BENİM LİPÖDEM HİKAYEM

atacenksen

Guru
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2010
140
37
Bacakların kalın,selülitli ve ağır mı ? Kilolu olmak senin suçun değil!..Hele hele kilo verememek hiç değil!.
Tekrar tekrar tekrar tekrar söylüyorum.Lipödem bir hastalık.Yağ hücrelerin bozuk.Genetik olarak yanliş kodlanmışlar Yıllarca kilo vermek için o kadar çok çaba harcadın ki, kendini yargılama, suçluluk, utanç ve güçsüzlük ve eksiklik duygusundan uzaklaş.Hastalığınla yüzleş ve kabullen!Çevrendeki hiç kimseye ne kadar az yediğin halde,hala neden bu kadar kilolu olduğunu an-la-ta-maz-sın!.Uğraşma,kulak asma,seni üzmelerine izin verme.Bir ömür boyu uğraşmak zorundasın bu süreçle.
Lipödemin etkilerini anlamaya başlamak, vücuduna neler yaptığını bilmek,benzer hastalığa sahip bir kadın topluluğu bulmak(facebook:Lipödemle Hayat), yapabileceğin önlemleri almak, bu hastalıkla başa çıkabilmeni sağlar.Bir ömür seveceğin bir egzersiz programın mutlaka olmalı.Yoga, pilates, düzenli yürüyüş, su aerobiği ve hafif kardiyo yapabileceklerin.Sevdiğin yiyeceklerden çok da mahrum etmeden kendini sağlıklı ve temiz beslen.Hastalığını tanımana ve kabul etmene yardımcı olabilmek adına buradayım. (instagram ve facebook: turuncuchef lipödem olursa)
Doktorlar Lipödem hakkında bir şey bilmiyorlar.(bilenleri tenzih ederim).Bu konu fakültede ders olarak okutulmamış çünkü. Kalp damar doktorları,fizik tedavi doktorları ve endokrinologlar, lipödem hakkında hiçbir şey bilmediklerinden diyet ve spor yap kilo ver,tüm şikayetlerin geçer derler.Ama tüm bunları yaptığın halde geçmediğini biliyorum.Burda devreye estetik cerrahlar giriyor.Yağların patolojik olarak çok daha ilerlemesini önlemek adına yapılan tek şey yağ aldırmak.Bu da kalıcı kesin bir çözüm olmamakla birlikte,en azından ağrılarınızdan kurtulmanızı ve hareket edebilme yetinizi kaybetmemeniz adına önemli bir adımdır.Bu hastalık evre evre çok çabuk ilerliyor çünkü.
Şimdi ise lipödem hakkında bilgim var. Ve bu bilgilerimi açıklamaya ve paylaşmaya çalışıyorum,Yaşanılan süreç zor ve çok meşakatli. Ve şimdi başkalarının lipödem hakkında bilgi edinmesini umuyorum. Hala onlara yardım edebilecek bilgiye sahip olmayan çok lipödem hastası kadın var. Lipödemle ilgili şikayetleri olan ancak henüz lipödem tanısı alamamış bir hastanın başına gelebilecek en güzel şey herhalde "LİPÖDEM" kelimesiyle tanışmak, böyle bir hastalığın var olduğunu ve tedavisinin mümkün olduğunu öğrenmek olacaktır! Ülkemizde lipödem konusunda bilgili plastik cerrahlar,fizyoterapistler ve kalp damar cerrahları teşhisinizi koyabilir.Birlikte, olabileceğimizden daha güçlüyüz.Bu hastalıkla bir ömür savaşmak gerek.Umarım bir gün hastalığın sebebi bulunduğunda, tedavisi de bulunur.
#lipedema #lipödem #lenfödem #kronikvenözyetmezlik #diyet #tiroid #lenfkoruyuculiposuction #lenfdrenaj #kronikyağlanma #şişmandeğilsiniz #ödem #detoks #sağlıklıbeslenme #keto #fizyoterapist #hipotiroidi #mediturkiye #karatay
#lipödemladys #kilo #mediven550 #liposuction #selülit #vaserliposuction #estetikcerrah #pilates #fiziktedavirehabilitasyon #dermatolog #diyetisyen #kalpdamarcerrah
9e3f2c318d08386a67ee32a53aaf9ae7.jpg

