Anneler neden böyle? Her anne aynı mıdır

Bence konuların bi kısmında sen haklısın
Üniversite öğrencisine 400 tl yetmez ki haftalık.
Sadece yemek içmek yol değil insanın ihtiyacı.
Bi kitap almak istersin, bi makyaj malzemesi vs.

Ama sen de ben işe girmem diye baştan bu şekilde kendini şartlamamalısın
Yüksek lisans yapmak bir işe girip çalışmaya engel değil.

Yalnız kpss çalışmakla halen üniversite öğrencisi olmak aynı şeyler değil.
Burs ,kredi vs almıyorsa ayda 1600 tl çok değil hatta az bile büyük sehirde yaşıyorsa.
Benim şehir dışında okuyan çocuğuna 5.000tl yollayan akrabalarım var mesela.
Ve durumları da öyle çok iyi değil.
Kaldı ki burada maddi durumu fena olmayan bı aile var.
Ve aldığı parfüm de ucuz bir şey yani komik bı rakam hatta bunun lafını etmek bile tuhaf.
Tutup ucuz parfüm alan genç bir kız bence ailesini bütçesini düşünüyor demektir.
Haber verme konusunda katılıyorum ama size harcama yapmadan önce haber verse daha doğru olurdu.
Konu sahibi haftalığımdan şikayetçi değilim demiş.

Canım benim,çok haklısın,durumları varsa ve sen yüksek yapmak istiyorsan masraflarını karsilamalilar.Bu arada dil öğrenmeye ağırlık verirsin çünkü gerçekten çalışırken okumak çok zor.Ayrica çok ucuza parfüm almışsın ve bu ihtiyaç... Bunun lafını yapmalılar.400tl harclikla da hicbisey yapılmaz çok az.

"Seme " demişler konu sahibine . Böyle söyleyen bir ailenin "para yönetmeyi öğrensin" vizyonunda ve boyle düşünceyle paradan kıstığına inanmıyorum o yüzden. Hala okuyan öğrenciyle evde duran insanın giderleri de bir değil. 400 TL çok az . Hele ki buyuk şehirde imkansız.
İmkan varsa en azından hakarete ugranmamali yani .
Bence çalışın ailenizden birsey ummayın.

Ayrıca burda o kadar konu açılıyor, bosanicam ailem istemiyor ,destek olmuyor (sadece maddi anlamda degil) . İşte bu ailelerden biri de konu sahibinin ailesi .

Konu sahibi haftalığımdan şikayetçi değilim demiş.
Ve eklemiş bu konuyu haftalığımdan şikayet etmek için açmadım diye burada konu farklı.
Annesinden daha farklı şekilde destek görmek istedigini ifade etmiş.
Konu başlığı da para değil dikkat ederseniz.

Ve eklemiş bu konuyu haftalığımdan şikayet etmek için açmadım diye burada konu farklı.
Annesinden daha farklı şekilde destek görmek istedigini ifade etmiş.
Konu başlığı da para değil dikkat ederseniz.
Konuyu annem sığ demeye getirmiş hatta demiş. Bana göre değil. Habersiz yapılan alışverişe kızmak normal anne olarak

Konuyu annem sığ demeye getirmiş hatta demiş. Bana göre değil. Habersiz yapılan alışverişe kızmak normal anne olarak
Bende haber vermeme konusunda size katıldığımı dile getirmiştim zaten.
Onda da seme diye asagilayarak değil de daha farklı bı üslupla dile getirebilirdi anne olarak.
Annesine sığ diyebilir bu arada bende bazen annemin görüşlerini sığ buluyorum bulabilirim hepimiz hayatımızdaki insanlardan şikayetçi olabiliriz zaman zaman.
Kuşak çatışması da yaşayabilirler anne kız olarak bu çok yaygın bir durum.

