Düz bir karın için 5 süper besin

Ausencia

_Alcatraz Kaçkını_
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2012
41.607
141.741
Düz bir karın için 5 süper besin

duz_bir_karin_icin_7_ozel_tavsiye_h45175.pngGünümüzde ideal kilo aralığında olsa dahi karın bölgesindeki yağlanmadan şikayet eden insan sayısı giderek artıyor.
Hareketsizlik, uzun saatler oturarak çalışmak, şeker oranı ve glisemik indeksi yüksek gıdalar ile beslenmek ve yüksek insülin seviyeleri bu duruma zemin hazırlarken karın bölgesindeki yağlanma da karaciğer yağlanması, kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı riskini artırıyor.
Kadınlarda bel çevresinin
88 cm ve erkeklerde 102 cm in üzerinde olması ile tehlike sinyalleri çalmaya başlıyor. Düzenli egzersiz yaparak insülin seviyelerini dengelemek karın bölgesi yağlanmasına engel olmanın en iyi yollarından biri olsa da günlük beslenmenizde yer vereceğiniz birkaç besin de yardımcınız olabilir.Yağlı tohumlar

Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumların içerisinde bulunan sağlıklı yağ asitleri erken doygunluk hissetmenizi sağlarken kan şekeri seviyelerini normalize eder ve daha uzun süre tokluk sağlayarak fazla enerji alımının önüne geçer. fakat yüksel enerji içeriği unutulmamalı ve günlük 10-15 adet badem veya fındık veya 4 tam ceviz içi ölçüsünün üzerine çıkılmamalıdır.

Kefir

Probiyotik adı verilen sağlıklı bakteri içeriği ile birlikte sindirim sistemini rahatlatırken iştah kontrolünü düzenler ve enerji alımını dengeler. Bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına yardımcı olur ve ödem, şişkinlik gibi şikeyetlerin azaltılmasında rol alır. Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak ve düz bir karın için günlük 1 bardak kefir tüketmekte fayda var.

Yumurta

Kalsiyum, magnezyum, ferritin, selenyum, iyot, biotin gibi vitamin ve minerallerden zengin olan yumurta anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynaklarından biri olup zengin besinsel içeriği ile birlikte yağ yakımını destekler. Haftada 3-4 kez haşlanmış olarak tüketebilirsiniz.


Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Maydanoz, roka, tere, pazı, ıspanak, lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerin içeriğinde bulunan kalsiyum yağ yakımına destek olur ve posa içeriği ile birlikte bağırsakların çalışmasını sağlayarak düz bir karına sahip olmanın temellerini oluşturur. Günlük beslenmenizde özellikle çiğ olarak salatalarda ve öğünlerde yer vermeyi ihmal etmeyiniz.

Peynir

Protein kalitesi ve içeriğinde bulunan whey proteinleri ile yağ yakımına destek olur. Yapılan çalışmalarda; 23 hafta boyunca günlük 55 gr protein tüketmenin aynı miktarda karbonhidrat tüketimine göre 2 kg daha fazla kayıp sağladığına işaret ediliyor. Günlük enerji ihtiyacına göre düzenli olarak 60-90 gr peynir tüketmekte fayda var.


Tüm bu besinler düzenli olarak tüketilirken düzenli egzersiz ihmal edilmemeli ve günlük enerji alımı da dikkate alınmalıdır. Tek bir besinden mucize beklemek ve sonuç alma isteği maalesef hayal kırıklığı yaratabilir. Bu nedenle yağ yakımının tek bir unsurdan oluşmadığı ve kompleks bir yöntem olduğu unutulmamalıdır.

MELİS TORLUOĞLU
BESLENME VE DİYET UZMANI

 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1525 gün geçti.