sofii

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Şubat 2012
1
0
Merhaba,
Bir yıldır tüp bebek tedavisi oluyırdum. Bir anda 24kg aldım. Hormon ve ilaçların etkisi dedik. Ancak bacaklarımı hareket ettiremez duruma geldim. Yürümekte zorluk çektim. Ve üç ay evvel ciddi şişmeler meydana gelmeye başladı.
Bi kaç farklı doktor ve yanlış teşhisler sonrası nihayet ; orta derecede lipödem teşhisi ve başlangıç lenf ödem teşhisi kondu. Ancak genetik olarak geçmişimizde hiç olmayan bir hastalık. Ve ben bu yıla kadar diyet yapsam tığ gibi olabilen bir yapıya sahiptim. Hiç bir zaman vücudum armut tipi olmamıştı, hiç bir zaman orantısız kg artışı bölgesel sıkıntı yaşamamıştım.
Ta ki bu son beş aya kadar.
Sonuç olarak en nihayetinde yolum Kalp Damar Cerrahiye düştü.
Hormonların sebeb olduğunu hemen ameliyat olmam gerektiğini söyledi doktor.

Teşhisten sonra tabi internette bir tur başladı. Herkesin liposuction yaptırdığını gördüm, görüyorum.
Benim doktorum ise tam olarak “Lipodem bir kilo alma hastalığı değildir. Bir obezite ve şişmanlık bulgusu değildir. Lipodem bir kılcal damar hastalığıdır. Ciltaltı kılcal damarların bozulmasına bağlı olarak cilt altında yağ birikmesi olayıdır. Bu yağlı bölge normal kilo alınmasına bağlı yağlanma değildir.” diyor Ve liposuction da yalnızca yağlar alınır ve kılcal damarlar iyice bozulur. Anlık çözüm gibi görünür ama ilerde damarlar ciddi sorunlar yaşatır diyor.
Ben işin bu teknik tarafıyla ikna oldum.
Şu an iki bacağım orta derecede lipödem ve başlangıç olarak da lenf ödem var. (Kollarım da dahil)
13 Mart’ta ameliyat günü aldım.
Bunları neden yazdığıma gelince, belki benim gibi liposuction’la ikna olmayan hastalar vardır. Ve bunun bir damar sorunu olduğunu bilmek, en azından farklı bir yolu da araştırmak isteyenler olur diye.
İnşallah şifa buluruz.

Hepinize, hepimize acil şifalar dilerim.

Dolcissimo

Guru
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2008
471
85
1.75 boyndayım 60 kiloyum... üst bedenim xsmall çok ince yüzüm bacaklarım belim.. tüm kilo bel aşağısında.. alt bedenim de 36-38 ancak haftada 3 gün spor yapmama rağmen bedenime göre daha kalın olan bacaklarım bir türlü incelmiyor 1 cm bile.. hatta derimde sıkılaşma bile yok.. Belden ayağa kadar tüm bacak vücuduma göre iri ve gevşek.. insanlar abartıyosun sen takıntulısun diyo ama beni rahatsız ediyo.. bu ameliyatı olsam kaç günde işe geri dönebilirim malum özel sektör raporu hastalığı hiç sevmiyo yıllık iznimi kullansam 2 haftada ofise dönebilir miyim?

atacenksen

Guru
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2010
140
37
Merhaba,
Bir yıldır tüp bebek tedavisi oluyırdum. Bir anda 24kg aldım. Hormon ve ilaçların etkisi dedik. Ancak bacaklarımı hareket ettiremez duruma geldim. Yürümekte zorluk çektim. Ve üç ay evvel ciddi şişmeler meydana gelmeye başladı.
Bi kaç farklı doktor ve yanlış teşhisler sonrası nihayet ; orta derecede lipödem teşhisi ve başlangıç lenf ödem teşhisi kondu. Ancak genetik olarak geçmişimizde hiç olmayan bir hastalık. Ve ben bu yıla kadar diyet yapsam tığ gibi olabilen bir yapıya sahiptim. Hiç bir zaman vücudum armut tipi olmamıştı, hiç bir zaman orantısız kg artışı bölgesel sıkıntı yaşamamıştım.