Yalnız kpss çalışmakla halen üniversite öğrencisi olmak aynı şeyler değil.
Burs ,kredi vs almıyorsa ayda 1600 tl çok değil hatta az bile büyük sehirde yaşıyorsa.
Benim şehir dışında okuyan çocuğuna 5.000tl yollayan akrabalarım var mesela.
Ve durumları da öyle çok iyi değil.
Kaldı ki burada maddi durumu fena olmayan bı aile var.
Ve aldığı parfüm de ucuz bir şey yani komik bı rakam hatta bunun lafını etmek bile tuhaf.
Tutup ucuz parfüm alan genç bir kız bence ailesini bütçesini düşünüyor demektir.
Haber verme konusunda katılıyorum ama size harcama yapmadan önce haber verse daha doğru olurdu.
evet 1000tlyede alabilirdim ama sırf lafını etmesinler diye 100 tllik almıştım. Ama ona bile laf azar

hemen konuya girmek istiyorum.
üniversite son sınıf öğrencisiyim temmuzda mezuniyetim var derece öğrencisiyim derslerimde başarılı,çalışkanım.
Babamın durumu iyi,standartın bir üstü diyebilirim. Her hafta harçlık verir 400 tl ama 2-3 kere anca yemek yiyebiliyorum o para ile malum fiyatlar. Geçenlerde kendime 2 tane parfüm almıştım 220₺ falan tutmuştu. Tanesi 100 tl birinin diğeri de 120. Neyse bunu da babamın anneme verdigi kredi kartı ile almıştım. Annem o zamanda kızmıştı neden kendi paranla almıyorsun karttan ufak şeyler alıyorsun diye. Halbuki kendi harçlığımı sadece yemek yiyeceğim zaman harcayabiliyorum ya da çok ihtiyacım olan bir şey olursa alıyorum. Babamın kartı varken oradan alayım istedim her neyse.
Babam bir arkadaşına 30 bin küsürlerde hediye almış kılıç. Arkadaşı ile ticaret yaptıgı için birbirlerine bu derece fiyatlarda hediyeler alıyorlar genelde. Kardeşimde bunu dile getirip benim içinde o 100 tl harcayınca sorun ediyorsunuz dedi. Ben de dogru dedim elaleme gelince sıvarsınız bize gelince 100 tl bile gözünüzde büyüyor dedim.
Sonra başladı benimle alay etmeye. “ Seme iş bul da işe gir.Paranı kazan” gibi gibi hakaretler…
Öncelikle ben işe girip çalışmak istemiyorum kendiside bunu çok iyi biliyor. Yüksek lisans yapmak istediğimi bilmesine rağmen yeni mezun birine bu şekilde işe bir baskısı yapıyor. Sanıyor ki her yeni mezun hemen iş buluyor.
Annem çok sığ görüşlü ve ben artık çok yoruldum.
Babam da aynı harcamalarımızı abartı bulur. Halbuki ihtiyacımız dışına asla çıkmayız. Ama görüyorsunuz ki 100 tl bile dert anneme göre…
Benim de kızım var kartımdan parfüm alsa lafını bile etmem,üstelik kocam eşe dosta büyük meblalar da hediye alabiliyorsa okuyan çocuğumuza haftalık 400 TL gibi komik bir rakamda para veremez.
Konu sahibi üzgünüm ama aileniz bu ,yapacak bir şey yok ya dişinizi sıkıp okula devam edecek ya da bir an evvel çalışmaya başlayacaksınız ( anneniz çalış derken alay etmiyor,bize güvenme paranı kazan diyor) karar sizin......

Parfüm, hediye konusuna girmiyorum orada haklısınız. Ama bir yaştan sonra sırtı aileye dayamak yanlış. Çalışmak zorundasınız. Çalışmayı düşünmüyorum diye bir şey olamaz bu bir tercih değil artık. Ben de isterim çalışmayı düşünmeyim sanat tarihi alanında çalışayım araştırma yapayım. Ama hayat böyle bir şey değil

Parfüm, hediye konusuna girmiyorum orada haklısınız. Ama bir yaştan sonra sırtı aileye dayamak yanlış. Çalışmak zorundasınız. Çalışmayı düşünmüyorum diye bir şey olamaz bu bir tercih değil artık. Ben de isterim çalışmayı düşünmeyim sanat tarihi alanında çalışayım araştırma yapayım. Ama hayat böyle bir şey değil
Valla hayat tam da öyle bir şey.
Kendi parasını kazanan kadınların kaçı ‘aile’ evinden ayrılabiliyor?
Hangi sığ olmayan düşünceli aileler, geçimini kazan diye teşvik ederken tekli koltukta oturup ‘gecenin bu saatinde neredesin’ diye aramıyor, hayatlarına burunlarını sokmadan yaşayabiliyorlar?
Alışveriş yapsa gene mi çarçur ettin, yapmasa üstüne başına al bizden bekleme, eve de bırak vs.
İş paraya gelince bize güvenme, hayata dair her şeye gelince yapamazsın edemezsin.
Nefret ediyorum bu ikiyüzlülükten.

X