2018 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak?

• Ankete Katılan
    262
Ya kızlar ben çok zor durumdayım ek gıdaya geçtim ne yedireceğim bilmiyorum . Nasıl başladınız benim oğlan püre olanı öğürüyor nasıl alıştıracağım bilemedim sebze ne versem çorba olarak mı versem imdat imdat kafam bir duman cankm sıkkın bunu da beceremeyeceğim zaten uyuyamıyorum

Ben şimdiye kadar patates, havuç, kabak, tatlı patates ve avokado verdim, hiç karıştırmadım, tek tek 3 gün kuralına göre. Öğlen veriyorum, buharda pişirip çatalla ezerek veriyorum, ilk günlerde kaşıkla tam olmadı elimle verdim, 2 hafta oldu şimdi çok rahat kaşıkla yiyor. Emzirip uyutuyorum uyanınca veriyorum ben, uykulu veya tokken değil, bugün meyvelere geçiyorum onu da ikindi vakti verip üzerine çok az keçiboynuzu özü dökerek vermemi önermişti doktor. Umarım bunlar yardımcı olur biraz

Ya kızlar ben çok zor durumdayım ek gıdaya geçtim ne yedireceğim bilmiyorum . Nasıl başladınız benim oğlan püre olanı öğürüyor nasıl alıştıracağım bilemedim sebze ne versem çorba olarak mı versem imdat imdat kafam bir duman cankm sıkkın bunu da beceremeyeceğim zaten uyuyamıyorum

Tatlım sakin ol ben burdan nasıl hissettim endişeni yazına bile sirayet etmiş. Becerememek ne demek sen onun annesisin tüm ihtiyacını gücün yettiği kadar karşılarsın. Bebeklerinde bizim gibi tat seçimleri oluyor. Ve evet ozenerek yaptığın bir yemeği yemediginde kendini ihanete uğramış gibi hissediyorsun. Ben hayal kırıklığına uğruyorum resmen :) ama içinde muhakkak ona uymayan birşey varki yemiyor. Deneye yanıla anlayacaksın. Ben en çok sevdiği sebzeleri biliyorum ve hiç sevmediklerini mesela. Ve inan 2. Lokmayı almadığı sebzeler oldu. Bizimkisi zeytinyağını degistirdigim gün o öğünü yemedi anlamam 5 gün sürdü eskiye döndüm. Yani demem o ki bazı bebekler hapur kupur herşeyi yer bazı bebekler yemek seçer. Biraz zor olacak ama önce sevdiği sebzeleri veya meyve başlayacaksan meyveleri bulmaya çalış. Zaten ilk günler tadım günleri. Çay kaşığı tatlı kaşığı gibi ölçülerle veriyorsun. Arttırarak gidiyorsun alerji yoksa. Ben kabak ve taze fasulyeyle başlamıştım sonra cesitlendirdim. Bazı arkadaşlar muhallebiyle başladı. Senin tercihin bu. Blendr kullanmıyorum eziyorum ben. Öğüre öğüre alışıyorlar. Yemediği zaman inatlasmiyorum. Her yarim saatte bir sunuyorum. Bazen sadece tok oldukları için yemiyorlar bunu da atlama canim.

Tatlım sakin ol ben burdan nasıl hissettim endişeni yazına bile sirayet etmiş. Becerememek ne demek sen onun annesisin tüm ihtiyacını gücün yettiği kadar karşılarsın. Bebeklerinde bizim gibi tat seçimleri oluyor. Ve evet ozenerek yaptığın bir yemeği yemediginde kendini ihanete uğramış gibi hissediyorsun. Ben hayal kırıklığına uğruyorum resmen :) ama içinde muhakkak ona uymayan birşey varki yemiyor. Deneye yanıla anlayacaksın. Ben en çok sevdiği sebzeleri biliyorum ve hiç sevmediklerini mesela. Ve inan 2. Lokmayı almad sebzeler oldu. Bizimkisi zeytinyağını degistirdigim gün o öğünü yemedi anlamam 5 gün sürdü eskiye döndüm. Yani demem o ki bazı bebekler hapur kupur herşeyi yer bazı bebekler yemek seçer. Biraz zor olacak ama önce sevdiği sebzeleri veya meyve başlayacaksan meyveleri bulmaya çalış. Zaten ilk günler tadım günleri. Çay kaşığı tatlı kaşığı gibi ölçülerle veriyorsun. Arttırarak gidiyorsun alerji yoksa. Ben kabak ve taze fasulyeyle başlamıştım sonra cesitlendirdim. Bazı arkadaşlar muhallebiyle başladı. Senin tercihin bu. Blendr kullanmıyorum eziyorum ben. Öğüre öğüre alışıyorlar. Yemediği zaman inatlasmiyorum. Her yarim saatte bir sunuyorum. Bazen sadece tok oldukları için yemiyorlar bunu da atlama canim.