Teşhisten sonra tabi internette bir tur başladı. Herkesin liposuction yaptırdığını gördüm, görüyorum.
Benim doktorum ise tam olarak “Lipodem bir kilo alma hastalığı değildir. Bir obezite ve şişmanlık bulgusu değildir. Lipodem bir kılcal damar hastalığıdır. Ciltaltı kılcal damarların bozulmasına bağlı olarak cilt altında yağ birikmesi olayıdır. Bu yağlı bölge normal kilo alınmasına bağlı yağlanma değildir.” diyor Ve liposuction da yalnızca yağlar alınır ve kılcal damarlar iyice bozulur. Anlık çözüm gibi görünür ama ilerde damarlar ciddi sorunlar yaşatır diyor.
Şu an iki bacağım orta derecede lipödem ve başlangıç olarak da lenf ödem var. (Kollarım da dahil)
Bunları neden yazdığıma gelince, belki benim gibi liposuction’la ikna olmayan hastalar vardır. Ve bunun bir damar sorunu olduğunu bilmek, en azından farklı bir yolu da araştırmak isteyenler olur diye.
İnşallah şifa buluruz.

Geçmiş olsun size de.Lipödem kesinlikle damar sorunu başlangıçlı bir hastalık değildir.Aksine yağlanma arttığı için damar sistemine zarar vermektedir.Siz damar ameliyatı olduğunuzda yağlanma süreci bitmeyecek.Tekrar devam edip tekrar damarlarınıza zarar verecektir.Lipo ameliyatı kesin çözüm olmamakla birlikte hastalıklı yağın büyük bir kısmı alındığı için hem lenf sistemimiz hem de damarlarımız rahatlar ve ağrılarınız geçer.Sonrasında kati diyet ve spor bir ömür elzemdir.Uzun vadede aşırı ilerlemesini engellemiş oluyoruz ameliyatla.Lipödem hormon dengesizliğinde hortlayın bir hastalıktır.Sebebi bilinmemektedir ama kesinlikle damar hastalığı olmadığını söyleyebilirim.Bu konudaki yurt dışındaki doktorların yazdığı makaleleri de okuyabilirsiniz.Epey kaynak var.Tekrar geçmiş olsun çok.

atacenksen

Guru
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2010
140
37
1.75 boyndayım 60 kiloyum... üst bedenim xsmall çok ince yüzüm bacaklarım belim.. tüm kilo bel aşağısında.. alt bedenim de 36-38 ancak haftada 3 gün spor yapmama rağmen bedenime göre daha kalın olan bacaklarım bir türlü incelmiyor 1 cm bile.. hatta derimde sıkılaşma bile yok.. Belden ayağa kadar tüm bacak vücuduma göre iri ve gevşek.. insanlar abartıyosun sen takıntulısun diyo ama beni rahatsız ediyo.. bu ameliyatı olsam kaç günde işe geri dönebilirim malum özel sektör raporu hastalığı hiç sevmiyo yıllık iznimi kullansam 2 haftada ofise dönebilir miyim?

Yapılan bölge ve alınan yağ miktarı süreci değiştirmekle birlikte sanırım 2 hafta yeterli gelir.

atacenksen

Guru
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2010
140
37
Merhaba,

İnşallah şifa buluruz.

Ameliyat dışında lipödem tedavisi

I) LİPÖDEMİN KONSERVATİF TEDAVİSİ
Konservatif tedaviler lipedemi tedavi edemez ve belirtilerinizi gideremez. Bunun yerine, konservatif tedaviler semptomlarınızı kontrol etmenize ve daha fazla hastalık ilerlemesinin olasılığını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Aşağıda listelenen tedavi seçeneklerinin her biri, etkilenen ekstremitenin boyutunu azaltmaya yardımcı olmak için ya yağ (adipoz doku) veya sıvı hacmini azaltarak etki eder. Lipedema sadece anormal yağ birikimi hastalığı değildir; Aynı zamanda anormal sıvı birikmesi hastalığıdır.

Lipedemin ilerlediğine inanılır ve semptomları kısır bir kısır döngü yoluyla kötüleşir, böylece yağ birikimi ve şişmesi yeni yağ birikimi ve şişme miktarını artırır . Sıvı birikimi, lenfatik sistemin aşırı yüklenmesine neden olabilir ve lipo- ve lenfödem semptomlarını birleştiren bir durum olan lipo-lenfödem ile sonuçlanabilir .

Yağ ve sıvı birikmesini azaltarak ekstremite hacmini yönetmek böylece semptomları azaltmaya ve hastalığın ilerlemesini önlemeye yardımcı olabilir .

Uzuv hacmi kontrol etmek için konservatif tedaviler ve nasıl yardımcı olurlar?

