2021 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ;

• Ankete Katılan
    302
Kızlar oğlum sürekli bize vurma çabası içinde. Bazen emerken yapıştırıyor bir tane. Bende hemen cici diyorum geri okşuyor kafamı. Bu tür bi davranış nedir ben çözemedim. Kavga gürültülü bi ortamda da bulunmadı, ve çok sinirli telefonumu alıyor elinden alırsam kendini sıkıyor sinirden ve yere yatıyor ayaklarını vuruyor. Başka bir çocukta yok ki bu hareketleri ondan gördü desem. Bütün aslan bebeleri böylemi 😁 ben burcuna yoruyorum
Bizimki de asiri sinirli. Önde 4 tanecik dişi var sıka sıka yamuk yumuk yapti dislerini. İsirma, kafaya arabayla vurma, kendini yere atip aglama, kafasini yere vurma vs vs🤦🏼‍♀️ Hatta esimin ailesi rutin olarak beni sucluyor bizim ailede boyle sinirli yok diye(ben sinirliyimdir malesef). Karsi tarafa zarar verdigi noktada hayir dedik. Ama kendini yere atma durumlarinda görmezden geldik. Simdi isirma kaldi basedemedigimiz onu da o kadar hirsli yapiyoki rahatlamak icin isiriyor resmen. Bu arada oglumla ayni gun dogumluyuz. Yani aslan burcu teorinize asiri katiliyorum😂

Kızlar bir derdim var ya ..
Bizim gibi bebesi henüz hiç konuşmayan gram bişey söylemeyen var mı ?
Tek söylediği şey köpek sesi yani hav
bir de inek o da möö yerine böö
bir de aba (abla) ne alaka bilmiyorum 😂

Kızıma göre herkes abla
her şey abla ..

Herkesi tanıyor dede anneanne baba anne teyze hepsini biliyor gösterıyor ama konuşmaya gelen de asla ..
Sohbet ediyoruz konuşuyoruz pür dikkat dinliyor ama asla bir şey söylemiyor :)
Her söylediğimizi anlıyor, yap dediğimiz her şeyi yapıyor ama asla anne baba dahi demiyor :)

Endişelenmeli miyim ?
Dil gelişimi için ne yapmalıyım ne yapabilirim bilmiyorum .. 17- ay a girmek üzere ufak tefek birşeyler söylemesi gerektiğini düşünüyorum.
Canim genelde dr.lar '18aya kadar gozlemler, herseyi ogrenirler 18den sonra bir anda konusmaya baslarlar' diyorlar, sen olabildigince konus, kitap oku. Birde ses kartlari ise yariyor bence, ben aylar oncesinde ses kartlarini alip kucagima oturtuyodum kartlari okuyodum, bir karta bir benim agzima bakardi o zaman da hic konusmazdi ama cok guzel gozlemliyordu agiz hareketlerimi. Onlarin faydasi oluyor bence. Ve surekli konusmanin da cok faydasi var, bizim evde sessiz gecen 5dk yok resmen surekli biseyler soyluyorum sacmasapan da olsa😅
Muhtemelen gozlem surecinde senin minik de, yavas yavas baslar yakinda☺️

Kızlar emzirirken keratin bakim onerilmiyor ama yaptirmak da istiyorum... Artik gunde 2 3defa emziriyorum acaba yaptirsam 1 2 gun daha da az emzirsem olur mu ya, kiyamiyorum her kuafore gidisimde vazgeciyorum. Bu konuda dr.dan gorus alan var mi?

Kizlar bebegimin saci dokuluyor diye kan verdik sonuclari bekliyoruz ama cok tedirginim....yani bebeginiz saci felan tararken 2-3 tel de olsa tarakta goruyormusunuz?yani bu donemde dokulmu hicmi olmaz yoksa az da olsa oluyormu?

