Nişanlımdan Ayrılmaya Karar Verdim

Konunuzu okurken yazdığnız her satırda size hayran oldum öncelikle bunu belirteyim. Çok mantıklı ve olgun birisiniz. Aslında kimsenin aklına ihtiyaç duymadığınızı da biliyorum sanıyorum son bir kez emin olmak istediniz bu konuyu açarken. Allah iyilerle karşılaştırsın.

Tek diyeceğim, çok daha iyi birini hakettiğiniz.

Konunu okurken içim biraz tuhaf oldu,niyeyse o kuzenle ilgili de hiç iyi şeyler düşünmüyorum dikkat et derim.Evlenmeden ailelerin beraber tatile gitmesi bence doğru değil ama iyiki gitmişsiniz de bir şeyleri görmüşsün,o açıdan bak.

Ben evlenmeden önce eşimin ailesiyle görüşürdüm,14 yaşımdan 22 yaşıma kadar gider gelirdim 22 yaşındayken de evlendim zaten. Keşke senin kadar ileri görüşlü olabilseydim...5 yıla yakındır evliyim,bugünlerimi bilseydim yine evlenirdim gerçi ama aile konusu bizim tek aşamadığımız sorun...
Ailesine ilk gittiğim günü hiç unutamıyorum (aslında seninkiler nasıl kendini belli etmişlerse bizimkiler de kendini belli etmiş),evde 40 kişi kadar insan vardı. Bütün aile o kadar içli dışlılar ki. Eşimin babannesinin kardeşinin torunu,eşimin gözünde kuzen kadar yakındır o derece. Ben kendi öz kuzenimle onlar kadar sık görüşmem yani,aşırı yakınlar. Ben seneler önceki o şoku seneler geçti hala yaşıyorum,hala alışamadım. Hala en ufak şeyde o kalabalığa karışmam isteniyor. Bir haftasonumuz var,bir bahaneyle çağırılıyoruz; eşim ne yapıyor bazen "Anne şuraya gitmem lazım işim var" "Anne hastayım gelemem".Bir türlü benim kızım var eşimle planım var diyemez...Ama o ailede büyüdüğü için gitmemizi istiyor içten içe biliyorum...Bunları sana yazıyorum ki evlenirsen olacakları gör. Ailene yapılan saygısızlıkları da unutamazsın. Nişanlının tavrı çok ama çok önemli,ne yazık ki o da daha çok kendi sülalesine yakın gibi seni ezdirirse evleneceğine pişman olursun

Balık baştan kokar canım kimseyi değiştiremezsin kimsenin seni ve aileni üzmesine müsade etme ona göre kararını ver

hiç kimse değişmez, değişmesini sakın bekleme..hatta nişanlıyken böyle yapan evliyken neler yapar..Nişanlılıkta gayet kibar geçirilen bir süreçtir, evlenince bak gör gerçek yüzlerini..

Benim bu patlama noktamdan sonra işler birden acıtasyona döndü, meğer hepsinin psikolojik problemleri varmış günde üç dört hap alıyorlarmış, ne olurmuş hoş görsek. Hiç çevreleri yokmuş çok yalnızlarmış, meşhur dayı bu sebeple yollamış onları değişiklik olsun diye. Benim kızı haşlamamla birlikte anneleri tabiri caizse ayılıp bayılmaya başladı. Asıl terbiyesiz benmişim isyan ettiğim için. Aslında düşünüyorum da, keşke tüm bu olayları sadece kenarda izlediği için daha o zaman ayrılmalıymışım, hata etmişim..

Bir tatilin nasıl içine edilir 101 olmuş resmen. Hayır ne kadar komedi, çevreleri yokmuş, ya sizi kim sevsin bu görgüsüzlükle. Hem maşallah bir ordular zaten, beraber takılın, gidin yapın tatilinizi. Onların otel masraflarını da mı siz ödediniz yoksa?