1. Egzersiz Terapisi
Düzenli egzersiz faydalıdır ve yaygın olarak tavsiye edilir.
Egzersiz iki kat çalışabilir : birincisi, venöz sistemin aktivitesini arttırarak uzuvdan sıvı drenajını artırabilir ve ikincisi obezite riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Şişme ve şişmanlık, hem lipedemi şiddetlendirir hem de hastalığın ilerlemesini teşvik eder.
Egzersiz aktiviteleri düşünceli bir şekilde seçilmelidir. Egzersiz (1) hasta tarafından zevkli ve rutin hale getirilebilmeli, (2) ağrıya veya yaralanma riskine neden olmamalıdır. Düzenli maksatlı yürüyüş, yüzme ve bisiklet sürmek harika seçenekler olabilir.
2. Kilo Verme
Kilo kaybı, lipedemin neden olduğu anormal yağ miktarını azaltmaz. Lipede olan hastalar çok zayıf vücut yağları olana kadar kilo verebilirler, hatta “sıska” olmalarına rağmen, bu durum lipedemin neden olduğu anormal yağ kalıntıları üzerinde hiçbir etkiye sahip değildir. Lipedema, obezite ile aynı değildir ve kilo kaybı ile tedavi edilemez.
Kilo kaybı, aşırı kilolu bireylerde lipedenin kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir. Aksi takdirde normal vücut yağ bileşimi olan bir hasta için, kilo kaybının yukarıda tarif edildiği gibi lipedema üzerinde bir etkisi olmayacaktır. Ancak, hastalar, uygun bir vücut ağırlığını korumak ve onlar Lipedema ve lenfödem belirtilerini şiddetlendirebilir olacak obezite gibi kilolu veya obez iseniz kilo vermek çalışmalıdırlar. Aslında aşırı obezite, kendi başına bir lenfödem sebebi bile olabilir . Fazla yağ birikimi lenfatik sisteme overburdening ve şişme ve Lipedema semptom ilerlemesi çıkan katkıda bulunduğu ek sıvı birikmesini hızlandırdığı (ve bazı durumlarda da fiziksel olarak lenfatik damarları deforme) olmasıdır.
3. Sıkıştırma giysiler / sıkıştırma bandajı
İhtisas kompresyonlu giysiler veya bandaj, lipedema ile oluşan sıvı birikimini azaltmaya yardımcı olabilir ve daha fazla birikimi önleyebilir. Bu giysiler lenfödem yönetimi için kullanılanlarla aynıdır ve düzenli tensör bandajları ve atletik kompresyon giysilerinden farklıdır. Daha fazla şişkinlik, sıkıştırma yararından daha büyüktür. Sıkıştırma tedavisi, lenfödem tedavisinin merkezi bir aracı olduğu için, normal lenfatik fonksiyonun bozulduğu ya da aşırı lenf sıvısının ortadan kaldırılmasında yetersiz kaldığı lipo-lenfödem vakalarının tedavisinde özellikle etkilidir.
Sıkıştırma Şişliği azaltarak sıkılık ve ağrı hissini azaltmaya yardımcı olabilir .
Sıkıştırma Hareketliliğin geliştirilmesine yardımcı olabilir. Giysiler, bir çok durumda aşırı dokuların yeniden konumlandırılmasına ve yeniden dağıtılmasına yardımcı olabilir; bu, takılıyken hareketliliğin geliştirilmesine yardımcı olabilir (ref 1). Artan hareketlilik, yaşam kalitesi ve sağlık faydalarının belirgin bir şekilde artmasına neden olmaktadır. Şişliğin doğrudan hareket kabiliyetine katkıda bulunabileceği ileri lipo-lenfödem vakalarında, kompresyon hareketliliğini doğrudan iyileştirebilir.
Sıkıştırma Hastalığın ilerlemesini önleyebilir. Sıkıştırma, daha küçük ekstremite hacminin korunmasına yardımcı olabileceğinden ve uzamış ekstremite hacminin durumu şiddetlendirdiği için, lipedem progresyonunu önlemede yardımcı olabilir.
