çorbanın suyu gibi işlere girmenizi önermem. 6. Aydan önce 1-2 kaşık su ile tanıştırabilirsiz brbeğinizi ancak bebeğe fazla su içirmeye başlarsanız midesini su ile şişirip mamayı ya da emiyorsa anne sütünü azaltacaktır ve bu da beslenme eksikliğine yol açacaktır.
Zaten çocuğunuz hiçbir yemeğin tadını bilmiyor yemek tatsız oldu deyip kendinizce tatlandormayınız. Zaten birkaç aya yemeklerimize ortak olacaklar :)
Sebzeler kesinlikle kış sebzesi olamalı; bal kabağı, havuç, kabak, ıspanak, brokoli, patates, pırasanın beyazı gibi sebzeler kullanabilirsiniz. Püre yaptığınız sebze çok akışkansa bağlayıcı olarak tadı gelmeyecek şekilde çok az patates ekleyebilirsiniz.
Çocuğunuz bir sebzeyi sevmezse önemli değil. Zorlamayınız. Birkaç gün sonra tekrar deneyin. Ama mutlaka tadsın.
İlk günlerde 1-2 kaşık yemesi yeterli. Sebze sonrası kaç cc mama veriyorsanız aynen hazırlaıp verin. Sebzeyi mamadan önce sunun. 1 ayın sonunda 100-130 gr sebzeye çıkacağız ve o öğün verdiğiniz mamayı ya da anne sütünü 2 ölçek azaltabilisiniz.
Ayrıca bio reyonlarında kstkı maddesiz şoklanarak dondurulan sebzeleri de kullanabileceğimizi, besin değerinin markettek sebzelerden bir farkı olmadığını söyledi doktorum. Fransa da çok yaygın bu şekilde kullanmak ama sizin içinize ne kasar siner bilmem.
15 gün sonra meyve tadımına ikindin başlayacağız ancak bu ara öğün olacak. Ana öğün olarak meyve vermeyeceğiz. Yine kış meyveleri verilecek. İlk etapta pişirilerek püre yapılabilir, sonra cam rende ile rendelenerek verilebilir. Meyvede kırmızı meyveler ve egzotik meyveler yasak.
Yine aynı şekilde sevmediği bir meyve olursa zorlamayıp birkaç gün sonra tekrar deneyeceğiz.
Süt ürünleri, tahıllar vb sindirmesi zor olan ürünlere 6 ayda başlayacağız. Zaten bunları genelde reddetmiyor çocuklar.
Çok uzun oldu kusura bakmayın. Siz yine doktorunuzu dinleyin ancak ben hem türkiyedeki doktorumla hem burdaki doktorumla uzunca konuştum bu konuyu. Kendim de detaylıca araştırdım. Biz bu şekilde ilerliyoruz. Sizlere fikir olsun diye yazmak istedim. Ama şunu unutmayın anneler en iyisini siz kendiniz bilirsiniz.
Canım burada ek gıda ile ilgili yazdıklarının altına imzamı atmakla birlikte, 6. aydan önce ek gıdaya baslanmamasini öneren Dr larin açıklamasını da ekleyelim, kafası karışan arkadaşlar için .. bir bebeğin ek gıdaya baslamaya hazır olduğunu gösteren belli işaretler vardir öncelikle onları gözlemlemek gerekiyor. Bunlardan ilki başını desteksiz tutabiliyor olması. Sonra sofrada iken yediklerinize ilgi duymaya başladığını gozlemlemeniz lazım ve ağzına bir yiyeceği yaklastirdiginizda onun yiyecek oldugunu anlayarak ağzını açıyor düzeyde olması lazım. Bu şartları sağlayan her bebek ek gıdaya geçebilir :) fakat özellikle sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde 6. ayı bekleyin denmesinin sebebi, farklı tatlarla tanışan bebeğin anne sütünden vazgeçme ihtimali. Bunu Dr lar özellikle istemiyorlar çünkü bizim gibi ulkelerde enfeksiyon riski fazladır, hastalıklara karşı aşılama yüksek oranda 6. ayda tamamlanır ve o zamana kadar anne sütünün enfeksiyon hastalıklarından koruması bi tık daha fazla önem teşkil eder ... ama bu konularda hep kâr-zarar hesabı yapılır . Yani bebek anne sütü ile yeterince büyüme gelişme gostermiyorsa ek gıdaya yine erken başlanabilir mesela. Ya da hem anne sütü hem mama ile besleniyorsa yine mamadan kurtarmak adına ek gıdaya erken başlanabilir deniliyor . Kısacası her bebek kendine özgü ve bütün bu şartları sizi takip eden Dr larinizla bizzat kendiniz bi araya gelerek konuşup, size en uygun yola yine kendiniz karar vereceksiniz :) anne olmak zor . Herkes çocuğu için en iyisini istiyor ve aslında herkes derinde birbiriyle gizli empati yaptigi için, diğer çocuklar adına da en iyisı olsun diye bildiklerini paylaşıyor. Sonra bilinenler çakışmaya başlayınca da böyle gerginlikler olabiliyor. Oysaki başlangıca bakarsak gruptaki herkes diğerlerinin de iyi olması için paylaşıyor bildiğini ... birbirimizi hirpalamanin alemi yok :) herkese sevgiler ...

