2024 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    257
tesekkür ederim ben yurtdisinda yasiyorum üstüne üstlük Türkiyede 4 yil göremedigim düskün oldugun babam aniden vefat etti cok zor zamanlardi Allah o gücü veriyor 🥺
Çoğu çocuk doktoru doğuştan diyor sonradan oluşan birşey değil diyor benim teyzemin çocuklari ikiside erkek ikiside o şekilde özel eğitime gidiyorlar genetik bence hadi ilki öyleydi ikincide o şekilde tamamen genetik ailesel birşey sanki , o da mesela 1.sinifa gidiyor ve konuşamıyor akıcı şekilde konuşmalarını tam anlayamıyoruz hatta büyük oğlunda ataklar baslamisti doktor epilepsi teşhisi koymuş stese bağlı oyuzden stres üzüntü yasak ilaca başladılar Rabbim kimsenin evladına vermesin

Anaokulunda farkedildi 3 yaşında başladı birgün gittim okula sınıfı bır grupta oynuyorlar ögrrtmrniyle benim oğlumda oturmuş köşede neden dedim öğretmene sonra konuşalım dedi nasıl üzüldüm o gün sonra sonra grup aktivitelerine katılamama hala konuşamamasından dolayı dr a yönlendirdi aniden oldu herşey şok olduk ağladık tabiki kabullenemedik hiç kolay değilki inanki bir gün iyisek birgün kötü hayatı yok benim oğlumun o o tatlı çocuk olarak kaldı onun için ev aldık en konforlu güzel bir hayatta yaşatcaz biz elimizden geldikçe ona iyi bakacaz bir kızkardeşide oldu onlar oynar bir nebze onada bizede ilaç olur bebiş elbet kimse kimsenin yerini tutamaz şuan küçük kızkardeşini kıskanıyor onuda öpüyorum kıskanmasın diye ☺️

Oy kıyamam 😞 ne şanslı sizin gibi ailesi var o da bir lutf, kardeşi ona bakarsınız ilaç gibi gelir onunla birlikte degisiverir durumlar belli mi olur benimde kızım var bugün babasına efeyi benden çok sevmezsen sana hediye alicam demesin mi kıskançlık hat safhada bide direk belli edioz yani 🙈😏😀 bende anne babalar evlatlarını aynı eşitlikte severler ikinizide çok seviyoruz dedim anladimi bilmem😀 kardeşim olsun diye cirpindi durdu bana ,hem çok aşırı sevio hemde bı okdr kıskançlık uzulsemmi aglasammi bilmiyorum bazen 🙂

Siz bana yinede özelden gönderin.Benim Kanner Sendrome (Erken Çocukluk Otizmi)tanısı konuldu.%50 de zihinsel engellilik yani zeka geriliği şüphesi var.Hiçbir belirtisi yoktu ne olduysa 3 yaşında farkedilsiği an belirtiler başladı bizim ağır otizm tabi zamanla doğru ilgi sevgi destekle ağırdan inebilir ama umut yok denildi öğreterek hayatına devam edebilir yardımla evlenemez bir hayatı olamaz yani
3 yaşında nasıl farkettiniz peki konuşması mi gecikti nasıl oldu ailenizde varmı bu durum bzm sülale de hiç yok bnm teyzemin iki cocuguda bu şekilde ama kimse çocuklarda ne var bilmiyor hep sakladılar raporlu dediler okdr konusamiyolar çocuklar hareketlerden de anlaşılıyordu küçükken özel eğitimle biraz biraz kelime cikariyolar artık ama net değil

