Erkek evlât! vs kız evlât

Abiniz kiz kardeşlere içirilmeyip kendisine içirilen o ballı sütlere değecek kadar iyi bir evlât mı peki şimdi?
Hayir tabiki iyi bir evlat hicbir zaman olmadi zaten..Ben ve kardesim yakin zamana kadar yine sevdik anne babamızı.Belki duzeldiler diye son bi sans daha verdik ancak hala aynilar maalesef..Garip gelebilir ancak onlarla konusmasamda ayni sehirde olmak bile iyi geliyor bana..Seviyorum aslinda onlari.Cocuklugumun guzel anilarini getirmeye calisiyorum aklima ama iste bir yere kadar..Abimi tatile gittiginde vs arayamaz bile annem, yasak cunku huzurlarını bozabilirmis.Ciddiyim yani...Abim yengem de ayni sehirdeler bir kez bile tum gun kalamazlar onlarda.Abime kızmıyorum o ne gorduyse onu yapiyor tabiki..Iyi de yapıyor beni o kadar simartsalar ben de oyle davranirdim..

Tesekur ederim yorum icin🖤Evet açmıyorum telefonları içimden gelmiyor.konusmak.bende onları sevmemeyi umarım başarabilirim.
ALLAH tek bir.gün muhtaç etmesin insallah

aslında çok da kafayı takmamak lazım. yeni bir olay değil sonuçta hep böylelermiş.
sizin için yapacak şey basit; canınız istiyorsa görüşürsünüz, içinizden gelmiyorsa görüşmezsiniz.. görüşmeyince de vicdan yapılacak bir durum yok.. aile de olsa herkes hak ettiğini yaşar çünkü..

Hayir tabiki iyi bir evlat hicbir zaman olmadi zaten..Ben ve kardesim yakin zamana kadar yine sevdik anne babamızı.Belki duzeldiler diye son bi sans daha verdik ancak hala aynilar maalesef..Garip gelebilir ancak onlarla konusmasamda ayni sehirde olmak bile iyi geliyor bana..Seviyorum aslinda onlari.Cocuklugumun guzel anilarini getirmeye calisiyorum aklima ama iste bir yere kadar..Abimi tatile gittiginde vs arayamaz bile annem, yasak cunku huzurlarını bozabilirmis.Ciddiyim yani...Abim yengem de ayni sehirdeler bir kez bile tum gun kalamazlar onlarda.Abime kızmıyorum o ne gorduyse onu yapiyor tabiki..Iyi de yapıyor beni o kadar simartsalar ben de oyle davranirdim..
Aileniz de en kiymetlileriyle yani oğullariyla cezalandiriliyor yani. Hesap yine şaşmamış.

Merhaba herkese🌻
Özet geçmeye çalışacağım. Uzun yıllardır evliyim.Evlenirken de evli kaldigim sürece de ailemden hic bir destek almadım.(maddi,manevi) eşya vs

Buna karşılık hep faydalı bir cocuktum küçükken kardeşimi ben büyüttüm.

Hem kendimin, hem kardesimin oz bakimi okulu ödevi vs her seyi ile ben ilgilendim.(annem çalışıyordu)
Kardeşim erkek, 18 yaşına gelince ehliyet ve altına araba alindi. (Ben kendim aldim)4-5 yil bu arabayla gezdi tozdu kaza vs yapti bi sürü masraf....akabinde askere gitti döndü evlenmek istedi bir sürü masrafla ne var ne yoksa alındı a'dan z'ye kirada ev vardı çıkarıldı oraya oturtuldu.

Evliliğim boyunca ailem yanima ziyarete gelirken (farklı şehirde evliyim)bilet parasını bile hesaplayan insanlar az gelirler masraf oluyo diye ben gidince bi derdin var mı,ihtiyacın var mi sormazlar bin tane cimrilik yaparlar bir kac kez annemle kavga ettim sürekli evlat ayırdığını kafayı oğluyla bozduğunu söyledim ama yaptıkları haksizligin farkinda bile deyiller..
Istemeyince kendi başının çaresine bakınca böyle hakkin yeniyor😒

👉Son olayda şu: Babama miras kaldı bir yerden parayi bankaya koymuş bana söylüyor işte bu para benim iste hastalığımda falan kullancam dursun kenarda kefen param gibi düşün dedi iyi baba dedim tabi dursun allah korusun..hani "isteme" ye falan getirdi aklınca ben zaten istemem..