Bir de buraya demir ilacı ile ilgili bi püf nokta bilgisi bırakayım, kan tahlili yaptiramayacaksaniz bile sık sık bebislerin avuç içine bakın . Avuç içindeki çizgiler gözünüze soluk görünüyorsa, demir eksikliğine bağlı kansızlık olabilir. Bu, ülkemizde sağlık hizmetlerine erişimin kısıtlı olduğu yerlerde hala aktif kullanılan ve ise yarayan bir muayene yöntemi, en azından içiniz rahat eder soru isaretleriniz azalır 🤗 bu arada ben demir ilacı başladım ama kızımda gaz vs problemleri benim de olduğu için ben bile aralıklı kullanıyorum . Bi süre bünyesi alışana kadar en azından ... yani anneler ilk şart her zaman sizin icinize sinmesi ...

Doktor kıyaslaması asla yapmadım bana da eğildim kordon kopar mı dan başlamak ğzere sorulan, çocuğum ağlayınca göz yaşı geliyor normal mi ye kadar pek çol sorundan gına geldi ancak kimseye bir hakaret içermiyor dye geçtim gittim aynısını yapabilirdin çok zor olmasa gerek. Herkes istediğini yazarcıydın ne olsu bana gelince mi fikrin değişti

Canım burada ek gıda ile ilgili yazdıklarının altına imzamı atmakla birlikte, 6. aydan önce ek gıdaya baslanmamasini öneren Dr larin açıklamasını da ekleyelim, kafası karışan arkadaşlar için .. bir bebeğin ek gıdaya baslamaya hazır olduğunu gösteren belli işaretler vardir öncelikle onları gözlemlemek gerekiyor. Bunlardan ilki başını desteksiz tutabiliyor olması. Sonra sofrada iken yediklerinize ilgi duymaya başladığını gozlemlemeniz lazım ve ağzına bir yiyeceği yaklastirdiginizda onun yiyecek oldugunu anlayarak ağzını açıyor düzeyde olması lazım. Bu şartları sağlayan her bebek ek gıdaya geçebilir :) fakat özellikle sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde 6. ayı bekleyin denmesinin sebebi, farklı tatlarla tanışan bebeğin anne sütünden vazgeçme ihtimali. Bunu Dr lar özellikle istemiyorlar çünkü bizim gibi ulkelerde enfeksiyon riski fazladır, hastalıklara karşı aşılama yüksek oranda 6. ayda tamamlanır ve o zamana kadar anne sütünün enfeksiyon hastalıklarından koruması bi tık daha fazla önem teşkil eder ... ama bu konularda hep kâr-zarar hesabı yapılır . Yani bebek anne sütü ile yeterince büyüme gelişme gostermiyorsa ek gıdaya yine erken başlanabilir mesela. Ya da hem anne sütü hem mama ile besleniyorsa yine mamadan kurtarmak adına ek gıdaya erken başlanabilir deniliyor . Kısacası her bebek kendine özgü ve bütün bu şartları sizi takip eden Dr larinizla bizzat kendiniz bi araya gelerek konuşup, size en uygun yola yine kendiniz karar vereceksiniz :) anne olmak zor . Herkes çocuğu için en iyisini istiyor ve aslında herkes derinde birbiriyle gizli empati yaptigi için, diğer çocuklar adına da en iyisı olsun diye bildiklerini paylaşıyor. Sonra bilinenler çakışmaya başlayınca da böyle gerginlikler olabiliyor. Oysaki başlangıca bakarsak gruptaki herkes diğerlerinin de iyi olması için paylaşıyor bildiğini ... birbirimizi hirpalamanin alemi yok :) herkese sevgiler ...
Canım sağol. Ben doktor değilim zaten her mesajımın altına doktorunuza danışın ve içinize sineni yapım diyorum. Bunu anlamamak için çaba göstermek lazıım. Ama herkes herşeyi istediği gibi anlıyor bunu anladım

X