Kizlar pre mamalar ne zamana kadar yeterli ne zaman 1 numaraya baslayalim ?
40 ı çıktıktan sonra doktor bıraktırmıştı bize
Kizlar çıngıraklı çorap ve bileklik kullanan var mı, ilgilerini çekiyor mu, büyük oglumda böyle takım halinde yoktu sadece çıngıraklı patikleri vardı penye kumaştan, ayakları bilekli, 3 aylıktan 1 yaşına kadar kullanmıştık 😂 çok seviyordu onları, ben de çıngıraklar in sesini duydukça rahat ediyordum (sessizlik başlayınca bı işler çeviriyor oluyorlar genelde) 😂 ama şimdi bileklikli olanları goruyorum elleri ayakları keşfetmesi için kullanışlı olur mu sizce. Yoksa gereksiz masraf mi. Çıngıraklı çorapları var bu arada bebeğimin ama bileklikli takım olanlardan yok.
Ben kullanıyorum ama bantları bii tık sıkı benimkinin trendyolda sozzy diyr bir yerden almıştım benimki çok sevdi ama taktırmıyor sıkıya gelemiyor elimizde oynuyoruz artık
Ay lütfen bu konuda biri yorum yapsın ben de bakıp duruyorum sepete bi ekliyorum bi siliyorum.. 🙃
.

Birde Tatlizarafet Tatlizarafet K Kushi_ kızlar yazdıklarınızı okudum bu dil konusunda ama cezam vardı cevap veremedim bunu ben hamileyken çocuk gelişim uzmanlığı alanında yüksek lisans yapan bir arkadaşıma sormuştum ve evde çift dil konuşmanın şu şekilde ilerlemesi gerektiğini söylediçocukla vakit geçirirken oyun oynarken sohbet ederken anne kendi dilinde konuşacak baba kendi dilinde ama ortak geçirilen vakitlerde ve ebeveynler birbirleriyle konuşurken bulunduğu ülkenin dili ne ise onun konuşulması gerektiğini söyledi çocuktan çocuğa fark etmekle birlikte geç konuşmaya sebep olma durumu olabiliyor ama çocuk ana dilini bilip 2. Dile de temel seviye aşinalığı oluyor ve bu şekilde büyüyormuş biz yabancı değiliz ama akşam oyun oynarken bende ingilizce konuşuyorum oğlumla öyle sohbet ediyoruz ingilizce şarkılar dinliyoruz kitaplar okuyoruz vs

Kizlar çıngıraklı çorap ve bileklik kullanan var mı, ilgilerini çekiyor mu, büyük oglumda böyle takım halinde yoktu sadece çıngıraklı patikleri vardı penye kumaştan, ayakları bilekli, 3 aylıktan 1 yaşına kadar kullanmıştık 😂 çok seviyordu onları, ben de çıngıraklar in sesini duydukça rahat ediyordum (sessizlik başlayınca bı işler çeviriyor oluyorlar genelde) 😂 ama şimdi bileklikli olanları goruyorum elleri ayakları keşfetmesi için kullanışlı olur mu sizce. Yoksa gereksiz masraf mi. Çıngıraklı çorapları var bu arada bebeğimin ama bileklikli takım olanlardan yok.
Ben kullanıyorum ama bantları bii tık sıkı benimkinin trendyolda sozzy diyr bir yerden almıştım benimki çok sevdi ama taktırmıyor sıkıya gelemiyor elimizde oynuyoruz artık
Ay lütfen bu konuda biri yorum yapsın ben de bakıp duruyorum sepete bi ekliyorum bi siliyorum.. 🙃
.

Birde Tatlizarafet Tatlizarafet K Kushi_ kızlar yazdıklarınızı okudum bu dil konusunda ama cezam vardı cevap veremedim bunu ben hamileyken çocuk gelişim uzmanlığı alanında yüksek lisans yapan bir arkadaşıma sormuştum ve evde çift dil konuşmanın şu şekilde ilerlemesi gerektiğini söylediçocukla vakit geçirirken oyun oynarken sohbet ederken anne kendi dilinde konuşacak baba kendi dilinde ama ortak geçirilen vakitlerde ve ebeveynler birbirleriyle konuşurken bulunduğu ülkenin dili ne ise onun konuşulması gerektiğini söyledi çocuktan çocuğa fark etmekle birlikte geç konuşmaya sebep olma durumu olabiliyor ama çocuk ana dilini bilip 2. Dile de temel seviye aşinalığı oluyor ve bu şekilde büyüyormuş biz yabancı değiliz ama akşam oyun oynarken bende ingilizce konuşuyorum oğlumla öyle sohbet ediyoruz ingilizce şarkılar dinliyoruz kitaplar okuyoruz vs

.
.

