2021 Mayıs Anneleri ve Bebekleri

Bebeğinizin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    285
Kızlar cuma günü kontrolüm vardı, çok şükür bebek iyi haftasıyla uyumlu dedi doktor. 1500 gr olmuş kelebeğim 💞

Tahlil verdim, hemoglobin 11,6 çıktı. Son bir aydır kan ilacını kullanmıyordum.
Gyneferon kullanıyordum, bu kez feramat yazmış. Bunu kullanan var mı

Tsh 2.88 çıkmış, ilaca rağmen bu değer yüksek mi sizce?
Üç gün 50 mcg, dört gün 25 mcg kullanıyorum.
Tsh biraz yükselmiş belki her gün 50 mikrograma çıkılabilir. Doktoruna mutlaka danış bunu atlama. Decavit konuusna gelince bana doktor onu bıraktırıp imoma başlattı a vit yüksek onda diye. İmomu biraz kullandım bitirip de bulamayınca efamoma geçtim onu da ilk duyunca yok dedi ama içeriklerini gösterince iyiymiş sadece d vit daha düşük imoma göre demişti. İstersen bi efamom u da araştır sor.

Bir de benim gebeliğin başından beri düzenli kullandığım tek ilaç tsh için oldu.
Vitamin ve d vit hiç kullanmadım -doktor vermişti ama üroloji doktorum kullanmasan daha iyi olur demişti böbrek taşı geçmişim olduğu için-

Bu hafta doktor tekrar decavit yazdı, bundan bir şey olmaz kullan dedi. Son haftalara geldik, vücudun ihtiyacı daha çok arttığı için kullanmayı istiyorum ama bir yandan da korkuyorum ya hastalığı tetiklerse diye.
D vit de aynı şekilde. İkisinin de açıklamasında böbrek taşı geçmişi olanlar kullanmamalı yazıyor.
Çok arada kaldım, siz olsanız ne yaparsınız?
Ben de sizin gibi Sadece tsh ilacını düzenli kullanıyordum. sadece 1 kutu vitamin kullandım onu da dr kullanmana gerek yok deyip bırakırdı. en son 24
haftada gittigimde karnima kramp gordigini soyleyonce magnezyum ve kalsiyum verdi. kan degerim de 11 e dusmus bir de gynoferon yazdi :) simdi 4 ilac kullaniorum ve zor oluyor. ama ozellikle magnezyumu kullanmazsam karnima yururken ve uykuda kramp giriyor

Bir de benim gebeliğin başından beri düzenli kullandığım tek ilaç tsh için oldu.
Vitamin ve d vit hiç kullanmadım -doktor vermişti ama üroloji doktorum kullanmasan daha iyi olur demişti böbrek taşı geçmişim olduğu için-

Bu hafta doktor tekrar decavit yazdı, bundan bir şey olmaz kullan dedi. Son haftalara geldik, vücudun ihtiyacı daha çok arttığı için kullanmayı istiyorum ama bir yandan da korkuyorum ya hastalığı tetiklerse diye.
D vit de aynı şekilde. İkisinin de açıklamasında böbrek taşı geçmişi olanlar kullanmamalı yazıyor.
Canim bobrek rahatsizligi olan decavit ve devit3 kullanamiyormuymus benim ilk hamilelikde bobrek buyumesi yasadim taslardan dolayi ve 6 tas vardi 4 tanesi dusdu 2 si duruyor ve ben hamileligimin 10 haftasindan beri kullaniyorum dedigin ilaci dr da biliyor hicde sorun olmadi suana kadar

Benim ikinci gebeliğim, ilk doğumum çok zordu ama unuttum bile. (15 ay sonra kendi isteğimle tekrar hamile kaldım, o kadar unuttum yani😂)

Her doğum farklıdır diyerek kendimi avutuyorum ve her zamanı olumlu düşünmeye çalışıyorum.
Devlet hastanesinde doğum yapacağım, dua ediyorum, allah iyi insanlarla karşılaştırsın kolay bir doğum nasip etsin diye.
Ne kadar zor olursa olsun gerçekten bebeği gördüğüm anda her şey bitmişti benim için, yine öyle olacak. Sağlıkla evimize döneceğiz inşallah 🤲

Bana vermişti ama ben böbrek rahatsızlığımdan dolayı kullanmıyorum.