Kizlar menenjit asisinin son dozunu yaptirdik sali gunu, bacagindan yaptilar, hafif kizariklik ve şişlik oldu hala gecmedi, daha once boyle olmamisti, ne kadar zamanda gecer, ne yapmam lazim acaba?
Oğlumun son yapılan aşısından sonra şişlik ve kızarıklık neredeyse bir hafta sürdü, sertliğin geçmesi 10-15 günü bulmuştu. Doktor aşıyı her zamanki gibi kendisi yaptı ve yaparken de bunların olabileceğini anlatmıştı. Tek bir doz daha var yaklaşık bi ay sonra yapılacak, benzer şeyleri yaşayacağı için üzülüyorum. Menenjit aşılarında sonraki her doz daha ağrılı acılı oldu. Bu final aşısı çok yormaz inşallah. Bi de hatırlatma dozları var iki buçuk yaşında mıydı neydi onu sorayım unutmazsam doktora.

Bizim çocukların menenjit sonrası yapılması gereken başka özel aşısı var mı? 18. Ayda devlette yapılacak bi doz aşı var galiba devletteki aşılar da bitmek üzere (mi?)

Günlük bebek menülerinize talibim 🌺
bizim dün kurufasülye pilav vardı, bugün de aynıları var. sabah peynirli maydanozlu baharatlı omlet, bi dilim elma yedi. öğlen yemeği, daha doğrusu atıştırması olarak klasik pankek (bugün havuçlu) ve meyveli yoğurt yiycek.

hani 3 ana 3 ara öğün diyorlar ya, bizde o yok, direkt 3 öğün. 2 kere de mama veriyorum, günde toplam 15 ölçek. ben de siz ara öğün veriyor musunuz, günde kaç kere yiyor merak ediyorum.

2 aydır kilo almıyor ve yo hiç takmıyorum: ) gerçekten takmıyorum ya..

bizim dün kurufasülye pilav vardı, bugün de aynıları var. sabah peynirli maydanozlu baharatlı omlet, bi dilim elma yedi. öğlen yemeği, daha doğrusu atıştırması olarak klasik pankek (bugün havuçlu) ve meyveli yoğurt yiycek.

hani 3 ana 3 ara öğün diyorlar ya, bizde o yok, direkt 3 öğün. 2 kere de mama veriyorum, günde toplam 15 ölçek. ben de siz ara öğün veriyor musunuz, günde kaç kere yiyor merak ediyorum.

Benim kızım kuru fasulye yemiyo ağzından cıkarıyo kabugunu soyuyor bide ben öylece ağzına verince bogazına takılcak diye de korkuyorum siz nası veriyorsunuz kabuklumu ?
Yok bizde öyle okadar ara öğün ana öğün vermiyoruz 3 ana öğün bazen ara öğün
Herzaman değil
Mamayı da memeyide bıraktık biz biberon almıyor içmiyor artık kilo alıp almadığınıda bilmiyorum uzun zamandır gitmiyorum doktora 1 yasından beri

Benim kızım kuru fasulye yemiyo ağzından cıkarıyo kabugunu soyuyor bide ben öylece ağzına verince bogazına takılcak diye de korkuyorum siz nası veriyorsunuz kabuklumu ?
Yok bizde öyle okadar ara öğün ana öğün vermiyoruz 3 ana öğün bazen ara öğün
Herzaman değil
Mamayı da memeyide bıraktık biz biberon almıyor içmiyor artık kilo alıp almadığınıda bilmiyorum uzun zamandır gitmiyorum doktora 1 yasından beri

allah korusun, boğazda kalma meselesini hiç düşünmedim artık, taneli şeylere erken başladığımız için biraz rahatım. kafama bişey takılırsa herşeyiyiyen bebek , bi de blw türkiye instagram hesaplarına bakıyorum. pek de bakmıyorum artık: )