Evet dediğin duygu halindeyim çünkü doğduğundan beri uyuyamıyorum bebeğimi memeden ayrılınca uyanıyor artık gecelerde böyle sırtım çok ağrıyor . Yemek işini de beceremeyeceğim diye korkuyorum Çok şükür rabbim yıllar sonra bana evlat verdi isyan değil de kendi beceriksizliğim . İnş bebeğime yetebilirim size de kolaylıklar diliyorum

Ben şimdiye kadar patates, havuç, kabak, tatlı patates ve avokado verdim, hiç karıştırmadım, tek tek 3 gün kuralına göre. Öğlen veriyorum, buharda pişirip çatalla ezerek veriyorum, ilk günlerde kaşıkla tam olmadı elimle verdim, 2 hafta oldu şimdi çok rahat kaşıkla yiyor. Emzirip uyutuyorum uyanınca veriyorum ben, uykulu veya tokken değil, bugün meyvelere geçiyorum onu da ikindi vakti verip üzerine çok az keçiboynuzu özü dökerek vermemi önermişti doktor. Umarım bunlar yardımcı olur biraz
İnş benim oğlanda yer . Bugün sebze ile tekrar başlayacağım

İnş benim oğlanda yer . Bugün sebze ile tekrar başlayacağım

Hiç gerilme, bir çay kaşığı bile yese olur ilk etapta, yavaş yavaş artar, illa ki sevdiği gıdalar olacak ve yiyecek böyle düşün lütfen. Annelik hem çok güzel, hem de zor ve yıpratıcı bir süreç, ben de yaşıyorum yaşadığın yorgunlukları tüm gün yalnızım ve koştur koştur yetişmeye çalışıyorum herşeye, akşam eşim geldiğinde pilim bitmiş oluyor. He bir de şu süreçte şiddetli migren ataklarıyla boğuşuyorum, bazen kusuyorum ve emzirdiğim için ilaç kullanamıyorum. Ama ne olursa olsun beceriksiz değiliz, hiç öyle düşünme 6 aylık oldular bile zaman çabuk geçiyor, bu günlerin tekrarı olmayacak o yüzden tadını çıkarmaya çalışalım. Sosyal medya anneleri gibi olamayız, mükemmel annelik diye bir şey yok, deneme yanılmayla tökezleyerek öğreniyoruz :)

Hiç gerilme, bir çay kaşığı bile yese olur ilk etapta, yavaş yavaş artar, illa ki sevdiği gıdalar olacak ve yiyecek böyle düşün lütfen. Annelik hem çok güzel, hem de zor ve yıpratıcı bir süreç, ben de yaşıyorum yaşadığın yorgunlukları tüm gün yalnızım ve koştur koştur yetişmeye çalışıyorum herşeye, akşam eşim geldiğinde pilim bitmiş oluyor. He bir de şu süreçte şiddetli migren ataklarıyla boğuşuyorum, bazen kusuyorum ve emzirdiğim için ilaç kullanamıyorum. Ama ne olursa olsun beceriksiz değiliz, hiç öyle düşünme 6 aylık oldular bile zaman çabuk geçiyor, bu günlerin tekrarı olmayacak o yüzden tadını çıkarmaya çalışalım. Sosyal medya anneleri gibi olamayız, mükemmel annelik diye bir şey yok, deneme yanılmayla tökezleyerek öğreniyoruz :)
Allah razı olsun sanırım duygusal dönemdeyim gel gitker oluyor . İnş hepimiz için her şey güzel olur annneliğin hakkını verebiliriz

