Uzun süreli ilişki ardından evlilik

Böyle apar topar evlenen insanların ortak noktası mı bu ya? yalvarmalar, ayrılamamalar,tam olacağına inanmışken patlatmalar..
Bu aslında hiç sağlıklı bir davranış değil ama ah işte.. ben dahil olmak üzere bazı kadınlar bunu çok sevilmek olarak kabul ettik/edeceğiz. Kimseyi iyileştirmek bizim görevimiz değil, bizi kısıtlamak kıskanmakta kimsenin haddi değil. Adamlar karakterini belli ediyor ama çok iyi biri o diye bir şans daha, bir şans daha derken kendimizi yok saydık.
Ben almam gereken dersleri aldığımı, daha da alacağımı düşünüyorum. Yine de biz şanslıyız, umarım evlendikleri kişilere bize yaptıkları gibi yapmazlar da onlar bari mutlu olur. Ama bir ilişkiyi kafadan atmadan evlilik kararını alabilen kişi ne kadar sağlıklıdır ki, ne kadar mutlu edebilir?

Bu aslında hiç sağlıklı bir davranış değil ama ah işte.. ben dahil olmak üzere bazı kadınlar bunu çok sevilmek olarak kabul ettik/edeceğiz. Kimseyi iyileştirmek bizim görevimiz değil, bizi kısıtlamak kıskanmakta kimsenin haddi değil. Adamlar karakterini belli ediyor ama çok iyi biri o diye bir şans daha, bir şans daha derken kendimizi yok saydık.
Ben almam gereken dersleri aldığımı, daha da alacağımı düşünüyorum. Yine de biz şanslıyız, umarım evlendikleri kişilere bize yaptıkları gibi yapmazlar da onlar bari mutlu olur. Ama bir ilişkiyi kafadan atmadan evlilik kararını alabilen kişi ne kadar sağlıklıdır ki, ne kadar mutlu edebilir?
Biliyor musun benimde tek temennim o, karsıdaki kız da bi ailenin göz bebeği böyle bir ruh hastasını ilk aylarda farkedemeyecek, ama umarım benden sonra düzelir hiç kötü gün yaşatmaz, zira kız hanımefendi kapalı biri, nun takıntıları da vardı.
Brir yandan kafam karısmıs aslında kızla konusmak istemiştim onra dedim ki sanane belki de her seyden haberi vardı, hem bana gösterilen sevgi ile o aynı değil, belki çok mutlu olaacaklar, ara ara git gel mesajları olsa da alısacak o kıza.
Biz de gereken dersi çıkaracağız, ben işimi gözden çıkarmıştım, aileme dikleşmiştim, kıskançlıktan kardeşimle bir hava almaya bile çıkamıyordum, askerdi uzktaydı saygı olarak goruyordu bunları aklım kalır diyordu,
Belki şuan o hiç günahı olmayan kız aşkın ilk salaklığıyla bunları okuyup gülüp geçiyor habersizce (10 günde aşk olur mu bilinmez ama..)
Rabbim Hz Hava ile Hz Adem'in muhabbetini nasip etsin onlara.

Biliyor musun benimde tek temennim o, karsıdaki kız da bi ailenin göz bebeği böyle bir ruh hastasını ilk aylarda farkedemeyecek, ama umarım benden sonra düzelir hiç kötü gün yaşatmaz, zira kız hanımefendi kapalı biri, nun takıntıları da vardı.
Brir yandan kafam karısmıs aslında kızla konusmak istemiştim onra dedim ki sanane belki de her seyden haberi vardı, hem bana gösterilen sevgi ile o aynı değil, belki çok mutlu olaacaklar, ara ara git gel mesajları olsa da alısacak o kıza.
Biz de gereken dersi çıkaracağız, ben işimi gözden çıkarmıştım, aileme dikleşmiştim, kıskançlıktan kardeşimle bir hava almaya bile çıkamıyordum, askerdi uzktaydı saygı olarak goruyordu bunları aklım kalır diyordu,
Belki şuan o hiç günahı olmayan kız aşkın ilk salaklığıyla bunları okuyup gülüp geçiyor habersizce (10 günde aşk olur mu bilinmez ama..)
Rabbim Hz Hava ile Hz Adem'in muhabbetini nasip etsin onlara.
Ben psikolojik destek almaya başladım ve bana tabi ki üzüleceksiniz üzülün bu çok insani bir durum aksi halde ileride patlama yaratır ama bilin gerçekten ucuz kurtulmuşsunuz dedi.
Kıza ulaşmamakla en iyisini yapmışsınız, ben hiç düşünmedim bile ulaşmayı zaten benden yaşça küçük bir kızcağız. Onun yaşında bende çok seviliyorum sanıyordum. Zaten benden haberdar olduğunu da biliyorum, hiç sorgulamamış umursamamış ben ne yapabilirim ki. Belki onun istediği gibi biridir o yüzden bana yaptığı kıskançlıkları ona yapmaz.
Çok daha mutlu olacağız. Mutlu olmak için illa ki bir erkeğe ihtiyacımız da yok ama hayatımıza biri girecekse de gerekli dersleri almış olarak yapacağız seçimimizi. Tüm kalbimle inanıyorum. Herkes mutlu olmayı hak eder, biz de ediyoruz.