Asıl acınası olan ne biliyor musunuz? Annemin arabası dolu olduğu için sıkışarak nişanlımın arabasıyla geldim tatile. Ve kavgamızdan sonra karşı taraf çıkıp gittiler. Annemin arabası da sıkışılacak gibi olmadığından ben otobüsle döndüm evime. Ne kadar acı şeyler, şimdi size yazarken farkediyorum. Gözüm mü kördü, aklım mı başımda değildi, nasıl sustum bilmiyorum..
Nişanlın da mı çekti gitti sen nasıl döneceksin diye sormadan?:KK57:

Nişanlınla konuş amq düzelmesini bekleme derim çünkü bu yapı meselesi düzelicek bi durum değil çok pasif yetişmiş sen olgun ve ileri görüşlü bi kızsın oysa anlık yaşıyo ailesinin hatasının üstünü örtmek için seni ve aileni eziyo aslında unutma zulme sessiz kalan dilsiz şeytandır köprüyü geçene kadar oda böyle davranır sonrasında aynı şeyleri ailene yapar herkesin ailesi önemli ezdirme sakın bende böyle bi nişan yaşadım birebir aynı kuzen olayından tut ailemi ezmeye çalışmalarına kadar şuan ayrıldık pişman mıyım hiç değilim hatta ozaman göremediklerimi bile sonradan gördüm iyiki ayrılmışım büyük bi hatadan döndüm evet başlarda zorlandım benfe sen gibi seviyodum ama şimdi aklıma bile gelmiyo okuyunca yaşadıklarım aklıma geldi ama diyceğim o ki 6 ay oldu unutuluyo önemli olan ailene layık olmak anne baba hakkı ödenmez bi sevgi için ezdirme sakın gidişat kötü genede sen aklı selim bi kızsın düşüncelerinden belli en iyisini kendin bilirsin

dostunu tanımak istiyorsan onunla tatile çık denir ya. aslında tam da o zaman gerçeği görmüşsünüz. annenizin tatil jesti gerçekleri görmenize vesile olmuş. doğru bir karar vermişsiniz.
ne kendinizi ne de ailenizi üzmelerine izin vermeyin.
düzelmez, düzelmezler.

Nişanlımı seviyorum ama beni korucabilecek, kimseye ezdirmeyecek, arkamda durabilecek biri olduğu inancını kaybettim.

Bu kısım bile yeter bitirmen için.
Ömrünü adayacaksın sonuçta, arkanda duramayan adamı defet gitsin.

Bundan biraz ben de şüphe edip kendimi ayıplamıştım, kuzenler neticede. Sonra bir düğün dönüşü anneannem bana kızın bazı davranışlarından rahatsız olduğunu dile getirdi. Bilirsiniz bakışını, nişanlıma karşı bazı hareketlerini beğenmemiş. Tatildeki kavgamız sırasında ben bu garip davranışları dile getirdim ama çocuk o abisini kıskanmıştır dendi, kapandı konu. Ben de bir daha açmak istemedim çünkü inanın dile getirirken ben bile utanıyorum kuzen oldukları için. Yalnız bir laf var ki hala beni çok düşündürüyor. Kayınvalidem 'isteseydim onu alırdım oğluma ama almadım' gibi bir laf etti. Bunu kötü niyetle söylediğine inanmak istemiyorum ama demek ki bu insanlar kuzen evliliğine pek garip bakmıyorlar diye düşünmeden de edemiyorum.

Konuyu okudugumda direk bu aklima geldi yeminle..
Ailelerinde akraba evliligi varsa bu yenge kizini sizin nisanliya paslamaya calisiyor basbaya, kiz da az degil zaten,
yoksa dayi esi olarak bukadar fesatlik katip ortalik karistirmaz kimse...
Basbasa dunurlerle guzelce bir tatil gecirmeyin diye kiz fiseklemis bile olabilir annesini, yenge de hazir hemen biz de gelcez demis.. Amac huzursuzluk cikartmak sizi ayirmak..
Nisanlinizin yanina oturmalar, aglamalar, araya sogukluk katmaya calisip sizin masadan onlari kaldirip cagirmalar..
Nisanliniz sizinle oturmasin, dunurler kaynasmasin vs vs.. taslar gayet yerine oturuyor iste..
Boyle bir seyden eminsem ben direk savas bayragini cekerdim,nisanlima da ayari verirdim tabi o ayri..
Kv ortaklasa is yapiyor iki dayiyla da nisanliniz ayni iste degilse uzaklara tasinmaniz konusunda sart koyun oyle haklisin demekle olmuyor..
Sizi ayirana kadar cirkeflik yapacaklar belli ki, nisanliniz sahip cikmazsa yalniz evlenseniz bile yuva bile bozar ana-kiz.

