2024 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    257
Şimdilerde yastıkla falan arada oturtmaya başlamalı mıyım peki birde bahsettiğin model asansörlü mi yani boyu ayarlanabilir mi
Her çocuğun gelişimi farklıdır ama 4 aylıkken yavaş yavaş destekli oturmaya başlayabilirler diye biliyorum ben. Oğlum 4 aylıkken başlamıştı, kısa sürede desteksiz oturmaya geçmişti. Ama o oturmaya istekliydi. Eğer istekliyse yavaş yavaş bu ay oturmaya geçebilirsiniz yastıkla destekleyerek. Yanlara ve arkaya düşerken kafasını sert carpmasin arada devrilmesinde sorun yok😄 Asansörlü değil hafif portatif olanlar var ya plastik, onlardan almıştık biz. Boyunda sıkıntı yaşamadık, aşağı yukarı tüm masa boylari aynı sayılır zaten. Hantal taşınmayan, itip çekmesi zor bı sandalye almak istememiştim. Çok memnun kalmıştım. Bizim mama sandalyesi eşimin memleketinde şuan, onu getircem yine. İçine bı minder alırım sadece. Biz onu bayramlarda memlekete giderken bile tasiyorduk yanimizda😂

Yaa senin bebeğin 5.aya mi giriyor ne tatlı 🧿🥰 Doğum yaptığın zamanı hatırlıyorum 😄
Zaman çok çabuk geçiyor gerçekten ya bi yandan üzülüyorum bi yandan seviniyorum 4. Aya giriyoruz bu arada 😍😘
Her çocuğun gelişimi farklıdır ama 4 aylıkken yavaş yavaş destekli oturmaya başlayabilirler diye biliyorum ben. Oğlum 4 aylıkken başlamıştı, kısa sürede desteksiz oturmaya geçmişti. Ama o oturmaya istekliydi. Eğer istekliyse yavaş yavaş bu ay oturmaya geçebilirsiniz yastıkla destekleyerek. Yanlara ve arkaya düşerken kafasını sert carpmasin arada devrilmesinde sorun yok😄 Asansörlü değil hafif portatif olanlar var ya plastik, onlardan almıştık biz. Boyunda sıkıntı yaşamadık, aşağı yukarı tüm masa boylari aynı sayılır zaten. Hantal taşınmayan, itip çekmesi zor bı sandalye almak istememiştim. Çok memnun kalmıştım. Bizim mama sandalyesi eşimin memleketinde şuan, onu getircem yine. İçine bı minder alırım sadece. Biz onu bayramlarda memlekete giderken bile tasiyorduk yanimizda😂
Bende o basit olanlara baktım da hatta çalışma masası gibi olan var onu alacaktım da bi arkadaş kafamı karıştırdı asansörlü al falan dedi bilemedim

Zaman çok çabuk geçiyor gerçekten ya bi yandan üzülüyorum bi yandan seviniyorum 4. Aya giriyoruz bu arada 😍😘

Bende o basit olanlara baktım da hatta çalışma masası gibi olan var onu alacaktım da bi arkadaş kafamı karıştırdı asansörlü al falan dedi bilemedim
Asansörlü nasıl oluyor bilmiyorum, kullanan yoktu çevremde. Yerken yerlere çok döküyor bebekler o yüzden hafif olması benim için çok önemliydi. Tek elle çekip altını silip süpürmek için. Bı de o dönem oturdugumuz evin mutfağı çok büyük değildi, çok yer kaplayan bişey de alanı daraltirdi.

Bunların görüntüsü çok güzel, ben de beğeniyorum bu sandalyeleri ama kullanışlı olmadigini söylüyorlar. Ben kullanmadim gerçi kullanan varsa aramızda daha doğru yorum yapar. Ben yazın sık sık balkona da çıkarıyordum mama sandalyesini, dışarıyı izlerken ben de akşam kahvemi içiyordum ya da ona etrafı seyrettirerek yemek yediriyordum. O bakıma hafif bişey işimi daha çok görmüştü, ama mutfağın büyükse ve yerinden çok kipirdatmayacaksan böyle bişey de alabilirsin, görüntü olarak bunlar göz doyuruyor baya.

Kızlar dün aşı olduk apse yaptı nasıl geçecek bu :KK43:

Eklentiler

• IMG_6576.jpeg
    IMG_6576.jpeg
    67,1 KB · Görüntüleme: 38
Kızlar bebeğim kabız oldu normalde günde iki kez yapardı şimdi iki günde bire düştü ve çokkkk huzursuz sürekli ağlıyor. Probiyotik damla vs tekrar düzene sokar mi ne yapmalıyım

Kızlar benim bebeğim günde 5-6 kere kusmaya başladı neden olabilir bu
Benimki emzirmelerden sonra kusmaya başlamıştı, emzirme danışmanlığında artık çenesi kuvvetli, alacağını 10 dakikada alıyor gerisi fazla geliyor o yüzden kusuyor demişti. Artık daha sık ama kısa kısa emziriyorum. Böyle bir durum olabilir mi sizde de?