Kızlar ek gıdaya ilgili tarif paylaşalım diye bir öneri getirmiştim. Ben bir tane tarifle başlayacağım. Bugün bebeğime verdim ilk defa bu kadar iştahlı yedi belki sizinkiler de bayılır. Hazirladigim öğünün icindeki herşeyi önce 3 gün kuralıyla verdim.

Büyükse 3te1 enginar küçükse yarim enginar
4-5 dal semizotu
Yarim kabak
5-6 tane bezelye
1/3 havuç bunları buharda pişirdim. Yarim çay bardağından biraz fazla suda 1.5 çay kaşığı irmiği pişirdim. Daha sonra sebzeleri üzerne ekledim. Üzerine 3 4 tatlı kaşığı zeytin yagi gezdirdim. Gayet doyurucu bir menü oldu. :)

Bebeğime kahvaltıda labne veriyordum ancak içindekiler kısmında tuz oldugunu gördüm. Tuzsuz labne var mı arkadaşlar ? Saf beyaz keçi peyniri de bulamadım marketlerde yüzde 5 inek karışımlı buldum. Şu peynir işi bana dert oldu resmen.

Bebeğime kahvaltıda labne veriyordum ancak içindekiler kısmında tuz oldugunu gördüm. Tuzsuz labne var mı arkadaşlar ? Saf beyaz keçi peyniri de bulamadım marketlerde yüzde 5 inek karışımlı buldum. Şu peynir işi bana dert oldu resmen.
Evde labne yada lor yapabilirsin

Keci sutu de kesilir aslinda tam kaynamadan once yarim limonu sıktın mi kesilir neden olmadi anlamadim. Tarifler ayni inek sutunde de keci sutunde de

Keci sutu de kesilir aslinda tam kaynamadan once yarim limonu sıktın mi kesilir neden olmadi anlamadim. Tarifler ayni inek sutunde de keci sutunde de
Cnm dün markette yüzde yüz keçi peyniri buldum tuzluydu ama suya yatirdim akşamdan tuzunu cikardim kızımda yedi severek şükür. Ama tutmayan yoğurdum tarihi geçmiş sütüm olursa yeniden deneyecegim kestirmeyi keçi sütünü birde senin dediğin gibi limon deniyim Oktivus Oktivus Teşekkür ederim :)

Cnm dün markette yüzde yüz keçi peyniri buldum tuzluydu ama suya yatirdim akşamdan tuzunu cikardim kızımda yedi severek şükür. Ama tutmayan yoğurdum tarihi geçmiş sütüm olursa yeniden deneyecegim kestirmeyi keçi sütünü birde senin dediğin gibi limon deniyim Oktivus Oktivus Teşekkür ederim :)
Taze sutle niye yapmion:KK70:

Taze sutle niye yapmion:KK70:
Ay kaçıncı yapışım Oktivus Oktivus kestiremiyorum bu ugurda kaç keçi sütü feda ettim. Keçi sütünün kilosu olmuş 12 tl :olamaz: hazır kiza yiyebilecegi peynir bulmuşken , denememi tutmayan yoğurtlar 1 haftayı gecmis dolapta bekleyen sütlerle yaparım nasılsa kestirince bir sıkıntı olmuyor sağlık açısından diye biliyorum :KK28:

Ay kaçıncı yapışım Oktivus Oktivus kestiremiyorum bu ugurda kaç keçi sütü feda ettim. Keçi sütünün kilosu olmuş 12 tl :olamaz: hazır kiza yiyebilecegi peynir bulmuşken , denememi tutmayan yoğurtlar 1 haftayı gecmis dolapta bekleyen sütlerle yaparım nasılsa kestirince bir sıkıntı olmuyor sağlık açısından diye biliyorum :KK28:
Ahahh:KK70: allah yardm etsin

X