Biraz önce ailemle konuştum, burada konuyu sizinle paylaşıp yorumları okuduktan sonra aklımda hiçbir şüphe kalmadığına karar verdiğimi söyledim. Sağolsun onlar sadece 'sen üzülmedikten sonra bizim için sen ne istiyorsan ne karar veriyorsan o' dediler. Hatta annem şu doğumgünü davetini geri çekme konusunu duyduğum için kendini suçlu hissediyor, keşke söylemeseydim diyor ama nasılsa öğrenecektim çünkü benim anne ve babamın pastaneleri var, nişanlımın ablası kızı için pasta siparişiyle birlikte davet etmiş annemi, sonra da arayıp malum pasta kalsın iptal edin, siz de gelmeseniz daha iyi demiş. Ben elbet o doğumgünü fotoğraflarını görüp anneme hani siz yapacaktınız pastayı diye soracaktım, saklasaydı daha çok üzülürdüm sonradan.. Şu an burda sabah 9 a geliyor. Okuldayım, dersten sonra gidip okuldan kaydımı sildirmeyi ve uygun fiyatla bulduğum ilk uçakla ülkeme dönmeyi düşünüyorum.. Allah razı olsun tüm yorumlarınız için çünkü gurbette yalnızlık korkunç birşey ve şu an derdimi paylaşabildiğim tek arkadaşlarım sizlersiniz.

Biraz önce ailemle konuştum, burada konuyu sizinle paylaşıp yorumları okuduktan sonra aklımda hiçbir şüphe kalmadığına karar verdiğimi söyledim. Sağolsun onlar sadece 'sen üzülmedikten sonra bizim için sen ne istiyorsan ne karar veriyorsan o' dediler. Hatta annem şu doğumgünü davetini geri çekme konusunu duyduğum için kendini suçlu hissediyor, keşke söylemeseydim diyor ama nasılsa öğrenecektim çünkü benim anne ve babamın pastaneleri var, nişanlımın ablası kızı için pasta siparişiyle birlikte davet etmiş annemi, sonra da arayıp malum pasta kalsın iptal edin, siz de gelmeseniz daha iyi demiş. Ben elbet o doğumgünü fotoğraflarını görüp anneme hani siz yapacaktınız pastayı diye soracaktım, saklasaydı daha çok üzülürdüm sonradan.. Şu an burda sabah 9 a geliyor. Okuldayım, dersten sonra gidip okuldan kaydımı sildirmeyi ve uygun fiyatla bulduğum ilk uçakla ülkeme dönmeyi düşünüyorum.. Allah razı olsun tüm yorumlarınız için çünkü gurbette yalnızlık korkunç birşey ve şu an derdimi paylaşabildiğim tek arkadaşlarım sizlersiniz.

Kaydınızı sildirip eğitiminizi neden yarım bırakıyorsunuz o kısmı anlamadım. Öteki konuda çok mantıklı düşündüğünüzü düşünüyorum. Ama iki konunun bağlantısı nedir? Nişanlı olmayınca eğitiminizi tamamlayamıyor musunuz?

• Beğen
Reactions: anu
Benden çok güzel elti olur, eşinden bu tane daha var mı :KK70::KK70:

Konu sahibi, dusunme ayrıl derim. Beni ve ailemi daha şimdiden böyle ezdiren adam beni dünyalar kadar sevse ne fayda? Bir yerden sonra saygı kalmıyor. Sizin o ortamda ne dedikodularınız yapılmıştır. Ömür boyu sizin degeriniz bu olarak kalacak, başkaların size biçtiği değerleri kabullenmeyin; kendi degerinizi kendiniz belirleyin. Size ve ailenize saygı duyan bir eş karşınıza çıkar inşallah.

maalesef eşim tek erkek çocuğu ☺ ama insallah seni daha iyileri bulurr der dua mı ederim :)

Ayrilmayin diyen tek kisi benim sanirim...
Ben yapim geregi cok kinci bir insanim,
aradan cekilip o kuzenin bir taraflarina kina yakmasini kendime yediremezdim valla.. Allah biliyor ne kadar mutlu olacaklar.
Anladigim kadariyla siz ikiniz ayri ulkelerdesiniz aileleriniz turkiyede ve evlendikten sonra da suan oldugunuz ulkede kalacaksiniz, yani onlar uzak olacak...
Bence nisanlinizla konusup biraz rest cekin.. araya mesafeyi koyun ailesiyle... sizi kaybetmekten korkar mi mesela?

Ve en onemlisi kesin ayrilcam diyorsaniz bile okulu birakmayin bence, daha kac yiliniz kaldi?
Suan okulu biraksaniz turkiyede baslayabilecek bir isiniz var mi?

Boşverin kayınvalideyi, görümceyi, kuzeni.
Onlar sadece bahane.
Asıl sorun nişanlınızın sizin yanınızda olmaması.
Herkes binbir türlü laf etsin, ama siz idare edin.
Sizi herkesin gerisine atmış bile.