Alyansım olmuyor, ayakkabılar da hafif sıkmaya başladı ama onun dışında bariz bir değişim yok henüz.
İlk gebelikte bu haftalarda mayalı hamur gibi olmuştu her yerim 😬
Ona göre şu an iyi olduğumu düşünüyorum 😀

İlk gebeliğimde 27.haftadan sınra bir anda şişti her yerim. Ben de o zaman çok korkmuştum. Hatta doktora gittim her yerim şişti bir anda dedim, doktor da evet belli burnun da büyümüş dedi 😂😂😂
Tahlil yapıldı, tansiyonumu takip ettim çok şükür bir sıkıntı olmadı.
Benim böbrek rahatsızlığımdan şişmişti her yerim

Paylaşım için teşekkür ederim canım
Valla ben son günlerde totomu koltuğa zor koyar oldum, öyle yoğun geçiyor ki günler, azıcık dinlensem o bile yetecek 😂
Nasılsın canım ikizler nasıl
Onemli degil cnm Bende aynıyım oturamıyorum hiç değil egzersiz dinlenemiyorum bile ama belki yapabilen olur işine yarar diye paylaşmak istedim eşim kızıyor az dinlen diye de nerdennn bir hafta oldu kızların odasını ayirdim bebek gelmeden odalarına yataklarına alışsınlar diye gece boyu biraz odada biraz yatağımda yatıyorum gündüz sürekli uyukluyorum aslında bir saat kızlarla beraber uyuyorum ama genede uykum geliyor kafamı yastığa koyduğum gibi gidiyorum yaşlı nineler gibiyim paytak paytak yürüyüş kafayı yasladigim an uyuklama inş biran önce sağlıkla kucagimiza alırız da bebisleri rahat ederiz

Bugun biraz yuruyus yapayim demistim yarim saatlik yolu banklarda otura otura 2 saatte yurumusum. Resmen gercegimle yuzlestim. Karnimin agirligi disinda kendime pek kilo almadim ama ne de olsa ayaklara fazla yuk binmeye basladi iyice. Son haftalari cok merak ediyorum.

Tsh biraz yükselmiş belki her gün 50 mikrograma çıkılabilir. Doktoruna mutlaka danış bunu atlama. Decavit konuusna gelince bana doktor onu bıraktırıp imoma başlattı a vit yüksek onda diye. İmomu biraz kullandım bitirip de bulamayınca efamoma geçtim onu da ilk duyunca yok dedi ama içeriklerini gösterince iyiymiş sadece d vit daha düşük imoma göre demişti. İstersen bi efamom u da araştır sor.
Teşekkür ederim, bunları bi sorayım.
Tsh bu kez sadece 50 ilk yazdı ama her gün al demedi, ben de anlamadım 25lik içeceğim günler kırıp mı iç demek istedi yoksa her gün 50 mi dedi.
O an sormak da aklıma gelmedi nedense.

Ben de sizin gibi Sadece tsh ilacını düzenli kullanıyordum. sadece 1 kutu vitamin kullandım onu da dr kullanmana gerek yok deyip bırakırdı. en son 24
haftada gittigimde karnima kramp gordigini soyleyonce magnezyum ve kalsiyum verdi. kan degerim de 11 e dusmus bir de gynoferon yazdi :) simdi 4 ilac kullaniorum ve zor oluyor. ama ozellikle magnezyumu kullanmazsam karnima yururken ve uykuda kramp giriyor
Bana da kalsiyum vermişti ama ben onu da yine üroloji doktorumun görüşüyle kullanmadım.
Vitamin de şimdiye kadar kullanmadım, böyle devam etsem mi diyorum.
İlk gebeliğimde de sadece tsh ve kan ilacı kullanmıştım. Zaten o zamanki doktorum vitamin falan da yazmıyordu.

Canım d vitamini ni ölçtür eğer 50 nin altında ise d vitamini kullan, çünkü d vitaminin fazlası taş yapıyor. Ben de korkudan kalsiyum takviyesini kullanmıyorum onun yerine bol bol yoğurt, badem, peynir, yeşil yapraklı sebze vs tüketiyorum. Diğer vitamin değerlerine de baktır çok düşük olan varsa onun için bi takviye alırsın multivitamin alman şart değil

Canim bobrek rahatsizligi olan decavit ve devit3 kullanamiyormuymus benim ilk hamilelikde bobrek buyumesi yasadim taslardan dolayi ve 6 tas vardi 4 tanesi dusdu 2 si duruyor ve ben hamileligimin 10 haftasindan beri kullaniyorum dedigin ilaci dr da biliyor hicde sorun olmadi suana kadar

