Dügün takılarımı nasil geri alabilirim?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben de pişmanım diyor çok sıkışınca ama nasıl istiyim babam emekli abim de çok bir maaş almiyor diyor. Iki çocukla kirada oturan biz olmamıza rağmen neredeyse oturup onlara acimami bekliyor.
Abisi bekar bu arada.
Altınlar evin yüzde kaçına denk geliyorsa o oranda evin tapusunu versinler o zaman. İleride mirasa düşünce de çoğunluk sizin olacağından kalan payları ödersiniz.

Düzeltme: hatta o orandan biraz daha fazlasını vermeleri lazım. Siz kiradayken onlar bedavadan oturuyorlar. Bir de köyde evleri varmış. Bu kadar yüzsüzlük bencillik pes yani.

Son düzenleme:
Gerçekten çok arafta kalarak yazıyorum bu cümleleri bir çok ihtimal mevcut aslında
Mesela borç olarak almamış olmaları ?
Eşinizin parayı alıp saklaması vb ?
Veyahut o zamanlarda borç diye verip şimdi de isteyemiyor olması ?
İstese de alamıyor olması ? Vb …
Hangisi bilemiyorum ama ortada 8 yıl gibi bir süreç var bu süreçte çok şey değişmiştir , siz en iyisi bu konuyu eşinizin ve ailesinin olduğu ortamda kiradan çıkamadık diyerek açın çünkü bazen bilinmezlikle yaşanmaz en azından sizi yormaktan kurtarır bu konu …
Umarım açıklığa kavuşur 🙏🏻☺️
Cok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için. Benden habersiz geri almış olmadığından eminim. Bu ihtimallerden şu an en inandığım ve hatta kuvvetle muhtemel eşimin isteyemiyor olması. Karşı tarafın zaten umrunda değil o ayri ama eşim de talep etmedi hiç defalarca ona ailenle konuş dememe rağmen.

bitane tanıdığımız aile var.
arkadaşım benden borç para istiyor yardım edelim. diyip karısından altınları alıyor, onu bir güzel kumarda kaybediyor
Aradan 1-2 sene geçiyor kadın artık altınımızı versinler söyle diyor, habire bu konu yüzünden doğal olarak evde huzurları kalmadı.
Adam herseferinde konu kapansın diye kavga çıkartıp. Kadını bi şekilde susturuyormuş.
Kadında iyi kötü bir altınım var sanıyor , elbet bir gün ödeyecekler diye bekliyor..
Bizde merakla bekliyoruz olay ne zaman patlayacak diye .
Çünkü illa birgün öğrenecek öyle bir borç para vermediğini

Yani bunu anlatmamın sebebi😂😂
Böyle üstünü kavgayla kapadan ört bas adamlardan azcık korkarım..😀
altından herşey çıkabilir.
Siz en yakın zamanda bu konuyu açıp kredi çektirp araba aldırın onlara en güzeli ..
Allah bahsettiginiz hanımın da yardımcısı olsun, kadınların işi cok zor bu memlekette. Çok fazla iyi niyet maalesef başa bela oluyor hersey dozunda güzel. Benim kayinvalide direkt kendi arayip istemişti, bana da "kredi faizi odemeyelim size peyderpey oderiz" dedi ama tabi uzerine soguk bi su ictim sadece..Teşekkür ederim yorumlarınız için.