Çok haklısınız ama dürüst konuşmam gerekirse benim burada aldığım eğitimin tek amacı amerikada iş bulmakta zorlanmamaktı. Ailemin hali hazırda çok güzel bir işleri var, mimarlık okudum ama ailemle birlikte işlerimizle ilgilenmek her zaman biraz daha ilgimi çekti. İkinci bir üniversite okumak konusunda hevesli olsaydım inanın burada tek yaşamanın tüm zorluklarına rağmen bir şekilde tutunurdum çünkü okulumda gayet başarılıyım. Galiba ilk sebebim bu. Bir de Türkiye'de kazanılan parayla burda yaşamak inanın çok güç. Toplu taşıma yok gibi birşey, arabanız yoksa hiçsiniz. Yaşım 24, ailemi de daha fazla maddi zorlukta bırakmak istemiyorum. İşlerinin çok yoğun olduğunu, dönüp onlara yardımcı olabileceğimi düşünmek bile bana iyi geliyor. En azından eğitim yüküm olmayacak, hatta ben destek olacağım onlara. Bir de kız kardeşim var 15 16 yaşlarında, benden uzaklarda büyüdü genç kız oldu bir senede. Farkettim ki insanı ailesinden çok hiçkimse sevemezmiş. Anneannem var 76 yaşında, onu doya doya göreyim daha çok ziyaret edeyim, ilerde 'keşke' demek istemiyorum. Tüm bunlardan geleceğim için, ekonomik özgürlüğüm için, nişanlım için fedakarlık ettim ama hatanın neresinden dönersem kardır herhalde.
Kaydınızı sildirip eğitiminizi neden yarım bırakıyorsunuz o kısmı anlamadım. Öteki konuda çok mantıklı düşündüğünüzü düşünüyorum. Ama iki konunun bağlantısı nedir? Nişanlı olmayınca eğitiminizi tamamlayamıyor musunuz?

Eğitimimle ilgili yapılan tüm yorumları doğru bulduğumu bir kez daha belirtmek isterim. Okulda daha iki dönem okuduğum için, ve tabi burda yalnız yaşamaya çalışmanın beni hem ekonomik hem psikolojik olarak mahvedeceğini düşündüğüm için dönme kararı aldım. Çalışabileceğim bir işim de, bir diplomam da var. Doğru kelime 'alışamamak' mı emin değilim ama zaten geldiğimden beri inanın çok mutsuzum, geleceğimiz için dayanıyordum çünkü nişanlım daha ilişkimizin en başında türkiyeye dönmek istemediğini söylemişti. Sanırım artık dönmemek için bir dayanağım kalmadı.

O kuzen bana pek tekin gelmedi söyliyeyim... Var onda bir iş...

Sen nişanlınla basbasa otururken o ağlıyor, sürekli ikinizin arasına girmeye çalısıyor bu kız senin nişanlına aşık olabilir... Ne yazıkkı hep birlikte büyüdükleri için onda böyle bir şey oluşmuş olabilir....

Ayrıca nişanlın ve ailesi iyi insanlr ise ve sen seviyorsan en önemlisi ayrıldıgında üzüleceksen yapma derim cunku ben burada bitmeye deger bir sey göremiyorum... Tek problem 3-5 tane densiz bir akraba... Yakında olmazsınız uzak bir yerde ikamet edersiniz bu bahane ile görüşmemiş olursunuz ailende onlarda iletişimi keser olur biter...

Sen ayrılırsan şayet meydanı onlara bırakmıs olacaksın onları mutlu edeceksin ohhh dedirteceksin... En kotusude olumsuz etkilenip çok üzüleceksin...

Burda sorun sadece kuzen değil nişanlısının bu kadar pasif olması

olgun ve tarafsız bir bakış açısıyla değerlendirmeler yaptığınız için sizi tebrik ediyorum
burada bir çok kadın sevgilisine- nişanlısına- eşine ne kadar pasif ne kadar saygısız olsa da toz kondurmuyor
en sonunda kendince bir kılıf bulup bahane buluyorlar
en büyük bahaneleri de onu dolduruyorlar diğerleri kocamın aklını çeliyor özünde iyi biri tırı vırı
hepsi boş
bugün dayısı için senin annene saygısızlık yapan yarın annesi için seni ayaklar altına alır
içten içe ne yapman gerektiğini biliyorsun aslında

X