kurufasülyeyi normal kendimize yaptığımız haliyle veriyorum. bazen öyle tane tane yiyor, bazen kaşık içinde pilavla beraber, bazen de, dünkü gibi, diliyle dışarı atıyor. baktım olmuyo dün çatalla ezdim tabağın içinde, kaşıkla verdim yedi. bir iki tane de tane olarak yuttu galiba: )

fasülyenin cinsine göre de seçiyor gibi geldi. ben de pek anlamam, bu aya kadar hep bakliyatın unun vs en iyisinden seçmeye çalışıyordum onun için, dün zor yediği fasülyeyse market markasıydı anladı galiba: )

bu arada barbunyayı sanki fasülyeden daha güzel yiyor. geçen barbunyayı çok seven bir kız bebekle tanıştık, belki sizinki de sever: )

mamaya 18. aya kadar devam edicem. kefir-yoğurt daha çok tükettikçe azaltıcam mamayı diye düşündüm ama bakalım.

allah korusun, boğazda kalma meselesini hiç düşünmedim artık, taneli şeylere erken başladığımız için biraz rahatım. kafama bişey takılırsa herşeyiyiyen bebek , bi de blw türkiye instagram hesaplarına bakıyorum. pek de bakmıyorum artık: )

kurufasülyeyi normal kendimize yaptığımız haliyle veriyorum. bazen öyle tane tane yiyor, bazen kaşık içinde pilavla beraber, bazen de, dünkü gibi, diliyle dışarı atıyor. baktım olmuyo dün çatalla ezdim tabağın içinde, kaşıkla verdim yedi. bir iki tane de tane olarak yuttu galiba: )

fasülyenin cinsine göre de seçiyor gibi geldi. ben de pek anlamam, bu aya kadar hep bakliyatın unun vs en iyisinden seçmeye çalışıyordum onun için, dün zor yediği fasülyeyse market markasıydı anladı galiba: )

bu arada barbunyayı sanki fasülyeden daha güzel yiyor. geçen barbunyayı çok seven bir kız bebekle tanıştık, belki sizinki de sever: )

mamaya 18. aya kadar devam edicem. kefir-yoğurt daha çok tükettikçe azaltıcam mamayı diye düşündüm ama bakalım.
Canım benim kızım biberonu bırakmasa bende 2 yasına kadar devam etmeyi istiyordum aslında , içiyosa full devam et cunku baya vitaminli besleyici içerikleri var
Şu barbunyayı bende deniyim hiç aklıma gelmemişti vallaaa 💓
Bende hep market alıyorum ondan mı acabaaa belkide cocugum organik bişeyler istiyor :KK70:

Canım benim kızım biberonu bırakmasa bende 2 yasına kadar devam etmeyi istiyordum aslında , içiyosa full devam et cunku baya vitaminli besleyici içerikleri var
Bende hep market alıyorum ondan mı acabaaa belkide cocugum organik bişeyler istiyor :KK70:
Eee bardakla içmiyor mu?

Biberonu bırakan zebra diye bir kitap var, onu mu okudu yoksa: ) benimki hala biberona bayılıyor, iyi bişey mi değil mi bilmiyorum. İnşallah zamanlı bırakır o da.

