Mutfağımdan Sağlıklı Beslenme ve Diyet Tarifler

Ausencia

_Alcatraz Kaçkını_
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2012
41.591
141.629
timthumb.jpg

Uzun zamandır açmak istediğim konu ile karşınızdayım .:KK52:

Bilenler bilir , uzun bir süredir sağlıklı beslenme / diyet maceram devam etmekte .

Verdiğim kilo yazdan itibaren 25 ' i aştı ... Ölçümler sonucu değerlerim , kas kaybı yaşamadan(sporla kas arttırarak) yağdan vermiş olmam vs .. bu süre içinde doğru yolda olduğumu da gösteriyor .

Sağlıklı beslenmeye, ideal hedef kiloma ulaştığımda da devam edeceğim ... Kısa bir süredir de hazırladığım yiyecekleri fotoğraflamaya başladım . Arşivim henüz çok taze ama zamanla çoğalacak ...

Bu tarifleri de sizinle paylaşmak istiyorum ... Zaman zaman diyetin sıkıcılığından kaçabileceğimiz , zaman zaman offff diyette ne pişirilir ki derdinden kurtulabileceğimiz tarifler olduğunu düşünüyorum .

Mümkün olduğunca tariflerin kalori ve besin değerlerini de vermeye çalışacağım .

Bu başlığa hem tarif almak hem tarif vermek için katılırsanız çok memnun olurum ... Böylece kocaman bir sağlıklı menüler / diyet yemekler arşivimiz olur :KK19:

Hadi bakalım , başlayalım o zaman ...

Diyet maceranızın tadı tuzu olmak umuduyla :KK39:

PEYNİRLİ KABAK RULO

2kbk rulo.jpg

PEYNİRLİ KABAK RULO

1 PORSİYON 2 ADET İÇİN ...

MALZEMELER

1 adet kabak
1 adet kırmızı biber
1 tutam dereotu
1 tutam maydanoz
50 gr kadar peynir ( peynir karışımı kullanabilirsiniz)
Baharatlar ; tuz , isot , öğütülmüş çörek otu ...

HAZIRLANIŞI

1 adet kabak uzun şeritler halinde kesilir ( 6 şerit) ve bir adet kırmızı biber uzunlamasına ikiye bölünür . Her ikisi de ızgarada ( tost makinesi kullandım ben ) çok az tuz ile (isteğe bağlı) ızgaralanır .
Bu sırada iç malzeme için dereotu ve maydanoz doğranır , peynir ile karıştırılır . İçine oranı tamamen damak tadı ile orantlı baharatlar eklenir .
1 kabak , bir kırmızı biber , 1 kabak şeridi üst üste konur ve ortasına bolca peynir harcı ile rulo şeklinde sarılır .
Afiyet olsun .

Kullandığınız peynir cinsi ile beraber değişmekle beraber , ortalama porsiyon kalorisi 120 dir .

YULAF EZMELİ KURABİYE
20170315_175834.jpg

Yulaflı Ezmeli Kurabiye

Malzemeler

1-1,5 su bardağı yulaf ezmesi

3 olgunlaşmış (hatta kararmış) muz

1 kahve ficanı kadar kuru üzüm

1 tatlı kaşığı tarçın

1/2 kahve fincanı hindistan cevizi

1/2 kahve fincanı damla çikolata (isteğe bağlı )

½ kahve fincanı kadar fıstık

Hazırlama Süresi : 5 dk

Pişme Süresi : 15-20 dk

Önceden ısıtılmış fırında 180 derecede .

Hazırlanışı

Ezilmiş muzlarla tüm malzemeler karıştırılıp , yoğrulur . Yulaf ezmesi miktarı , muzların büyüklüğüne göre değişeceği için 1 bardaktan sonra azar azar ele yapışmayacak ve şekil alacak kıvama gelene kadar eklenir .

Yağlı kağıt serili tepside yaklaşık 15-20 dk pişirilir .

Afiyet olsun .

PEYNİRLİ KABAK RULO

Eki Görüntüle 1970631
PEYNİRLİ KABAK RULO

1 PORSİYON 2 ADET İÇİN ...

MALZEMELER

1 adet kabak
1 adet kırmızı biber
1 tutam dereotu
1 tutam maydanoz
50 gr kadar peynir ( peynir karışımı kullanabilirsiniz)
Baharatlar ; tuz , isot , öğütülmüş çörek otu ...

HAZIRLANIŞI

1 adet kabak uzun şeritler halinde kesilir ( 6 şerit) ve bir adet kırmızı biber uzunlamasına ikiye bölünür . Her ikisi de ızgarada ( tost makinesi kullandım ben ) çok az tuz ile (isteğe bağlı) ızgaralanır .
Bu sırada iç malzeme için dereotu ve maydanoz doğranır , peynir ile karıştırılır . İçine oranı tamamen damak tadı ile orantlı baharatlar eklenir .
1 kabak , bir kırmızı biber , 1 kabak şeridi üst üste konur ve ortasına bolca peynir harcı ile rulo şeklinde sarılır .
Afiyet olsun .