2 gün sonra duydum ki kardeşime 50.bin tl vermiş dükkan açsın diye bende kizdim banada gonder bende açayım niye bana.o.kadar ayak yaptinda gittin verdin dedim geri verecek diyor!

Bende vericem banada gönder dedim susuyor! Erkek evladın kayrilmasindan bıktım igreniyorum artık ve ben bunlari anneme söylediğimde bana destek olmuyorsunuz dediğimde akrabalara "maysa" benden para istiyor diyormuş! 😳🤬🥵🥴🤮

Hiç bir destek görmeyip paracı olarak adlandıriliyorum.Bana yapilanlari söylediğim için. Nemalanan başka

5 aydır görüşmüyorum ailemle arayıp duruyorlar ne yapmalıyım.??
Okuyanlara 🦋🌸🌼🌺🌹🌻🌿🦋💐
bizde üç kardeşiz 2 kız, en küçük erkek. Ayrım olarak göremedim ama yazdıklarınız ve daha fazlası bizdede mevcut .bende herşeyi kendim yaptım , yetmedi erkek kardeşime de yine biz yaptık. biz okuttuk , biz arabasını aldık, bir şeyi olunca yine bizde. her ailede sıkıntılı bir tip vardır. (Erkek kardeşim sıkıntılı bir tipte değil aslında ama nedense annemler her topu bize paslıyor )bir de kendini kurtaran kimseye ihtiyacı olmayan sanırım sizde 2. tanımsınız aynı bizim gibi. kafanıza takmayın , üzülmeyin. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin .Ailenize de tavır almayın. Aileniz sonuçta.

Ihtiyaç durumum var tabiki dogru düzgün hic birikmişim yok. Çalışırsam var çalışmazsam yok.Kizim var 7 yaşında onu büyütürken bir dönem çalışmadım zorlandik.eşim normal kazanıyor kiradayız.
İnsan en iyi kendi ailesini kendi bilir. Herkes daha fazla parası olsun ister tabi sonuçta ihtiyaç çok malesef hayat pahalı. Ama acaba sizden daha zor durumda olabilir mi diye diyorum. İnsanin ağrına gidiyor anlıyorum. Mesela eltim keyfine çalışmıyor istese yapabileceği bir işi var. Bense çalışıyorum. Kayınvalidem gidip onlara maddi yardım yapıyor yapacağı zaman, araba aldılar borctalar diyor. E ben de ev kredisi ödüyorum. Evde yan gelip yatmıyorum. Kalkıp çalışıyorum. Ama ihtiyaç olarak onların bizden daha çok ihtiyacı var diye aman kim kime ne veriyorsa versin diyorum. Para yüzünden yüz göz olmayın hiç.
Benim inanılmaz varlıklı bir dedem var :)) herkes herseyimizi dedem yaptı sanar ama hiç birşey yapmadı bize özel. Babam çok zor da kaldığında para istediğinde vermezdi de öyle. Babam hiç arasını bozmadı asla. Hep iyi evlat oldu. Dedem benden sonra hepsi sizlerin derdi. İki ay önce kaybettik babami. Dedeme ne dert oldu... Ama bak nasip olamadı bile evladına. Babam da yaptığı iyiliklerle gitti. Canım babam... O yüzden hiç değmez. Kime ne olacağı belli de olmaz şu hayatta. Üç kuruşa ailenizinden olmayın.

Aynisini benim ailem de yapti.Maddi manevi oglum da oglum dediler.Abim benden ve kizkardesimden buyuk oldugu halde, sise süt alinirdi abim icin ..kahvalti ve gece yatmadan balli sütü hazirlanirdi.Biz icemezdik o sütü kizkardesimle..Halbiki biz de cocuktuk ve ondan küçüktük....Simdi telefonlarini bile engelledik kizkardesimle anne ve babamin..Gorusmuyoruz asla..Üzüldüklerini biliyoruz ama umrumuzda degiller..Disardan bakan hayirsiz evlat der bize eminim.Bayramda bile arayip sormuyoruz çünkü..Kimse icinde ne yasadigini bilmez..
Çok canınız yanmış, kimse kolayına bu noktaya gelmez. Herkes ne isterde düşünsün boşverin..