İlk gebeliğimde maalesef benim de böbrek büyümesi oldu, her iki böbreğimde de birçok taş vardı. Gebelik boyunca da dört kez taş düşürdüm, doğumdan 50 gün sonra da ameliyat oldum. Sonrası da ameliyata bağlı vücuduma enfeksiyon yayıldı, 58 günlükken de 8 gün hastanede yattım. Çok zor süreçlerdi benim için. Hatta o zaman doktor bana tekrar gebelik düşünmeden mutlaka gel kontrollerini yaptır, biz tamam dersek hamile kalabilirsin demişti, bir yıl boyunca da düzenli kontrollerim vardı, çok şükür son kontrol de temiz çıkınca doktorun izniyle hamile kaldım tekrar.

O yüzden şimdi çok temkinli yaklaşıyorum her şeye. Gebeliğin ilk haftalarında ben bu ilaçları aldım ameliyatımı ve gebelik boyunca takibimi yapan üroloji doktoruna gittim, o da çok gerekli değilse kullanma riske atmayalım dedi. Kadın doğuma tekrar gittim, durumu anlattım, tamam kullanma dedi ama bu hafta tekrar yazdı nedense.

İlaçların içini oku canım, kimler kullanmamalı, kimler dikkat etmeli yazıyor.
Belki bir şey olmayacak ama ben çok korkuyorum. Şimdiye kadar rahat geldim çok şükür, bundan sonrasında sorun yaşamak istemiyorum. Bu kez arkamda küçücük çocuk da var, en çok onu düşünüyorum, kızım 22 aylık. En çok onun için benim iyi olmam gerek

Onemli degil cnm Bende aynıyım oturamıyorum hiç değil egzersiz dinlenemiyorum bile ama belki yapabilen olur işine yarar diye paylaşmak istedim eşim kızıyor az dinlen diye de nerdennn bir hafta oldu kızların odasını ayirdim bebek gelmeden odalarına yataklarına alışsınlar diye gece boyu biraz odada biraz yatağımda yatıyorum gündüz sürekli uyukluyorum aslında bir saat kızlarla beraber uyuyorum ama genede uykum geliyor kafamı yastığa koyduğum gibi gidiyorum yaşlı nineler gibiyim paytak paytak yürüyüş kafayı yasladigim an uyuklama inş biran önce sağlıkla kucagimiza alırız da bebisleri rahat ederiz
Aynı ben de senin gibiyim canım
Öğlen kızımla yatıyorum, uyumasam bile dinleniyorum. Akşam da en geç 10da uyuyor. Sonra ben de biraz kendime zaman ayırayım diyorum telefon elimde uyuyup kalıyorum.

Biz de bu aralar yatağını en azından ayıralım diyoruz, hala bizimle uyuyor. Aslında artık gece pek uyanmıyor ama yanında ben varım diye uyanmıyor bence.
Uyku tulumu aldım, park yatağı tekrar kurup denemelere başlicaz. Alışamazsa da o babasıyla yatacak ben ayrılcam yanlarından. Artık zor oluyor bana. Sürekli dönüp duruyorum

Canım d vitamini ni ölçtür eğer 50 nin altında ise d vitamini kullan, çünkü d vitaminin fazlası taş yapıyor. Ben de korkudan kalsiyum takviyesini kullanmıyorum onun yerine bol bol yoğurt, badem, peynir, yeşil yapraklı sebze vs tüketiyorum. Diğer vitamin değerlerine de baktır çok düşük olan varsa onun için bi takviye alırsın multivitamin alman şart değil
İlk gebelikte hiçbirini kullanmadım aslında.
Şimdi de riske atmak istemiyorum.
Dediğin şekilde beslenmeme dikkat etmeye çalışıyorum.
Zaten kaldı 8-10 hafta. Sorunsuz geçer inşallah

Aynı ben de senin gibiyim canım
Öğlen kızımla yatıyorum, uyumasam bile dinleniyorum. Akşam da en geç 10da uyuyor. Sonra ben de biraz kendime zaman ayırayım diyorum telefon elimde uyuyup kalıyorum.