3 yaşında nasıl farkettiniz peki konuşması mi gecikti nasıl oldu ailenizde varmı bu durum bzm sülale de hiç yok bnm teyzemin iki cocuguda bu şekilde ama kimse çocuklarda ne var bilmiyor hep sakladılar raporlu dediler okdr konusamiyolar çocuklar hareketlerden de anlaşılıyordu küçükken özel eğitimle biraz biraz kelime cikariyolar artık ama net değil
dogrusu yeni mamaya basladi
İkincisi kız değil mi sizin?
Nedense okuduğum birçok makale dahil bu konuda erkek çocuklarının riskte olduğunu söylüyor zaten.
Hatta Oytun Erbaş işi biraz abartıp (bana göre) erkekliğin artık yok edileceğine dair savlar dahi ortaya koyuyor. Amerika’da da Oytun Erbaş’ın söyledikleriyle paralel birçok doktor bunu doğruluyor.
Kız çocukları kalp hastalıkları dahil birçok genetik hastalığa yakalanmadan atlatıyor zaten ama erkek kromozomu daha güçsüz kalıyor diye okumuştum.
Yine de Allah tarafından mucize kızınızı kucağınıza almışsınız ne mutlu dilerim oğlan da düzgün bir tedaviyle en az hasarla atlatır 🙏🏻 gerçekten dua
Nedense okuduğum birçok makale dahil bu konuda erkek çocuklarının riskte olduğunu söylüyor zaten.
Hatta Oytun Erbaş işi biraz abartıp (bana göre) erkekliğin artık yok edileceğine dair savlar dahi ortaya koyuyor. Amerika’da da Oytun Erbaş’ın söyledikleriyle paralel birçok doktor bunu doğruluyor.
Kız çocukları kalp hastalıkları dahil birçok genetik hastalığa yakalanmadan atlatıyor zaten ama erkek kromozomu daha güçsüz kalıyor diye okumuştum.
Yine de Allah tarafından mucize kızınızı kucağınıza almışsınız ne mutlu dilerim oğlan da düzgün bir tedaviyle en az hasarla atlatır 🙏🏻 gerçekten dualarım sizinle
evet kiz tüm saglik taramalarini yaptirdk toknoplazma bile gecirdm hamilelikte amino sentez oldum karna bir igneden buyuk demir batiriliyor ay cok kötüydü karnima bicak saplanmidti sanki insan donup kaliyor tüm testlerden gecip öyle getirdk
Yine de Allah tarafından mucize kızınızı kucağınıza almışsınız ne mutlu dilerim oğlan da düzgün bir tedaviyle en az hasarla atlatır 🙏🏻 gerçekten dualarım sizinle
evwt canm kiz☺️evet oglum hasta olduktan sonra arastirmaya basladik erkek geninde %70 daha baskin kizlar %30 zunda olabiliyormus Malesef en az hasari yok biz en fazlasini cekiyoruz sadec otizm hasta tamam demekle olunmuyor bunun bir cekmesi ani krizleri agrilari benim her anim bir sok gecirme endiseliyim hep bana diyor markete gidiyorum sahibi bu ne acele endise sakin ol iste sakin olamiyorum hemen halledip cocuguma yetismem lazim tehlike bilmiyor yüksege cikma egilimk var kackez düstü yaralandi 🥺hastaligini iylestiremeyiz belki ama ilgi sevgi carelerle hafifletebiliriz 😥cok tesekkur ederim güzel kalbinden gelen dua icin Allah razi olsun güzel insan 🙏

Benimki emzirmelerden sonra kusmaya başlamıştı, emzirme danışmanlığında artık çenesi kuvvetli, alacağını 10 dakikada alıyor gerisi fazla geliyor o yüzden kusuyor demişti. Artık daha sık ama kısa kısa emziriyorum. Böyle bir durum olabilir mi sizde de?
Evet emzirmeden sonra oluyor kusuyor sonra hıçkırmaya başlıyor , olabilir… süt tazyikli geliyor sol memeden tazyik gaz yapıyor sağmam gerektiğini biliyorum ama vakit olmuyorki. çocuğu reflü mü yaptım diye üzüldüm ya bir de geceleri uykusu açılmasın diye gazını çıkarmadan emzirip yatırıyorum vicdan yaptım benim yüzümden mi oldu diye

Benimki de kusuyor gunde bı kaç kez. Ben de fazla geldiğini düşünüyorum. Reflü kusmasi degil çünkü. Eskiye oranla daha hareketlendiler, biraz fazla emince hareket ederken kusuyorlar.