Sıkıştırma Mevcut olan adipoz doku (yağ) miktarını azaltamaz.
Sıkıştırma kıyafetleri yaygın olarak tavsiye edilir. Kompresyon giysilerinin yararlı olması ve ayrıca uygulanması nispeten kolay olduğu ve güvenli olduğu için, lipedemi yönetmek için yaygın olarak önerilen bir tedavi aracıdır.
Sıkıştırma terapisi, özel bir masaj şekli olan Manuel Lenfatik Drenaj ile birlikte verildiğinde en etkilidir .
4. Manuel Lenfatik Drenaj (MLD)
MLD şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir . Sıkıştırma giysileri ve bandaj gibi MLD de daha yüksek şişlik seviyeleri olan hastalarda en etkili şekilde çalışır. Bu nedenle, lipedemin erken vakalarında, sıvı birikiminin henüz gözlemlenmediği ve normal lenfatik fonksiyonun hala devam ettiği durumlarda şişmeyi azaltmak için çok az fayda vardır. MLD, lenfödem yönetiminin merkezi bir aracı olduğundan, MLD özellikle lipo-lenfödem vakalarının tedavisinde etkilidir. Uzmanlaşmış uygulamalı masajla, birikmiş sıvıyı dolaşımdaki lenf kanallarından geri çekmek için harekete geçiren yetkili bir uygulayıcı tarafından verilir. MLD, etkisini en üst düzeye çıkarmak ve hasta masraflarını en aza indirmek için kompresyon tedavisi ile birlikte verilmelidir.
MLD ağrıyı ve morarmayı azaltmaya yardımcı olabilir . MLD, özellikle uygun kompresyon giysileri / bandajı ile birlikte verildiğinde, hem ağrıyı (ref 2) hem de çürüklüğe yatkınlığı (ref 3), lipedeminin tipik olarak önemli ölçüde azalttığı gözlenmiştir. MLD'nin şişmeyi azaltmak için gerekli olmadığı erken lipedem olgularında bile, MLD hala ağrıyı hafifletmeye ve iyilik halini arttırmaya yardımcı olur (ref 1 ve 4). Bir çalışmanın yazarları şöyle demiştir: “Hekimlerin, daha iyi olmalarını teşvik eden ve dolayısıyla hastalar tarafından şiddetle talep edilen pek bir terapi yoktur” (ref 4).
MLD , şişkinliğin doğrudan mobilite bozukluğuna katkıda bulunabileceği ileri lipo-lenfödem vakalarında mobiliteyi geliştirmeye yardımcı olabilir.
MLD hastalık ilerlemesini önlemeye yardımcı olabilir. Fark edilebilir şişliğin bulunduğu lipedemin daha ileri aşamalarında, MLD daha küçük ekstremite hacminin korunmasına yardımcı olabilir. Artmış uzuv hacmi, lipedemin durumunun kötüleşmesine yol açabileceğinden, MLD ilerlemesini önlemede yardımcı olabilir.
MLD zaten mevcut olan yağ dokusu (yağ) miktarını azaltamaz.
MLD , kompresyonun faydalarını en üst düzeye çıkarmak amacıyla kompresyon giysilerinden önce ekstremite hacmini azaltarak, sıkıştırma ile el ele çalışır . Sıkıştırma giysileri özellikle ek sıvı birikimini önlemede etkilidir, fakat kullanılan sıkıştırma seviyesine bağlı olarak mevcut şişmeyi azaltmada da etkilidir. Sıkıştırma kıyafetleri, elastik olmadan önce uzandığı bir menzile sahip olan “kısa-streç” malzemelerden oluşur ve her bireyin kendi özel bacaklarının ihtiyaçlarına göre boyutlandırılır. Bunları çok sıkı bir şekilde boyutlandırmak zararlı olabilir ve çok gevşek boyutlarda ise etkili olmazlar. Hastalar, bu nedenle, kompresyon giysi (leri) için ideal olarak, Manuel Lenfatik Drenaj masajını içeren, tedavinin bir sıvı indirgeme aşamasından sonra ölçülür.