Herkese merhaba,
8 yıllık evliyim ve 6 yaşında ikizlerim var. Eşimle severek evlendim. Eşimin ailesi ben çocuklara hamileyken bizden, kendilerine ev almak icin dügün takilarimizi istedi ve hiç istemeyerek de olsa kabul etmek zorunda kaldım çünkü çok zor bir hamilelik geçiriyordum ve canımın derdine düştüğüm için bir de eşimle kötü olmak istemedim.
En baştan beri ailesi durumumuz iyi değil kızım elimizden bisey gelmiyor bizi mazur gör dedi ve ben gerçekten ellerinde olmadığını düşünerek o kadar üzülüyordum ki. Biz herseyi kendimiz halledicez ailelere yük olmadan sakın kötü hissetmeyin diye teselli ederdim. Oysaki bir sürü altın ve döviz birikimleri varmış ve ben bunu kendilerine ev alirlarken öğrendim. O mevcut birikime bizim altınları da ekleyip ev aldilar kendilerine. Eşime, bak iki cocugumuz olacak kiradayiz önce kendimizi düşünmemiz gerekiyor dediysem de dinletemedim. Sıkışırsak söz isticem dedi ama o kadar zor günlerden gecmemize rağmen tabi ki de istemedi. Ben ne zaman lafını açsam hep kavga çıktı. Cocuklar etkilenir diye de çok uzatamadim. Sonuç itibariyle biz hàlâ kiradayiz ve sadece eşim çalışıyor.
Evlenirken benim ailem tek emekli maaşına rağmen borç harç bir sürü masraf yaptılar sırf ben rahat edeyim diye. Esim ailesinin alması gerekenleri kendi aldı hatta düğünde taktıkları bileziklerini bile eşim aldı, dugun salonunun parasi düğünde takılan paradan ödendi... Evimizi kurarken destek olsalardı küçücük de olsa belki bu kadar zoruma gitmezdi ama ellerinde olmasina ragmen tek kurus harcamadilar. Benim ailem ise ben, kesinlikle birsey istemiyoruz kendimiz halledicez herseyi dememe ragmen kredi cekmisler esya almak icin. Tek çocuğumuzsun tabi ki yapicaz dediler. Ailem cocuklar var aman tadiniz kaçmasın bosver modunda oldu hep. Ve ben bunca zaman geçmesine rağmen hazmedemiyorum. Bazen zor tutuyorum kendim istememek için altınları sonra sakin ol diyorum. Bu durumu yaşayıp çözüme ulaştırmis, öneride bulunacak
Sizin için cok zor olmuştur . Belli ki eşiniz ailesine cok duskun maalesef sürekli ikinci planda olacaksınız .Bu saatten sonra ödeyeceklerini de hic sanmıyorum.Ama içim soğusun en azindan psikoloji olarak rahatlayayım derseniz eşinizi ve ailesini karşınıza alip konusun ne varsa dökün içinizi ' altınlarımi verin yeter artik'dersiniz aranız bozulacak ama yapacak bisey yok biryerden sonra gemileri yakacaksınız eşinize kalsa hayatta almaz

Herkese merhaba,
8 yıllık evliyim ve 6 yaşında ikizlerim var. Eşimle severek evlendim. Eşimin ailesi ben çocuklara hamileyken bizden, kendilerine ev almak icin dügün takilarimizi istedi ve hiç istemeyerek de olsa kabul etmek zorunda kaldım çünkü çok zor bir hamilelik geçiriyordum ve canımın derdine düştüğüm için bir de eşimle kötü olmak istemedim.
En baştan beri ailesi durumumuz iyi değil kızım elimizden bisey gelmiyor bizi mazur gör dedi ve ben gerçekten ellerinde olmadığını düşünerek o kadar üzülüyordum ki. Biz herseyi kendimiz halledicez ailelere yük olmadan sakın kötü hissetmeyin diye teselli ederdim. Oysaki bir sürü altın ve döviz birikimleri varmış ve ben bunu kendilerine ev alirlarken öğrendim. O mevcut birikime bizim altınları da ekleyip ev aldilar kendilerine. Eşime, bak iki cocugumuz olacak kiradayiz önce kendimizi düşünmemiz gerekiyor dediysem de dinletemedim. Sıkışırsak söz isticem dedi ama o kadar zor günlerden gecmemize rağmen tabi ki de istemedi. Ben ne zaman lafını açsam hep kavga çıktı. Cocuklar etkilenir diye de çok uzatamadim. Sonuç itibariyle biz hàlâ kiradayiz ve sadece eşim çalışıyor.
Evlenirken benim ailem tek emekli maaşına rağmen borç harç bir sürü masraf yaptılar sırf ben rahat edeyim diye. Esim ailesinin alması gerekenleri kendi aldı hatta düğünde taktıkları bileziklerini bile eşim aldı, dugun salonunun parasi düğünde takılan paradan ödendi... Evimizi kurarken destek olsalardı küçücük de olsa belki bu kadar zoruma gitmezdi ama ellerinde olmasina ragmen tek kurus harcamadilar. Benim ailem ise ben, kesinlikle birsey istemiyoruz kendimiz halledicez herseyi dememe ragmen kredi cekmisler esya almak icin. Tek çocuğumuzsun tabi ki yapicaz dediler. Ailem cocuklar var aman tadiniz kaçmasın bosver modunda oldu hep. Ve ben bunca zaman geçmesine rağmen hazmedemiyorum. Bazen zor tutuyorum kendim istememek için altınları sonra sakin ol diyorum. Bu durumu yaşayıp çözüme ulaştırmis, öneride bulunacak arkadaşlar var mı?
İhtiyaçları olsaydı bırakın kalsın derdim de bu biraz aç gözlülük, sizi kullanma boyutuna gelmiş. Eşiniz isteyecek mecbur, istemezse de sizinde aklınıza çok takılır boyuttaysa da gemileri yakıp siz isteyeceksiniz.