3 ana 3 ara bizde de yok 😂 ana öğün versem arayı yemez arayı yese ana öğün gider 😂
Zaten pek iştahlıda değil
Ben kahvaltıda karışım yapıyorum ceviz, pekmez, yumurta, peynir, ekmek sütle karıştırıp mutlaka onu kaşıkla veriyorum kahvaltıda bizle beraber yapıyor masa da olan her şeyden de önüne koyuyorum o mıncırıp yerken bende kaşıkla karışımı yediriyorum.
Çorba olarak evde olan tüm sebzeler kıyma ve pirinç,bulgur,mercimek koyuyorum baya 20 çeşit oluyor içeriği 🤣 başka türlü sebze yemeği yemiyor mecbur çorbaya ekliyorum.
Tek kendi rızasıyla yediği
Armut,Yoğurt,Makarna, pilav, kuru fasulye,ıspanak ve patates kızartması ( yemeğini yemiyor mesela sadece kızartma 🙈)
Et, balık, tavuk yemiyor makarnanın içine sıkıştırıp veriyorum anlayana kadar yiyor
Genelde çorbaya ekliyorum kendi formunda yemediği için.
Kilo konusu bizde geri zaten ama doktor normal kabul etti genetik saydı artık bende 46 kiloyum zaten minyonum 🤷‍♀️
Doktor önce kilo alması için bir sürü bir şeyler verdi yine zayıf yine zayıf bu kilo almıyor diye pes etti 🤣🤣🤣
Formül süt 3 kere içiyor 20 ölçek toplam.
Doktor 40 ölçeğe çıkardı her yemeğe mama ekletti ilave toz takviyeler verdi, balık yağıda içiyor vs yok absürt bi kilo almadı valla aksine günde 2 kere kaka yapıyor normalde çok yedirince yeni doğan gibi 5’e çıktı yiyip yiyip kilo almayanlardan olacak diye kendimi avutuyorum 😅

3 ana 3 ara bizde de yok 😂 ana öğün versem arayı yemez arayı yese ana öğün gider 😂
Zaten pek iştahlıda değil
Ben kahvaltıda karışım yapıyorum ceviz, pekmez, yumurta, peynir, ekmek sütle karıştırıp mutlaka onu kaşıkla veriyorum kahvaltıda bizle beraber yapıyor masa da olan her şeyden de önüne koyuyorum o mıncırıp yerken bende kaşıkla karışımı yediriyorum.
Çorba olarak evde olan tüm sebzeler kıyma ve pirinç,bulgur,mercimek koyuyorum baya 20 çeşit oluyor içeriği 🤣 başka türlü sebze yemeği yemiyor mecbur çorbaya ekliyorum.
Tek kendi rızasıyla yediği
Armut,Yoğurt,Makarna, pilav, kuru fasulye,ıspanak ve patates kızartması ( yemeğini yemiyor mesela sadece kızartma 🙈)
Et, balık, tavuk yemiyor makarnanın içine sıkıştırıp veriyorum anlayana kadar yiyor
Genelde çorbaya ekliyorum kendi formunda yemediği için.
Kilo konusu bizde geri zaten ama doktor normal kabul etti genetik saydı artık bende 46 kiloyum zaten minyonum 🤷‍♀️
Doktor önce kilo alması için bir sürü bir şeyler verdi yine zayıf yine zayıf bu kilo almıyor diye pes etti 🤣🤣🤣
Formül süt 3 kere içiyor 20 ölçek toplam.
Doktor 40 ölçeğe çıkardı her yemeğe mama ekletti ilave toz takviyeler verdi, balık yağıda içiyor vs yok absürt bi kilo almadı valla aksine günde 2 kere kaka yapıyor normalde çok yedirince yeni doğan gibi 5’e çıktı yiyip yiyip kilo almayanlardan olacak diye kendimi avutuyorum 😅
benimki de hayallerimdeki gibi buharda pişmiş brokoliyi ısıra ısıra yiyen bebek olmadı ama umudumu kaybetmedim: ) sebze konusunda aynıyız, sebze yemeği yemiyor. tabi kerevizi mercimek çorbasında yiyor haberi yok. bi de fırında karışık kızartma yapıyorum, patates gibi doğradığım kerevizleri de çok açsa yiyor. sonra patates kızartmasına geçince başka bir şeyin şansı yok zaten: ) fırında ya da buharda pişmiş sebzem oluyor genelde, sabahları onlarla omlet yapıyorum. karnıbaharlı omlete bayılırken karnıbahar yemeğini neden yemiyor anlamıyorum: ). şükür et balık yiyor. onda da seçiyor gibi. iyi et olacak, iyi pişmiş olacak (hiç güzel et pişiremem).. hindi but sote gibi şeyleri de seviyor. ıspanağa şaşırdım, onu bi daha deniyim belki bu sefer sever.

ben de hem eline veriyorum, hem de kendim kaşıkla çatalla ağzına.. tam blw olmadı, olduramadım. yine de mümkün olduğunca kendi kendine yemesi için yönlendirmekten vazgeçmiyorum.

ben de gençken minyondum, bühü: ) ailede çok uzun yok ama geçen hafta itibariyle oğlum 86 cm. aylardır da 13+ kilo. kilosu hep ileriden gitti, ailecek bel fıtığıyız.