Erkek, kiz cocugu ayirmak kotu ama toplumda herşey erkekten bekleniyor bu bir gercek. Evi ve arabasi olsun, iyi işi olsun, şu kadar altin isteriz demeyi biliyor herkes. Bunlar kadindan degil erkekten beklenen şeyler genelde. Bu durumda aileler maddi olanaklari ogullari için kullanir haliyle. 🙄

Bu arada benim kardeşim yok ve ailem bu tarz bir aile degil. Genel olarak boyle oldugu için bu ayrimin yasandigini dusunuyorum sadece.
Üzgünüm ama tam tersi.Elden ayaktan düşünce kızları çok kıymetli oluyor.Erkek çocuk kız çocuk kadar derin bakamıyor bu olaylara.Keşke ayrım yapılmasa

Bende öyle olacağım muhtemelen🙄

Olmayın çünkü annem sinir hastası oldu içine atmaktan. Enayi yerine konulmanın ağırlığı yeni yeni çöküyor üzerine. Zamanında tepki göstermediği için o kadar pişman ki. Onlar kırılmasın diye herşeyi içine attı şimdi annem hasta onlar sağlam...

Haklisiniz bakma konusundan dolayı böyle bir yola başvuruluyor ama ondan bağımsız olarak da kızın yediği para göze batıyor. Damat parayı yedi diye dövünüyorlar.
Görüyoruz çevrede adama kızı bakıyor gayet, o yaşlılık günü gelmiş kız da el uzatmış ama miras yine oğlana verilmiş. E hani oğlun sana bakacak diye onu kayırıyordun, günü gelmiş bakmamis ama hala daha kayırıyorsun.
Veyahut konu sahibinin erkek kardeşi gibi oğlan daha şimdiden eli ayağı tutan anne babasını bir akşam yemeğine almıyor, yaşlanınca kendisine bakacaklarina inanıyorlar mı bu ınsanlar gerçekten?
Yakın çevremde de var böyleleri, gelin yıllardır kayın aileyi kapısından içeri sokmuyor, torunlari bile göstermiyor, oğlan da sesini çıkarmıyor. Aileye kizları kol kanat yine. Bu insanlar yaşlanınca aynı gelin tarafından bakilacaklarina inanacak kadar mı salak gerçekten. Salak degiller gayet de farkındalar durumun ama tüm bunlara rağmen kıza o parayı vermek zor geliyor.
Garip bir durum ama böyle.
Bu anlayis dnalarina islemis bir kismin.
Babam,kendi sulalesinin en anlayisli,insaflisidir kendine sorarsan.
Fakat,nasil yapsam da kizlara bir cop kalmasa derdinde neredeyse.
Ogluna yorgan yatak yapti tum imkanlari,bana,catida kullanilacak bir parcayi getirmis,eksik oldugunu biliyordu,kendince espriyle,Deniiz,buna 250 verdim 250,yani ona gore dedi:110:
Şaşaladim,bari esimin yaninda soylemeseydi,ondan bi kırık igne beklemedik asla bugune kadar,esimle el ele yaptik ne yaptiysak.
Tamam babacim,borcum borc dedim gulerek..
Oysa ben onun isyerinde gecemi gunduzume kattim yillarca,5 10 kurus harclikla..
Topragimiz da var,fakat kimbilir ne yapti,hic sanmam adaletli davranacagini.
Evlenirken esime sart kostum,asla kizkardeslerinin bircopunu gaspetmeyeceksin,dogacak evladimin bogazindan hak gecirmeyeceksin.
Onlarin varligi oldukca az,fakat adaletli bir paylasim oldu,herkes esit aldi ne varsa.
Asla kabul etmezdim asla,yerin ustu varsa altida var,yiyen olmayayim da,gerisini herkesin adalet anlayisina birakiyorum..