Malesef gunumuzde hala otizme sebep olan gen bulunamadı, genetik alt yapısı olduğu biliniyor ancak hangi genin otizm yaptığı bilinmiyor, o yüzden genetik taramalarda otizm faktörü oluşturan gen çıkmaz zaten. Bulunduğunda çaresi de bulunacak o geni onararak, sma hastaları ve daha bir çok genetik hastalıkta olduğu gibi. Ama spektrum dışı başka bir sendromu daha varsa o tespit edilebilir. Bazı sendromlar da otizm ile birlikte görülüyor çünkü. Bunu şundan dolayı söylüyorum, çocuğun biseyi yoktu acaba nerede yanlış yaptım, çocuğa farkında olmadan zarar mı verdim, ihmal mi ettim de bu aniden yaşandı diye kendinizi sucladiginiz dönemler olabilir ya da olmuştur belki ama emin olun bu genetik, doğuştan getirilen bir farklılık. Allah'ın verdiğinde her zaman bir hayır vardır.
Sadece TV izlettirdigim icin acaba dedim ama baskada kendimi suclamadim cünkü ona kendinden cok vererek trk basima cok iyi baktim bilmiyorum belkide sonucta anne karninda olan birsey ah be oglum ah be garibim o kadar tatliki kabullenmek o kadar zor olduki..suan derin bir nefes aldim..Cok zor Allah kimsenin basina vermesin oglumdan sonra hayat bir garip gelmeye basladi bir baska yerden bakiyorsun sana konusan cocuklar garip geliyor mesela oysaki farkli olan senin cocugun konusmak iletisim o kadar kolayki bu neden bizde zor olabilir insan diyebiliyor neden ben?!eminim her otizm cocuguna sahip aile diyordur Allahim onu korusun.Evet Allahin takdiri birsey diyemeyiz herkes icn ölüm var ucunda ama öbür dünyada oglum bize konuscak iyi görecegim onu 🥺

Evet emzirmeden sonra oluyor kusuyor sonra hıçkırmaya başlıyor , olabilir… süt tazyikli geliyor sol memeden tazyik gaz yapıyor sağmam gerektiğini biliyorum ama vakit olmuyorki. çocuğu reflü mü yaptım diye üzüldüm ya bir de geceleri uykusu açılmasın diye gazını çıkarmadan emzirip yatırıyorum vicdan yaptım benim yüzümden mi oldu diye
o hickirik biriken gaz canim bizde geceleri gaz cikarmiyoruz huzursuzlaniyor yan yatirman yeterli canim gündüz gazini iyi cikar

Yok yok benim yüzümden demeyin zaten kalıcı birşey değil o an rahatsız oluyor rahatsız eden fazla sütü çıkarıyor. 🤗
Emzirmeden önce birazcık sağım yapın, hem sütün tazyikli azalır, hem de ön sütü almış olursunuz. Yağlı ve yavaş akan son sütü emzirirsiniz. Memeler çok dolunca ben böyle yapıyorum iki haftadır, daha rahat oluyor bebiş ve daha hızlı kilo almaya başladı.

Benimki de kusuyor gunde bı kaç kez. Ben de fazla geldiğini düşünüyorum. Reflü kusmasi degil çünkü. Eskiye oranla daha hareketlendiler, biraz fazla emince hareket ederken kusuyorlar.
Evet bu da var, emzirmeden sonra dik tutuyorum bir süre, ama en önemlisi emdiği süt miktarı. Çok acıktıysa babası gibi delice saldırıyor yemeğe, ne kadar aldığını farketmiyor sonra kusmaya ve hıçkırmaya başlıyor. 😄

Reflü kusması nasıl oluyor nasıl ayırt edeceğiz bazen gaz çıkarırken süt kesiği gibi azıcık kusma oluyordu da 2 gündür Farklı, sıvı kusuyor üstü başı süt oluyor koyafeti ıslanacak kadar kusmazdı 2 gün önceye kadar

Evet bu da var, emzirmeden sonra dik tutuyorum bir süre, ama en önemlisi emdiği süt miktarı. Çok acıktıysa babası gibi delice saldırıyor yemeğe, ne kadar aldığını farketmiyor sonra kusmaya ve hıçkırmaya başlıyor. 😄
Benimki de çok acıkınca yumruklarını sıkıp sinirli sinirli kıtlıktan çıkmış gibi emiyor sanki 3 gün aç bıraktık😅

X