Benim de böyle bir arkadaşım var hamileyken aradi beni o kadar yalvardım ki altınlarını verme di ye ustune bileziklerini de verecekti zar zor ikna ettim bir kac tane bileziğini kurtardık o birkac bilezik icin bile eşi surat yapti ya bir de kiz zor bir hamilelik geçiriyordu 7. aya kadar çalışmak zorunda kaldi ya insanlar sizi düşünmüyorsa siz neden düşünüyorsunuz
Bu kiz ikizlere hamile ,borçla evlenmişler,kirada oturuyorlar yazık diyen yok sırf suratları asılmasınlar diye ne var ne yok vereyim demissin de şimdi sen üzüldüğün de onlar senin için ne yapıyor
Ben senin yerinde olsam gemileri yakmıştım

Herkese merhaba,
Evlenirken benim ailem tek emekli maaşına rağmen borç harç bir sürü masraf yaptılar sırf ben rahat edeyim diye. Esim ailesinin alması gerekenleri kendi aldı hatta düğünde taktıkları bileziklerini bile eşim aldı, dugun salonunun parasi düğünde takılan paradan ödendi... Evimizi kurarken destek olsalardı küçücük de olsa belki bu kadar zoruma gitmezdi ama ellerinde olmasina ragmen tek kurus harcamadilar. Benim ailem ise ben, kesinlikle birsey istemiyoruz kendimiz halledicez herseyi dememe ragmen kredi cekmisler esya almak icin. Tek çocuğumuzsun tabi ki yapicaz dediler. Ailem cocuklar var aman tadiniz kaçmasın bosver modunda oldu hep. Ve ben bunca zaman geçmesine rağmen hazmedemiyorum. Bazen zor tutuyorum kendim istememek için altınları sonra sakin ol diyorum. Bu durumu yaşayıp çözüme ulaştırmis, öneride bulunacak arkadaşlar var mı?
eşin hiç isteyecek gibi durmuyor.
sorun burda.
gidip sen istesen sen kötü olursun
eşinle konuş ama hala kabul etmezse inan yapacak birşey yok
hem ev almışlar nasıl ödecekler size emekli maaşı ile

eşin hiç isteyecek gibi durmuyor.
sorun burda.
gidip sen istesen sen kötü olursun
eşinle konuş ama hala kabul etmezse inan yapacak birşey yok
hem ev almışlar nasıl ödecekler size emekli maaşı ile
Borçları yok, kaynim devlet memuru olarak çalışıyor müzede güvenlik 20 yıla yakındır. Ben aslında bu konuyu lanet olsun deyip kapatma kararı almıştım ama yaramı hortlatacak söylemleri oluyor ve o günlere geri dönüyorum her seferinde. Kayinvalide mesela hep şey der bana oraya gittigimizde, plastik kaplar vb seyler vermek istediginde mutfakta yer yok deyip almiyorum, bunun uzerine " kızım evin küçük ama dert etme en önemli huzur gerisi yalan. Bak benim ne malda ne mulkte gözüm var tek istediğim sağlık huzur "
O yuzden mi altınlarımi gaspettin dicem ama çok yaygaracidir ayilir bayılır olay çıkarır biliyorum. Yine de h erseyi göze alıp konuyu açmaktan başka çarem yok. Ne olacaksa olsun artık benim sağlığım bozuldu bozuluyor dert etmekten.

Borçları yok, kaynim devlet memuru olarak çalışıyor müzede güvenlik 20 yıla yakındır. Ben aslında bu konuyu lanet olsun deyip kapatma kararı almıştım ama yaramı hortlatacak söylemleri oluyor ve o günlere geri dönüyorum her seferinde. Kayinvalide mesela hep şey der bana oraya gittigimizde, plastik kaplar vb seyler vermek istediginde mutfakta yer yok deyip almiyorum, bunun uzerine " kızım evin küçük ama dert etme en önemli huzur gerisi yalan. Bak benim ne malda ne mulkte gözüm var tek istediğim sağlık huzur "
O yuzden mi altınlarımi gaspettin dicem ama çok yaygaracidir ayilir bayılır olay çıkarır biliyorum. Yine de h erseyi göze alıp konuyu açmaktan başka çarem yok. Ne olacaksa olsun artık benim sağlığım bozuldu bozuluyor dert etmekten.
Siz ondan önce ayilip bayilin 2 tane çocuğunuz varmıs her geçen gün masrafları artacak para lazım her türlü
Ayrıca bu altınlar da sizin ailenizin taktıkları falan yok mu ya nasıl utanmadan üstüne yatıyorlar