Bu anlayis dnalarina islemis bir kismin.
Babam,kendi sulalesinin en anlayisli,insaflisidir kendine sorarsan.
Fakat,nasil yapsam da kizlara bir cop kalmasa derdinde neredeyse.
Ogluna yorgan yatak yapti tum imkanlari,bana,catida kullanilacak bir parcayi getirmis,eksik oldugunu biliyordu,kendince espriyle,Deniiz,buna 250 verdim 250,yani ona gore dedi:110:
Şaşaladim,bari esimin yaninda soylemeseydi,ondan bi kırık igne beklemedik asla bugune kadar,esimle el ele yaptik ne yaptiysak.
Tamam babacim,borcum borc dedim gulerek..
Oysa ben onun isyerinde gecemi gunduzume kattim yillarca,5 10 kurus harclikla..
Topragimiz da var,fakat kimbilir ne yapti,hic sanmam adaletli davranacagini.
Evlenirken esime sart kostum,asla kizkardeslerinin bircopunu gaspetmeyeceksin,dogacak evladimin bogazindan hak gecirmeyeceksin.
Onlarin varligi oldukca az,fakat adaletli bir paylasim oldu,herkes esit aldi ne varsa.
Asla kabul etmezdim asla,yerin ustu varsa altida var,yiyen olmayayim da,gerisini herkesin adalet anlayisina birakiyorum..
Ne güzel yazmışsınız💬 keşke herkes bu kafada olsa hak hukuk gözetse!💓🌸Ama.maalesef size de bana olduğu gibi.haksizlik yapılmış ve belki yapılmaya devam edecek..ve bizden susmamizi. normallestirmemizi istiyorlar...

Ah be canım yanlız değilsin ....bizde de var aynı durum annemin yüzüne vurdum herşeyi
Her işine koşan ben şimdi en kötü oldum....1 aydır görüşmüyoruz...kendisi bilir

Ben miras hakkından feragat ettim, herşeyi kardeşime bıraktım.Çok önemli değil para pul ama zorda kalsam kardeşim bana destek olur

Merhaba herkese🌻
Özet geçmeye çalışacağım. Uzun yıllardır evliyim.Evlenirken de evli kaldigim sürece de ailemden hic bir destek almadım.(maddi,manevi) eşya vs

Hem kendimin, hem kardesimin oz bakimi okulu ödevi vs her seyi ile ben ilgilendim.(annem çalışıyordu)
Kardeşim erkek, 18 yaşına gelince ehliyet ve altına araba alindi. (Ben kendim aldim)4-5 yil bu arabayla gezdi tozdu kaza vs yapti bi sürü masraf....akabinde askere gitti döndü evlenmek istedi bir sürü masrafla ne var ne yoksa alındı a'dan z'ye kirada ev vardı çıkarıldı oraya oturtuldu.

Evliliğim boyunca ailem yanima ziyarete gelirken (farklı şehirde evliyim)bilet parasını bile hesaplayan insanlar az gelirler masraf oluyo diye ben gidince bi derdin var mı,ihtiyacın var mi sormazlar bin tane cimrilik yaparlar bir kac kez annemle kavga ettim sürekli evlat ayırdığını kafayı oğluyla bozduğunu söyledim ama yaptıkları haksizligin farkinda bile deyiller..

👉Son olayda şu: Babama miras kaldı bir yerden parayi bankaya koymuş bana söylüyor işte bu para benim iste hastalığımda falan kullancam dursun kenarda kefen param gibi düşün dedi iyi baba dedim tabi dursun allah korusun..hani "isteme" ye falan getirdi aklınca ben zaten istemem..

2 gün sonra duydum ki kardeşime 50.bin tl vermiş dükkan açsın diye bende kizdim banada gonder bende açayım niye bana.o.kadar ayak yaptinda gittin verdin dedim geri verecek diyor!

Bende vericem banada gönder dedim susuyor! Erkek evladın kayrilmasindan bıktım igreniyorum artık ve ben bunlari anneme söylediğimde bana destek olmuyorsunuz dediğimde akrabalara "maysa" benden para istiyor diyormuş! 😳🤬🥵🥴🤮

Hiç bir destek görmeyip paracı olarak adlandıriliyorum.Bana yapilanlari söylediğim için. Nemalanan başka

Okuyanlara 🦋🌸🌼🌺🌹🌻🌿🦋💐
Bizim ailede de böyledir bu. Mal mülk her zaman erkek evladındır. Ama birsey istenecekse kız evlattan istenir. Hatta kızin bekarken çalışıp para biriktirmeside çok ayıplanır. Çalışıyorsan ailene vermelisin, elin adamına malmı biriktiriyorsun derler. Kafa yapısı böyle malesef boşuna küsmeyin birsey degismez.