Kızlar benim eltim kızına bebekliginden itibaren ingilizce şarkılar dinletip, izlettirmeden ingilizce çizgi filmler açtı. Şu an 5 yaşında ve ana dilinden daha iyi ingilizce konuşuyor. Bende şimdiden yapmaya başladım. Kendi kendine oynarken ingilizce şarkılar açıyorum, malum artık İngilizce dil şart. İlerde kurslara dünyanın parasini dökmektense şimdiden kulak aşinası olarak öğrenmesi daha iyi olacak gibi. Sizlerle de paylasmak istedim
Maşallah ona 🧿
Bu çok doğru 0-3 yaşa kadar tüm kelimeleri beyinde depoluyor bebekler ve 12 yaşa kadar da fonolojik işlemeyi yapar beynin dil bölümü 12 yaş sonrası artık kapanmaya başlar.
Dil öğrenemez değil öğrenir yine ama 12 yaş öncesi kadar değil ve aksanlı konuşamaz.
Bir de cümleye Türkçe ile başlayıp çok farklı bir dille bitirebilir bizim durum öyleydi🥲
Parayı o saatten sonra ancak yurtdışına dil kamplarına dökülebilir yani pratik için

Kızlar ağda yapmaya başladınız mı? Sezaryen yeri için sıkıntı yaratır diye jilete başvurdum ve hiç jilet kullanmayan bir insan olarak aşırı rahatsızım

benimki besigin üzerindeki oyuncaklara vurmaya basladi ö
Çoğu çocuk doktoru doğuştan diyor sonradan oluşan birşey değil diyor benim teyzemin çocuklari ikiside erkek ikiside o şekilde özel eğitime gidiyorlar genetik bence hadi ilki öyleydi ikincide o şekilde tamamen genetik ailesel birşey sanki , o da mesela 1.sinifa gidiyor ve konuşamıyor akıcı şekilde konuşmalarını tam anlayamıyoruz hatta büyük oğlunda ataklar baslamisti doktor epilepsi teşhisi koymuş stese bağlı oyuzden stres üzüntü yasak ilaca başladılar Rabbim kimsenin evladına vermesin
biz buyuk mevlalar ödeyip genetik testte yaptirdik uzaktan akrabaligimiz vardi söylemedik aynen bildiler ama genetik degil dediler bazisinda genetik bizim degil benim 2.ci bir cocugum daha oldu 3 aylik cok ayik farkini hissedebiliyorum benim hamileligimde kaynanamlaydin cok ugrasiyordu benle herhün agliyordum belki stresten biz ilac olarak sadece melatonin uyku icin kullaniyoruz cocugumuza zarar vermek istemedik diger ilaclarin sorumlulugunu almiyor doktorlar yan etkileri kötü olsbilirmis amin canm sagol

.

ilk oglu 7 yasinda olscak unutmusum bu kadar ara verirsem hala pre kullaniyoruz gidip büyük bir tanede aldm o bitsn cok iciyor zaten direk 1 e geceriz 🤭

biz buyuk mevlalar ödeyip genetik testte yaptirdik uzaktan akrabaligimiz vardi söylemedik aynen bildiler ama genetik degil dediler bazisinda genetik bizim degil benim 2.ci bir cocugum daha oldu 3 aylik cok ayik farkini hissedebiliyorum benim hamileligimde kaynanamlaydin cok ugrasiyordu benle herhün agliyordum belki stresten biz ilac olarak sadece melatonin uyku icin kullaniyoruz cocugumuza zarar vermek istemedik diger ilaclarin sorumlulugunu almiyor doktorlar yan etkileri kötü olsbilirmis amin canm sagol
İkincisi kız değil mi sizin?
Nedense okuduğum birçok makale dahil bu konuda erkek çocuklarının riskte olduğunu söylüyor zaten.
Hatta Oytun Erbaş işi biraz abartıp (bana göre) erkekliğin artık yok edileceğine dair savlar dahi ortaya koyuyor. Amerika’da da Oytun Erbaş’ın söyledikleriyle paralel birçok doktor bunu doğruluyor.
Kız çocukları kalp hastalıkları dahil birçok genetik hastalığa yakalanmadan atlatıyor zaten ama erkek kromozomu daha güçsüz kalıyor diye okumuştum.
Yine de Allah tarafından mucize kızınızı kucağınıza almışsınız ne mutlu dilerim oğlan da düzgün bir tedaviyle en az hasarla atlatır 🙏🏻 gerçekten dualarım sizinle