12 ay civarı günde 2 kaka yaparken son iki aydır gün aşırı yapıyor. ben de mi mamayı çoğaltsam..

benimki de hayallerimdeki gibi buharda pişmiş brokoliyi ısıra ısıra yiyen bebek olmadı ama umudumu kaybetmedim: ) sebze konusunda aynıyız, sebze yemeği yemiyor. tabi kerevizi mercimek çorbasında yiyor haberi yok. bi de fırında karışık kızartma yapıyorum, patates gibi doğradığım kerevizleri de çok açsa yiyor. sonra patates kızartmasına geçince başka bir şeyin şansı yok zaten: ) fırında ya da buharda pişmiş sebzem oluyor genelde, sabahları onlarla omlet yapıyorum. karnıbaharlı omlete bayılırken karnıbahar yemeğini neden yemiyor anlamıyorum: ). şükür et balık yiyor. onda da seçiyor gibi. iyi et olacak, iyi pişmiş olacak (hiç güzel et pişiremem).. hindi but sote gibi şeyleri de seviyor. ıspanağa şaşırdım, onu bi daha deniyim belki bu sefer sever.

ben de hem eline veriyorum, hem de kendim kaşıkla çatalla ağzına.. tam blw olmadı, olduramadım. yine de mümkün olduğunca kendi kendine yemesi için yönlendirmekten vazgeçmiyorum.

ben de gençken minyondum, bühü: ) ailede çok uzun yok ama geçen hafta itibariyle oğlum 86 cm. aylardır da 13+ kilo. kilosu hep ileriden gitti, ailecek bel fıtığıyız.

12 ay civarı günde 2 kaka yaparken son iki aydır gün aşırı yapıyor. ben de mi mamayı çoğaltsam..
Mama bizde kaka yapıyor ama kabızlık yapanda var
Ispanağı yoğurtlayıp veriyorum cok seviyor
Sevmediği şeyleri yoğurtla karıştırma şansım var yoğurdu inanılmaz seviyor cacık seviyor mesela bende kerevizle cacık yaptım salatalık sandı yedi 🤣
Blw deme ya benimki doğuştan blw oldu cok zor ne yediği belli değil günde 3 duş garanti 😂😂
Kaşıkla verince tükürüyor eline eliyle geri kendi yiyor baya zor yani kaşıkla yesin isterdim😂😂😂

Güncelleme: dün yemediği kurufasülyeyi bugün itirazsız yedi: ) market fasülyesinin günahını almışım.
Organik olayını ben de azaltarak bitirme niyetindeyim. Sadece yumurta ve tavuk konusunda çok rahatlamam heral..

Mama bizde kaka yapıyor ama kabızlık yapanda var
Ispanağı yoğurtlayıp veriyorum cok seviyor
Sevmediği şeyleri yoğurtla karıştırma şansım var yoğurdu inanılmaz seviyor cacık seviyor mesela bende kerevizle cacık yaptım salatalık sandı yedi 🤣
Blw deme ya benimki doğuştan blw oldu cok zor ne yediği belli değil günde 3 duş garanti 😂😂
Kaşıkla verince tükürüyor eline eliyle geri kendi yiyor baya zor yani kaşıkla yesin isterdim😂😂😂
Ya bu ıspanaklı yoğurtla karıştırınca demir az emiliyor filan üffdkfkk: ) tamam sarımsaklı yoğurtla vereyim..

X