Yarın öbür gün bu kişi yine "saplantı"ya kapılıp size yazar, ulaşmaya çalışırsa sakın ama sakın bocalamayın, aklınıza "acaba" bile gelmesin direkt tüm iletişimi kesin. Çünkü onunki saplantıysa sizinki de öyle, yıllarca size baskı kurmuş birine tüm ipleri ona vermiştim, diyorsanız kendinizi hiçe sayarak ona bağlandıysanız sizinki saplantı olabilir. Önünüze bakın ve onunla olan tüm bağlarınızı kopartın.

Yarın öbür gün bu kişi yine "saplantı"ya kapılıp size yazar, ulaşmaya çalışırsa sakın ama sakın bocalamayın, aklınıza "acaba" bile gelmesin direkt tüm iletişimi kesin. Çünkü onunki saplantıysa sizinki de öyle, yıllarca size baskı kurmuş birine tüm ipleri ona vermiştim, diyorsanız kendinizi hiçe sayarak ona bağlandıysanız sizinki saplantı olabilir. Önünüze bakın ve onunla olan tüm bağlarınızı kopartın.
Büyük konuşacağım ama asla. En nefret ettiğim şeylerden biri evli olunduğu halde başka biriyle konuşmaktır. Kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma demişler. Evli birine bir mesaj atmayı bile yakıştıramam.

Büyük konuşacağım ama asla. En nefret ettiğim şeylerden biri evli olunduğu halde başka biriyle konuşmaktır. Kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma demişler. Evli birine bir mesaj atmayı bile yakıştıramam.
Benim gözümü açan bu oldu, gizli bir programls Nisan fotoğraflarini görmesem bana olan mesajlarına inanacaktim, hem o kızı hem beni bı sure deneyecekti, inanamadim ama tokat oldu bana gerçekten, bu kişilik sorunu allah korusunnn da

Of, nasıl kişiliksiz davranışlar. Ağızlarını açınca erkek dediğin şöyle olur böyle olur diye ahkam kesmeyi bilirler. Ben bir kadın olarak cesaretimi toplar söylerdim veya bir şekilde öğrenmesini sağlardım ki karşı tarafta kendi yoluna baksın. Ayrılığın üstünden yıllar geçmemiş ki unutsunlar. Ben de tamamen tesadüf eseri öğrendim evliliğini. Bence Allah bizim yüzümüze baktı ki öğrendik, kendi adıma ben öğrenmesem barışmak istemesem bile yeni bir hayata başlamaya cesaret edemezdim bir yerden çıkar gelir ve işte sen busun der diye. Nasıl bir baskı hissetmişsem artık.

Birlikte büyüdük demişsiniz. Kesinlikle çocukluk arkadaşları ve aşkları öyle kolay unutulmaz ama zamanla ayrılıklarınızı ve farklılıklarınızı daha net görürsünüz. Bazen neşeli bazen hüzünlü bir hatıra olarak arkada kalır geçmişinizdeki insanlar. Ama bugün sizi siz yapan acı-tatlı deneyimleriniz, yaşanmışlıklarınızdır. Hiçbiri için üzülmeyin. Güzel hatıralarınızı tebessümle anın, kötü deneyimlerinizi de şimdi ne kadar şahane bir kadına dönüştürdü beni diye kulağınıza asın. Hayat kısa hatta sandığımızdan çok daa kısa. Büyük trajedilerde boğulup yıllarımızı çüretemeyeceğimiz kadar kısa ve de değerli. İyi bir insala tanışır musmutlu olursunuz inşallah.

tanıdığım sizin durumuzda gibi olanlar hep boşandı boşverin ve kendinizi biraz geliştirin bence bakış açısını değiştirin.