Biz de bu aralar yatağını en azından ayıralım diyoruz, hala bizimle uyuyor. Aslında artık gece pek uyanmıyor ama yanında ben varım diye uyanmıyor bence.
Uyku tulumu aldım, park yatağı tekrar kurup denemelere başlicaz. Alışamazsa da o babasıyla yatacak ben ayrılcam yanlarından. Artık zor oluyor bana. Sürekli dönüp duruyorum
Canım benimkiler hiç bnmle yatmadi bazen heves ediyorum yatmıyorlar :) ama alıştırmaya çalış enazindan kendi yatağında yatmaya geniş gelince çok sıkıntı çekersin bnmkilerin de gözü bende gece uyanıyor bakıyorlar yatagimdaysam geri uyuyorlar görmezlerse kıyamet kopuyor bir gun yanlarında bir gun kendi odamda yatarak alıştırmaya çalışacağım zor bir süreç Allah sana da kolaylık güç versin cnm banada

İlk gebelikte hiçbirini kullanmadım aslında.
Şimdi de riske atmak istemiyorum.
Dediğin şekilde beslenmeme dikkat etmeye çalışıyorum.
Zaten kaldı 8-10 hafta. Sorunsuz geçer inşallah
Kan tahlillerini yaptır vitamin mineral baktır ama. Bu bebekler valla iliğimizi kmeiğimizi sömürüyor 😬 b12 içeren çok fazla şey yememe rağmen b12 im acaip düşmüş

Canım benimkiler hiç bnmle yatmadi bazen heves ediyorum yatmıyorlar :) ama alıştırmaya çalış enazindan kendi yatağında yatmaya geniş gelince çok sıkıntı çekersin bnmkilerin de gözü bende gece uyanıyor bakıyorlar yatagimdaysam geri uyuyorlar görmezlerse kıyamet kopuyor bir gun yanlarında bir gun kendi odamda yatarak alıştırmaya çalışacağım zor bir süreç Allah sana da kolaylık güç versin cnm banada
Ben de haftaya odasını ayıracağım kızımın ama tedirginim. 18 aylık şuan. Niyetim 3 yaşında ayırmaktı ama şuan mecburen ayıracağız. İnşallah çocuk da olumsuz bir etki yapmaz. Onu geçtim ben bile hazır hissetmiyorum 😬 genelde kendi park yatağında uyuyor ama 18 aydır yatağı dibimde hiç ayrı uyumadık, garip geliyor. atanamayanogretmen atanamayanogretmen

Amin canım inşallah
Aslında birlikte uyumak çok güzel huzur verici ama işte nereye kadar 😂
İşte ilk aşama odamızda ama ayrı yatakta yatıralım dedik, baktık sorunsuz uyuyor ayrı odaya alırız.
Tabi bebekten sonra düzen değişir mi bilemem. Artık kim hangi bebeği alırsa o bakar evde 😂

Ben de haftaya odasını ayıracağım kızımın ama tedirginim. 18 aylık şuan. Niyetim 3 yaşında ayırmaktı ama şuan mecburen ayıracağız. İnşallah çocuk da olumsuz bir etki yapmaz. Onu geçtim ben bile hazır hissetmiyorum 😬 genelde kendi park yatağında uyuyor ama 18 aydır yatağı dibimde hiç ayrı uyumadık, garip geliyor. atanamayanogretmen atanamayanogretmen
Canım bnmkiler de 19 aylık oldular teyzesi 3 yaş geç zaten cnm bn 2 yasa kadar düşünüyordum uzmanlarda en gec 2 yas diyor zaten birkaç ay erken oldu ama tabi bu yaşlarda bir haftanın bile önemi var gerçekten çok hızlı öğreniyor hızlı değişiyorlar çok iyi anlıyorum seni bende öyleyim dün kendi yatağımda yatayım dedim gece kız nasıl ağlamaya başladıysa kendimi kızların odasında buldum biraz panik bir insanım da sonra da karıma kramplar girdi tabi anı hareketten dolayı onlardan önce bnm alışmam gerekiyor bu duruma aman korktular aman üstleri açıldı derken ayrı kalamıyorum zaten kızın biri binbeşyüz kere uyanıyor geceleri ayrı oda da koşturmak zor oluyor yanlarında yatınca sıkıntı olmuyor ama işte hepimizde alışmak zorundayız yeni bebekle de aynı süreçlerden geçeceğiz sonuçta düzeni oturtmak lazım ki bebise zaman kalsın yoksa bu koşullarda çok zor

Ben de park yatağı en son 6-7 aylıkken kullandım galiba 😬 sonra hep bizle yattı
Şimdi yeniden kuralım da yanımızda ona yatıralım diyoruz umarım alışır.
Bak mesela az önce biraz mızıldandı bana sarıldı hemen uyudu.
Park yatakta ben onu yatırıp kaldıramam, tekrar dalamazsa da biz aldık diyene kadar uykusu iyice açılır diye korkuyorum 😂

X