Neden konu hep para

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
aynen öyle 2 kişi tanıyorsak yurtdışında onun üzerinden yorumluyoruz olayları hayatları.ben yurtdışında bulundum birkaç ülkede ama turist olarak.tam olarak hiçbirini değerlendiremem .ama mesela almanyaya hem gittim gördüm hem de orda yaşayan akrabalarımla devamlı iletişim halindeyim.yani kazançlarına harcamalarına yaşadıkları sıkıntılara yaşadıkları avantajlara hepsine vakıfım.üniversite okuyan Türk hemen hemen yok ülkede maalesef.Bir de o az kazanıp fazla para biriktirenlerin ne sosyal hayatı var ne de çocuklarının eğitimine para harcıyorlar.kısa yoldan meslek elde edip çalışmaya başlıyorlar.masterlı doktoralı türklerin çoğu türkiyeden gitme oraya

Ya böyle insanlar var mi daha cidden
Ohooo en son kovduk o da şu bir kaç senedir oradalar annem o kadar misafir diye hazırlık yaptı akraba diye. Anneme kalkıp adam diyor ki yanımızda almanca konuşuyorlar ki bu bile bana görgüsüzce geliyor. Peşine eşine sen yengenin dediklerini anlıyor musun? Neyce konuşuyor dedı. Eşi anlıyorum tabi niye anlamıyım dedi. Türkçeyi görende hemen unuttu sanır. Burada yaşayanlara cidden Afrika ülkesinde yaşıyor muamelesi yapıyorlar

Bendede bir sakınca yok sanki cok duskunuz der gibi lanse ediyor karşı taraf
cunku gurbette minimum yasayan insanlar var.
zaten calisiyoruz diye cati katinda, sosyal konut benzeri yerlerde az sayida odalarda kaliyorlar.
sabah gidip aksam gelen insan icin evin pek de onemi kalmiyor.
yilda bi kere vatanlarina gitmek icin para biriktiriyorlar coluk, cocuk gidenler icin hic de azimsanmayacak meblaglar. O sebeple size duskun gibi geliyordur.
gittiklerinde de ya tatil beldelerinde ya da memleketlerindeki evlerinde kaliyorlar. Tabii ki tl nin degerinin dusuklugunden eurolari carpi bilmem kac olunca da standart ustu evlerde oturabiliyorlar. Belki bir gun doner gelirsek diye, cogu icin bi umut.

Turkiye deki arkadaslarimda bi hafta tatil yapiyor, bi sene onun borcunu oduyor.

her iki tarafi da bildigim icin objektif oldugumu dusunuyorum.

Bizim Üniversitede Türkler vardi. Kendi ailemde de bir cok akademisyen var. Ama bu bizim kusakdan sonra yavas yavas degisti. Ondan önce kizlar Okumaz günah ordusu vardi basimizda cünkü. Bizim bir cok gencimiz ama kendine maalesef düzgün bir meslek ve gelecek kurmuyor. Dediginiz gibi bu konuda ailelerin daha da bilinclenmesi lazim. Ama burda daha neden ogluma ilk almanca ondan sonra Türkce öğrettigimi anlatmak zorunda kaliyorum. Yok okulda ögrenirmis. Niye oglum o zorluklari yasasin ki. Yani böyle konularda daha da bilinclenmek lazim

Hayir turkce konusuyoruz. Yurtdisindan geldigimizi soylemiyoruz. Esnaf anliyor.

Kimle karşılaşsam o ısi yapıyor bana düskin gelmiyor kendini öyle lanse ediyor burda insanlar köye gitse iyi ama hepsi dana gibi kan fiskiriyor yanakalardan nasıl oluyor o iş

Ben sok ben iptal. Bizim ailede böyle kimse davranmaz. Okurken ben utandim

Sahsen öyle Türkiyede dava meselelerine girmiyorum, ama her ne sonuc cikarsa sonuclara ben katlanmak zorunda olmadigim icin oy kullanmayi sahsen dogru bulmuyorum. Kullanana da sözüm yok, yalnis anlasilmasin.
Aile bireylerim bi avuc, onlari yanima getiremeyecegim icin her sey hem onlar icin hem insanlik icin iyi olsun istiyorum.
Dünyada belli bir yasam, hukuk ve egitim standartina erismek icin demokrasi! adina cabam.

Belki gun gelir oralarda is kurar, yatirim yaparim sonucta vatandasliktan cikmadim henuz (cifte vatandas degilim) dogma buyume turkiyelim bu sebeple hakkim oldugunun kanaatindeyim.
Zaten mevcut hukumeti destekleyenlerin cogunlukta oldugunu dusunenler oy vermesin baskisi yapiyor.
Nevsin Mengu` de dinlemistim galiba yurtdisi oylarinin cok oldugu algisinin yanlis oldugu yonunde.

Hayir turkce konusuyoruz. Yurtdisindan geldigimizi soylemiyoruz. Esnaf anliyor.
e yurtdışında yaşamıyoruz ama antalya tatili dönüşü yol kenarında ürün satan köylülerden zeytinyağı aldık 5 litre kadar yüklücede para vermiştik emekleridir diye.eve bir geldik ki iğrenç kokulu asla zeytinyağı olmayan ne olduğu belli olmayan bir yağ. kat kaloriferi yakan arkadaşa verdik yakıt olarak kullansın diye ha ha ha.yani oraların yabancısı olduğunuzu anlarlarsa türkiyede yaşayan yurtdışında yaşayan ayrımı yapmadan rahatlıkla dolandıranlar da var

Iyy sonradan gormeler o heryerde var. Ve aynen katiliyorum ortak dil konusulmali

Evet bu konuda haklisiniz, cunku bizde universite demek is ve para demek (konu sahibesi paradan hoslanmiyor ama soz borc istemeyecegim ^^)
burda da cogu hemen kisa yoldan hayata atiliyor ki daha bizdeki ortaokuldayken bile mini islerde calisiyorlar, deniyorlar. Hem para kazaniyorlar hem de tecrube ediniyorlar. Sadece Türkler genelinde konusmuyorum.
Bizlerde kultur olarak universiteyi bitirsin, isini bulsun, askerligini yapsin kizi öyle verelim mantigi da pesinden geliyor.

Siz dogma büyüme Türk oldugunuz icin baginiz ve bilginizde benden farklidir zaten..ben mesela acik konusuyorum ana yasa degisikligi masaya getirildiginde okumaya calistim. Hepsini ilk etapta anlamak icin ne sistem bilgim yetti, nede türkcem. Oturup cevirmeye calistim felan, ama inanin oy veren bir cok kisi o cabaya girmiyor bile.

Heh! Bunu demek istiyorum iste. Esnaf anliyor. Ben kucukken bakkaldan seker almaya gittigimde ordaki amca anladi yurtdisindan oldugumu. Sasirdigimi gorunce dediki para verirken tek tek baktigindan anladim

katılıyorum size.biz de 25 yaşındaki erkek ya da kadın hala çocuk görülüyor.örnek vereyim çocuğum iyi bir üniversiteyi kazanırsa uygun fiyatlı araba sözümüz var demiştim bu sitede hemen tepki gördüm.19 yaşında olacak o zaman.yok ergene araba mı alınırmış yok şımarırmış 19 yaşında genç bir kadın olacak halbuki.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…