Yanlış anlamayın onunla konuşmasanız bile kendi içinizde üzülebilir, acaba böyle demeseydim böyle yapmasaydım nasıl olurduk diye dahi düşünmeyin. Bazısı konuşuyor da öyle flörtöz olarak değil, neden böyle olduk ya da bana neden bunu yaşattın gibi sitem edebiliyor. Bence buna bile gerek yok. Tümüyle hayatınızdan düşüncesini dahi çıkarıp yolunuza bakın. Sizi mutlu edecek kişi karşınıza çıkacak mutlu bir yuvanız olacak merak etmeyin. İçinizi ferah tutun.

Merhaba,
Benim bir ilişkim vardı. Lisedeyken tanışmıştık çocuklukla başladı her şey ama zamanla kopamaz olduk birbirimizden. Özellikle o, beni çok sevdiğini bensiz asla yapamayacağını söylerdi. Benim de o çocuk aklıyla böyle sevilmek çok hoşuma giderdi. Onun aldatmayacak, yalan söylemeyecek bir insan olduğunu düşünürdüm hep bir de beni çok seviyordu daha ne isteyeyim ki derdim. Zaman geçtikçe çok kıskançlaşmaya başladı bu sebeple bir kaç kez ayrılsakta hep karşıma çıktı düzeldiğini beni bir daha üzmeyeceğini söyledi ve barıştık. Gerçekten de değişiyordu eskisi gibi kıskançlığı kalmamıştı ama yine de ksıkançtı işte. Hem kıskançlık hem de uzun süreli ilişki olunca bende bir nevi hayatımın iplerini onun eline vermiştim. Kendime dair birşey kalmamıştı bir arkadaşımla oturmak bile benim için lükstü. Bazen çok anlayışlı olurken bazen beni ailemdeki erkeklerden bile kıskanacak boyutta deliriyordu. Sağlıklı olmadığının farkındaydım ama bitiremiyordum, bırakmıyordu peşimi bende kabullenmiştim artık. Bana duyduğu sevgiyle( sevgi değil saplantıymış) yetiniyordum. Yıllar böyle böyle geçti meslekleri aldık artık ciddileşmek gerekirken tartışmalar gittikçe artmaya başladı. Ben onun ailesinden çekiniyordum çünkü farklıydık bildiğim bir aile yapısı değildi ama o hiç sorun olmayacağını söylerdi hep. Ben bu yüzden hiç bir zaman tanışmak, ciddileşmek için ısrarda bulunmadım o da benim ailemle tanışmak istemedi. Günler tartışmalı barışmalı geçerken bir gün ayrıldık. Bir kaç ay sonra başkasıyla tanıştığını söyledi, 4 ay sonra öğrendim ki evlenmiş. Bir de karısı benden çok farklı eğitim olarak, giyim kuşam olarak. Hoşlandığı tip bensem nasıl öyle biriyle evlendi, ya da başından beri hayali öyle biriyle evlenmekse neden benim en güzel yıllarımı aldı. Biz beraber büyüdük üniversiteyi beraber okuduk mesleğimiz aynı çok paylaşımımız vardı. Bu kadar bencil biriyse yıllarca nasıl anlamadım. Tüm bildiklerim sarsıldı, sanırsınız ki dünya başıma yıkıldı. O evlenmiş ama ben hayatıma birini almayı hala düşünemiyorum. Biliyorum onunla benden sonra tanıştı hala eminim yalan söylemeyeceğine, hala onun kötü biri olduğunu düşünemiyorum. Ama bunu nasıl yaptı, beni çok sevdiğini düşündüğüm insan böyle bir anda unutursa bir daha kime güveneceğim, nasıl atlatacağım bilemiyorum. Kendimi çok değersiz hissediyorum. Yıllarca vakit geçirmiş ama evlenmeye uygun görülmemiş birisin diyorum. Bir gün bende mutlu olur muyum?
İyi ki de sizinle evlenmemiş Bence şükredin Çünkü sevgiliyken kıskanç bir adammış resmen hayatı Zindan ediyormuş ve kısık diyormuş Siz de bu hayata bir kere geliyorsunuz unutmayın evlilikte iki tarafta saygıdan oluşuyor birbirinizi kıskanarak kısıtlayarak bir yere varılmaz hayatım zindana dersiniz sadece ve ben neden evlenemedim O evlendi Neden ben hala evlenmedim düşüncesini de kafanızdan atın sizin için en doğru en hayırlı insan Neyse zamanı geldiğinde karşınıza çıkacaktır , bence sizin kafanızdaki düşünce biraz da şey gibi "o hayatını kurduğu mutlu mesut Ben onun bıraktığı yerdeyim " düşüncesiyle hareket ediyorsunuz, yapmayı... bence insan yedisinde neyse yetmişinde de odur