Haklisiniz bakma konusundan dolayı böyle bir yola başvuruluyor ama ondan bağımsız olarak da kızın yediği para göze batıyor. Damat parayı yedi diye dövünüyorlar.
Görüyoruz çevrede adama kızı bakıyor gayet, o yaşlılık günü gelmiş kız da el uzatmış ama miras yine oğlana verilmiş. E hani oğlun sana bakacak diye onu kayırıyordun, günü gelmiş bakmamis ama hala daha kayırıyorsun.
Veyahut konu sahibinin erkek kardeşi gibi oğlan daha şimdiden eli ayağı tutan anne babasını bir akşam yemeğine almıyor, yaşlanınca kendisine bakacaklarina inanıyorlar mı bu ınsanlar gerçekten?
Yakın çevremde de var böyleleri, gelin yıllardır kayın aileyi kapısından içeri sokmuyor, torunlari bile göstermiyor, oğlan da sesini çıkarmıyor. Aileye kizları kol kanat yine. Bu insanlar yaşlanınca aynı gelin tarafından bakilacaklarina inanacak kadar mı salak gerçekten. Salak degiller gayet de farkındalar durumun ama tüm bunlara rağmen kıza o parayı vermek zor geliyor.
Garip bir durum ama böyle.
O kadar haklısınızki.
Oğulları ne kadar kötü olursa olsun mirasın fazlasını hep erkek çocuklara verirler. Ama bakıma muhtaç olduklarında kızları bakar. Çünkü kız evlat vicdanlıdır, merhametlidir ortada bırakmaz ana babasını. Bunu bile bile evlat ayıranlara yazıklar olsun. Erkek kardeşin de o maldan hayır göreceğini sanmıyorum. Allah büyüktür.

sizin hakkinizi yiyip ya benim birde uzerimde o kadar emegi olan ablam var onun hakkini da verin demeyen kardesiniz de aileniz kadar suçlu, görüşmeyin.
kardesinize de vermeseler mecbur degiller derdim ama birine verip digerini ayirmak olmaz, insan üzülüyor böyle şeyler olunca maalesef.
arayip dursunlar açmayın görüsmeyin konuşmayın.

Bizim ailede de böyledir bu. Mal mülk her zaman erkek evladındır. Ama birsey istenecekse kız evlattan istenir. Hatta kızin bekarken çalışıp para biriktirmeside çok ayıplanır. Çalışıyorsan ailene vermelisin, elin adamına malmı biriktiriyorsun derler. Kafa yapısı böyle malesef boşuna küsmeyin birsey degismez.
birde ya bende calistim bu eve ekmek getirdim desen senin aldigin 3 kurus sana yettide vermesi kaldi, sende bu evde yasiyosun tabi vereceksin derler.

Peki yanlış anlamayın da ihtiyaç durumu nedir? Yani siz eşinizden yana maddi olarak bir sıkıntı yaşıyor musunuz? Eğer sizin yaşantınız daha rahatsa belki o yüzden eşitlik değil de adalet olsun diye kardeşinize arka çıkıyor olabilirler mi? Neticede anne baba yani bilemedim...
Böyle adalet olmazki. Damatlarının durumu iyi bile olsa sırf oğluna vermemeli. O da kazancı kadar harcasın, ayağını yorganına göre uzatsın. Kız kardeşinin hakkını yiyerek dükkan açıp işveren olacağına sonsuza kadar işçi olsun böylesi daha hakkaniyetli olur.

Merhaba herkese🌻

Okuyanlara 🦋🌸🌼🌺🌹🌻🌿🦋💐
15 gün önce babamı kaybettim bunları içim yanarak yazıyorum benim babam en iyisini yaptı hiç mal biriktirmedi oturduğu evi arabasını bile kardeşlerim aldı babamı kaybedince ancak fesi tesbihi saati ni bölüştük babam hayattayken babamın lafının üstüne laf demedik hiç birimiz 6 kardeşiz bu arada ben ve kardeşlerim para için babamı asla karşımıza almadık babamda erkek çoçuklarını daha çok severdi para onun parası istediği gibi harcar dedik parası hep olurdu istesem verirdi ama ben hiç istemedim para için babayı anneyi üzmeye değmez sizden para istemiyorlarsa sizde istemeyin giden gelmiyor üzmeyin anne babanızı kaybedince çok üzülürsünüz arıyorlarsa görüşün

X