Sizin için cok zor olmuştur . Belli ki eşiniz ailesine cok duskun maalesef sürekli ikinci planda olacaksınız .Bu saatten sonra ödeyeceklerini de hic sanmıyorum.Ama içim soğusun en azindan psikoloji olarak rahatlayayım derseniz eşinizi ve ailesini karşınıza alip konusun ne varsa dökün içinizi ' altınlarımi verin yeter artik'dersiniz aranız bozulacak ama yapacak bisey yok biryerden sonra gemileri yakacaksınız eşinize kalsa hayatta almaz
Çok düşkün evet ve toz kondurmaz hiç birine. Eşime kalsa bırakın istemeyi imkanı olsa destek de olacak o derece. Konuşacagim hepsini karşıma alıp ne olacaksa da olsun artık. Beni durduran hep çocuklarım oldu babalarına çok düşkünler huzursuzluk olmasın diye yıllarca unutmaya çalıştım ama sürekli beni kışkırtacak konuşmaları oluyor ailesinin.

Siz ondan önce ayilip bayilin 2 tane çocuğunuz varmıs her geçen gün masrafları artacak para lazım her türlü
Ayrıca bu altınlar da sizin ailenizin taktıkları falan yok mu ya nasıl utanmadan üstüne yatıyorlar
Var tabi olmaz mı? Ailem bize aldıkları eşyalarla ilgili borçları ödemek için çok sıkıntılar yaşadı. Çok kızdım aileme o dönem siz neden geri durmadınız, eşim kendi ailesini hic biseye karıştırmadi ve ben sizden bisey beklemedim ki dedim. Biz senin için yaptık siz borçlarla uğraşmayın diye, yavaş yavaş öderiz bizi düşünme dediler. Ödleri kopuyor eşim ve ailesiyle aram açılacak cocuklar etkilenecek diye.

Evet kesinlikle öyle. Gelini kendi malları olarak gördükleri için geline ait olan herşeyi kendilerinin sanıyorlar. Benim kayınpeder kına gecemde takılan altınlara bile göz dikmişti. Böyle insanlara karşı saygılı olmak büyük bir hata. Hakkınızı arayın.
Evet saygıyı cidden haketmeyen insanlar.

Konuşsanız bile gelmez bence 8 yıl dile kolay. Verecek insan eyvah zam geliyor birazını verelim hemen diye elini çabuk tutardı. Kocanızda 8 yıldır bu konuyu iletememiş siz de yönlendirememişsiniz.
Acilen bir araba alma fikri atın ortaya. Kocanıza da deyin arabasız olmuyor. Ben bıktım böyle vb. Altınları da isteyeceğiz arabayı da alıcaz ya sen ya ben söyleyeceğiz haberin olsun diyin. Bu adam da pasif zaten ailesinden korkuyor bu olaydan boşanamaz senle merak etme. Bir sesi sana çıktığından seni susturmuş hep biraz gözdağı versen sorun çözülür. Tapu fikrini de at araba olmazsa. Her gün kavga çıksa dahi her gün bu konu açılsın ki ciddiyetini görsün

8yıl iyi dayanmışsın . Hayatım hep beraber denk geldiğiniz bir gün aç konuyu .içindekileri söyle enazından rahatlarsın .
Aman ne yüzsüz bir aile ya . Aran bozulursa da bozulsun . Sen yarını dert edip strese gireceğine birazda onlar dert etsin.
Oh ne ala ne memleket . ( altınlarının geleceğini hiç sanmıyorum )

Direk borcu istemezdim ben ama kayinvalideme siz ev aldiniz ne mutlu kira köselerinde cok zor oluyo bende dusunmeye basladim coluk cocugumuz var onlar icinde biseyler yapmamiz lazim.Ev borcuna girsek biz size destek olmustuk sizde bize olursunuz herhalde kira yerine kredi öderdik der agzini arardım.Ev alacagindan degil bu devirde cok zor maksat boyle dusunceniz oldugunuzu sanmalari ve borcu hatirlatmaniz.Hatta bir iki defada evde dillendir de esininde kulagina kar suyu kacsın 🙂

o altınlar senin hakkın.
eşinle güzelce konuş.
para alsa eşinden tamam da.
ne bilim bu seni çok üzen hasta bile edebilecek birşey.
çook üzüldügünü de.
içinde tutma canım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X