atacenksen

Guru
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2010
140
37
Haziran ayı Lipödem Farkındalık Ayıdır.Tıpkı Tansiyon,Kolestrol,Şeker gibi bu hastalığın da bilinmesi duyulması,sebep ve tedavisine yönelik araştırmaların yapılması tek umudumdur.

Eklentiler

• 61775681_1261731570671906_5193797062201704448_n (1).jpg
    61775681_1261731570671906_5193797062201704448_n (1).jpg
    78,5 KB · Görüntüleme: 112

b a l a m i r

Her şeyin hayırlısı...
Kayıtlı Üye
26 Şubat 2015
2.687
2.565
32
Benim ayak bileklerim şiş şiş ama ağrı, sızı morarma yok. Lipödem olabilir miyim? Boy 165 kilo 59

ogluslarveben

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
20 Eylül 2019
2
1
40
Atacenksen yazdıklarınızı büyük bir ilgiyle okudum. Son durumunuz nedir merak ettim. Bacaklarnız ameliyatta kazandığı sekli koruyor mu? Vücudunuz yine belden aşağı kilo almaya meyilli mi? Vazer sonrası bacaklar da dalgalanma oluyor mu? Çok soru sordum kusura bakmayın:eek:bende de lipodem olduğunu düşünüyorum ama operasyon beni korkutuyor. Bu süreçlerden geçmiş biri olarak son durumunuzu merak ettim

atacenksen

Guru
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2010
140
37
Atacenksen yazdıklarınızı büyük bir ilgiyle okudum. Son durumunuz nedir merak ettim. Bacaklarnız ameliyatta kazandığı sekli koruyor mu? Vücudunuz yine belden aşağı kilo almaya meyilli mi? Vazer sonrası bacaklar da dalgalanma oluyor mu? Çok soru sordum kusura bakmayın:eek:bende de lipodem olduğunu düşünüyorum ama operasyon beni korkutuyor. Bu süreçlerden geçmiş biri olarak son durumunuzu merak ettim

Merhaba geçmiş olsun size de çok.Bacaklarım gayet iyi durumda.İyi ki olmuşum ameliyat.Ağrım sızım kalmadı.Hala diyetime ve sporuma dikkat etmek zorundayım.bırakırsam tekrar o kötü yağlar artar.'.evreydim ben tek ameliyat yetmedi bana.Sanırım germe ameliyatı olmam gerekiyor,manken olmayacağım diye öteliyorum şimdilik.O kadar haklısınız ki korkmakla,basit bir operasyon değil çünkü.Ehil ellerde olduğunuz sürece korkmayın hiç .Lipödemi bilen bir doktor olması çok önemli sadece.Her türlü sosyal medya hesaplarımdan Lipödem Rehberi Gökşen Balcı yazarak ulaşabilirsiniz bana her zaman.
Sevgiler

atacenksen

Guru
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2010
140
37
Artık LİPOÖDEM HASTALIĞININ bir tanı kodu var
ıcd 11kodu.jpg

ICD-11 De yazan budur :
EF02.2 Lipoödem
EF02 Subkütan yağın bazı enflamatuar olmayan bozuklukları
Açıklama
Lipoödem, genellikle bacaklara, uyluklara, kalçalara ve üst kollara sınırlı, çukurlaşmayan yaygın "yağlı" şişlik ile karakterizedir. Lenfödem ile karıştırılabilir. Lipoödem kafa derisinde de görülebilir.
Lipödem hastalığı diye bir şey yok diyen hekiminize gösterebilirsiniz.

#lipedema #lipödem #sağlıkbakanlığı #kronikvenözyetmezlik #sgk #drfahrettinkoca #lenfkoruyuculiposuction #lipedemawarrior #kronikyağlanma #lipoedema #lipedemafighter #ınternationalclassificationdiseases #sağlıkbakanı #icd10 #lipedemacommunity #lipedemaawareness #mediturkiye #coding
#lipödemladys #ICD10 #mediven550 #liposuction #profsühanaykan #vaserliposuction #estetikcerrah #medicalcoding #fiziktedavirehabilitasyon #plastikcerrahiderneği
https://www.facebook.com/photo.php?...j74Bcul8wrBHy1ojbBOMnF5N3HvPbXg4jw0za9cjv3-uz

atacenksen

Guru
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2010
140
37
Kendini test et!..
Sende LİPÖDEM var mı?
Büyük kalın bacaklar, kalçalarınızda / bacaklarınızda / kollarınızda aşırı yağ var mı? Ayak bileğinizde kelepçe gibi halkalar var mı? Diz etrafında yağ cepleri var mı? Bacaklarınız hassas, dokunuşla bile ağrılı mı? Kolayca morar mı? Dizlerinizin veya uyluk bölgelerinin etrafındaki yağ nodülleriniz veya yağ pedleriniz veya lobülleriniz var mı? Size şişman olduğunuz söylenmiş olabilir, ancak lipödem olarak bilinen az bilinen ve genellikle yanlış tanı konmuş bir yağ bozukluğunuz olabilir.
Aşağıdaki 10 soru, lipödem olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olabilir. Erken teşhis, ve tedavi lipödemin ilerlemesini önleyebilir.
Lipödem Gökşen Balcı

https://forms.gle/eQkr8k2jHdkhCJo99