İyi ki de sizinle evlenmemiş Bence şükredin Çünkü sevgiliyken kıskanç bir adammış resmen hayatı Zindan ediyormuş ve kısık diyormuş Siz de bu hayata bir kere geliyorsunuz unutmayın evlilikte iki tarafta saygıdan oluşuyor birbirinizi kıskanarak kısıtlayarak bir yere varılmaz hayatım zindana dersiniz sadece ve ben neden evlenemedim O evlendi Neden ben hala evlenmedim düşüncesini de kafanızdan atın sizin için en doğru en hayırlı insan Neyse zamanı geldiğinde karşınıza çıkacaktır , bence sizin kafanızdaki düşünce biraz da şey gibi "o hayatını kurduğu mutlu mesut Ben onun bıraktığı yerdeyim " düşüncesiyle hareket ediyorsunuz, yapmayı... bence insan yedisinde neyse yetmişinde de odur
Evet aslında düşüncem tam olarak bu, yıllarımı aldı derken kast ettiğim de buydu. Çünkü ilişkinin bitmemesi için çabalayan ben değil, karşı taraftı. Hatta ben bu ilişkinin sağlıksız olduğunu defalarca söylememe rağmen hep ikna edildim. Ama bunları yapan adam tam hayatı düzene girdiği anda birden bitirip hayatına çok rahat devam ediyor. Üzüldüğüm de bu zaten, kendimi bu kadar güçsüzleştirmiş olmam

Yanlış anlamayın onunla konuşmasanız bile kendi içinizde üzülebilir, acaba böyle demeseydim böyle yapmasaydım nasıl olurduk diye dahi düşünmeyin. Bazısı konuşuyor da öyle flörtöz olarak değil, neden böyle olduk ya da bana neden bunu yaşattın gibi sitem edebiliyor. Bence buna bile gerek yok. Tümüyle hayatınızdan düşüncesini dahi çıkarıp yolunuza bakın. Sizi mutlu edecek kişi karşınıza çıkacak mutlu bir yuvanız olacak merak etmeyin. İçinizi ferah tutun.
Umarım öyle olur, çok teşekkür ederim 🥰

Evet aslında düşüncem tam olarak bu, yıllarımı aldı derken kast ettiğim de buydu. Çünkü ilişkinin bitmemesi için çabalayan ben değil, karşı taraftı. Hatta ben bu ilişkinin sağlıksız olduğunu defalarca söylememe rağmen hep ikna edildim. Ama bunları yapan adam tam hayatı düzene girdiği anda birden bitirip hayatına çok rahat devam ediyor. Üzüldüğüm de bu zaten, kendimi bu kadar güçsüzleştirmiş olmam
Unutmayın ki sizden daha önemli ve değerli kimse yok onun mutlu olup olmadığını bilmiyorsunuz bile sadece evlendiğini biliyorsunuz Belki evli olduğu kadına da kıskançlıkları ile veya başka türlü şeylerle illallah bile ettiriyor olabilir, belki birkaç sene sonra boşanacaklar ki Umarım boşanmazlar devam eder ilişkileri kimsenin kutsuzliguyla mutlu olmayalim. Ama unutmayın ki Hiçbir şey,kimsenin hayatı dışarıdan göründüğü kadar kusursuz değildir. Bu yüzden onu ne yaptı ne etti kiminle evli olduğu çocuğunun olup olmayacağı hiç biriyle ilgilenmeyin aklınıza geldiği zaman direk kafanızı dağıtacak başka bir şeyle meşgul olun ve hayatımızdaki ileride olabilecek güzel hedeflere odaklanmanızı öneriyorum. Unutmayın, hayat bir adamdan ibaret değildir.