Kullandığınız peynir cinsi ile beraber değişmekle beraber , ortalama porsiyon kalorisi 120 dir .
Ellerine saglik ablacim.
Harika gorunuyor.
Tost makinesi ile izgaralama fikrini sevdim. Bende deneyecegim en kisa surede. Firinlasaka olur herhalde o ince dilim kabaklari dimi ?

BAHARATLI IZGARA SOMON

somon.jpg

BAHARATLI IZGARA SOMON

Net bir tarif yok aslında .... Somonu marine ederken kullandığım baharatlar ...

Toz zencefil
Toz zerdeçal
Kırmızı pul biber
Karabiber
Tuz
İsot

İnce kıyılmış dereotu ve soğan ... Üzerine bir dilim limon ve defne yaprağı ... Bu şekilde dilerseniz ızgara olarak dilerseniz fırında pişirdiğiniz balığınızı , mevsim salatası ile tüketebilirsiniz .

Afiyet olsun .

1 dlm somon kalorisi yaklaşık 200 kaloridir.

Ellerine saglik ablacim.
Harika gorunuyor.
Tost makinesi ile izgaralama fikrini sevdim. Bende deneyecegim en kisa surede. Firinlasaka olur herhalde o ince dilim kabaklari dimi ?

Evet margacım , ama fırını önceden ısıt ..yoksa kabak su salar ve bu lezzet gelmez :) ve tepsiye değil , fırın teline diz kabakları .

Hayırlı olsun takipteyim bende bugün Karatay usulü karnıbahar köftesi ve taze bakla yemeği yaptım

Foto çekersen mutlaka ekle tariflerini Miyav_su Miyav_su :KK68: hepimizin başı sıkıştığında bakacağı bir başlık olsun ... İlerleyen günlerde ilk mesaja tarif ismi ve link eklerim daha kolay bulunur

Diyet sırasında tatlı krizini yatıştıracak iki farklı atıştırmalık ... Ara öğün için ideal

CHİALI YOĞURT
1 KASE YOĞURT
1 ÇORBA KAŞIĞI CHİA TOHUMU
1 DLM ANANAS (DİLEDİĞİNİZ MEYVE OLABİLİR)
4 BADEM
TARÇIN

20170321_183952.jpg

KAKAOLU MUZ

1 ADET MUZ
KAKAO
TARÇIN
BOŞ KAVANOZ:)
MUZLARI DİLİMLE , KAVANOZA KOY...KAKAO VE TARÇIN EKLE .ÇALKALA ... ÇİKOLATA KRİZİNE BİRE BİR .

20170320_143817.jpg

salata.jpg

LORLU SALATA

Benim için başlı başına bir öğün ... Lor ile protein ihtiyacını karşıladığım , iki sunta :) form bisküvi ile karbonhidrat açığını kapadığım ...

Her türlü malzeme kullanılabilir . Benim için püf noktası lorun çok hoşlanmadığım tadını önce isot ve limonla kırmak ..
Sonra salatama kuru üzüm eklemek .
Dilediğiniz yeşilliği ekleyebilirsiniz , bu salata da tere maydanoz de otu taze soğan ve kırmızı biber ile lor ve kuru üzüm var .
Afiyet olsun .

20170321_080107.jpg

Sabah kahvaltısı için çok kolay ama değişik bir alternatif .
Assolist yine lor .
Lor
Dere otu
Doğranmış zeytin
Taze soğan
İsot
Limon
Öğütülmüş çörek otu

Karıştırlan malzemeler form bisküvi üzerine konur .Yanında bol limonlu roka salatası ile yedim ben bu sabah .
Afiyet olsun .

çorba.jpg

YULAF EZMELİ YOĞURT ÇORBASI

• 1 Su bardağı yulaf ezmesi
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 yumurta sarısı
  • 1/2 limon
  • 1 diş sarımsak
  • tuz / nane / zencefil ve zerdeçal

1 su bardağı yulaf ezmesi çok az tuz ile beraber yaklaşık 5-6 bardak suda haşlanır .
Yoğurt , limon suyu ve yumurta sarısı ile terbiye hazılanır , yavaş yavaş tencereye eklenir .

1 cezvede 1 kaçık zeytin yağında zencefil ve zerdeçal (toz ikiside) kavrulur . Her iki baharatında etkisi kavrulduklarını çıkar unutmayın .1 diş sarımsakta bu karışımda döndürülür ve çıkarılır .
Nane ile beraber çorbaya eklenir .
Dileyen acı pul biber ya da isotta ekleyebilir.

Pirinçten korkmadan yayla çorbanızı içebilirsiniz .
Afiyet olsun .

X