Malesef gunumuzde hala otizme sebep olan gen bulunamadı, genetik alt yapısı olduğu biliniyor ancak hangi genin otizm yaptığı bilinmiyor, o yüzden genetik taramalarda otizm faktörü oluşturan gen çıkmaz zaten. Bulunduğunda çaresi de bulunacak o geni onararak, sma hastaları ve daha bir çok genetik hastalıkta olduğu gibi. Ama spektrum dışı başka bir sendromu daha varsa o tespit edilebilir. Bazı sendromlar da otizm ile birlikte görülüyor çünkü. Bunu şundan dolayı söylüyorum, çocuğun biseyi yoktu acaba nerede yanlış yaptım, çocuğa farkında olmadan zarar mı verdim, ihmal mi ettim de bu aniden yaşandı diye kendinizi sucladiginiz dönemler olabilir ya da olmuştur belki ama emin olun bu genetik, doğuştan getirilen bir farklılık. Allah'ın verdiğinde her zaman bir hayır vardır.

Kizlar merhaba uzun zamandır yazamadım okuyorum ama fırsat bulamadım, evde 2 yaşında minik bı abimiz daha var 🥰 benim küçük paşam emzik alıyor ama ağzında tutamıyor, düşürüyor hemen, sizce başka marka mı almalıyım, ben tutunca emiyor çünkü

Kızlar doktor 1 ay sonra yani 5. Ayda ek gıdaya başlayalım zaten mamayla besleniyor dedi iyi güzel dedi ama oturtma konusunda bişey demedi bende sormadım unuttum oturtmadan nasıl yediricem

Kızlar doktor 1 ay sonra yani 5. Ayda ek gıdaya başlayalım zaten mamayla besleniyor dedi iyi güzel dedi ama oturtma konusunda bişey demedi bende sormadım unuttum oturtmadan nasıl yediricem
5. Ayda artık destekli oturabilir mama sandalyesinde. Nasıl bı model tercih edersin bilmiyorum ama bizde ikeanin portatif mama sandalyesi vardı. İçine de yine ikeadan şişme minder almıştım mama sandalyesi için üretilmiş olanlardan. Çocuğun büyüdükçe havasını azaltarak uzun süre kullanabilirsin. O minderi şişirip koyunca bebek sağa sola da kaykilmiyor rahat oluyordu. Büyük oglumda biz de 5. Ayda baslamistik ek gıdaya doktorun talimatıyla.

5. Ayda artık destekli oturabilir mama sandalyesinde. Nasıl bı model tercih edersin bilmiyorum ama bizde ikeanin portatif mama sandalyesi vardı. İçine de yine ikeadan şişme minder almıştım mama sandalyesi için üretilmiş olanlardan. Çocuğun büyüdükçe havasını azaltarak uzun süre kullanabilirsin. O minderi şişirip koyunca bebek sağa sola da kaykilmiyor rahat oluyordu. Büyük oglumda biz de 5. Ayda baslamistik ek gıdaya doktorun talimatıyla.
Şimdilerde yastıkla falan arada oturtmaya başlamalı mıyım peki birde bahsettiğin model asansörlü mi yani boyu ayarlanabilir mi

Yaa senin bebeğin 5.aya mi giriyor ne tatlı 🧿🥰 Doğum yaptığın zamanı hatırlıyorum 😄

X