Teşekkür ederim, çok güzel şeyler yazmışsınız yorumunuz çok değerli 🥰
Tüm kalbimle inanıyorum bir gün ben de bunları aşıp iyi ki olmamış diyeceğim

Merhaba arkadaşlar 6 senelik evliyim 5 yaşında kızım var eşimle şiddetli gecimsizligimiz var benim ailem konya'da eşimin aileside konya'da eşim aksarayli ben Aksaray'a gelin geldigim günden beri anlasmazligimiz kavgalarimiz oluyor ben hep çocuğun için evliligimi bitirmek istemedim artık çekilmez hale geldi kaç defa babamin evine gittim 3.4ay kaldım olmadi tekrar eşimle barıştım şimdi yine eşimle kavgaliyiz bu evliliğim böyle devam edemecegini ayrılmak istiyor bende ayrılmak istiyorum ama benim ailem özellikle babam çok baskıcı şimdi ben eşimden ayrılıp gidersem boşanırsam yani beni calistirmayacagini söylüyor bende çalışmak istiyorum benim halimden hiç anlamıyorlar destek değil köstek oluyorlar ne yapabilirim ???

Merhaba arkadaşlar 6 senelik evliyim 5 yaşında kızım var eşimle şiddetli gecimsizligimiz var benim ailem konya'da eşimin aileside konya'da eşim aksarayli ben Aksaray'a gelin geldigim günden beri anlasmazligimiz kavgalarimiz oluyor ben hep çocuğun için evliligimi bitirmek istemedim artık çekilmez hale geldi kaç defa babamin evine gittim 3.4ay kaldım olmadi tekrar eşimle barıştım şimdi yine eşimle kavgaliyiz bu evliliğim böyle devam edemecegini ayrılmak istiyor bende ayrılmak istiyorum ama benim ailem özellikle babam çok baskıcı şimdi ben eşimden ayrılıp gidersem boşanırsam yani beni calistirmayacagini söylüyor bende çalışmak istiyorum benim halimden hiç anlamıyorlar destek değil köstek oluyorlar ne yapabilirim ???
Ayrı bir konu açarsanız daha çok kişi görüp yardımcı olacaktır. Bana sorarsanız ayrılıp aynı şehirde işe girip çalışabilirsiniz. Eşiniz de destekte bulunacaktır, Hukuki olarak bulunması gerekir zaten. Allah ömür versin ama babanız ne kadar daha yanınızda kalacak, ayrılacaksanız kendi ayağınız üstünüzde durmanız lazım.Ben her kadının maddi özgürlüğü olması gerektiğini düşünenlerdenim. Kızınıza da iyi bir örnek olmanız gerekir ki o da güçlü bir şekilde yetişsin.

Ayrı bir konu açarsanız daha çok kişi görüp yardımcı olacaktır. Bana sorarsanız ayrılıp aynı şehirde işe girip çalışabilirsiniz. Eşiniz de destekte bulunacaktır, Hukuki olarak bulunması gerekir zaten. Allah ömür versin ama babanız ne kadar daha yanınızda kalacak, ayrılacaksanız kendi ayağınız üstünüzde durmanız lazım.Ben her kadının maddi özgürlüğü olması gerektiğini düşünenlerdenim. Kızınıza da iyi bir örnek olmanız gerekir ki o da güçlü bir şekilde yetişsin.
Ayrı bi konu acamadim buraya yazmış oldum kusura bakmayin baba evine dönmeyi istemesem de mecbur olduğum için gitmek zorundayım ailem çalışmak konusunda çok baskıcı malesef kadın sığınma evini düşündüm oraya gitsem sizce orda bana yardım ederlermi

tanıdığım sizin durumuzda gibi olanlar hep boşandı boşverin ve kendinizi biraz geliştirin bence bakış açısını değiştirin.
yanlış yazmışım düzeltemedim.
doğrusu

tanıdığım sizin durumunuzdaki gibi olup evlenenler hep boşandı. olacaktı.

Ayrı bi konu acamadim buraya yazmış oldum kusura bakmayin baba evine dönmeyi istemesem de mecbur olduğum için gitmek zorundayım ailem çalışmak konusunda çok baskıcı malesef kadın sığınma evini düşündüm oraya gitsem sizce orda bana yardım ederlermi
Estağfirullah ne kusuru. Sığınma evi konusunda ne desem yalan olur hiç bilgim yok.

X